Uspávanie 4 mesačného syna pri prsníku

edenka
7. júl 2008

Mamicky poradte mi. Neviem si som svojho syna dobre naucila ale uspavam ho jedine pri prsniku 😒 V postielke mi sam nezaspi a ked si ho prilozim,mam istotu ze do 5 minut spi ako zabity. Bola to z mojej strany chyba? (syncek bude mat 4 mesiace)

marcelka82
21. máj 2010

Ahojte. Moja maličká má 2 týždne. Zaspáva mi pri prsníku. Chvíľu ju nechám na posteli a keď spinká tvrdšie, tak ju preložím do postieľky v polohe v akej zaspinká. Väčšinou na boku. Takže aj keď si bude potrebovať grgnúť a náhodou výjde aj troška mliečka, všetko vytečie. Ona sa potom sama uloží ináč. Povrtí sa a zrazu je na chrbatiku. Spredu ju zabezpečujem vankúšom a dekou. Takže na bruško sa neprevratí. 😀 😀 😀

luvie
26. máj 2010

Ahoj, já jsem malou zkoušela uspávat různě. Už v porodnici mi usínala u prsíka, tam mi sestřička řekla, že to nemám dělat, usínala chudinka s příšerným řevem, nosili jsme, zpívali, dokud si kol. 4 týdnů nenašla svůj paleček... Ten se stal velkým utěšovatelem, nám se to moc nelíbilo, tak jsme nakonec pořídili dudlík, ale ten nechtěla... Měla pak chvilku období, kdy usínala celkem "v pohodě" sama v postýlce - s palečkem v puse, už se jí začal loupat nehet... No, nakonec jsem si řekla, že kašlu na všechny rady kolem a budu se řídit tím, co chce Kačka. Spí mi u prsa přes den i dvě hodiny (jinak spí jen půl hodiny, ať už v šátku, v kočárku či postýlce), večer usíná u prsíka, pak ji dám do postýlky a když se probudí, jdu ukonejšit, klidně i znovu prsem. V noci se mi budí a chce znovu prsíko, dám jí ho, někdy vytuhnu, takže mi klidně zase spí u prsa. A je spokojená a já taky. Mimochodem, paleček je teď už skoro zapomenut, v pusince ho má jen když je moc unavená nebo rozčílená, ale jen na chvilku, čeká na moje prsíko.
Moje zkušenost 🙂

zdenda86
26. dec 2010

@uznetusim ahoj aj nas ma 2 roky a 3 mesiace a tiez nezaspi inak ako na prsniku alebo vonku v kociku. cumlik od narodenia odmieta. uz ma to ale nebavi a nemozem ho od toho odnaucit. viem ze mi dobre rozumie ale nechce si to nechat vyhovorit. na svoj vek je velmi rozumny,ale v tomto je tvrdohlavy. potrebujem poradit ako na neho.nechcem odchadzat od neho niekam prec,zda sa mi to krute .diky za radu.

jabera
26. dec 2010

ja som tiezzaviedla zaspavanie na prse, ci skor moj syn si to zaviedol... po prvotnych pokusoch o postielku som to vyriesila tak, ze spal s nami v posteli a vlastne si posluzil kedykolvek potreboval a ja uz som to ani niekdy neregistrovala, kedy si cucne... ale musim povedat, ze uz mi to zacalo strasne liezt na nervy, taka ta sustavna priputanost. pytal si vlastne stale cez den, v noci, stale... tak som to nakoniec vyriesila prave tym radikalnym seknutim... 22.12. si maleho zobral manzel na dva dni k svojim rodicom, tam si odtrpeli 2 noci revu, ta druha uz vraj bola lepsia... cakala som horory, ale na stedry vecer som ho uz uspavala ja... uz cez den sommu hovorila, ze mliecko neni a ze ma to boli. to su vyrazy, ktorym rozumie a k mojmu obrovskemu udivu, vecer lahol, zakryl sa, poknucal a zacal sa presuvat po celej posteli... trvalo to nieco vyse hodiny, 3x skusil, ci neni, sam ukazal, ze nie a putoval dalej po posteli. az raz uz nevstal a spal... takze dnes je treti vecer, kedy spi bez prsa a ja sa citim ako znovuzrodena. musim povedat, ze mam pocit, ze on sam je v lepsej nalade, zrejme je vlastne konecne vyspaty. sice sa 2x v noci prebral, ale len tak poknukal, ja som urobila pššššš a spal dalej. velmisa mi ulavilo. je mi trosku luto, ze uz ho nekojim, ale akosi mam pocit, ze uz bol najvyssi cas... ale myslim, ze keby som chcela kojit dalej a pritom ho naucit spat bez prsa.. - no asi by to neslo... vraj sa to da, ale mam dojem, ze nie u mojho dietata...

