Učíme sa na nočník v1. roku

teoma
26. nov 2018

Synček má rok. Od narodenia všetci do mňa hučia, že akonáhle sa naučí chodiť treba ho privykať na nočník. A ja som za (nechcem ho od plienky odnaúčať až tesne pred škôlkou). Dávam ho sedieť na nočník niekoľkokrát denne naholo, ale vydrží tam nanajvýš pár minút a hneď chce odtiaľ utiecť. Keď vidím, že sa pučí tak ho bleskovo vyzlečiem a posadím tam, ale protestuje, maximálne si posedí a po nasadení plienky sa pokaká do nej. Nikdy tam ani kvapku nepustí. Ako ho to naučiť..či eštelen neprišiel jeho čas?

hettinka
26. nov 2018

@teoma má čas, zbytočne seba aj jeho stresujes. Ešte ti začne zadržiavať stolicu a bude mat problémy. Na nočník sa naučili obidve moje deti okolo 2 rokov za týždeň a v pohode. A hneď aj na spanie.

dskjhfdlkdjhl
26. nov 2018

@teoma kazde dieta je ine, vyskusala si, vidis, ze to nikam nevedie a ak nechces, aby mal z toho traumu, tak to nechaj tak a vyskusaj o par mesiacov znovu. Vychova deti nie su preteky.

kika831
26. nov 2018

@teoma tak ako pisu dievcata- vyskusala si. Jeho nervova sustava este nie je dozreta. Daj tomu nejaky cas a skus o par tyzdnov- mesiacov a uvidis. Moj syn ma 22 mesiacov a az teraz ho zacinam oducat od plienok. Sam sa uz pyta, bo si zacina uvedomovat, ze mu treba cikat. Kazde dieta je ine a potrebuje svoj cas. Neboj, vsetky deti sa naucia bez plienok. Hlavne zisdne stresy a nervy kvoli plienkam. Este mate kopu cas 😉. 🤞

lejka01
26. nov 2018

Moj ma 26 m a absolutne sa nepyta...doma je bez plienky, vie ze pisat sa ma do nocnika ale ja ho musim posadit...ak mu netreba tak si ani nechce sadnut...na von a na spanie stale pouzivame plienky...netlacim na neho, nechcem aby mal z toho stres...cakam kedy sa sam zacne pytat....nechaj tomu volny priebeh, v lete to pojde jednoduchsie a uz bude aj rozumnejsi

malinajahoda
26. nov 2018

Je tu na MK aj skupina co sa týka odúčania. A 1 mamička tam písala, že minimálne do roka a pol to nemá význam, lebo dieťatko si ešte neuvedomuje zmysel chodenia na nočník.

miriam439
26. nov 2018

@malinajahoda
@teoma Nám toto isté hovorila aj psychologička. Náš má 27 mesiacov, už celý rok fungujeme tak, že keď ho dám cikat, tak sa vycika, ale sám sa nepýta. A keď vidím, že tlači v kúte a ide kakat, tak skúšam rýchlo nočník, ale vresti ako diví a väčšinou to skončí tak, že sa tam nevykaka a pustí, až keď dám naspäť plienku. Podarilo sa už asi 3x, ale to fakt som vystihla pravú chvíľu, robila som z toho veľkú "oslavu" - tlieskala celá rodina, veľmi sme ho chválili, aj sladkosť dostal za odmenu - čiže motivácia veľká a aj tak sa nechytá. Nechcem mu spôsobiť traumu, takže to skúšam tiež len niekedy s odstupom času, ale odpor kakat do nočnika má stále... vycika sa mi tam v pohode, keď ho tam posadím.
Takže skúšať pomaličky môžete, ale nenásilne.
Ešte taká poznámka, že náš malý od začiatku radšej cikal po stojacky, vycika sa aj do nočnika, ale po stojacky to bola pre neho vždy zábava 😀

malinajahoda
26. nov 2018

@miriam439 moja malá má ešte teprva 9m,ale takisto nebudem nič siliť. Ak chceš, tak sa pridaj do skupiny Odúčame od plienok a tam by ti možno dievčatá poradili. Dosť tam o tom píšu.

