Úkostlivý strach o blízkych, namýšľanie si

mers111
29. apr 2018

Ahojte, prezivam veľmi ťažké obdobie. Neskutočne sa bojím o mojich blízkych,že sa im niečo stane, svojim myšlienkam pripisujem veľkú moc,myslím si,že dokážem ovplyvňovať nimi životy iných ľudí. Som už z toho zničená. Začalo sa to nutkavymi blbymi myslienkani typu: stane sa toto a tamto, keby sa tak stalo to a to..a pod.. zlom nastal vtedy keď som si začala všímať že niektoré veci sa naozaj udiali..bohužiaľ aj také,ktoré mali fatálne následky..odvtedy sa až chorobne bojím,že za to určite môžu moje myšlienky,ktoré boli adresované k nejakým ľuďom a pod. Vytváram si v hlave scenáre že niekto zomrie, pritom to ani nechcem! Potom sa neskutočne bojím,že sa to stane,v zápätí to odvolavam,ale v podvedomí stále čakám,že sa to stane :( nechcem už toto prežívať,nechcem mať také čierne myšlienky.. už si nahovaram že môžem za smrť ľudí v mojich lebo aj pri nich som mala takéto myšlienky,ktoré sa objavujú naozaj casto. Ďalšia vec, stačí že sa s kamarátkou rozprávame o niekom alebo o nejakom filme napr.a ja alebo kamarátka onedlho stretneme danú osobu alebo náhodne nájdeme ísť práve v TV..prosím máte niekto takúto nepríjemnú skúsenosť? Čo mám robiť? Už si niekedy naozaj pripisujem "nadpozemske" schopnosti,idem sa z toho zblázniť,veľmi ma to ničí. Neviem ako z toho bludného kruhu von.

3009
29. apr 2018

Zájsť za psychiatrom, na vnutkavé pocity treba antidepresíva. Môže to byť len depresia, ale môže ísť aj o niečo závažnejšie. Netreba s tým otálať.

mers111
autor
29. apr 2018

@3009 bude sa to dať odstrániť? Ja si nahovaram,že mám nejaké špeciálne schopnosti privolavat udalosti do života ľudí :(

terezka1947
29. apr 2018

@mers111 svojim myslenim nic druhym neurobis,zase netreba pripisovat myslienkam az taku silu,divne,ze v dnesnej dobe sa to robi
a inak,kazdy ma obdobia,kedy ma ten strach vacsi,mensi...aj rozne myslienky,ale zase toto,podla toho,co si napisala uz asi presahuje bezny strach,zajdi za odbornikom.
pokial si sama uvedomujes,ze to ok nie je,podla mna si na dobre ceste,vies s tym nieco urobit,riesit to....hanba to nie je,lekar ako kazdy iny,akurat lieci dusu.

mers111
autor
29. apr 2018

@terezka1947 ďakujem za podporu ... 🙂 Tiež som najprv neverila v nejakú silu myšlienky a často som sa s nimi zahravala- blbá zábavka..ale keď sa začali diať tie rôzne úmrtia a pod,tak som sa veľmi zľakla a začala som kadečo googlit..a z každej druhej stránky som sa dočítala,že som tých ľudí mohla takto nejako prekliat a podobne..a odvtedy sa to celé začalo,celý ten kolotoč .. ale zas na druhej strane,ak by bolo také jednoduché niekoho zakliat,tak naši politici by už zrejme tiež nežili ;)

ostorha
29. apr 2018

@mers111 No vidis sama si si odpovedala ak by bolo tak jednoduche niekoho zakliat ,tak vsetci politici uz by mali na sebe miliony kliadieb.Ono to s tymi myslienkami nie je az take jednoduche ako si predstavujes ahlavne ako sa popisuje s ezoteickych brakových knihach.Na to aby sa vyplnila jedna jedina myslienka potrebuje clovek nepretrzitu koncentraciu na nu aj niekolko rokov.Strach ma velke oci a vytvara dojem reálneho aj u uplne fantazmagorických predstav.Trebalo by ti pomocou odbornika popracovat na odburani strachu,ak budes dobre zvladat strach desive myslienky okolo teba len preletia ,ale neukotvia sa ti vo vedomi a nebudu ta matat a suzovat,ziskas nad nimi nadhlad.Pecitaj si nieco o Obsadantno- kompluzivnej poruche pri tejto poruche su taketo myslienky velmi bezne v zavaznych pripadoch treba brat antidepresiva v menej zavaznych postacia sedenia s psychológom.

mers111
autor
29. apr 2018

@ostorha ďakujem za odpoveď.. je pravda,že človek hľadá potom všade len znamenia a neviem čo ešte,až je to choré, miestami fanatické (ak si to spájame s vierou).. nikdy by som nebola povedala,že ma niečo také postrehne.. idem si o tej poruche teda prečítať 🙂

