Učíme sa na nočník v1. roku

teoma
26. nov 2018

Synček má rok. Od narodenia všetci do mňa hučia, že akonáhle sa naučí chodiť treba ho privykať na nočník. A ja som za (nechcem ho od plienky odnaúčať až tesne pred škôlkou). Dávam ho sedieť na nočník niekoľkokrát denne naholo, ale vydrží tam nanajvýš pár minút a hneď chce odtiaľ utiecť. Keď vidím, že sa pučí tak ho bleskovo vyzlečiem a posadím tam, ale protestuje, maximálne si posedí a po nasadení plienky sa pokaká do nej. Nikdy tam ani kvapku nepustí. Ako ho to naučiť..či eštelen neprišiel jeho čas?

katrin21
15. dec 2018

@dskjhfdlkdjhl ja pisem o mojej mame, ktora nas mala v rokoch 1964,1965 a mna 1977,, a nie nemala automaticku pracku asi do roku 1985 a to ju mala jedna z prvych, lebo nie kazdy mal.... boli drahe a nedostala si sa k nej len tak, bud v tuzexe, alebo " podpultom" ... to, ze ja som prala plienky som spomenula, jasne, uze ja som uz automat. pracku mala a apisem, ze mam skoro 42r... citaj s porozumenim 🙂
A aj ked som ich ja prala uz v pracke, kazda jedna sa najprv zaplala vo vode v umyvadle a potom sa hodila do vedra, inak by tam bol smraad jak v Carihrade.. neviem, ako si to robila ty, ale teda my takto a davali sme vzdy plienky 2 , balilo sa este nasiroko. mala som dceru v roku 2000 a veru nemala som na to, aby som pouzivala stale pampersky, aj ked ano, davno uz sa pouzivali, ale my len do mesta...alebo obcas na noc, ked bola mala uz vacsia a potom az ked mala mozno 1,5roka.. dovtedy stale latkove.... klasicke stvorcove biele...

katrin21
15. dec 2018

@dai jaj, tak tie mesiace som prehliadla, to je jasne, ze to je blud 😀
a ved aj ja som pisala, ze som nesilila nic, odplienkovala som v 2r... ale pisem len, ze sa to urcite da aj skor, ak je dieta celkom sikovne a mame sa chce tomu venovat ( mne sa nechcelo,ale na nocnik som obcas dala, aby sa s nim zoznamovala, asi od 1roka .. ale nase mamy boli nutene tym, ze prali plienky pre 2-3 deti naraz ke mali po roku, moja mama napr. mala segra po roku ..)

dskjhfdlkdjhl
15. dec 2018

@katrin21 reagovala som na tento Tvoj odstavec: "ja úplne chápem že sa ti to zdá čudné Prečo sa ženy snažili tak skoro odplienkovať ale nezažila si asi pranie plienok Ja áno pri prvej dcére veru...pameoersky len do mesta..nemala som ns ne...40 plienok som mala, 20 sa pralo 20 bolo v obehu a dookola neustále strašná robota , v kúpeľni stále vedro s namočenými plienkami ktoré ak blki okakane,nebolo treba vždy aj zaprať ...a to si predstav že ešte neboli automatické práčky ako dnes.." a z toho nijako nevyplyva, ze sa jedna o Tvoju mamu, o tej pises az v dalsom odstavci-takze ja textu rozumiem dobre, ale Ty nezrozumitelne pises. Ja som dcere davala dokonca 3 plienky nejaku dobu, takze balenie nasiroko nie je pre mna neznama, napriek tomu, s automatickou prackou to nebol ziaden problem. A este k tym rokom davnejsim, moji rodicia neboli ani bohati, ani protekciu podpultovu nemali a rozhodne neboli jedini, co v tom case taku pracku mali-jasne, nebolo to v kazdej rodine, ale nebolo to ani take ojedinele, hned u susedov ssom mala kamosku, mali rovnaku v tom istom case.

katrin21
15. dec 2018

@dskjhfdlkdjhl ok, mohlo to tak vyzniet, ale pisala som skor o dobe ked sme boli my deti a ze ja som zazila tiet latkove, hoci uz boli pampersky ...
co sa tyka rodicov... my sme sa mali relativne dobre ked som bola mala, ocino bol banik a robil aj v Nemecku a mali sme veci z Tuzexu kopec a zvycajne medzi prvymi, neboli sme bohati, to vtedy nebol nikto, iba papalasi... ale proste banici zarabali o nieco lepsie a ocino nosil kopec veci zo Zapadneho nemecka, co ine deti nemali, vratani znackovych rifli, aj hraciek alebo sme sli do Tuzexu, mali sme bonov kolko sme chceli, ale zas nasi boli skromni a nerozhradzovali a skor dom za to postavili aj ... , ale to chcem tym povedat, ze vacsinou take veci ako hifi veza, platne, video alebo TV na dialkove sme mali medzi prvymi.. takze neviem, ako pracku, mozem sa spytat na presny rok, ale mne sa to javi, tak okolo 85, mozno sa mylim, mozno to bolo aj 81 .. neviem...a viem, ze to je pracka PHILCO a bola tiez z Tuzexu 😀 , ale tak to je uz ina tema toto vsetko... to sme uz daleko od plienok.. iste je, ze veci sa nezhanali vobec lahko...
jo a mozno moja mama nemala tu pracku medzi uplne prvymi preto, lebo tie prve pracky skakali ROMO a take, a ona chcela poriadnu, tak radsej pockala a kupila si drahsiu 🙂 ona je v tomto taka, radsej menej veci a kvalitnych...

