Učíme sa na vlastných chybách

macaimac
27. sep 2011

Ahojte maminky,
zalozila som tuto diskusiu, aby sme sa tu navzajom podelili s chybami, ktore sme urobili pri svojich detoch ☹ a pred ktorymi chceme vyvarovat ostatnych. Uvitam akekolvek dobre rady pri starostlivosti o nase male poklady 🙂

gubcikova
27. sep 2011

moja chyba pri malej bola výber doktorky,ktorá mala ešte môjho muža,ked bol malý.drzá,stále nás podozrievala,že malú nekojím.ale tisíc krát jej vysvetlujem,že proste malá bude chudá po tatovi a papá každú pol hodinu aj.a že priberá aj ked len pol kila za mesiac ale priberá.

marthuska
27. sep 2011

tiez ohladom dokotorov: ak sa vam nezda vyjadrenie doktora, zoberte dieta k inemu odbornikovi.

macaimac
autor
27. sep 2011

Zatial mam len jedno dieta, cize vsetko okolo starostlivosti o babo bolo pre mna nove. Teoria (ktorej som si nastudovala celkom dost) je nieco ine ako prax.
Hned po porode som bola odhodlana dojcit co najdlhsie. Trpim roznymi alergiami, preto som chcela, aby malo moje dieta dobry zaklad imunity.
Mlieka som mala tak akurat, cize som nebola nutena mlieko odsavat. Mala som trosku mliecka v mraznicke, ale nebolo treba ho pouzit. Moje dieta nepoznalo flasku, nepoznalo cumlik, vsetko, co potrebovalo dostavalo odo mna. V pol roku prisli prve prikrmy a uz aj cajik, vodicka. Bez uspechu, maly nechcel pit ani z flasky, ani z pohara. Dnes ma maly rok a pol a po 18 mesiacoch sme ukoncili kojenie. Doma mame kompletnu zbierku flasiek, netecucich aj tecucich poharov, cumlikov od vymyslu sveta. Ale maly nie a nie sa naucit tahat tekutiny aj z inych "zdrojov" ako z mojich prs. Desi ma, ako malo pije a mam velky problem dostat do maleho dostatocny prijem tekutin. 😒
Nespravne som si ho tiez naucila zaspavat pri kojeni. Teraz, ked uz kojenie nie je mozne, Misko mi poobede nevie zaspat (jedine vonku v kociku), vecer zaspi od unavy.
CO BY SOM UROBILA INAK
Pri druhom dietatku uz nebudem striktne zatracovat flasky ani cumliky v obave, ze potom bude babo odmietat prsnik. Troska vody alebo slabeho cajika vo flaske ho urcite nepopletie, ked mlieko dostane od mamy. A tiez by som uz dieta neucila zaspavat len pri kojeni. Skusila by som cumliky, hladkanie, uspavanky...

Nechcem tu teraz diskutovat, ci boli moje postupy spravne alebo nie. Chcela som len napisat svoju skusenost. Vsetko som robila v dobrej viere, v snahe udrzat kojenie co najdlhsie. Kazde dietatko je ine, niektore su narocnejsie, ine menej.
Snad sa nejakej buducej mamicke vdaka mojej skusenosti podari vyhnut problemom, ake teraz riesim ja.

gubcikova
27. sep 2011

@macaimac tiež sme mali problém zaspávanie pri prsníku.dudlík naša nechcela a na flašku sa učila od mala,aj ked ju tiež odmietala

vefi89
27. sep 2011

ja tiež s odborníkom problém, nikdy viac nedám očkovať- po poslednej reakcií,
a tiež sme mali problém s kojením v zmysle, že v noci som musela mať oba prsníky vonku, aby sa napapal kedy sa mu zachce... takže celú noc bol na mne nalepený a ja som sa presne rok nevyspala 🙂
takže pri druhom žiadne také, ukludňovať na prsníku, ale tiež len nejak umojkať aby spinkal 🙂

maminuska
27. sep 2011

@macaimac ja som sa narobila tolko chýb vo svojom živote že by stačili aj pre dve maminy 🙂
Hlavne pri synovi, som bola nesmierne úzkoprsá, citlivá a mohla som sa dívať na určité veci s nadhľadom, prestať riešit že ešte nerozpráva( 2,5 roka ), ešte sa nepýta ( 2,5 roka ), stresovať tým seba a j celú svoju rodinu.
Určite by som teraz svoje deti viedla k daleko väčšej samostatnosti už od malička a nie až teraz 🙂
Pri dcére staršej ktorá má epilepsiu si nesmierne vyčítam to že som zotrvala u neurologičky ktorá si z nej urobila pokusného králika, ale o to väčšie bolo potom moje rozčúlenie ked som si brala kartu a išla k neurológovi až do Košíc.

