Uspávanie štvormesačného bábätka

ada1211
17. feb 2017

Dobrý deň maminky.
Prosím vás ja som fakt zúfalá. Už dlhšiu dobu má môj syn problém so zaspavanim. To , že v noci sa budí ak 4 krát na kojenie som si zvykla , ale toto už nezvládam. Prídeme z prechádzky o 16. Pred 18. 00 sa ide kúpať ,masáž papanie. A potom ide uspavanie. No a zaspí na pol hodinu potom sa zobudi a nie a nie spat vôbec sa mu nechce a nedá. Skúšam všetko čo doteraz zabralo. Je plne kojeny. Spavame v zavinovacke ale už v nej bojuje mrvi sa krúti sa pisti. A žiadno inak nevie zaspať lebo ho budia ruky. Potom zaspí s revom lebo už je až moc unavený.
Ale najhoršie je že so spánkom bojuje aj v satke aj v kocari. Nedá sa mu zaspať ako kedysi že aspoň do hodiny.
Prosím vás poraďte čo robiť. Ja neviem ako ďalej. Mám pocit , že to nikdy neskončí 😢
Ešte sa opýtam budite bábätka cez deň keď spia dlhšie ako 2 hodiny, aby spali lepšie v noci?
Kedy ho mám dávať na posledný spánok cez deň?
Ďakujem za každú radu

gapre
17. feb 2017

Kazde babetko je ine.Nikdo ti neda presny recept 😊 Ale ked sa s tym zmieris tak to bude lahsie pre teba.Za mesiac bude zase inak..😉

magmolatus
17. feb 2017

@ada1211 Tak ho skus skor opacne drzat radsej dlhsie hore. Nemusi byt v posteli presne o 19:00, on do prace predsa nevstava.
Mi sme našu niako neriešili, ked zaspala tak zaspala.
Ako chápem ze ju chceš naučiť nejaký režim, ale ten sa na 100% dodržat aj tak nedá. Ak si podrieme viac cez den tak vydrzi vecer dlhsie. Ak sa naverer ubeha tak odkvecne skor.

Mi to riesime tak nejak ze ak pridem z prace a zena je KO tak ju vyzeniem si podriemat, cez vikend detto si ide lahnut a spi a ja malu zabavim, ale ona uz ma 2 roky.

Spavat chodi niekedy medzi 20:00 az 24:00. V noci sa samozrejme zobudi, ked potrebuje dotankovat mliekom (kojena bola do 14 mes) 🙂

Izbu na spanie ma svoju a hracky ma v deckej izbe, lebo obcas ked sa zobudila v noci bola schopna sa hrat aj o 4 rano.

Ak si unavena tak si lahni ked aj ona spi, aspon trochu ti to pomoze, ale podla mna to kupanie rozprudi telo a do postele ti hned nepojde. U nas mozno az o hodinu a pol az dve zaspi.

bienennest
17. feb 2017

@ada1211 Ahoj, tvoje babanko bude stupajucim vekom potrebovat stale menej spanku. Tak nieje prekvapive, ze rezim ktory ti super fungoval prve tri mesiace ti uz teraz nefunguje. Cim je babatko vacsie, o to viac vnima a to tiez spracovava, takze vacsie deti tiez casto spinkaju nekludnejsie. Skus mu posunut cas na spanie na neskor (skus najskor potiahnut 1/2 hodinu, pripadne hodinu dlksie), aby bol aj naozaj unaveny predtym nez ide spat.

micka81
17. feb 2017

Ja som to s mojou malou riesila tak ze som ju cez den davala spat (zaspavala mi na prsniku) vzdy po cca 2-och hodinach co bola hore. Potom sa jej tie intervaly postupne natahovali. Nikdy nesla spat v rovnaky cas lebo raz spala pol hodku, inokedy aj dve hodky. Nikdy som ju cez den nebudila ked bola take male babo. Ja som si povedala ze ani mne vy sa nepacilo keby ma takto niekto buntosil zo spania 😊. A co sa tyka nocneho spanku, davali sme ju spat ako kedy ale vzdy v rozmedzi medzi 20-21. Mne sa tiez zdalo skoro davat ju spat o siedmej... A v noci sa mi budila aj 5 krat ale bez placu, pocucla si a spinkala dalej. Spavame spolu v posteli, tak ma to neako neobtazovalo a casto som sa ani nezobudila, obsluzila sa sama 😁. Ale je pravda ze mne mala fakt dobre spavala v noci. Po prvom zaspati sa budila az po takych troch hodkach a potom uz cca kazdu hodku a pol, mozno dve...