dskjhfdlkdjhl
15. dec 2018

@katrin21 tak ja viem uplne presne, lebo v 1977 sa mi narodila sestra a pracka sa kupila tesne pred porodom a neviem aka bola draha, to ma vtedy nezaujimalo, bola to tatramatka a nikdy neskakala a vydrzala isto ovela viac, ako tie dnesne-ale je pravda, ze mnohi vtedy nadavali, ze im dobre nefunguju, aj vtedy asi zalezalo od stastia (a mozno aj od toho, ako ich dokazali ovladat), nasa bola naozaj dobra. Rozhodne, toto je uz mimo temu. V kazdom pripade, mne pripada celkom usmevne, az trapne, ked sa zacnu maminky vychvalovat ako rychlo odplienkovali-no, boze, kazdej sa to raz podari a absolutne od toho nic nezavisi, co sa tyka buducnosti dietata.

katrin21
15. dec 2018

@dskjhfdlkdjhl Ja netvrdím že od toho niečo závisí, len napríklad Pre mňa to bola dosť úľava keď sa mala zbavila plienok a preto som to skúšala čo najskôr v tomto prípade v dvoch rokoch už naozaj tak aby som mu odplienkovať a lebo je to aj finančná záťaž , dieta uz cika velke množstvo moču a často sa aj precika aspoň v našom prípade to tak bolo a je to aj ostara nosiť so sebou plienky a tak ďalej a vôbec som nečakala do leta... Dokonca som ju odplienkovala v marci maximálne Prvé dva týždne som jej ešte občas na dlhšiu cestu do mesta dávala plienku ale doma už bola bez plienky v lete by mala už skoro dva a pol roka a to už som chcela aby bola bez plienok

Ale myslím si že v tých dvoch rokoch to už bolo naozaj opodstatnené že som poznala svoje dieťa a Vedela som že to zvládne a tak som ho vôbec do toho nejako extra netlačila ale zas na druhej strane Musela som ísť na to systematicky , keby nie, tak by sa neodplienkovala, lebo ved treba nmju prve dni davat cikat nez pochopi, co to je pytat sa...najprv musela pochopit,ze co to je pocikat sa, tp trvalo v jej prípade tri dni a potom už si to uvedomovala keď si cvrkla a ďalších pár dní sa potom učila vypýtať sa dostatočne skôr a zadržať to .
Ale veď sama vidíš Ak si čítala pozorne moje príspevky že som ju nelámala cez koleno nasilu ani som sa ich nesnažila odplienkovať v jednom roku nasilu ani v roku a pol nasilu
Ja stále len hovorím že sú deti kde sa to dá a aj v dnešnej dobe poznám také ktoré sú v jeden a pol roku odplienkovane a fakt sa pýtaju🙏, ale je ich pomenej a a možno by ich bolo aj viacej keby niektoré mámy to len tak systematicky skúsili skor/ ako ja v tých dvoch rokoch/ a možno by boli aj same prekvapená že dieťa už je pripravené. A keď nie, nič sa nedeje Skúsi sa zase neskôr😉

deedol
15. dec 2018

@katrin21 Ahoj, ja mam len otazku k tym 6m ("A ja som napríklad tiež chodila 6 mesačná na dvojhodinovú prechádzku s mamou v kočíku bez plienky doma má po zobudení dala na nočník dieťa väčšinou hneď po prebudení ciká takže som sa vycikala a išla ma voziť a vydržala som aj dve hodiny"). To si uz v 6m sedela? Lebo inak si to moc neviem predstavit... (Neber to ako rypanie, ja som tiez sedela relativne skoro, ale ma posadzali, lebo nevedeli, ze sa to nema.)

katrin21
15. dec 2018

@deedol neviem, ci som sedela, ale preco by som musela sediet? ved dieta sa da vozit aj po leziacky, ci ?? normalne sme sa " opalovali v kocikoch", aj holate 😃 kedysi to bolo bezne v 70rokoch, moj exmanzel ma aj taku fotku v kociku, kde je rozvaleny si 4 mesacny uplne holy bez plienky a opaluje sa 🙂
a inak, neviem ci vies, ale kedysi nas vsetkych pasivne posadzovali, aj na ten nocnik, ak si myslela to... vtedy si mamy mysleli, ze ked dieta posadis v kociku a drzi sa bokov a nespadne, tak uz sedi 😞 alebo nas oblozili vankusmi, opreli.. 😞.... ale viem, ze ja som bola celkom vyvojovo rychla, aj som celkom skoro chodila, takze mozno som uz aj sedela, ale aj keby nie, viem, ze mamy normalne drzali dieta na nocniku a tak sedelo.. normalne za trup ho drzis oboma rukami, vtedy to bola bezna prax. nenechali dieta same tam, to je jasne... cize takto " sedeli " na nocniku a mamy sa im prihovarali a hovorili csss.. viem to, lebo mama mi to pri prvej ukazovala a rozpravala , ze takto nas to ucili ked mala moja asi 7 mes..ale teda nie pravidelne, ja som to nechcela silit..... dnes sa to nerobi , chvalabohu, pasivne posadzovanie nie je zdrave a zatazuje svalstvo chrbatika a celeho trupu ( hlboke svaly bruska nie su pripravene to este udrzať)

katrin21
15. dec 2018

ale jasne, ze vies, ze sa posadzovalo, ved aj ty pises, ze ta posadzovali, to len obrazne som napisala, ze neviem, ci vies 🙂
proste to bola ina doba... chvalabohu, dnes je vsetko inak.. aj ked.... aj dnes su mamy, co to robia... a neriesia, bohuzial.

deedol
15. dec 2018

@katrin21 hej, myslela som posadzovat na ten nocnik a hej, chcela som vediet, ze ci tam tie babatka museli nejako pridrziavat. cele zle 🙂

katrin21
15. dec 2018

@deedol nuz co uz, je to za nami... dnes vieme co a ako 🙂