uznetusim
27. dec 2010

Zdenda86 ahoj, mne sa starší v tomto veku ako píšeš - 2 roky, 3 mesiace odstavil sám od seba zo dňa na deň úplne. Už v podstate necucal cez deň vôbec , iba večer tak chcel zaspať, to už nebolo ani kojenie, iba cmúľanie. 😉 Menší sa kojil presne tak isto a taktiež to jedného dňa zrazu nepostrádal. Držím palce aby si dal tvoj malý čo najskôr ,,povedať" : 🙂

lulusha
27. dec 2010

ahojte! no som rada, ze nie som sama, co ma tuto skusenost 🙂 moj syncek ma 4.5 mesiaca a posledne dva tyzdne sa naucil zaspavat na cicke, cez den aj v noci.... dovtedy mal super rezim, papal kadze 3 hodiny, v noci raz a zaspaval pekne sam-teda s dudlom...no tieto posledne dni len na cicke...ako na vecer mi to nevadi, to babatka potrebuju dlhsie mojkanie a upokojovanie sa na prsniku, ale cez den...dakedy sa podari, hlavne doobeda, zaspat aj bez cicky, ale inak nie...a spanie v postielke som vzdala (asi tiez z lenivosti) - akonahle sa zacal budit viackrat za noc (teraz je to 3-4 krat), nechavala som ho u seba, aby som nemusela furt vstavat...teraz, ked sa zobudi, tak automaticky otaca ku mne hlavicku a otvara pusinku 😀 no ale som zvedava, ako to prejde a hlavne kedy...

fatima30
15. feb 2011

@lulusha
neviem ci si to este precitas ale moj syn ma 5 mesiacov aj tyzden a mne s tym prsnikom tiez zacal robit posledne dva tyzdne.tiez otvara pusinku a do piatych minut na prsniku zaspi. 🙄

lulusha
15. feb 2011

@fatima30 ahoj! no my uz mame 6 mesiacov a tyzden a stale je to tak 🙂 s tatinom vie zaspat aj bez prsnika, ale s placom - so mnou na prsniku najlepsie....ale vies co, uz to neriesim, je to predsa krasne, ked sa ku mne tak tuli 😵 citala som, ze babatka potom dozreju do stadia, ze sa od toho same odnaucia, tak uvidime...

fatima30
15. feb 2011

no ja dufam,lebo predtym mi to nikdy nerobil a teraz robi taky cirkus vresti ako o zivot,z bruska sa od jedu prevalujena chrbat tvari sa ze ja nebudem spat ani na rukach nie a az ked sa nakoniec podvolim tak mi zaspi a este s takym povzdychom ze zase som ta dostal tak zaspi 😀
dnes som mu miesto prsnika dala cumel aky zalostny plac pustil 😀

mam18_4
24. feb 2011

ahojte, ja mám podobný problém. malého uspávam na prsníku asi od jedného mesiacia, kedy bol problém ho uspať. on však na prsníku zaspí takmer vždy, nikdy som poriadne nevedela, či je vlastne napapaný a či nie je hladný, lebo sa od prsníka nikdy neodtiahol - buď som ho dala preč ja, alebo zaspal.
keď som ho začala uspávať na prsníku, zaspal asi za hodinku takým tvrdým spánkom, že prespal aj 6-7 hodín, a potom po pár minútach na prsníku zaspal ešte na 2-3, takže takmer celá noc bola v pohode.
no teraz sa to zhoršilo. síce ho uspím v pohode, ale zobudí sa za hodinku, a takto to ide dookola celú noc- najhoršie na všetkom však je, že ho vôbec neviem preložiť do postieľky, čo bolo predtým ok. zhoršilo sa to v období, keď som začala dokrmovať a bol aj chorý, takže možno je to aj tým a postupne sa to upraví.
tiež som počula o tej knihe "každé dieťa sa vie naučiť spať" , aj ju mám, niečo som z nej prečítala, ale moje dieťa nie je cvičená opička - lebo tie metódy mi pripadajú, ako keď sa cvičia zvieratá, takže sa podľa nej neriadim.