vladenka2
17. feb 2017

Ja by som skor povedala odsledovat kedy je dietatko unavene. Nerozkazovat ukladanim kedy ma zaspat. Je to super aj do buducna, kedze rezim sa stale meni cim je babo starsie. Porozumiet mu. Darmo moze 100 deti chodit spinkat o 7 ked vase dietatko neni unavene tak nezaspi... nepozerat na ine deti. Riesit svoje a jeho potreby. Lahko sa pise, viem ale mam dvoch syncekov a mne rakto rozmyslat pomohlo. Starsi ma 9 a mladsi ma v maji 2r. Obaja spavali na bruchu. Inak plakali. A spaci nic moc. Plus koliky. Starsi len na rukach a mladsi pravy opak. Nikdy som ich nenechala plakat. Niekedy som vyzerala otrasne a unavene ale pocit ze som pre deti urobila vsetko je lepsi ako prijemny pohlad do zrkadla ;) Hlavne klud. Stres robi neplechu. Vsetko sa da zvladnut. Drzim palceky. :-*

katrin21
17. feb 2017

@ada1211 je to jednoduche.. o 18tej je veeelmi skoro kupat. on chce este jeden poobedny - podvecerny slofik... nie nocny spanok, preto sa ti po polhodine zobudi a chce byt este hore.. To je jasne, ako facka....nie je este unavena po celom dni...
Aj moja tak spavala, vecer si dala este slofik a potom sla spat okolo 20tej .... spala cez den velakrat a vydrzala hore max. 1,5 hodiny, neskor 2 ... ale viac nie.. vecer spavala v tom case cca. 20 -30min a dobila sa a potom pred 20kupanie a spanok.. potom uz spala pekne..
ze sa na krmenie budi, to je normalne.. do pol roka minimalne dieta este ma potrebu jest v noci, potom uz velmi nie.... skor je to navyk, hlavne u kojenych deti, ze chcu pri zaspavani podudlat, takze ked sa preberu chcu to, ako zaspavali vecer.... ritual je to pre nich..
A ak sa chces lepsie vyspat, odporucam ti ( u nas to fungovalo a odporuca sa to aj v knihach) dat mamu aj v spanku vypit este mlieko okolo 23hod. Vtedy vacsina rodicov ide spat... ak to neurobis, tak len zaspis a on sa mozno akurat zobudi o hodinu, to je zle pre teba.. Takto potiahne urcite aspon 3 hodiny, ked mu das papat.. neprebaluj, len daj jest 🙂 a bude spat dalej.... a ty s nim. Mne sa takto malá naucila spat do 3-4 rano neskor do 5 🙂

katrin21
17. feb 2017

a vecer pred tym nocnym spankom si zaved ritual.... napr, kupanie, uz potom klud, pritmie v izbe, nakrmenie, ulozenie.. skvela vec je plienka do ruky ! na nu sa dieta nauci a neskor, kde je starsie a preberie sa v noci, nahmata ju v postielke, zmoli a tym sa uspi ....

katrin21
17. feb 2017

@micka81 budenie sa kazdu hodinu a pol v noci je dobre spanie? wow, tak to mam ja inu predstavu o spanku 🙂.. a ked neplakala , ked sa zobudila, preco si jej daval prsnik vlastne?
Ono deticky sa niekedy aj zobudia a zaspia pekne sami... tiez jej fajn nevstavat pri prvom zamrncani, casto deti zobudime aj my, svojimi pohybmi, zvukmi, hlavne ak spia v posteli s rodicmi...... takze nie vzdy treba krmit, aj ked je babo malicke..... lepsie sa tak nauci spat a predlzovat intervaly jedenia.... a ak, dala by som dudlik minimalne kazdy druhy raz 🙂 po hodine , ak mas dost mlieka, asi nebola hladna....