jarunka111
27. sep 2011

@macaimac a tu je moja skúsenosť s pitným režimom, od začiatku: malý predčasniatko, takže najprv sonda, potom fľaša a potom moje úsilie bolo korunované veľkým úspechom a šťastím, že sa mi podarilo malého začať dojčiť 😵 síce "len" pol roka, ale ja som rada aj za tú dobu. No návrat k fľaši bol plačlivý ☹ , ale nejako sa podarilo. Mlieko áno, voda, čaj či čokoľvek iné, to NIE!!! Proste nepotrebuje nejako veľa alebo aspoň normálne piť. Tiež máme fľaše a poháriky od výmyslu sveta, ale nejaký extra veľký úspech som nimi nedosiahla. Takže polievky musia byť, tiež ovocie a nejako takto sa to snažím nahrádzať. Takže sú asi také detičky, čo vypijú aj 2l a sú aj také ako naše 😀 😀 😀

sante81
27. sep 2011

@maminuska ahoj, ja mam ten isty problém čo sa tyka rozprávania, mame 2 roky a povedať vie len základné - mama baba tato teta atd ale vety slova rozvíjať nechce, mne osobne je to jedno, ale tie otázky známych že prečo ešte nerozpráva mi už idu na nervy. bez plienky je od roka a pol, kedy som prestala dávať cez den, napr sme sa pocikali aj 5x do teplákov a do slipiek, prala som každy den, trvalo 2 mes a sa naučil.

sante81
27. sep 2011

@jarunka111 môj drobec si na flašu zvykol hned, kojeny bol do 8mes ale zvykol si na nu tak že v noci som ho krmila sunarom aj 5-6x do dnes, teraz sa zobudí len raz nad ránom, ale mlieko krabicové odmieta, ani kakavo, nič, a kupovať sunar každy tyžden tiež nieje bohviečo. ale vypije aj čajík, sirupovu vodu, neperlivé minerálky

jarunka111
27. sep 2011

@sante81 tak vy ste teda celkom úspešní 🙂 a možno raz sa aj z môjho drobca stane taký "pijan" 😀 😀 😀

macaimac
autor
27. sep 2011

@vefi89 aku reakciu ste mali po ockovani? ake ockovanie to bolo?

macaimac
autor
27. sep 2011

@gubcikova a ako ste sa naucili zaspavat?

m.i.r.i
27. sep 2011

nas maly ma tiez len nieco cez rok a pol a tak vela skusenosti este nie je a hlavne nie takych ako uz ma napriklad
@maminuska ked uz ma 3 a aj velke deticky. Takze posudit mozem len co je doteraz a ja hlavne viem to, ze pri druhom nebudem stresovat ohladom dojcenia a povazovat sa za neschopnu maminu a trapit seba aj dieta ak to nepojde. Ja som si tymto odtrepla spolu s malym mesiac uplneho tryznenia kojenim, ktore nebolo dostatocne, jeho vecnym placom z hladu len pre moju tvrdohlavost, ze ja UM nedam..nemala som tiez doma nakupene ziadne flase, sterilizatory ani nic ine, lebo ja budem len a len dojcit, hlavne, ze som mala flasticky na skladovanie mliecka, ktoreho ale akosi bolo zalostne malo..s tymto sa ja teda uz pri dalsom trapit nebudem..ak nepojde, nepojde, skusat budem, urobim pre dojcenie maximum ale nebudem to prenasat na dieta, manzela a vsetkych...
ostatne zatial fajn..plienky nenosime, zaspava sam a vo vlastnej izbe, mame cumel a onedhlo skusime oducat..lekarka sa zda byt dobra aj ked maly nebol este chory, takze neviem posudit...napisem potom este neskor, ci bol spravny vyber skolky, ci sme nezanedbali nieco vo vychove..urcite tych chyb bude neskor ovela ovela viac..