ichbinich
25. feb 2011

@mam18_4:
Zhruba v 7 mesiacoch sa mojmu tiez zhorsil spanok z 4-6 hodin v kuse na hodinove az dvojhodinove intervaly ☹
A zhruba odvtedy zaspava vylucne pri prsniku, predtym sa dal aspon uspat v naruci, sice drzanim ako pri kojeni, ale bez prsnika. Vdety boli tie strasne horucavy, ja sama som sa budila na smad, tak som ho castejsie kojila.
Pri prekladani do postielky skus toto: pockaj, kym tvrdo nespi (zvidhni mu ruciku par centmentrov a nechaj padnut, mala by odkvacnut; ma nehbynu tvar a oci). Preloz ho opatrne a drz ho dalej tak, ako si ho drzala. Je to narocne ne chrbat, ale ide iba o pol minuty-minutu. Potom pomalicky opatrne vytiahni tvoje ruky spod neho, ale nechaj ich este chvilku nad nim. Po prve to nebude taka prudka zmena a po druhe mozes rychlo zasiahnut, ak sa zacne mrvit. Ak je postielka prilis studena, predhri ju (ja som davala termo flasku pod deku, ktoru som vybrala tesne pred prelozenim). Hlavne to drzanie este chvilku po prelozeni do postielky u mna dobre funguje.

Co sa tyka spania, zaspavania atd. mozes skusit knizku od Elisabeth Pantley - The no-cry sleep solution. Ako ti spravne vravi materinsky cit, neskusaj metodu vyrevania. Tato knizka je diametralne odlisna. Neslubuje ryhcly uspech "iba za par dni revu", ale ponuka niekolko navrhov, z ktorych si vyberies, co sa ti pozdava a hlavne sa nidy nenecha babo plakat, nieto este revat. Autorka pokracovala v spani v spolocnej posteli aj v kojeni a maly jej predsa prespal pekne celu noc. (Moj zavislak sa nejak neda odnaucit, ale v principe ho na striedacku hneva nadcha, zuby a sprut a takto dookola, takze mam smolu... ☹ To ale neznamena, ze to nepomoze tebe a tvojmu synovi.) Vsetko dobre!

akdarka
25. feb 2011

mne maly tiez zaspava na prsku,je to ok,rychle.v poslednej dobe sa casto sam odpoji,prevrati na brusko,tapkam po ritke a spinka.jediny problem mam,ze od 19tej do nejakej 22hej ak sa odpoji tak po 10min zacne mrncat a zase musim rychlo dat prsko a spinka dalej.mali ste to niekto takto?len som zvedava ci to „prejde”...potom uz spinka ok.dakujem;-)

ilijanka
25. feb 2011

mne obidvaja zaspávali pri prsníku, nebol nijaký problém, postupne sa sami odstavili a zaspali aj bez toho, teraz si ľahneme spolu, zaspievam 3 uspávanky a poviem, že haji a oni o chvíľu zaspia 😉
Inak to bolo veľmi pekné, keď mi tak zaspávali, užívajte si to a neriešte, čo si kto o tom myslí, ak Vám to vyhovuje, je to v poriadku...

mam18_4
25. feb 2011

@ichbinich ďakujem za radu... práve skúšam podobné "metódy" a včera to aj pomohlo. keď som ho preložila, začal sa mrviť a mrnčať, tak so ho chytila, pohladkala a o chvíĺu spinkal. skúsim to, čo píšeš.

@ilijanka mne to ani veľmi nevadi, nejak som si zvykla, len sa bojím, že bude starší a bude pre neho stále ťažšie odvyknúť od toho

ešte raz dík za rady a som rada, že v tom nie som sama 🙂

katie233
25. feb 2011

Ahojte 🙂. Dnes som sa dostala k tejto téme 😉, som rada, že v tom nie som sama. Náš malý bol do 5. mesiaca ideálne bábätko 😵. Cez deň si pekne držal svoje intervaly na papanie a v noci sme vstávali raz, niekedy dvakrát na kŕmenie. Asi pred mesiacom sa všetko zmenilo. Cez deň je strašne hypeaktívny, akoby ani nemal čas sa najesť, a keď ho už konečne mám na prsníku, tak si párkrát potiahne, zaženie najväčší hlad a potom už len vymýšľa. Neviem ho prinútiť, aby si normálne potiahol. A potom všetko doháňa v noci. Najprv sa začal budiť dvakrát za noc, potom trikrát a už sme boli aj v štádiu, že sme boli hore každú hodinu. Chcela som ho uspať dudlíkom, alebo ponosiť na rukách, ale to spustí strašný rev a ukľudní sa len pri prsníku 😖. Najhoršie na tom je, že už ma začínajú bolieť bradavky ☹. Snáď z toho čoskoro vyrastieme 😵

carodejnica
25. feb 2011

@mam18_4 naopak, čím bude starší, tým to bude ľahšie, vieš o nejakom maturantovi, čo by zaspával pri dojčení? 😵 😉 @ilijanka to krásne napísala 😵