citujem pre dieta od 6 mes:cize coskoro.. pre info davam
Zoberme si príklad šesťmesačnej Vanessy. Mama ju večer položí do postieľky, dá jej pusu na dobrú noc a odíde z izby. Vanessa sa pritúli k svojej plienke, možno si dá do úst palec a zaspí asi dosť rýchlo. Po troch hodinách sa prvý raz prebudí. Preverí, či je všetko v poriadku: prostredie, plienka, palec? Všetko je ako má byť. Všetko jej pripadá normálne. Nie je potrebné aktivovať „výstražný systém“. Vanessa spí ďalej, skôr než by sa úplne prebrala. Vie zaspať celkom sama. Nie len cez obed a večer, ale aj v noci.

A teraz si predstavte iné dieťa, napr. tiež šesťmesačného Tima. Rovnako ako Vanessa je plne dojčený. Vanessu však ukladá mama od 3. miesiaca bdelú do postieľky, Tim však od narodenia zaspáva pri prsníku, cez deň aj večer. Jeho mama väčšinou sedí v hojdacom kresle a jemne ho
hojdá. Tim pokojne zaspí a po 10-15 minútach ho môže opatrne preniesť do postieľky. Rovnako ako Vanessa sa po troch hodinách prebudí. Telesne sa cíti dobre – ale čo sa to stalo? Kde je mamine teplo a vôňa? Kde je to jemné hojdanie? A predovšetkým, kde sú prsia? Veď ešte pred chvíľou si pochutnával na mliečku! Tim kontroluje ako aj Vanessa, či je všetko o.k. Ale v jeho „výstražnom systéme“ sa rozozvučia všetky zvony. Nič nie je v poriadku! Je sám v prostredí, ktoré je úplne iné, ako keď zaspával. Tim sa okamžite prebudí a z celej sily začne plakať. Netrvá dlho a mama ho už hojdá v kresle a dojčí. Áno, myslí si Tim, tak to má byť, keď zaspávam. Takto je to v poriadku. Hoci nie je hladný, i napriek tomu si pochutnáva na mlieku a pritom zaspí. To sa opakuje o 1.00 hod. v noci, potom o 2.30 hod., 3.30 hod, 4.30 hod., 5.00 hod. a 5.30 hod. Tim je zdravé, živé, priateľské dieťa. Rodičia sú hrdí a šťastní, že na svoj vek už toľko toho dokáže. Ale jedno sa ešte nenaučil: Keď sa prebudím v noci, nič nie je také, ako keď som zaspával. Musím najskôr plakať, kým nepríde mama a urobí všetko tak ako má byť. Keď niekedy nepríde hneď, musím kričať dlhšie a hlasnejšie, ale potom mi vždy vytvorí tie podmienky, na ktoré som zvyknutý. A len to, čo poznám, je predsa správne. To je jasné. Presne takto rozmýšľa Tim. Na svoj vek vie toho skutočne veľa. Mama mu každú noc viackrát pomáha pri zaspávaní. Dojčenie nemôže za ňu prebrať nik iný. Preto ju nemôže ani nikto vystriedať. Svojou láskavou obetavosťou, ktorá ju doháňa na pokraj vyčerpania, nedosiahne však žiadne zlepšenie. Skôr naopak: Sama bráni tomu, aby sa niečo zmenilo. Tim totiž nemá žiadnu šancu, aby sa naučil:
Zaspať sa dá úplne normálne aj bez cudzej pomoci. Keby sa to mohol naučiť, určite by skoro dokázal noc prespať.

ada1211
autor
17. feb 2017

😍
Ďakujem povzbudenie som potrebovala

peach84
13. jún 2017

Dobrý deň, neskúšali ste ešte hojdačku pre bábätká EcoBaby? Mne veľmi veľa pomohla pri uspávaní dvojičiek. Cez deň kľudne spinkali v hojdačke do 16 mesiaca a v noci v postieľke, ale keď išli zúbky alebo mal sopel a ťažšie zaspávalo pohojdáva som ich a keď zaspali preložila do postielky