Uspávanie na prsníku

diana_81
22. apr 2013

Ahojte, zaujima ma vas nazor na uspavanie odmalicka. Nakopla ma kamaratka, ked sme rozoberali knihu "Kazde dieta sa vie naucit spat". Ja som reagovala, ze ake kriticke reakcie vyvolava, ona oponovala, ze nerozumie preco. Po rozhovore som pochopila, ze ona vacsinu z tych problemov nepozna a preto do nejakych extremnych vyplakavani (tvrdi ona) nesla. Nebolo treba dieta lamat, ani nemuselo rezignovat. Podla nej je zaklad tej knihy, ze co dietatu ukazes to ocakava.

Moja otazka je (a zaujima ma i nazor mamin co uspavaju na prsniku, ked pozru retrospektivne, ci to nemohli robit inak) - je podla vas uspavanie na prsniku v konecnom dosledku pomoc, ci si nim pletieme na seba bic? Je to ako mnohe laktacne poradkyne tvrdia a mnohe maminy instinktivne citia potrebna vazba, potreba dietatka a treba ju naplnat? Alebo je to urcity, aj ked pochopitelny zlozvyk? Urcite je dojcenie viac ako potrava a splna nespocetne vela funkcii, ale neda sa tym, ze skratka dietatku (jedine!) zaspat na prsniku od zaciatku nedovolime predist kopcom problemov a vychovat dieta, ktore so samostatnym zaspavanim bude spokojne? Kamaratka tvrdila, ze ona malu nakojila vzdy na poziadanie, ale ked chcela dcerka zaspat tak ju chvilku zabavila a vzdy bdelu dala do postielky vo veku, ked zaspavala casto a rychlo. Bola pri nej ale trvala na postielke. Pamatam si, ze i moja ten vek mala, kedy odkvecla sama, ale odtrhanie od prsnika bolo spojene s placom, ja som to nedokazala,... Mne vsak kamaratka hovori, ze si velmi rychlo zvykla a tym padom ju nikdy nemusela oducat neskor, nechat vyplakat atd - jej dcera to povazuje za normalne a tesi sa do postielky. Prespi jej celu noc a dojcia sa napriek tomu ze v noci nedojci.

Ja sa akosi vnutorne neviem rozhodnut, ci to len u nich prebehlo tak hladko, alebo ci je to fakt nieco co funguje celkovo?

Ku mne - ja uspavam na prsniku, mala je s nami v posteli po tom co sa v noci prvy krat zobudi. Uzivam si to, ale vadi mi obcas to dlhe uspavanie. Myslim, ze je logicke, ze dcerka nevie inak zaspat kedze nic ine nepozna a na oducenie by som ju musela nechat vyplakat, co nechcem. Ked sa rozpravam s laktacnymi poradkynami hovoria, ze na prsnik som ju nenaucila, ze je to prirodzene a potrebne. Ked vravim s maminami co deti striktne naucili na postielku tvrdia, ze je to len mojim spravanim a ze som tu zavislost vytvorila ja. Urcite su i deti, co v malickom veku dobre zaspavaju a neskor sa to pokazi, ale opat by bolo pravidlom, ze im pomoct, ale neuspavat dojcenim.

Viem, ze kadze dieta je ine a pravda je niekde v strede, ale ako to vidite vy?