macaimac
autor
27. sep 2011

Aj tak su tie nase "chyby" diskutabilne. Vsetko robime vo viere, ze je to v danej chvili to najlepsie rozhodnutie. Ci to tak naozaj je, sa ukaze az casom.

maminuska
27. sep 2011

@m.i.r.i
@macaimac dievčatá , každý extrém vo výchove nie je dobrý a ja už po skusenostiach tvrdím viacero vecí :

1. kojiť, kojiť a kojiť ale nie za každú cenu .
2. nechať dieťaťu dostatokčasu na svoj vývoj , rešpektovať jeho tempo
3. umožniť mu široké sociálne väzby
4. ponechať mu detstvo a nepodlahnut terajšej dobe, zároveň však rozvíjať to čo ho baví
5 od malička budovať samostatnosť

macaimac
autor
27. sep 2011

@maminuska suhlasim s Tebou. A hlavne v kazdodennom zhone nezabudat na tieto pravidla.

macaimac
autor
27. sep 2011

Ja by som pridala este jednu svoju radu, aj ked sa priamo netyka vychovy deti.
Mamicky, ktore sa rozhodnu pre epidural pri porode, nech si ho daju zaviest vcas. Ja som totizto vyckavala, sestricka mi navrhla, ze je uz aj vhodny cas, ja hrdinka ze nie, este sa to da zniest. Lenze potom, ked to uz bolo horsie, epidural nezabral a cele to bolo na nic. Je to ako pri bolesti hlavy. Ak si date tabletku od bolesti este na zaciatku, podchytite bolest, ale ked je to uz rozbehnute, tak nic moc...

macamac
27. sep 2011

@macaimac 😅 mne epidurálku pichali, keď ma už vykladali na stôl vo finále 😕 😒 a to len preto, že som mala smolu-bolo asi 6 cisarákov, anesteziologička nemala kedy prísť za mnou-a teda pichli mi len jednu dávku, ktorá mi bola úplne nanič, lebo malá sa do 10min narodila 😒 ale zaplatila som plných 100eur,akoby som si ju užívala celú druhú dobu pôrodnú 😖

macaimac
autor
27. sep 2011

@macamac asi na Tebe chceli jedine zarobit, ved im muselo byt jasne, ze to uz ktovie ako nepomoze 😒 jedine na sitie, ak to vobec stihlo zaucinkovat...

maminuska
27. sep 2011

@macamac
@macaimac tak mne epidurál pichli pol hodinu pred tým ako sa rozhodli pre cisarák, potom ma uspali a 100 EUR bolo v čudu

macamac
27. sep 2011

@maminuska no pekne 😒 to moja skúsenosť-že nabudúce by som už inak riešila-ale v tých minútových bolestiach človek už nič nerieši 😀 a mm tiež 😀 😉

stardust
27. sep 2011

vam ju aspon zaviedli. Moja porodna asistentka zo mna vycicala akurat tak krv, niekam zduchla a ked sa vratila, oznamila, ze sa PDA uz ani neoplati davat 🙄 😒

maminuska
27. sep 2011

@macamac
@macaimac ja som už pri najstaršej mala epidurál ako jedna z prvých na SR , to bolo ešte vplienkach a nevedela som si to vynachváliť, potom som sa však len dočkala odsúdenia že " pravá žena znesie nejaku tu bolesť " a "čím viac trpím tým viac mám radšej svoje dieta" (no dobrá kravina ).
Tak som chcela byt pri druhom dietati pravá žena a výsledok bol taký že som skoro vyskočila z okna, pôrod 24 hod, katastrofalne bolesti .