katrin21
26. nov 2018

U nas pomahalo pustat vodu cicerkom aby ju dieta videlo a hovorit, ze aj ona ma dat vodicku do nocnika... obcas sa podarilo...na odplienkovanie je sice skoro, ale je dobre ked sa dieta zoznamuje postupne s nocnikom... definitivne som odplienkovala v 2rokoch presne. Da sa aj skor ,kazde dieta je ine.. a hlavne mamy su ine. Ja hovorim, ze je to o nas.. ci sa nam chce systematicky na to... lebo ked zeny prali plienky, zazracne boli deti bez plienok v 1.5r vacsinou.. dnes su tie pampersky pohodlne.... nechce sa nam do toho.. ale ked sa rozhododneme a vytrvame, ide to. Cest vynimkam.

katrin21
26. nov 2018

@miriam439 u nas bolo kakanie az vyse mesiaca po cikani... dlho nechcela..chapala,ale nechcela... ale dohovarali sme, skusali, nakoniec to pochopila.. ale cikanie v pohode, ked som ju davala 4.den stale kazdu pol hodinu cikat, aj ked sa nevycikala a pocikala nasledne, pochopila, ze bude mokra a 4-5 den uz ked sa pocikala plakala, ze je mokra... a zacala sa pytat, aj ked uz ked si kusok cvrkla. Postupne skor a skor az behom asi 3t sa pytala dostatocne skoro na 100%.. ale to kakanie bol.dlhsi boj
Pomohlo to,ze sme tiez robili ovacie a tesili sa ,ze hovienku dame pa pa do zachodika..😂😂😂 kricala a mavala mu na cely dom 😂😂😂

lacibo
10. dec 2018

@lejka01 moja skúsenosť - začali sme pozvoľna okolo 21 mes.,kúpili sme dosku na záchod, nočník, nechcela tam nič urobiť, v lete mala dva roky..vonku naholo..gaťky..ponúkala som ju, NIČ NEPOMÁHALO..keď som to vzdala s tým, že asi teraz na zimu to nebude mať zmysel.. tak presne 15. 11. ( 2 roky aj 4 a pol mesiaca) sa dcéra ráno zobudila s tým, že chce gaťky a odvtedy chodí sama cikať na nočník, ale aj na záchod (malá doska)..ako chce.. sama sa vyzlečie..a ide..25. 11. aj kakať..teraz je 10. 12. a plienku máme len počas spánku..takže naozaj to chce len iniciatívu od samotného dieťaťa ( sprosté reči si nevšímaj, veľa detí čo sa skoro odučia, má ešte dva roky nehody..)

lacibo
10. dec 2018

@lejka01 máš pravdu, treba počkať, ani zima nie je problém (pozri môj príspevok), ak dieťa samé chce..

dankabetka
10. dec 2018

Ahojte, pridam svoju skusenost, ked mal syn 8,5 mesiaca, kupili sme serblik, uz sam sedel a ja som ho tam hned na druhy den dala hapat obleceneho, len aby si hapal, nic viac som neurobila, na dalsi den bol doma rano aj manzel a tak navrhol nech si pospim, ze on zobere drobca vedla, kricim mu ok ale skus ho posadit na nocnik a zabudla som povedat, ze obleceneho, o chvilu dobehol za mnou s naplnenym nocnikom a ja som na to hovienko kukala ako na zazrak, obaja sme si povedali asi nahoda a vystihol cas a neriesili sme, ale na dalsi den sme ho uz rano vyzliekli automaticky a mas drobec sa od vtedy do plienky nevykakal, len na serbliku, ale podotykam, on vtedy kakaval kazdy den a iba rano po mliecku, takze sa dalo predpokladat, ze bude kakat v rovnaky cas, cikal normalne do plienocky a ani som nemala snahu aby tak skoro bol odplienkovany, bez plienok ostal v 18mes cez den a 21mes na noc, a to sam bez nutenia vsetko, ani neviem akoby som dieta k niecomu prinutila, ja som to kakanie brala ako vyhodu, ze nema spinavu celu ritku, teraz cakam druhe a skusim to rovnako ale ked sa nepodari, nic sa nedeje, kazde dieta je original a ja to tak aj berem, u nas vela veci bolo uplne inak ako u ostanych deticiek