kattrin5
22. apr 2013

Ahoj no ja mam k tejto teme co povedat teda..zacnem tym ze mam dcerku ktory kojim a az doteraz zaspavala na prsniku..lenze..akonahle som ju polozila do postoelky alebo odpojila od prsnika bolo po spanku...ja som bola z jej spavania uplne zufala, lebo inak mi vobec nespava len na prsniku alebo v kocari...ja som myslela ze uspavat dieta v kocari ci na prsniku je uplne normalne, tiez som vela citala mamilu a podobne a aj laktacna poradkyna mi povedala ze babatko potrebuje byt uspavane na prsniku...omyl velky omyl!!!! Babatko robi to, co mu ukazeme..co ho naucime...bola som s dcerky tak zufala ze po konzultacii s lekarom a po precitani knih sme sa rozhodli aj metodu vyplakat...a aj s toho dovodu ze ja idem o necely mesiac do prace a budeme mat aupairku a kedze ta jej prsnik zrejme neda, znamenalo by to ze mala by vobec nespala. Kazdy sleeping training vravi ze kazde babatko sa vie naucit zaspavat samo a je to tak. Takze sme zacali s metodou vyplakat ked bol moj muz doma ( sama by som to psychicky nezvladla nechat malu vrieskat) polozila sme malu do postielky a ja som odysla, ostal s nou manzel..mala plakala asi pol hodinu a zaspala, na druhy den to iste ale plakala uz len 15 minut, na treti den len 10 minut a v pondelok ked som ju davala spat uz neplakala vobec. Teraz ju vzdy uz len polozim do postielky pohladkam zapnem macka co jej hra a odidem. Mala zaspava sama, a spi oooooomnoho lepsie ako pred tym. Ja som tu mala vela statusov co robit ze som zufala ze mala nespi dlhsie ako pol hodinu a teraz?? Mala mi spava poobede aj 2-3 hodiny.Takze je pravda ze babatko sa najlepsie vyspi samo v postielke. Od kedy mi mala takto spava ja si uvarim, upracem, oddychnem si, a mala je uplne ine babatko. Pred tym bola v kuse uvrestana, teraz mam naozaj krasne happy baby a uplne iny zivot, ziadny stress a vela odpocinku. Taktiez mozem chodit von venovat sa aktivitam lebo viem ze mala zaspi aj ked jen pri nej manzel ci svokra. Metodu " vyplakat" odporucam kazdemu koho babo ma problemy so spankom...tie 3-5 dni placu stoja za to.je to tazke naozaj. Ale ja som rada ze sme to tak vyriesili a vsetci ame doma oddychnuti🙂

filmuska18
23. apr 2013

Ahoj, svojho syna som kojila do takmer dvoch rokov, ked sa v podstate odstavil sam. Velmi casto zaspaval pri kojeni. Kym bol malinky (bojovali sme s refluxom), tak este som ho potom po zaspati dlho nosievala na pleci aby si odgrgol, resp. aby to stieklo, neskor, ked uz bol vacsi, to bol uz takmer nas spolocny ritual pred spanim (obednym a nocnym). Vzdy som pockala kym zaspal a pomaly prsnik vytiahla a este som ho potom chvilu drzala a az potom ulozila. Nebol problem so spankom, krasne prespinkal celu noc (samozrejme pokial bol OK, teda nerastli zubky alebo ho nebantovalo nieco ine). Do jedneho roka som ho este nakojila aj v noci raz, ked som sla spat (okolo jednej v noci), on pri tom spal 🙂, potom som uz mala pocit, ze ho to skor budi, nez je mu to prijemne, tak som skusila prestat a v pohode. Prespinkal celu noc. A tieto Vianoce, ked uz mal takmer dva roky, sa mu uz nechcelo rano pit a ani vecer, tak nejako to slo postupne, raz chcel, raz nie, aj mlieka tym padom ubudalo, az to skoncilo. Ani som nemala problem s nejakym zvysnym mliekom. Az mi to chyba 🙂 Musim povedat, ze to boli chvile, na ktore nikdy nezabudnem, som rada ze som to takto urobila, tie dva roky za to stali, ten pohlad na to ako "basti" az je nasyteny, ako od sytosti postupne upada do "deliria", tie mimovolne zachvevy svalov na spiacej tvari s usmevom od ucha k uchu akoze "jaj to bolo dobre", to je obraz navzdy vryty. Mne nevadilo ze som ho prakticky uspavala len ja. Stalo sa viackrat ze som musela niekam vecer ist, bol s nim tatinko, bol aj nejaky plac, ale vzdy pekne zaspinkal. Syn od zaciatku spaval v postielke vo svojej izbe, ja som spavala s nim, postupne ako sa presunul na riadnu postel som uz pri nom len lezala a ked zaspal som odisla. Jasne ze sa pomerne casto stava, ze v noci docupita, tak si idem opat k nemu lahnut, resp. ked je chory alebo tak, tak spim s nim. Teraz uz v pohode zaspi aj ked je s nim niekto z mojich rodicov, ked obcas potrebujeme. Ja som nastastie nemusela nastupit do prace, takze neviem ako by som to riesila, keby toto bolo nevyhnutne. Zatial som sa intuitivne nechala viest tym, co som mala pocit, ze potrebuje, a nikdy som sa nesklamala zatial. Dudlik nechcel nikdy, vystacil si s palcekom, ked mal cca rok a pol, tak sa od palceka oducil uplne sam, zo dna na den, tiez prechod na velku postel bol OK, vo svojej izbicke je rad, odstavil sa sam... jedine sa mu zatial nechce sa odplienkovat, ale aj to urcite pride 🙂 Takze ja som skor zastanca toho opacneho polu, praktikovali sme zaspavanie na prsniku a osvedcilo sa, synator to nikdy "nezneuzil" a krasne spinkal a obaja sme si tie chvile vychutnali. 🙂 Inak potom ked uz nechcel zaspavat pri piti, tak sa mu najlepsie zacalo zaspavat ked som ho nosila na rukach, no, kedze ma 15 kil tak je to celkom vykon, ale uz aj to ustava, uz vacsinou chce zaspavat sam na postielke, len ked ma predtym svoje dvojrocne scenky a je uslzeny, tak sa nosime 🙂 tak si hovorim, kym vladzem, OK, ked bude este tazsi a uz nebudem vladat, tak budem mat na co spominat 🙂 niekedy mu uz aj po chvili poviem, ze maminka uz nevlazde a ideme si spolu lazkat, vacsinou ma omilosti. 🙂

