Udržanie hlavičky u bábätka

laura_222
2. feb 2018

Ahojte,
mam dcerku ma 4,5 mesiaca,včera sme boli u lekarky a vsimla si ze mala neudrzi hlavicku, lezala na chrbte a lekarka ju potiahla za ruky, hlavicka jej padala do zaklonu, to iste ked ju drzim na rukach hlavu jej musim podopierat, na brusku hlavicku drzi pekne vydrzi sa pozerat aj niekolko minut. Lekarka bola zhrozena ze 4,5 mesacne dieta uz musi hlavku udrzat aj ked lezi na chrbte. Hned sme s nou isli k neurologovi ten ju vysetril a povedal ze je v poriadku. Viem ze kazde dieta je ine a kazdemu to rozne dlho trva, ale chcela by som sa opytat aku mate skusenost Vy, od kedy Vase deticky drzali hlavicku len s minimalnou oporou?
Dakujem za odpovede!

vevesh
2. feb 2018

@laura_222 zalezi od toho , ci dieta je v perinke alebo nie - vsetky moje deti vedeli drzat hlavku uz ako 6 tyzdnove, ale nikdy neboli v perinke a nikdy neboli len na jednom povrchu - vdaka tomu mali svaly "vycvicene"

laura_222
autor
2. feb 2018

@vevesh moja v perinke bola dost, narodila sa mala2720g a 43 cm takze sa mi s nou lepsie manipulovalo. Je to tym nosenim v perinke?

vevesh
2. feb 2018

@laura_222 viac menej ano (i ked na slovensku je perinka zaprisahavana) - ja som v zahranici a tu perinky nemaju - moje najmladsie dieta islo ako 2 kilove z porodnice a aj tak nebolo v perinke a tiez sa naucilo drzat hlavku tak skoro ako ostatne deti...jednoducho cvicit s nim - vyberat ho z lahu, aj na ruky, na brusko, na chrbat pomalym tempom, aby dieta "spevnilo" drzanie celeho tela...

taga
2. feb 2018

Dr ta zbytocne strasi... nepamatam si presne ale ja som v takom veku urcite este hlavku istila, uz si ju drzal ale este uplne to drzanie neovladal a hocikedy nou svacol dozadu. Ked som sa pytala dr tak mi povedala ze uplne dokonale bude hlabku drzat az ked bude sediet! Tak som nestresovala, akurat som postupne hlavku pustala a istila ho len za chrbatikom, aby si zvykal, ze ta ruka tam nie je (a zaroven je ruka stale dost blizko 'keby nieco'). Maly ma 10 mesiacov, krasne plazil, 4nozkuje, sam si sadne, v postielke sa postavi a pochodi zo strany na stranu... a ked vam aj neurologicka povedala ze je v poriadku, tak proste tento nazor dr ze 'musi' (lebo inak co?) ignoruj

etela_1
2. feb 2018

Aj my sme tak mali, a presne preto, že som dlho a len perinkovala, lebo tam bol veľmi rád, odložili sme teda perinky a všetko prišlo, neboj sa všetko dobehne, a fajn že ste boli aj u lekára, no bude to ok.

laura_222
autor
2. feb 2018

@vevesh dnes ideme na fyzio tak uvidime co povedia. Dakujem za odpoved

laura_222
autor
2. feb 2018

@taga ano asi mas pravdu, len ta doktorka z toho robila taku vedu ze ako je to mozne pre boha, to neexistuje ze 4 mesacne dieta nepotiahne hlavku.. preto sme sa zlakli. Skusim ju drzat tak nech tu hlavku len istim ako pises. Inak tvoj maly je sikovnicek 😍

laura_222
autor
2. feb 2018

@etela_1 dakujem od dnes odkladame perinky 😊

taga
2. feb 2018

@laura_222 😘
a este mi napadlo - nas tiez netahal hlavku, ked ho tahala dr do sedu a to z jednoducheho dovodu - on nechapal, co od neho dr chce 😂 ja som to s nim doma nenacvicovala a pamatam ze asi na 2-3poradniach to dr nerobila lebo maly reval tak ho uz netrapila a potom na dalsej poradni ho tahala a maly nic len sa uskrnal... skusila zo 2-3krat za sebou a potom sa uz potiahol pekne aj s hlavkou.. drzim palce a neboj nic, urcite vsetko bude v poriadku 🌷