3009
29. apr 2018

@mers111 len zasa moc nečítaj po internete, lebo sa ti bude zdať 10 chorôb že máš. Choď za psychiatrom, ten ti naozaj najlepšie poradí. Dnes sú plné psychiatrické ambulancie ľudí a 90% chodí normálne do roboty a žije svoj život aj keď s antidepresívami. Neznamená, že to budeš musieť brať do konca života. A keby aj...

zemislava
29. apr 2018

@mers111 píšem ti súkromnú správu lebo tieto chobotiny s antidepresívami nemôžem čítať

0silvia0
29. apr 2018

@zemislava myslim ze by bolo fajn podelit sa s alternativnym nazorom verejne. Mala som kolegynu, ktora prezivala podobne veci a nevedei sme jej pomoct, tiez skoncila na liekoch.

zemislava
29. apr 2018

@0silvia0 napísala som jej niečo v tom zmysle, že to že je niekto citlivejší na "nadprirodzené" úkazy neznamená, že je chorý, myšlienky ak sú dlhodobé a koncentrované ozaj môžu spôsobiť všeličo, ale nikdy nie smrť inej osoby

niektorí ľudia majú ten dar či prekliatie, že vnímaju viac, buď to budú v sebe rozvíjať a učiť sa to ovládať, alebo sa toho zľaknú a začnú to v sebe potláčať a tak väčšinou skončia na liekoch
poznám aj také, aj také prípady, no v každom prípade človek má slobodnú voľbu aby sa rozhodol čo s tým urobí

možná teória je aj taká, že nejaká osoba bola v minulosti bylinkárka, liečiteľka atď, označili ju za čarodejnicu a upálili a teraz sa v ďalších životoch bojí, že ak preukáže nejaké "schopnosti" tak opäť bude obvinená a odsúdená a tak to radšej potláča
a možno aj nie, kto vie ako to naozaj je 😉

vikii1
29. apr 2018

@mers111 nie je to tvoja vina, nemôžeš za smrť alebo zlé veci čo sa niekomu dejú. Mne pred rokom zomrela mama a veľmi ma to vzalo, chybu som pripisovala aj sebe a mala som veľké depresie a úzkosti až to skončilo u psychiatria, nepomohlo mi to tak som musela byť hospitalizovaná na psychiatrii. Teraz už viem že moja vina to nie je, ani nikoho iného, takto to v živote funguje a my s tým nič nespravíme. Ak sa sama nevieš zbaviť tých myšlienok tak zájdi za psychológom, nie je nič zlé na tom, poprosiť o pomoc ani mať lieky. Hlavne nezabúdaj že tvoja vina to nie je.

mers111
autor
29. apr 2018

@vikii1 ďakujem za pomoc a podporu 💙

montemotherone
30. apr 2018

@mers111 napíšem ti súkromnú správu, a tu... Veci môžu byť všelijako, sú náhody, ale je pravda, že naše myšlienky majú svoju silu a tak akonsi podvedome utvárame svoj život, taký bude. V tomto zmysle má naša myšlienka silu aj bez nadprirodzených schopností. V istom čase môže byť človek citlivejší na určité veci a možno si aj viac všíma veci okolo a zbytočne im pripisuje význam. Neviem, či si veriaca... Mala by si to v tom jednoduchšie 🙂 Ja mám v tomto období také ťažšie chvíle, minule som myslela na pieseň od Lucie Bílej Most přes minulost. Vošla som do Kauflandu a tam ju začali hrať 🙂 Vtedy si poviem, že Boh mi ju poslal pre radosť 🙂 Rovnako som šla autom k lekárke, mala som konečne chvíľu len pre seba, uvažovala som nad problémami, fňukala a rozprávala som Bohu čo má trápi a do toho v rádiu príjemná stará pesnička, až mnou hrklo, nevedela som ju rýchlo zaradiť... Rick Astley Cry for help. Sú chvíle, keď ma Ten hore utvrdí v tom, že neexistujú len náhody. Že sme súčasťou veľkého plánu. Ale veci, ktoré sú "na hrane" treba dobre "očekovať" aby sme neprepadli falošnému mesiášstvu, a neodtrhli sa od reality úplne. Inak na odľahčenie, pozri si film Božský Bruce. Zasmeješ sa aj zamyslíš 😉