filmuska18
23. apr 2013

este jedna vec, jedna moja kamaratka mi raz povedala "it´s all just a phase", "vsetko je len faza". je to pravda pravduca, nic netrva vecne, kazde spravanie sa o nejaku dobu zmeni, niekedy je to otazka tyzdnov, niekedy mesiacov. mne to velmi pomaha. Ked je "faza", ktora ma tesi, tak si ju vychutnavam, lebo viem, ze onedlho pominie, ked je "faza", ktora mi komplikuje zivot, tak sa snazim obrnit trpezlivostou a vydrzat, lebo to urcite prejde. jasne ze nemam nervy zo zeleza a dvojrocne obdobie mame v plnom prude, ale na druhej strane su to stvorenia, ktore su tu dva roky aj s cestou, tak co? kto iny by im mal byt nablizku, ked nie my? kto ma mat viac rozumu? toto male nepopisane, alebo my s ix krat desatrocnymi skusenostami? 🙂

asfodelka
23. apr 2013

@diana_81 ahoj, nas drobec ma 2roky a stale zaspava pri kojeni. ked sa rano zobudi ani len nevylezie z postele bez toho aby si necicol. narodil sa drobny a spaval v postielke. stale po nocnom kojeni som ho vratila naspat do postielky. ale od isteho casu zacal byt na prenasanie velky a tazky, tak sme dokupili jednu stranu postielky a vypilili na nej mreze. po nakojeni sa sam skotulal na svoju postielku. mal z toho zabavu. ale potom prisiel cas ked zistil ze sa mu lepsie spi ked sa na mna nalepi a skoncila u nas postielka. dokupili sme velku postel a prisunuli k nasej. tak mame dost miesta a maly spi vedla mna, na mne a ked ma prelezie tak aj na manzelovi.
2krat do tyzdna chodim cvicit vecer a vtedy maly v pohode zaspi aj kojenia. myslim ze jemu ide len o to aby ma mal pri sebe ked zaspava, aby vedel ze som tam. ked ho uklada manzel tak neprotestuje, ale je taky podareny lebo ked vie ze aj ja som doma a chce ho ulozit on, tak do neho kope aby odisiel a uvolnil miesto mne 🙂 myslim ze casom sa odstavi uplne. mama ma varovala ze moj brat tak zaspaval do 4rokov. tak este sa netesim predcasne.
ale myslim si ze kojenie je velka vyhoda. napr. vzdy ked sme boli po ockovani, alebo po nejakej bolacke, stacilo podidkat a bolo dobre.
netrap vlastne dieta a netrap ani seba, co zabera u inych nemusi u Vas. ja by som nic nesilila. zelam vela zdaru a vela trpezlivosti.