laura_222
autor
2. feb 2018

@taga super dakujem, aj mala bola dost mimo navyse tam vrieskala to sa jej stava ked sa jej niekto nepaci tak zacne vrieskat a doktorka ju este tahala za tie ruky tak chudatko bola dost mimo, opytam sa dnes na fyzio ako zo robit spravne a skusim to s nou aj doma. Dakujem 😊

svetlana35
2. feb 2018

@laura_222 my sme mali to iste, ale trenovali sme s nim 5x denne a zacal sa pekne po 3 dnoch dvihat. Polozili sme ho na vankus a chytili sa rucky a dvihali. pekne sa to zlepsilo

laura_222
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pininka
2. feb 2018

@laura_222 vela vela na brusku, aby sa poriadne spevnili chrbtove svaly, urcite uz nie perinku. Ja mam tri deti a okrem prveho neboli ostatni uz v perinke a doktorka stale krutila hlavou aki su pevni, az velmi. Niekedy to ale tak bolo ze deti boli aj do pol roka v perinke a potom sa to vsetko posunulo. Nasi na 5 mesiacov uz stvornozkovali, az potom si sadli a chodili jeden na 10, druhy na 9 mesiacov. Mala ma teraz 9 mesiacov a uz sa tiez pusta pomaly chodit,len ma taku opatrnu povahu. Kazdopadne kazde dieta je ine, skus ozaj nejaku skusenu fyzioterapeutku, nech ti poradi par cvikov.

taga
2. feb 2018

@laura_222 jeeejda tak vasa dr je cislo 😂 nasa ked videla ze ruci jak tur povedala 'oblecte si ho, nebudeme ho trapit' ... jasne ze babatko nebude spolupracovat, ked je v strese ze je u dr... asi ani keby tu hlavku 100x doma zdvihla tak ked place tak spolupracovat nebude... uvidis co bude na fyzio, urcite poradia. ale myslim ze konkretne toto tahanie do sedu by sa nemalo doma 'trenovat' - tak som to citala ze je to vysetrovaci ukon a mal by ho robit len lekar lebo vie ako na to... aj ked mozno pri takychto vacsich babatkach sa uz moze... vela stastia

marion09
2. feb 2018

no stres,vsetko bude,moja hlavku sama neudrzala do 6mesiacov,sediet zacala az v 10tich a chodit v 15tich.vraj je pohodlna,ale nic nezmeskala.

staleja
2. feb 2018

Ja som mala obe deti v perinke do 3 mesiacov a veru s zdrzanim hlavicky nemal ani jeden problem, a to mladsi sa v 7 mesiacoch postavil... nemyslim ze je to perinkou 🙂

luna116
2. feb 2018

ťahanie bábätka za rúčky do sedu sa nenacvičuje! je to vyšetrovacia metóda pre Dr., fyzioterapeuta, ... jednoducho to bábätko má posilnené svaly, a tým pádom tú hlávku drží a mu nepadá do záklonu, alebo tie svaly sú slabšie a teda hlava do záklonu ide...

- odporúčam knihu od Evy Kiedroňovej - Rozvíjej se deťátko

pieksamaki
2. feb 2018

Ahoj,bud rada,ze doktorka ti ju takto kontroluje,je to bezne pediatricka prehliadka, ako aj to tahanie za rucicky do sedu, to skusaju,ci svalstvo zapaja,iba upozornila na to,ze by uz mal drzat hlavicku sam....niektore to nekontroluju,pre nedostatok casu a tak...ja by som to ocenila,ze ti to povedala,iba by som ho davala castejsie na brusko.....a tym sa to precvici....perinky maju svoje opodstatnenie, drzia chrbatik v rovine a ja som ju pouzivala cca do 3 mesiacov vzdy,lebo mi lepsie spalo....rychlejsie sa zohrialo,zvyklo nostek zaborit do perinky,tym sa ukludnilo....ale uz ju nepotrebujes(sama vycitis), aby mohlo volnejsie kopkat a prevalovat sa....drzim palce

pieksamaki
2. feb 2018

@pieksamaki som chcela tym povedat, ze doktorka je fajn, ze kontroluje dieta po psychomotorickej stranke. ...