matabb73
30. apr 2018

Ja som mala niečo podobné, keď bola dcéra malá. Ja som mala zdravotné problémy, ona tiež, ale také bežné detské. Do toho sme mali zlú detskú lekárku, ktorá ma vždy vystrašila a ja neporiadneho lekára, ktorý nebol ochotný porobiť potrebné vyšetrenia. Nakoniec som z toho bola taká vynervovaná, že som sa stále bála, že niekto z nás má smrteľnú chorobu. Stále som dcéru pozorovala, plakala, nemohla som spať, jesť. Dosť som schudla. Povedala som si, že takto nemôžem žiť a našla som si dobrú psychologičku. Chodila som k nej na terapiu asi tri mesiace, kým to prešlo. Najprv som sa tam vyplakala, vyrozprávala a potom som mávala autogénny tréning. Veľmi mi to pomohlo. Naučila ma aj pozitívnejšie myslieť. Žiadne lieky som nakoniec nepotrebovala, aj keď aj ona vravela, že ak by tie sedenia nezabrali, poslala by ma za psychiatričkou. Ja som to mala ako poslednú možnosť, psychiatrické lieky sú hrozné svinstvo.

zemislava
30. apr 2018

@montemotherone ano, myšlienky sú silné a môžu tvoj život zmeniť k lepšiemu alebo horšiemu a ano tiež je sila tam hore ktorá niečo riadi a pomaha ale určite žiadny človek na Zemi nemá takú schopnosť aby myšlienkami niekomu inému privodil smrť, o živote a smrti sa rozhoduje tam hore a je to mimo našu kompetenciu

mers111
autor
30. apr 2018

@montemotherone mňa keď niečo trápi,tak vidím znamenia snáď všade :( keď som sa bála či som niekoho neprieklala,odvšadiaľ som počula slovo "prekliatie" a videla to všade ...mám to brať ako znamenie alebo čo,lebo také "znamenie" ma teda vôbec neukludnuje,práve naopak...

zemislava
30. apr 2018

@mers111 priveľmi si to pripúšťaš
Ako napr ja, nedavno sme sa s jednym dobrym kamošom nejak nezhodli a on uznal za vhodné že radšej by sa mali naše cesty uberať roznymi smermi a mne je to tak ľuto a tak velmi mi chyba že všade “zrazu” vidim alebo počujem jeho meno
Ale to si len ja až priveľmi všimam lebo mi chýba a je mi z celej tej situacie zle
Časom to snaď prejde a bude pokoj ale neberem to ako znamenie, čo by to akože znamenalo? Že mam sa snažiť ho nejak presvedčiť aby sme sa znova kamaratili? Nemyslim si, rozhodol sa takto a ja ho nemožem nutiť aby to zmenil

montemotherone
30. apr 2018

@mers111 ja ti poviem za seba. Nebola som vedená k praktizovaniu kresťanstva. Rokmi som si ale kadečo zažila a táto cesta mi pomáha vo všetkom. Verím na "zlého". Nie je to ten rozprávkový čertík s rohmi. Môžeš na neho naraziť v bežnom živote, v situáciách, v ktorých by si to nečakala, u ľudí u ktorých by si to nečakala ☹ často sa prihovára cez príjemné, jednoduché a lákavé veci. Ak si veriaca, odpoveďou je viera a všetko čo k nej patrí (nejdem to tu rozpisovať, aké dary k ochrane má kresťan k dispozícii). Ak nie si, riaď sa svojim najlepším svedomím ale hlavne sa do toho nenechaj vtiahnuť a používať napríklad bielu mágiu (červené šnúrky, talizmany, pálenie uhlíkov...) Viera v tieto nepravé veci ťa môže stiahnuť tam, kde nechceš. Prekliatie, porobenie... je bohužiaľ možné, ide o to, na ktorej strane si a akú ochranu použiješ. Existuje totiž len jediná účinná a hlavne navždy... Všetky ostatné ti môžu nepríjemne skomplikovať život 😒

mers111
autor
30. apr 2018

@zemislava snáď áno... Tiež dúfam v to,že tie veci tu skrátka sú napísané alebo sa o nich hovorí a ja si to len viac všímam a že keby som sa tým nezapodievala tak by som to brala len ako- jedným uchom dnu,druhým von a vôbec by som sa nad tým nejako nezapodievala ... Tiež sa mi stalo x-krát že som o niekom hovorila a potom som ho stretla,alebo som mala v hlave nejakú pesničku a potom som ju počula v rádiu..no na druhej strane je tu xy ľudí čo práve počúvam to rádio,tak prečo by to malo byť nejakým znamením že hrajú práve tú pieseň? Veď na playliste v rádiu ju už mali nahratu hodnú chvíľu ..