diana_81
autor
23. apr 2013

@kattrin5
@filmuska18
@asfodelka

Dakujem baby za prispevky 🙂 Ja nechcem otvarat zase taku istu temu ake tu uz su (inak admin mi zmenil nazov, takze zase vyzera ako mnohe ine - ja som pisala Uspavanie na prsniku - pozehnanie ci prekliatie, ale asi to bolo prilis provokativne 🙂).

Len ma skratka zaujima vas nazor. Lebo od mnohych mamin, co dojcia a tak i uspavaju pocujem (najma ked nemaju take babatko, co filmuska18, ze bez takychto metod prespi celu noc) ake to je unavne, ze uz nevladzu, ze dieta nic ine neakceptuje a ked sa to zmeni ich pricinenim ako pise kattrin5 tak neveria vlastnym ociam ake je to ich babo spokojne. Len mne vyplakanie v tomto veku uz nie je po srsti, nebolo by to fer malej teraz radikalne menit ritual a i ja si to uzivam, ked mi postupne odkvecne na prsku, ale trva to dlho a ked mame navstevu, ci sme niekde na dovolenke je to naozaj narocne a myslim, ze to nie je tak celkom v poriadku... zaujalo ma preto ako pisala kamoska, ze to slo v par mesiacoch uplne hladko postupne, lebo mala to akceptovala s 1-2 minutovymi mrnkaniami a spala dalej. Nedorastla do veku kedy jej to vadilo a tak kym mala vlastnu hlavu, uz to brala ako fakt, ze putuje do postielky...

Tak len zistujem ako to citite vy. Inak myslim, ze podobne to bolo pisane i v knihe "A dost" - citali ste niekto? O francuzskej vychove deti. Len tam sa mi to nepacilo, lebo zeny nedojcia. Ale tato kamoska este dojci v 20 mesiacoch, len tvrdi, ze so spanim pretrhla asociaciu. Ja neverim, ze deti su "nepopisany list", maju svoje instinkty a potreby, spanie pri mame a zaspavanie na prsniku je jednym z nich, ale musiet mat prsnik stale v puse je mozno fakt zlozvyk. Ved ako moja kamaratka pisala "strcit babu cecok (citujem ju) zakazdym ked pipne" je medvedia sluzba aj pre neho, lebo to potom vyzaduje stale... Neurobili sme svojim sposobom tym padom presne tu "chybu"?

danjelca
23. apr 2013

@diana_81 afričanky strkaju detom cecok zakaždým ked pípne a...sociálnejšie milšie a kludnejšie a neplakavé deti by si málokde hladala..to mám z dokumentu.
Ja sa stým už zmierujem, mne krpec zaspáva na prse v noci ho používam na znovuuspatie su aj náročné noci ako napr. táto ale akože dám prso a do 5 min. je po "akcii" inak by som hontrlala na rukách a neviem čo sa ešte robí aj pol hodinu.

diana_81
autor
23. apr 2013

@filmuska18

krasne ste to mali 🙂 Ja sa v tom obcas zmietam a plus uvazujem teraz nad druhym babatkom a uvazujem ako na to ist. Pretoze mne z daleka mala neprespi noc. Ale to by ma az tak nerusilo (aj ked ma obcas prekvapuje ako ked to nejaka mamina matodou pretrhne zrazu deti celu noc spia - tak nechyba im ten spanok, tym dojcenym v noci myslim?). Ide skor o to zaspavanie. Proste teraz tu mame mat v stredu navstevu a ja neviem, ci v tej detskej strvim 15 minut alebo hodinu a pol... Rovnako v lete sme boli u znamych co maju terasu na 2 tyzdne, a mala este nevedela zliezt z postele vtedy a keby som ju nechala na velkej posteli tak si ublizi kym pribehnem. Ako som to podla Teba mala riesit? Znamy na mna pozerali ako na chuderu, ked som sa im snazila vysvetlit, ze my spolu takto spinkame niekedy aj ely spano aby sa mala vyspala. A mne to vrtalo v hlave, ze toto nie je celkom normalne. Ako ste taketo situacie mali vy?

