Úspešná rodičovská výchova. Máte nejaké zásady?

expertka8
11. aug 2006

...milióny nových matiek a otcov začínajú každoročne „pracovať“ v tomto azda najťažšom odbore: prinesú domov dojča, takmer úplne bezmocné, nesú plnú zodpovednosť za jeho fyzické i psychické zdravie a majú z neho vychovať aktívneho, spolupracujúceho a užitočného člena spoločnosti...
...existuje ešte ťažšia a náročnejšia práca???
...aké zásady bude obsahovať vaša výxova???..a bude vôbec obsahovať "nejaké" zásady???

...som predsvedčená,že rôznorodosťou príspevkov sa môžme ako/budúci,terajší/ rodičia len obohatiť 😉

ervotoc
11. aug 2006

ideššššš 🙂

ervotoc
11. aug 2006

dnes ziadny prispevok nemaš čo sa kde stalo?už som si zvykla od teba hned vyhladať 🙂

expertka8
autor
11. aug 2006

..ervotoc...myslíš na sekciu *To je sila*????..tam pravidelne prispievam aktuálnymi príspevkami,ktoré obsahujú častokrát až "xoré" správanie dospelýx voči deťom 😔

elesa
11. aug 2006

mojou ulohou je z mojej dcery vychovat cloveka. Viem, ze bude mat ako svoje klady, tak aj svoje zapory. Viem, ze nie vo vsetko bude so mnou suhlasit. Som pripravena ju brat taku, aka je. Kazdy z nas je idividualita. Pokusim sa jej vstepit vsetky dobre zasady, ktore mi vstepovali aj moji rodicia. Jednou z nich je aj:" Nad nikoho sa nepovysuj, ale pred nikym sa neponizuj".

expertka8
autor
11. aug 2006

..elesa..presne toto isté *krédo* mi vždy pripomínali doma 😉

...máš pravdu..nex vo svojom živote zastávame akúkoľvek soc. rolu...v prvom rade sme ĽUDIA...je smutné,že častokrát sa stretávam aj s tými "bez xrbtovej kosti"...preto ako mama budem úplne spokojná,ak zo svojix detí vyxovám v prvom rade ĽUDÍ s veľkým *Ľ* 😉

ikulka
11. aug 2006

expertka, ty si nacala temu o ktorej uz par dni rozmyslam. uvedomila som si, ze je sice pekne byt s dietatom u kamosky na hodinku. ale vlastne je na cely zivot. a chytila ma panika, ze nebudem vediet co mam s nim robit, ze spravim nieco zle, ze nebudem vediet ho vychovavat a dalsie podobne otazky buducej "prvomaminky"

expertka8
autor
11. aug 2006

..ikulka...určite budeš NAJLEPŠOU mamou pre svoje dieťatko... 😉

ikulka
11. aug 2006

dakujem. za dvadsat rokov sa ozvem a poviem ako t ovsetko dopadlo 🙂 🙂

expertka8
autor
11. aug 2006

...keď už diskutujeme o tej rodičovskej výxove...niekedy mám pocit,že sa deťmi *vyxovávame* navzájom 😉

sunny6
11. aug 2006

tak to je pravda ex,ja mam tiez niekedy pocit,ze nebudem vediet svoje dieta viest tou spravnou cestou,jenoducho si myslim,ze u kazdeho rodica je trochu strachu ,ako vychovat svoje dieta.Nechcem malemu vsetko zakazovat,ale uz teraz sa spamatavam ked mu hovorim,nie-to nesmies,nechytaj tie kable,nechod pod stol,nevstavaj sa v smyklavej vani,nie nie nie nie nie-niekedy mi je to luto,ale ako vysvetlit skoro 10 mesacnemu babu,ze to sa nesmie,ze je to nebezpecne.Uz som ho zopar krat aj nechala,ale skoncilo to urazom 😖 .Spod stola nevie vyliezt,udre si hlavicku,pri chytani kablov zhodi telefon,a minule skoro laptop,viem ze je to len ,,babetkovske,,obdobie,ale ked bude starsie,mozno to bude taksie......tam som este nedosla,samozrejme sa na to tesim,ale mam aj obavy,ci budem dobrym prikladom svojmu dietatu a ci budem vediet v danych situaciach reagovat spravne a z chladnou hlavou 😕

zuzu13
11. aug 2006

Prispejem aj ja svojou troškou. Každý z nás chce vychovať deti tak ako sa patrí. Ja som bola vychovávaná v dobe, kedy rodič bol rodič a nie moc kamarát. Bola taká doba. Ja som takéto správanie vylúčila a syn vie, že mama a oco sú kamoši, ktorým môže kedykoľvek a čokoľvek povedať. A tak to u nás funguje a myslím si, že to synovi aj vyhovuje. V 12 r. sa nebojí (nehambí) opýtať na temy diskrétne až chúlostivé. A nikdy neodchádza z odpoveďou"počkaj, za chvíľu". Viem, možno je to chyba, ale pre mňa ako matku je veľmi dôležité, že syn má voči nám dôveru a teda sa snažím jeho problémiky riešiť ako prvoradé. Som hrdá na neho čo sa týka školy, pomoci doma ( vie aj uvariť, povysávať...)a on zase vie, že kedykoľvek sa ničo stane, vždy spolu nájdeme riešenie. Ale v prvom rade nebojíme sa prejaviť si lásku, to, že jeden druhého ľúbime. A tak to má byť. 😀