Ja som moju (dnes 20 mesačnú) dcéru vždy uspávala na prsníku a od cca 5 mesiacov spí pri mne. Už zhruba mesiac, ju večer nadojčím, a ona sa odpojí, otočí chrbtom s otvorenými očami , ešte si voľačo džavotká a do 10 minút je tvrdá. Spíme spolu. Celé uspávanie v ideálnom prípade (ak nie je chorá, alebo jej nejdú zúbky) netrvá viac ako 10-15 minút - je to moja večerná siesta. A v noci sa budí max 1-2x, niekedy aj menej, niekedy viac (ach tie zúbky). Ale je to tým, že spíme spolu, nadojčím ju v polospánku - v jej i mojom, častokrát o tom ani neviem. Ja si to teda pochvaľujem, a verím tomu, že to celé raz vyšumí. Ešte budeme plakať za týmto krásnym obdobím. 😵

mam18_4
25. feb 2011

@carodejnica na to sa spolieham aj ja, že keď už bude chodiť do školy, tak snáď nebude chcieť mliečko 😀

ilijanka
25. feb 2011

@carodejnica veru, maturanti už zaspávajú sami, rýchlo to ubehne a zaspávanie na prsníku je určite prirodzenejšie ako uspávanie na fitloptách a neviem ešte akým divokým spôsobom, nehovoriac už o vyplakaní dieťaťa a podobne 😝

emkab
28. sep 2011

Tak obnovujem tuto temu, teraz sa to tyka aj nas 😉 Mame 10 mesiacovOd malicka sme mali problem zo zaspavanim, najskor dost neskoro, potom sa to menilo kazdu chvilu a bud Cicuska zaspala neskoro a spala dobre alebo zaspala skoro, ale budila sa casto. Vzdy sme zaspavali na prsniku, len som jej ho po zaspati vymenila za dudlik a prelozila do postielky. Dudlik ale neskor zacala odmietat, tak som sa len potesila, uz sme bez neho. Momentalne uz par noci je stale prisosnuta na mne a skonci to tak, ze spime spolu v posteli, lebo prsnik mi dovoli vybrat z ustociek, ale akonahle ju prelozim do postielky, tak plac. Resp. ak aj zaspi, tak o chvilu je hore a plac. Brala som to tak, ze je to prechodny stav, ale trva to uz par noci a slecne to tusim vyhovuje. Zaspava mi tak aj cez den, ale vtedy je to troska lepsie. Moja babulka je ako motorova mys, stale v pohybe, beha uz sama, cez den nema cas na NIC, ani sa len pritulit ku mne, stale nieco riesi...a v noci takto :-/ Mate niektora podobnu skusenost, resp. ak ste mali- ako ste to riesili? Dakujem za kazdu odpoved.

emkab
28. sep 2011

..a este doplnim- ako odnaucit dieta cestovat v noci po postielke? Nasa hviezda dokaze spat aj priecne, hoci za bdeleho stavu sa tam uz nezmesti..a myslim, ze aj to je jeden z dovodov, preco s av noci budi... ☹

ansira
12. okt 2011

ahoj mamicky. Aj ja mám podobny problém: zapsavame pri prsniku, potom sa zobudíme pri skusani odprgnut si. dudel nezaberá, lebo akonahle náš anjelik zistíí, že z neho netečie mliečko, mrnčí a vypluje ho. ☹ moja malá má iba 2tyzdne, ale chcela by som, aby sa naucila zaspat sama , v postielke. a neviem ako nato ☹(((((( POMOztE PLZZZ !!!

romcovaklarka
12. okt 2011

@ansira Ahoj, když byl malej ve věku tvé holčičky, tak to s ním bylo úplně to samé. Kolem 4 týdnů jsme ho náhodou dali spát na bříško (dal ho tak můj táta, protože dřív bylo zvykem dávat miminka jen na bříško spát, takže on byl tak zvyklej a ani ho nenapadlo dát malýho jinak) a usnul jako když ho do vody hodí. Od té doby začal spinkat moc hezky a to jedině na bříšku. Tím neříkám, že by to muselo pomoct i u vás, ale za zkoušku to stojí. Pokud se bojíš dávat na bříško, pořiď si monitor dechu, já ho měla a spala jsem klidně. Jo a dudlík, zkus různé druhy. Malej mi ho taky plival, než jsem zjistila, že chce dudlat výhradně latexovou kytičku http://www.lekarna.cz/bocek-dudlik-kyticka-s-kr... Držím palce.