diana_81
autor
23. apr 2013

@danjelca

dik za reakciu 🙂 ja som malej tiez strkala a aj strkam - mne to prislo prirodzene, ale napriklad precitaj si moj prispevok z 9:20 - ako ste riesili take situacie? Proste ja mam pocit - strkas cecok cely zivot co ta poznam mami, tak ho ocakavam 🙂 Kamoska nestrkala ani nenosila, nedavala dudel, nenosila na noc flasku caju do postele... bola pri babatku a uhladkala ho do spanku kym bolo male a skceptovalo to... Aj ked ja neviem ci tomu verim, ze to bolo bez placu... Mam pocit, ze ked potom clovek ide do detailu tak sa maminy prekecnu, ze "ved si poplakala" bolo to pre jej dobro.

diana_81
autor
23. apr 2013

@asfodelka

dakujem za odpoved 🙂 a ono ta kamoska dojci este, cize po ockovani, ci ked sa udrie a tak... vsetko to funguje, len pretrhla asociaciu so spankom. Nebudem malu urcite trapit. Skor som uvazovala o kurze laktacnej poradkyne a rozhovor s mamou co dalej dojci ale toto vidi ma prekvapil. Poklada rady na mamila.sk a podobne za strasne jednostranne, ze mama sa ma obetovat pritom tvrdi ze to ide aj inak. Chcem mat i tuto skusenost prebadanu ak by som radila inym maminam. Plus ak by som mala druhe dieta chcela by som nerobit chyby ktore nemusim. Pripadne precitaj prosim i moj prispevok o 9:20... ak sa chces vyjadrit i k nemu. Dakujem!

danjelca
23. apr 2013

@diana_81 dieta je odkázané na to čo mu dáš...ked mu dáš dudel a svoju prítomnost upne sa na nu...lenže...ked mu dáš prsíčko a objatie to je pre neho top...tak je na tebe aké pocity mu chceš dat či len také normálne...zaspat s dudlom alebo tie slastné- včera velmi náročný večer, do polnosi aj 5 krát som ho na prse uspávala už som mala aj nervy ale ked sa konečne odpojil tak takýý usmev v spánku cez celu tváričku...no mal by to s dudlom a s "len " hladkaním po chrbátiku?

danjelca
23. apr 2013

@diana_81 no a situácie-s druhým bábom neviem ako ja by som počkala do vyššieho veku..ťažko sklbitelné uspávat dvoch naraz.No a s tými sucitnými pohladmi ked poviem že ešte stále dojčím aj 4 krát v noci, už si nič nšerobím, lebo mi to nahrádza velmi blízky vztah so synčekom...ako on ma osem mesačný vie pohladkat pritúliť, pripisujem to nočnému spaniu a dojčeniu, proste máme k sebe blízko a absolutnu dôveru.

diana_81
autor
23. apr 2013

@danjelca

Ved to je to, ze oni tie ocakavania podla mna maju, preto sa ked musia upinaju na dudle, macikov a plienocky... aj v tej knizke "A dost" radia, ze to tak "postupne" urobit... ja som skusala kedze mi radila starsia generacia a mala to ani v tom veku neprijala, tak som to prestala po par pokusoch silit. Ale ja som bola taka mama od zaciatku, ako vlcica, som ju musela mat pri sebe v "brlohu" 🙂)) JA som nedokazala ju mat v postielke.

briketa
23. apr 2013

@danjelca az na to, ze ich zivotny styl a zivotny stres je kdesi na uplne inej rovine, takze to je porovnavanie neporovnatelneho.