lejka01
10. dec 2018

@lacibo no supeeer sikulka....no mne maly pred tyzdnom /2 r 3m/ si odrazu sadol sam na nocnik a zacal pisat 😀😀takze odvtedy uz len nocnik, ale na von ma este plienku zatial /este som sa neodhodlala mu dat len slipy/..prisiel na to ze do nocnika sa musi vypisat ale nevie si dat dole slipky 😂 takze toto musim kontrolovat...ale teda velky posun vpred konecne 😀 a pekne si kontroluje co urobil do nocnika 😎

lacibo
11. dec 2018

@lejka01 super, aj sa vykaká už?..my už nosíme aj von gaťky, bála som sa, ale ona už nechce plienku, má iba na spanie.. dokonca aj na normálnom WC už cikala (v kostole😉), veľmi mi chýbajú inak tie malé záchodíky aké sú v IKEY myslím..neviem prečo už konečne nemyslia aj na toto v tých obrovských centrách?

lacibo
11. dec 2018

@katrin21 až na výnimky (keď sa mama vyslovene celý deň nevenuje dieťaťu a nekúpi ani nočník) to nie je o mamách... dieťa musí samé chcieť,a musí byt aj zrelé.. inak to nemá význam.. videla som to u nás - v lete keď som skúsila dať gaťky vonku, tak boli mokré 10 ks v priebehu polhodiny, teraz vydrží aj 3 hodiny necikať.."odchytávanie" vedie k rôznym blokom z vyprázdńovania, nehodám ešte dlho po odplienkovaní, celkovo to nie je pre dieťa zdravé a ani pre mamu (ten stres😉)..a nikde nie je napísané, že ten výchovný prístup z minulého storočia bol nejaký extra prínosný pre celkový rozvoj dieťaťa (nehovorím všetko, niečo bolo aj lepšie ako dnes)...to by sa mali zaviesť aj jasle od 6 mes. možno..😉

katrin21
11. dec 2018

@lacibo mas pocit, ze generacia nas, co nas mamy takto pekne odplienkovavali maju nejake poruchy ? skor dnesne deti a to preto, lebo nemaju v strave dostatok zdravych veci a maju problem sa vykakat, lebo su zapecene, boli ich to a nasledne si vytvaraju blok z kakania.. takych deti velmi pribuda....
nemyslim si naozaj, ze by to, ze sa dieta zoznamuje s nocnikom, posobilo na neho negativne, nikto neradi lamat dieta nasilu k niecomu, ale fakt je, ze ked pred 40rokmi dokazali byt deti v 1,5-2r na 90% vsetky odplienkovane, tak bolo na to " zrele " vtedy rovnako 😉, ako dnes. moj nazor .

a osobne poznam maminu, ktora ma 2,5r chlapca a odplienkovanie vobec neriesi , lebo sa jej " nechce" ako povedala.. takze.... podla mna by som ho odplienkovala velmi rychlo, on uz totiz chape, ked cika do plienky, len jej sa nechce tym zaoberat.. asi caka, ze zacne zo dna na den chodit na zachod sam... uf

dskjhfdlkdjhl
11. dec 2018

@katrin21 v niecom s tebou suhlasim, ale nie je to celkom take cierno-biele. Mam dve dcery, starsia bola v tomto smere velmi sikovna, ja som ju nijako nelamala, ale ani som na to nekaslala, myslim, ze taky zdravy, rozumny pristup. Uplne tak isto som riesila mladsiu a tam to proste neslo, jej to jednak bolo dost dlho jedno (alebo to tak vyzeralo), rozumovo je pritom na tom mimoriadne dobre (teraz uz ma 9 rokov, takze uz toto mame davno za sebou). Ona ale aj teraz uteka vzdy az na poslednu chvilu, lebo vzdy ma nieco super dolezite-akurat, teraz ma uz lepsi odhad, vtedy ten odhad nemala a tak bola nehoda za nehodou. A na noc mala este aj v troch rokoch plienku. Keby som mala len tu starsiu, tak by som hovorila mozno rovnako ako Ty, mladsia ma naucila opatrnosti vo vyjadrovani😉