zemislava
30. apr 2018

@mers111 toto iste a s ludmi a pesničkami sa stava aj mne ale asi aj kopu inym ludom a nebrala by som to určite tragicky 😊
Napr ten kamoš pracuje v Ikei a doteraz som to neriešila a odkedy sa nebavime tak všade vidim reklamy na ikeu, furt mi chodia nejake maily z akciovymi ponukami alebo mi niekto pošle fotku čo nove si v ikei kupili a vždy ma to zaboli a viac si to všimam lebo sa to tyka temy ktora ma momentalne trapi ale podla mňa to robi len naše podvedomie

mers111
autor
30. apr 2018

@zemislava alebo keď niekto v rodine ochorie-rakovina a všade to zrazu to človek všade vidí a odvšadiaľ počuje,že kto všetko ju má a zomrel a pod.to teda vie pekne liezť na nervy a psychiku.. dúfam že sa vyrovnas s tým že ste si každý zvolili inú cestu,a kto vie- raz sa to možno vráti a bude to tak ako kedysi 🙂 musíš tomu nechať voľný priebeh..

zemislava
30. apr 2018

@mers111 ťažko povedať ako to bude, pred rokmi som ho takto “opustila” ja a potom sme si po rokoch k sebe znova našli cestu a teraz on urobi toto mne tak možno to tak ma byť a je to tak lepšie ale do buducna kto vie čo bude 😊
U nas sa zas manžel boji že nam vykradnu byt alebo auto alebo niečo take lebo odvšadial to počuje že niekoho okradli atď, ja to napr vobec neriešim, podla mňa nemame nič čo by nam mohlo byť ukradnuté, jedine tak domace zvieratku su take cenne pre mňa v byte ale inak tam nemame nič zaujimave no on sa furt boji

mers111
autor
30. apr 2018

@montemotherone ja som tiež veriaca a preto ani nerozumiem prečo existuje niečo ako prekliatie či porobenie :/ v biblii sa píše že kliatba je ako vrabec poletujuci sem a tam a že kliatba bez príčiny sa nesplní.. tiež že prekliat môže autorita a človek ktorému sa vysmievaneho a nepomôžem v jeho ťažkej situácii.. no často počuť že niekoho pre suseda,lebo mal lepšiu úrodu alebo podobné hlúposti.. lenže taká suseda nad tebou nemá žiadnu autoritu a určite ju nikto kvôli jej neurode nevysmial.. to bol len taký prípad..že tomu skrátka nerozumiem..všade sa píše niečo iné a človek si ma asi vybrať alebo čo :D

mers111
autor
30. apr 2018

@zemislava ma z toho asi traumu keď počul koľkým sa to stalo.. pokiaľ nemáte nič príliš vzácne o čom vedia ostatní,tak sa zrejme nemusí báť 🙂 jeho strach je len dočasný, onedlho budú ľudia riešiť niekoľko iné ..ako vždy.. 🙂

eliska13
30. apr 2018

@mers111 každý má svoje strachy obavy úzkosti.Najlepsie by bolo ísť k psychologovi a vyrozprávať sa nájsť iný pohľad na vec.Lieky ber až ako posl.moznost nie si na tom tak zle, ale musíš ten kolobeh myšlienok zastaviť pretransformovať do niečoho iného.
@zemislava čo máš proti AD?

mers111
autor
30. apr 2018

niečo *

zemislava
30. apr 2018

@eliska13 mysliš antidepresiva? No mam proti tomu to že tieto lieky problém neriešia a neliečia iba človeka utlmujú, že proste “nerieši”

eliska13
30. apr 2018

@zemislava čo, ak sa problém nedá riešiť?od malička som úzkostlivy typ, citlivý a po veľa zlých veciach som v dospelosti zložila mala som dlhu skupinovu terapiu,, sedenia vo 2 zle reagujem na stres, prejde to do úzkosti a depresie a preto beriem AD.vtedy si zle veci tak nepripúšťam a nehľadám vo všetkom problém.

zemislava
30. apr 2018

@eliska13 ja som na tom podobne dokonca som od 12tich rokov mala záchvaty panickej úzkosti ale nikdy som to neriešila s psychologmi alebo psychiatrami, začala som si to riešiť sama, nakupila potrebne knihy a pracujem na seba a ozaj možem povedať že som si dosť pomohla a už som neni ani taka úzkostliva ani nemávam paniku ani hysteriu, prave naopak mam pocit že som pokojnejšia ako ostatni naokolo, ale uznavam že nie každý má takú silnú osobnosť aby sa z problémov dokázal dostať sám
No podľa mňa AD sa zbytočne naduživaju a v mnohych pripadoch ich ani netreba, iba fakt v tych ťažkych diagnozach
To je ako alkohol, človek sa po ňom nachvilu citi lepšie ale keď vytriezvie tak problemy mu naďalej ostavajú

beky1813
30. apr 2018

Toto uz je min. na psychologa