danjelca
23. apr 2013

@diana_81 aj pre mna je to náročne ale srdce by mi trhalo keby som videla ako sa malý tuli k dudlu miesto k prsíčku a stíska plienočku namiesto mna

diana_81
autor
23. apr 2013

@danjelca

Ja mam niekedy pocit, ze mala to dojcenie berie ako "servis" 🙂 ze za tym az tolko intimity ci blizkosti nie je... niekedy som proste len to riesenie ktore tu bolo uz odjakziva, tak sa obsluzi 🙂 ale viem presne co myslis. Ja si myslim, ze tym oddelenim ludia aj tak akosi znecitliveju voci svojim detom. Ale niekto vravi, ze je to zdrave. Preto chcem diskutovat s maminami z kazdeho sudku. A jasne, vyplakat vo velkom veku nie, ale su take co si naucili od uspavania hned.

diana_81
autor
23. apr 2013

@briketa

rozvedies tvoju odpoved prosim trosku viac?

diana_81
autor
23. apr 2013

@diana_81

jaj myslela si africke deti 🙂?

diana_81
autor
23. apr 2013

@kattrin5

kedy ste tu metodu skusili? V akom veku?

danjelca
23. apr 2013

@diana_81 samozrejme ako servis dieta ti vyjadrí vdaku a to že je to pre neho dobré svojim prospievaním a blízkostou neocenuje konkretne ten servis..to ocenenie si musíš vyvodit z toho aké je spokojné a štastné ked je na prse-v servise🙂

nezabuddka
23. apr 2013

@diana_81
@danjelca trochu vam musim oponovat, ako vidim mate len jedno male dietatko, ale co v pripade, keby ste ich mali 2-3 a nie tak ze 7 rokov je medzi nimi rozdiel ale po roku max dvoch. To by ste tie starsie odlozili, lebo uz nepotrebuju prsnik? A aky by to bol pre nich stres? Doteraz mamina bola s nimi 24 hod aj v noci si spinkali s maminou a zrazu prsnik a vsetka pozornost ide druhemu malinkemu dietatu. Uz by to pre vas nebolo mozne venovat celu pozornost malinkemu drobcovi. A teraz otazka to malinke babo by ste mali menej radi ako to starsie lebo by ste ho uz museli nechat aj poplakat? (predsa musite nakrmit aj starsie deti aj uspat starsie deti.....). Je pekne hovorit o afrike kde ziju uplne inym sposobom zivota v komunite, vo vacsine kmenov je tam mnohozenstvo, slniecko svieti 365 dni (netreba sa obliekat, kurit, upratovat ...). U nas na vsrtko tu je zena sama a musi popri tom zvladat aj deti. Este chcem len doplnit ze teraz si tehotenstvo vdaka antikoncepcii viete ovplyvnit, ale je to proti prirode, takze normalne by ste rodili kazdy rok dva. A tych deti by bolo podstatne viac a urcite by ste ich nechavali aj poplakat. To je moj nazor.

danjelca
23. apr 2013

@nezabuddka ano suhlas preto vravím ideálne je mat jedno dieta do cca troch rokov veku až potom druhé. alebo dojčit tandemovo...

danjelca
23. apr 2013

@nezabuddka lenže máme to dieta zatial iba jedno tak mu dáme všetko čo možeme a nerozmýšlame tak či by sa to dalo ak by bolo detí viac...TU a TERAZ sme.

nezabuddka
23. apr 2013

@danjelca jasne, ale ja som vzdy planovala mat viacej deti a nechcela som aby tam bol velky interval, tak si myslim ze bude pre mojho drobca najlepsie aby vedelo ze mamina tu sice je ale nemoze mat stale moju 100 percentnu pozornost.