katrin21
11. dec 2018

@dskjhfdlkdjhl moja je tiez kazda ina... starsia sa odplienkovala v 2r a 3mes a mladsia hoci je predcasniatko tak v 2r.. nebolo to zo dna na den, ale tiez som ju nelamala..
Prvu som davala ovela skor na nocnik, druhu neskor, ale davala som, skusala, nenutila, len skusala, hravou formou... a aj tak kazda reagovala inak, cize jasne, ze aj ja s tebou v niecom suhlasim. len proste si nemyslim, ze nema vyznam nic skusat a cakat pomaly do 3r , lebo ved " ma cas"... niekedy je to aj o vynaliezavosti maminy , na kazde dieta plati nieco ine.. niektore sa nauci na odmenu za "vodicku " v nocniku, ine na zvyk ( kamoskin syn od asi 8 mes kaka vylucne rano do nocnika, vedela ze rano kakava, tak ho vzdy posadila a on sa naucil ), my sme takto napr. kakavali na rukach, kym som ju udrzala a to bola malicka fakt mimino okolo 5 -6 mes.., ale vzdy chapala , co od nej chcem... ale to bola ta poloha, ze mi kvocala na rukach a robili sme e-e , tlacila som s nou 😀.. ked som ju uz nevladala udržať, po sediacky proste nechcela,, vzdy si chcela cupnut a do plienky....takze som to potom neriesila a nechala ju a potom priebezne parkrat som skusala ju posadit, co to spravi, ale este to bolo take nijake a priznavam, ze ani mne sa nechcelo tlacit na pilu, ale ked mala tie 2roky, vlastne 4 dni pred 2. narodeninami som si JA povedala, ze idem na to , dosledne a ze to nevzdam a slo to ! takze opat koncim pri tom, ze je to velmi aj o tej mamine 🙂

dskjhfdlkdjhl
11. dec 2018

@katrin21 ved jasne, ja som s mladsou tiez skusala, ale jednoducho ona v tomto smere bola slabsia-videli sme aj potom v skolke, starsia nikdy nemala nehodu, mladsia v skolke ano, stacilo, ze sa nieco v skolke stalo, tak sa v spanku pocikala-proste toto bola jej slabsia stranka. Ale ani by mi nenapadlo nechat to tak, ze snad sama, to je jasne. Len skutocne, niektore deti sa odplienkuju skor, niektore neskor a su sikovnejsie v inych veciach. Takze ano, zalezi velmi na mame, ale nielen na nej. Ja mam taku skusenost. Zato dvojrocna vedela precitat 3-ciferne cisla😉

lejka01
11. dec 2018

@lacibo no uz zacal aj kakat, dnes sme boli prvy krat vonku v slipkach a aj u babiny a teda pekne pisal aj do nocnika aj na velkom zachode, zacina si uz aj davat nohavice dole takze kazdy den sa to zlepsuje...ale na dlhy pobyt vonku /2h/este davam plienku, este pockam chvilu 😀

katrin21
12. dec 2018
lacibo
15. dec 2018

@lejka01 paráda🙂

lacibo
15. dec 2018

@katrin21 s tou vlákninou mám rovnaký názor ako ty..😉 my sme boli skôr opačný prípad, kakala veľa a nepravidelne, lebo papá všetko, čo som ponúkla, odkedy som ju začala prikrmovať.takže sa to aj preto absolútne nedalo "vystihnúť"..a súhlasím, je to veľmi veľmi individuálne..každé dieťa je iné.. a v noci mali moje staršie deti plienku hádam aj do 4 rokov, cikali a nezobudili sa..a niektoré deti celú noc nepotrebujú cikať..a povedala som si preto že ich nebudem budiť ja predsa, ak pekne spia celú noc neprerušene (od narodenia!😉 napriek kojeniu) všetky deti to nakoniec zvládnu..netreba sa príliš stresovať.. naša najmenšia ( 2 r., 5 mes.) už chodí sama na WC (má detskú dosku) bez problémov, sama si ju založí, vyžlečie sa, utrie( samozrejme iba po cikaní sama) spláchne..takže za mesiac zvládla sama v podstate všetko.. (okrem noci samozrejme😉), ale to bude možno podobné, ako pri súrodencoch, tak čo už..😉