expertka8
autor
11. aug 2006

..zuzu..píšeš...ako keby si mala pubertu v praveku 😀
...na strednej škole som mala spolužiačku,ktorá svojim rodičom musela *vykať* 😲 ...pre mňa to bol vyslovene ŠOK 😲 ...a v tom momente som vedela,že "až raz budem mať deti"...autoritu si rozhodne nebudem vynucovať takouto metódou 😔

zuzu13
11. aug 2006

Tak pravek som nezažila, ale myslela som to obrazne. Predsa za komoušov bolo veľa vecí tabuizovaných a taktiež vzťah dieťa rodič bol viac o autorite ako o kamarátstve. A napísala som že rodič bol NIE MOC kamarát, t. z. že to bola doba, kedy sa začínalo z výchovou inak. Ale detstvo som mala pekné.

expertka8
autor
11. aug 2006

..zuzu...aj tak na ten *pravek* vyzeráš dobre 😀

zuzu13
11. aug 2006

No veď nie si o moc mladšia.... 😎

bellezza
11. aug 2006

ja budem úplne spokojná, keď moje deti budú konať dobro, budú tolerantní a ústretoví, nebudú si nechávať po sebe šliapať a budú sa vedieť za každých okolností obhájiť, ak budú 100% presvedčené že majú pravdu. Budem rada ak si budú vedieť vážiť sami seba a budú mať zdravé sebavedomie a budú zvládať životné situácie asertívne a s nadhľadom. A takisto verím, že nenechajú so sebou manipulovať. To sú ciele mojej výchovy a za 20 rokov vám napíšem či sa mi to podarilo 🙂
a budem rada ak mi budú veriť a keď budú mať problém, tak nepôjdu za kamarátmi ale za mnou.

expertka8
autor
11. aug 2006

...zuzu...neprezrádzaj 😀 ..vyzeráme dobre na svoj vek,nie??? 😀

ervotoc
11. aug 2006

waw asi tak nejak by sa to aj mne pacilo 🙂 uvidime,dufam ze tak nejak to snad viiide 😉

zuzu13
11. aug 2006

No veď vravím. Ten pravek bol pekný... A tej zveriny.... No vydržali sme 😀
No jasne, že nevyzeráš zle na svoj vek. Ale ja vravím dnes tí plastický chirurgovia dokážu divy..... 😎 😀 😝 😅 🙂

expertka8
autor
11. aug 2006

....priznám sa,že mám už teraz troxu témy *sexuálnej* prednášky 😅
...dúfam,že ma deti nešoknú..ak im náhodou nájdem "gumy"??? 😲 😅

zuzu13
11. aug 2006

No pripomenula si mi môjho manžela. Boli sme sa prejsť v hore a stretli sme takých 14 r. zaľúbencov. No a vravím mužovi, že náš syn za chvíľku bude tiež tak chodiť a tak som sa ho opýtala ako by reagoval. No a on, že by sa ho len opýtal či má "gumu" zo sebou. 😖

expertka8
autor
11. aug 2006

... 😀 😀 😀 ..my sme si doma s manželom z toho robili srandu...ja som hneď navrhla polovičke,že to bude jeho parketa/predsa len..od xlapa to vezme skôr 😅 /...tak ma manžel hneď *dorazil*,že prvá otázka na syna bude.."...či to používa správne???"..skoro ma vystrelo 😀 😀 😀

zuzu13
11. aug 2006

No raz to príde, už je len otázka času ( a u nás čoskoro) že kedy. 😀 To si teraz fakt pripadám ako z praveku 😉

expertka8
autor
11. aug 2006

..zuzu..v tomto smere mi budeš dávať lekcie..keďže u vás to prepukne oveľa skôr ako u nás 😉

zuzu13
11. aug 2006

No rada, len či to budem vedieť 😀 😀

bellezza
11. aug 2006

veď existuje príslušná literatúra na sexuálne témy a vysvetľovanie. A potom voľná diskusia na kamarátskej báze na dôvere.

expertka8
autor
11. aug 2006

..v pohodééééé..však keď *zlyháte*..budete mladý starý rodičia 😅 😀

zuzu13
11. aug 2006

Ďakujem za podporu, ak bude po mne, tak v 36 môžem byť starou mamou.Bŕŕŕŕ 🙄

expertka8
autor
11. aug 2006

..nó..my sme minule s manželom zistili,že na stužkovej dcéry budeme patriť zjavne medzi najmladšíx 😅 😀

zuzu13
11. aug 2006

No aj my ( ja) Budem mať tých 36 r. 😀 No aspoň mám motiváciu sa udržiavať vo forme( 😅 ), aby sa za mňa nehambili. 😀