hradnapani
23. apr 2013

@diana_81 prvy rok som obcas velmi bojovala s pochybnostami, ci naozaj robim dobre (niektore osoby ci literatura ma kvalitne zneistovali). Teraz bude mat syn dva roky a vidim, ze ziadnu zavislost sme si nevypestovali. V sucasnosti pred ulozenim na spanok sa potrebuje trochu napit, pritulit a skludnit sa, potom ho este bdeleho mozem pekne odpojit, polozit, lahnem si k nemu, pohladkam chvilu a uz spinka. A do zhruba do roka a nieco bol dietatom, ktore sa prebudilo v sekunde, kedy som ho ulozila do postielky. Takze ja som velmi stastna, ze som vytrvala, dieta je spokojne a o zavislosti nemoze byt ani reci 🙂 kazde dieta ma svoj cas,len sa netreba nervovat dopredu...

nezabuddka
23. apr 2013

@danjelca a este z vlastnej sksenosti viem, ze pre dieta z dlhodobeho hladiska je lepsie mat surodenca ako prsnik v puse. O tyzden si dietatko ani nespomenie ze ako to fungovalo, ale surodenec tu bude aj ked sa rodicia pominu. Ja len ze kazda mamina robi len to co si mysli ze je pre jej dieta to najlepsie. 🙂

danjelca
23. apr 2013

@nezabuddka no akože kto chce mat dieta rok po prvom tak to fungovat asi nemôže...no..

danjelca
23. apr 2013

@danjelca ale vidím na malom že pre neho prso v puse je takmer vrchol zatial...má osem mesiacov.

danjelca
23. apr 2013

@nezabuddka lebo prso=mama, teplo, bezpečie, spánok, klud, jedlo, láska...

juliagregor
23. apr 2013

ahojte dievčata,
trošku Vam vtrhnem do debaty, už to moc nerobím, nemam času...

mam 3 chlapcov, starší ma 6 rokov, a dvojky 4 roky... všetci kojení a aj zaspavali na prsníku... niekdy viac, niekedy menej... mne to tak chýba, ked už take väčšie si prilezie, lahne, cucne a sladko zaspi... 😀 dvojky mal každý svoju stranu, kým sa oni krmili, staršiemu som čítala...
užívajte si detičky, velmi mi chýbaju moje babätká, už mam veľkých chlapcov a to babätkovanie je tak krásne 🙂 🙂 🙂

pekný deň

carodejnica
23. apr 2013

@diana_81

Dôveruj svojim inštinktom. Ja som dcéru uspávala na prsníku do 34 mesiacov, kedy sa odstavila (vpodstate sama, len s mojím miernym pričinením, nechce sa mi to písať, ale tu som to popísala - https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/ako-prestat-kojit-2-rocne-dieta/ ).

Bolo to krásne obdobie, ja som ten večer využívala na relax, oddych, a hrozne rýchlo to uletelo. Teraz zaspáva sama, po rozprávke, niekedy je pustíme rozprávku z CD, niekedy má však obdobia, kedy musí pri nej niekto ležať... mamičky malých detí si neuvedomujú, že horšie je niekedy uspať väčšie dieťa, lebo to keď nechce spať, začne vymýšľať. že chce cikať, piť, ešte rozprávku, smutno jej je, pusu nedostala na dobrú noc a podobne... 😀 kde sú tie časy, keď som jej strčila prso do úst a zaspala bez protestov... 😅 a ono to fakt fakt ubehne, zachvíľu bude doma pubertiak a my len budeme mať oči pre plač, že sme si toto prirodzené bábätkovské obdobie naplno neužili...

Lebo je to prirodzené, tu o tom píše americká antropologička Kathy Dettwyler - http://babatocko.blogspot.sk/2011/05/nocny-span...

(1) Neprespať noc do veku 3-4 rokov je normálne a zdravé správanie sa ľudských mláďat.
(2) Vaše dieťa nie je náročné, ani vami nemanipuluje, je normálne a zdravé a správa sa primerane svojmu druhu.

Každá mama ktorá použila metódu vyplakania, hovorí, ako to ťažko prežívala, keď ho počula plakať, prečo?
Lebo plač vzbudzuje v matke prirodzene stres, ktorého prirodzeným dôsledkom je okamžité upokojenie potrieb mláďaťa, vďaka tomutu pudu sme ako ľudstvo neumrelo.

Skús zobrať tigrici mláďa a nechaj ho vyplakať, čo urobí? Zapchá si uši labami? 😀