meandbaby
2. feb 2018

Ano, Kiedronova, Rozvijej se detatko je super kniha pre rodicov.Odporucam aj ja.

meandbaby
2. feb 2018

Ono, dieta by malo prejst vsetkymi stadiami: plazenie, stvornozkovanie, chodenie kolo nabytku a malo by samo vykrocit do chodze.Aj prilis skore chodenie nie je idealne.To mi povedal pediater, ortoped, fyzioterapeut, kedzr mne sa mala nestavala na nozky, lebo mala slabe svalstvo brusne ako aj na nozkach.

sowicka
2. feb 2018

ja si tiež nemyslím, že je to perinkou, obe som mala 3 mesiace v perinke, ale samozrejme nie 24 h a nebol problém, mladšia sa mi v 7,5mesiaci postavila na nohy a v 9 chodila...

deti95060810
2. feb 2018

o všetky deti som sa staralo rovnako, boli rovnako dlho v perinke a aj napriek tomu mala jedna dcéra s tým obrovské problémy. skončil sme na neurol´. , po čase sme cvičili vojtovku...myslím, že to perinkou nebude... pýtala som sa lekára že kde som spravila chybu - vraj nikde, jednoducho nastal takýto problém - najskôr predispozícia....

kiks_1
2. feb 2018

@laura_222 Nemusí to byť perinkou. Moja dcéra nebola v perinke iba prvý týždeň, potom už nie a mali sme rovnaké problémy. Každé dieťa je iné, nie sú to švajčiarske hodinky, že musia robiť všetko na čas, takže nemusíš mať podľa mňa obavy. U 4. mesačného dieťaťa je ešte normálne, že v takejto pozícii neudrží hlavičku.
Mne pediater sám povedal, že počkáme a uvidíme, pretože absolvovať s dieťaťom neurologické vyšetrenie je maximálne náročné.
Skús s ňou doma kus pocvičiť, aby sa posilnili svaly.

terez26
2. feb 2018

Aj nas pri poradni pri tomto tahani hlavicku netahal ,dokonca ani v 5.5 mesiaci a boli sme poslani na neuro,len ho sledovala a vsetko bolo ok..jednoducho bol lenivy a zacal bezkat v 13.mesiaci:)

laura_222
autor
2. feb 2018

@pininka ona je na brusku vela po kazdom jedle ju tak davame cize drzanie hlavky na brusku jej ide dobre.Boli sme na Kramaroch dnes pozrela ju doktorka, povedala ze nic strasne to nie je len treba troska spevnit chrbtove svalstvo tak budeme cvicit Bobathov koncept tak snad sa to spravi 🙂

laura_222
autor
2. feb 2018

@luna116 boli sme dnes u lekarky budeme cvicit bobatha od pondelka

pieksamaki
2. feb 2018

to je super, ze budete mat cvicenie a zaucia ta....akurat zaujimave ze ti dali ( u 4,5mesacneho babetka) bobath koncept,a ze nie vojtovku.....zaujimave....ale asi vedia preco. Budu to nove poznatky. Prajem vsetko dobre.

laura_222
autor
2. feb 2018

@pieksamaki to prave nebola pediatricka co si to vsimla, boli sme na kontrole uzliny co mala na krku. Samozrejme som rada ze na to upozornila len mi bolo divne ze ani pediatricka ( velmi skusena a dosledna) si to nevsimla, ani neurolog na to neupozornil ked sme tam boli nedavno...

laura_222
autor
2. feb 2018

@kiks_1 ano to je pravda, bude s nou cvicit fyzioterapeut a ja doma potom co ma to nauci nech to robim dobre.