dai
15. dec 2018

@katrin21 nerozumiem prečo by bola výchova v minulosti lepšia... Ja teda ani nesúhlasím s tým ze všetky 1.5 ročne boli odplienkovane - to neviem z kade máš (ale teda aj moja svokra tvrdí že v 6tich mesiacoch muž chodil a moja mama že v 4roch sme už pomaly rezne jedli - spomienkovu nostalgiu by som brala trosku s rezervou)
To ako venovanie sa matky sa prejavuje v tom ci vie dieťa čítať v 3och rokoch a odplienkovane je v 10tich mesiacoch? (zámerne preháňa samozrejme)
Niekedy mám pocit akoby dobrá matka bola len matka co striehne ako sup, cely deň nič nerobí len sa venuje... Ja osobne som za prirodzenú výchovu - keď dieťaťu dozrie nervová sústavu tak odplienkovane nemôže trvať mesiace... Moja skúsenosť je ze v 2och rokoch - áno, vtedy keď som ja rozhodla lebo mi to vyhovovalo (nie som totiž robot podriadený len svojmu dieťaťu) - som sa rozhodla odplienkovat malú - trvalo to presne 2 dní - nočník sa úplne vynechal - chcela stupienok a záchod... Žiadne nehody, plienky na noc, či kakanie do plienky...
Ten istý pokus u syna totálne zlyhal... Ďalší pokus o pol roka neskôr úspešný rovnako ako u dcéry - 2 dni a pokoj...
Syn má teraz 10 mesiacov ale teda nerozumiem prečo by som mala dávať na nočník dieťa ktoré tomu nerozumie... Ci striehnut na výraz jeho tváre, v momente prerušiť každú činnosť co práve robím a letieť rozbalovat a zachytávať len aby som sa na všetkých sociálnych sietach následne pochválila aké mam mimoriadne šikovné dieťa...
Inak žiadne dieťa co poznám nemá problémy s kakanim, nedostatok vlákniny a pod (to nepíšem len o svojich) - podľa mňa jedia aktuálne deti miliónkrát lepšie ako sme jedli my.

dskjhfdlkdjhl
15. dec 2018

@dai ja poznam aj v tejto dobe par deti, ktore mali problem s kakanim a ani v jednom pripade to nebolo stravou, vzdy sa ukazalo, ze matka tolko tlacila s odplienkovanim, az sa dieta zaseklo a potom mali zbytocne problemy. Lebo treba rychlo odplienkovat, lebo napr. babky tvrdia, ze ich deti uz boli davno (niektore babky dokonca tvrdia, ze ich deti uz v polroku jedli priborom😀). Len problem je, ze nie kazde dieta je rovnake a tak k nim treba aj pristupovat. Nakoniec, do CV si asi este nikto nenapisal, kedy ho odplienkovali😉

katrin21
15. dec 2018

@dai ja úplne chápem že sa ti to zdá čudné Prečo sa ženy snažili tak skoro odplienkovať ale nezažila si asi pranie plienok Ja áno pri prvej dcére veru...pameoersky len do mesta..nemala som ns ne...40 plienok som mala, 20 sa pralo 20 bolo v obehu a dookola neustále strašná robota , v kúpeľni stále vedro s namočenými plienkami ktoré ak blki okakane,nebolo treba vždy aj zaprať ...a to si predstav že ešte neboli automatické práčky ako dnes..
Keďže ja nemám 20 rokov, ale 41 pomaly 42 tak Samozrejme že mladšie baby už vyrástli na Pamperskach a už to bolo aj u nich iné , Ale ja mám sestry 50 ročné a ja teda tento vek, a A čo sa bavíme aj s tetami okolo tak naozaj takto to robili a fungovalo to samozrejme nič nie je na sto percent vždy sa nájde dieťa U ktorého to nešlo ...Veď to sa nevadím..
Ani nikde netvrdím že mama sa venuje dieťaťu vtedy keď ho dáva na nočník😯 To som nikdy netvrdila, ja si napríklad myslím že iné Mamy sa venujú dieťaťu oveľa viac ako ja ale zase Napríklad ignorujú ten nočník ... nerobím s malou denne milión aktivít vôbec toľko možno nevystrihujeme, netvoríme toľko čo možno iné Mamy, ale toto ja vôbec teraz neriešim každá sme iná jedna má pocit, že musí okolo dieťaťa skákať a druhá to berie tak ľahšie a nerieši každú cinnost ...my tak oodla chuti a naladu a moznosti..