vefi89
27. sep 2011

@macaimac MMR to bolo... začnem mesačnou horúčkou, neutíšiteľný plač, dvojmesačná hnačka, nervové zášklby, febrilné kŕče, triaška, opakovaný zápal dých ciest...
zhrnula by som to, že neprajem to zažiť žiadnej matke, to, čo som prežívala ja, keď sa pozeráš na nevládne decko a nemáš mu ako pomôcť...a najlepšie slová pani doktorky z pohotovosti- mamička je len precitlivelá

danka.chomka
27. sep 2011

@vefi89 dakujem za tvoj prispeevok, zasvetila som rok studiu vsetkej moznej literatury ohladom ockovania a kazda skusenost ma len utvrdzuje ze svoje dieta ockovat nedam nikdy!!! nie tym svinstvom ktore mame teraz k dispozicii. Inac je zarazajuce ze europske normy pre lieciva ukladaju farmaceutickej spolocnosti za povinnost informovat o zlozeni vvakciny v jej stopovom mnozstve, zatial co napriklad australska legislativa uklada za povinnost farmafirme informovat o kompletnom zlozeni vakciny a cuduj sa svete australsky pribalovy letak Infarix hexy ma o desat zloziek viac ako nas- a nie su to teda ziadne sumienky ale riadne svinstva, ktore posobia ako neurotoxicky jed. 😠 velmi vam drzim palce aby ste nemali ziadne tazkosti a nech ste zdravucki. Plne ti fandim. vsetko dobre.

macaimac
autor
27. sep 2011

@vefi89 fuuu, tak k tomu niet co dodat, necudujem sa Ti, ze si proti ockovaniu. Po takejto skusenosti by bol kazdy. A teraz je uz vsetko ok?

tulina77
27. sep 2011

ja mam sedemmesacne dvojcata - zhrniem doterajsie chyby - uverila som clankom o dojceni a radam v nich uvedenych v tom style ze "kojit dojcata nie je problem", "kazdej zene sa vytvori dost mlieka"... pritom moji mali boli mesiac predcasne, nechceli tahat, boli strasne slabi, nemali ani silu plakat od hladu (setrili energiu), obaja zltacku, mlieko sa mi po cisarskom rozbiehalo neskutocne pomaly a ani ked som si neskor poctivo do polroka odsavala, viac ako 1 liter denne ho nebolo (pricom ich spolocna denna spotreba bola 1,5 litra). Vysledok boli dva tyzdne nervov (kym sme zacali riadne prikrmovat), mali dosiahli porodnu vahu az o mesiac a ani potom ich priberanie nebolo bohvieco. Pravdu mala jedna sestricka na novorodencom, ktora mi hned po porode povedala "ale taketo male babenka sa musia hned prikrmovat". Lenze ja popletena clankami o kojeni som tomu nechcela verit... Dalsia chyba - nerespektovanie ich individualneho vyvoja, v com ma ale velmi ovplyvnuju lekari ktori mi neustale rozpravaju ze dieta ma vtedy a vtedy sediet, lozit... a este ma napada ze zbytocne som kupovala viacere veci dvakrat, ako spravodlivo pre kazdeho - napriklad dva hrnceky s naustkom na pitie. Pije z neho iba jeden, druheho vobec nezaujima. Takisto hracky nepotrebuju dvakrat tu istu, hraju sa so spolocnymi. Vseobecne clovek ma vela informacii co dieta potrebuje, ake veci, hracky, kociky - taky tlak reklamy a spotrebneho sveta, a pritom babatka takmer nic z toho co je okolo nich nezaujima. Iba ci je s nim mama 🙂

kaja73
27. sep 2011

Pri prvom synovi to bolo 2 rocne uspavanie na rukach,pri druhom ockovanie-tiež sme si presli peklom-rok som si syna davala dokopy
Už by som nedovolila dokrmovat mi syna v nemocke po narodeni-krmili mi ho UM a maly mal sakra problemy s kojenim-st.syn sa tiež narodil cisarakom,ale vtedy dokrmovali len glukozou a aj to striekackou,tak som ho vedela kojit 2 roky.

vefi89
27. sep 2011

@macaimac našťaste áno, ale trápili sme sa spolu tri mesiace, napísala toľko sťažností, a nič sa nevyriešilo...

lumimi
27. sep 2011

ja som sa rozhodla rešpektovat vlastné intuicie a musim povedat že na ne nedam dopustit, čítam počúvam čo kto vraví, píše ale vyberám si z toho len niečo a najprv možno aj skusim niečo s čím som si neni istá ale ked vidím že malému to nie je po voli tak ako to dalej nerobím. a také že tabulky - to vobec neriešim, pretože neexistuje dieta čo by zapadalo do tabuliek. takže ked niečo vie tak super, ked nie tak nevadi, času ma to v živote dost. hlavne že je drobec zdravý a spokojný a my s mužom tiež.