ansira
12. okt 2011

@romcovaklarka hm,, díky za radu, vyskušam. Monitor dychu máme, tak uvidíme. Ešte raz ďakujem, si zlatá 🙂

romcovaklarka
12. okt 2011

@ansira No ještě neděkuj, třeba to nevyjde. Ale i kdyby ne, tak třeba přijdeš na něco jiného, co malé vadí nebo co by jí pomohlo spinkat. Četla jsem např. už u pár holek, že jim mimča lépe spaly u tiché hudby... no a určitě najdeš i další rady. Já si pamatuju, jaké to bylo, když malej skoro tři neděle nespal dýl v kuse jak hodinu 🙄 tak ti moc přeju, ať se brzo obě dobře vyspíte 😉

adelkav
13. okt 2011

@emkab ahoj, my máme půlročního chlapečka a poslední cca 4 měsíce usínal jen u prsa. Začalo to kolikama, propracovali jsme se do stádia, že ho u prsa uspávám i přes den. V noci jsem se cítila jako jeden velký dudlík. Tak jsme před šesti dny zavedli Estivillovu metodu usínání. Byla jsem ze začátku odpůrcem, ale myslím, že pro naše mimčo je lepší když chvilku pláče a pak usne, než aby třeba dvě hodiny usínal u prsa, probouzel se a zvracel z toho, že se přepil. Nevím jak budeme pokračovat, ale dnes je to šestý den a usnul mi po patnácti minutách pláče, což bych si ještě minulý týden nedovedla ani představit.

lauri
13. okt 2011

@ansira tvoja mala je este novorodenec... takze by som neskusala ziadne experimenty a "ucenie" na zaspavanie v postielke.... teraz potrebuje hlavne mamicku, mliecko, pohodu a ona bude spinkat, uvidis 🙂 mozno to este chvilu potrva, tak sa obrn trpezlivostou 😉 drzim palce 🙂
inak na brusku spaval aj moj maly, sice som sa hrozne bala, lebo nas vsetci strasili. No ale proste sa mu tak najlepsie spalo. Teraz, ked si vie sam urcit polohu je niekedy na boku, ale vacsinou na bruchu 🙂

emkab
13. okt 2011

@adelkav ja som to aj skusala, ale vydrzala som asi 5 minut, nejako mi to nesedi. Ono cez den, ked ju polozim do postielky a potrebujem si nieco urobit, tak chvilu pomrnci, spusti par slz, ale ked vidi, ze nezabera, tak sis adne a zacne sda hrat s hrackami, ktore tam ma prichystane. Ale vecer nie. Ono my mame skor problem ako vydrzat spat, lebo castokrat zaspi v pohode, ale po 1/2 hodine sa zobudi cerstva ako do novej sichty 😀 a potom sa tazko uspavame. Ale tie polhodky su u nas nejake osudove, lebo ona mi spavala 2x polhodka cez den uz od cca 4.mesiaca 😒

adelkav
13. okt 2011

@emkab My jsme na tom přes den podobně. Občas jsem ráda aspoň za ty půlhodinky🙂 U nás se krásně spinká třeba po plavání. Mě ta metoda taky neseděla, ale už jsme byli s manželem zoufalí, že večer nemůžu jít ani cvičit, že beze mě neusne. Takže jsme na to museli najet abychom se naučili spát dřív, než bude třeba stát a bude to ještě horší. Ale je možný, že to vzdáme🙂

emkab
13. okt 2011

@adelkav tak drzim palce, nech to vydrzi 😉 No my mame uz 11 mesiacov a uz aj chodime, takze castokrat, ked sa zobudi v noci, tak caka uz nastupena v postielke, dokonale prebudena..a niekedy aj tu polhodku po zaspani 😀 Ja sa utesujem, ze ked prestanem kojit, tak to bude ine...snad 🙂 A inak s tou unavou to funguje len cez den, vecer zaspavanie nezalezi od toho, ci je unavena alebo nie. Dnes napr. spala iba raz 12,00-13,00 a zaspala teraz o 8mej...tak uvidime, co nas zase caka. No co uz, ved donekonecna to trvat nebude..max. do maturity 😀 Budme radi, ze mame zdrave a vitalne deticky 😉

tery29
12. dec 2011

ja mam podobny problem, dobre rady som nasla na koliska.sk tak skuste pozriet tam, ale zial nemam vlastnu skusenost s ktorou by som sa podelila ze funguje na iny sposob zaspavania...