inak čo je na tom že štvorročné dieťa jedlo rezeň😂 moja má dva a 3/4 a tiež si da rezeň , keď sme niekde.. Doma ich robíme asi dvakrát do roka Čiže to nemá bezne, ale nevidím na tom nič keď si dá Napríklad raz za čas v reštaurácii s nami napríklad na dovolenke😉
A Moje trojročné netere vedeli jesť obed príborom keď išli do škôlky či veríš alebo nie ja to napríklad z malou ani neskúšal ale to neznamená že keby som skúšala že sa to nenaučí nie? Aj keď je pravda že zas každé dieťa má inú motoriku a je dobré ju rozvíjať.
A ja som napríklad tiež chodila 6 mesačná na dvojhodinovú prechádzku s mamou v kočíku bez plienky doma má po zobudení dala na nočník dieťa väčšinou hneď po prebudení ciká takže som sa vycikala a išla ma voziť a vydržala som aj dve hodiny To mi niekoľkokrát opakovala aj moje sestry Takže asi to bude pravda Ale samozrejme Ja by som niečo také neskúšala ale ona bola rada že ušetrila možno ďalšie dve plienky ktoré nemusela oprať proste Bol to úplne iný oveľa namáhavejsi život to jednoducho nemôžeme porovnávať s dnežnou dobou😉 a a preto ani nechápeme pohnútky žien, krutime hlavamy, ale oni nemali po ruke pampersky...

katrin21
15. dec 2018

@dskjhfdlkdjhl Ja zas naopak Poznám veľa detí ktoré sa zasekli s kakkaním práve preto lebo mali párkrát zapečené hovienko a začalo ich to bolieť a vytvoril sa psychický blok a nemalo To nič spoločné s odplienkovanim
A väčší nepomohol duphalac... síce trvalo kým pochopili že kakanie už Nebude bolieť lebo im to zmenšilo stolicu ale Pomohlo to odstrániť blok a strach z kakania

katrin21
15. dec 2018

@lacibo Jasné úplne chápem je to v poriadku a malá je šikulka

dai
15. dec 2018

@katrin21 ja som písala o 4roch mesiacoch nie rokoch🙂
Mam tu mamu a pýtam sa jej práve nato odplienkovanie - bez napovedania mi hovorí ze vždy v lete okolo 2hych narodenin - nemali sme automatickú pracku a ja si pamätám ten veľký hrniec na vyváranie plienok pri mladšom bratovi...
A čo si tu čítam tak väčšinou tu ženy píšu o tom traumatickom nekakani, nie nekakani kvôli jedlu... Ja som sa nestretla v mojom okolí ani s jedným ani s druhým...
Pre mňa je toto skôr otázkou ci to chcem siliť - z mojej strany a strany dieťaťa alebo to nechať prirodzene prísť - okolo 2och rokov už dieťa chápe, mnohokrát hovorí a aj nervovú sústavu, zvierace a pod. ma dosť vyvinuté aby odplienkovanie prebehlo ľahko bez zbytočných stresov na jednej či druhej strane...

dskjhfdlkdjhl
15. dec 2018

@katrin21 prepac, ale kedy neboli automaticke pracky? Moja mama mala svoju prvu v 1977, neverim, ze mas vyse 40 rocnu dceru. A pri prvej dcere som tiez kombinovala latkove a papierove a viac som mala latkovych ako papierovych, ale nebolo to az take strasne, v rukach som to neprala, pracka to zvladala velmi dobre. Dcera je uz takmer dospela, mozno podobne stara ako Tvoja.