Úspešná rodičovská výchova. Máte nejaké zásady?

expertka8
11. aug 2006

...milióny nových matiek a otcov začínajú každoročne „pracovať“ v tomto azda najťažšom odbore: prinesú domov dojča, takmer úplne bezmocné, nesú plnú zodpovednosť za jeho fyzické i psychické zdravie a majú z neho vychovať aktívneho, spolupracujúceho a užitočného člena spoločnosti...
...existuje ešte ťažšia a náročnejšia práca???
...aké zásady bude obsahovať vaša výxova???..a bude vôbec obsahovať "nejaké" zásady???

...som predsvedčená,že rôznorodosťou príspevkov sa môžme ako/budúci,terajší/ rodičia len obohatiť 😉

expertka8
autor
11. aug 2006

..zuzu...36???????????...a nám vyšlo,že 38 😲 ..ako je to možné,že ja budem staršia páka??? 😲 😀

zuzu13
11. aug 2006

No to asi preto, že ja si ten pravek matne pamätám....

zuzu13
11. aug 2006

Myslíš si, že to niekomu bude prekážať, pre tie deti už aj tak budeme "staré korčule". Nie?

ervotoc
11. aug 2006

baby mozem vam ja vobec tykať? 😀 😀 😀 no ja som minule nad tym hutala,važne ved teraz uz na zakladke su váááážny frajeri...to za mojich čias som ani v ich veku o nejakom frajerovy ani len nesnivala,teraz su taky dospelejši aj baby su kočky už v 14tich vyfintene ako my sme neboli ani v 20tich ,tak to napreduje vsetko,su informovany,skuseny,a že detičky 😉 my sme s drahym sa minule o tom bavili,že raz nam niekoho privedie,inak ja nemať probléma vyjadrovať sa o sexe,sesternicinym dceram som ja musela dať prednašku a čuduj sa svete dopadlo to ok,ale iny pohlad možem mať ked naš synator nas postavi pred hotovu vec,že ano,hm.tiež si ale myslim že kde je otvorena komunikacia ide vsetko lahsie

expertka8
autor
11. aug 2006

..ervotoc...teší ma ...Katarína 😀 😀 😀

zuzu13
11. aug 2006

ervotoc, tykaj, však vek je len číslo a ja sa cítim na 20 r. No a stým randením. Ja randím s mojím manželom od svojich 14r., takže u syna by ma to neprakvapilo. Len aby našiel takú normálnu, s ktorou bude OK.

ervotoc
11. aug 2006

no ved to ,čo bude pre syna normalne,može byt pre nas absolutne nenormalne 😀 😀 ale ked bude šťastny,tak to nejak preglgneme,že? 🙂

expertka8
autor
11. aug 2006

..to je svätá pravda...dnešné deti sú oveľa skôr vyspelejšie..ALE...nie po mentálnej stránke/toť moje skúsenosti/...zato dcéra ma zaskočila svojou reakciou,keď som sa jej pýtala tento týždeň..."..či môžme mať ešte bábo??...čo nám prinesie bocian"..to ste mali vidieť ten pohľad 😲 ...odpoveď:"...to nevieš,že deti nenosí bocian???!!!..oni sú už skrátka v brušku!!!"...úplne ma zrušila...a to má len 7 rokov 😉

zuzu13
11. aug 2006

No ja si vravím, že ja s ňou žiť nebudem. Ale jasne že preglgnem, ale len to čo bude stráviteľné.

sunny6
11. aug 2006

ex,ved to je uz velka slecna,nemala by si svojej dcere klamat 😀

expertka8
autor
11. aug 2006

..sunny..to bolo v ránci humoru 😀 ..samozrejme,že som to *zahrala*...pobavili sme sa obidve 😀
..mimoxodom..máme doma super knižku *Ako prixádzajú deti na svet*..skvelá knižka napísaná a ilustrovaná úžasnou formou..tú už máme spoločne dávno preštudovanú..takže Kristín vie,že detičky vznikajú z *VEĽKEJ LÁSKY* 😉

sunny6
11. aug 2006

-tak tak,radsej z lasky ako od bociana 😉 ale jeziska a mikulasa este zachovavaj co najdlksie,ja tiez planujem,aj ked naval informacii z vonkajsieho prostredia na deti je uz obrovsky 😒

expertka8
autor
11. aug 2006

..sunny....musím pááá...ale máš pravdu 😉

ervotoc
12. aug 2006

sunny to hej,baby a ako mate tych mikulašov a vianoce,frči u vas ježiško? 🙂

ervotoc
12. aug 2006

nemate tiež obavy že to kuzlo vianoc kam si zmizne,doba ide tak dopredu,bude našim špuntom ešte znama popoluška,či mrázik?

tilly
15. aug 2006

ozaj a ako sa vlastne dostaneme k tomu, že darčeky nosí ježiško?

expertka8
autor
15. aug 2006

..lebo je dobrý 😀

ervotoc
16. aug 2006

no baby mne raz ako decku,jeden nie privetivy a "ovečky"milujuci pán farár povedal ze pre mna pride cert a skoncim v pekle 😒 no a za dva tyzdne bolo Mikulaša a ten prišiel s čertom,ja hisáky,ze prisiel pre mna som bola v tom,brat ma držal že ma neda čertom, 🙂 a schovali sme sa pod postel,rodičia nechapali,no des to bol,ked si to ešte pamatam aj s brachom 😀 a ježiško ma štval,my to musime lepšie vymyslieť s drahym,bo mna štvalo,že mama je s ježiškom v izbe a určite ona už vidi darčeky,ona nebude prekvapena,a prečo ho ona može vidieť a my nie...ach jo,aky sme boli naivny 😀 😀 😀

zrzecka
16. aug 2006

ted napisu neco hodne naivniho....Vubec me nenapadlo,ze se dite vlastne vychovava uz tak brzo....clovek do toho spadne rovnyma nohama 😉 Je to sranda kdyz fakt vidim,ze ten prcek uz v pul roce zkousi jak by obesel nejakej zakaz-nedelej,nesahej...fakt me prekvapilo,ze se s vychovou zacina tak brzy 😉 Dodrzet tu duslednost je pro me casto nadlidsky ukol 😉

ukana
16. aug 2006

keby existoval nejaký návod k tým deťom, čo by im pripli už v nemocnici 😀 veľa vrások by sme si ušetrili 😀

ervotoc
16. aug 2006

😀

expertka8
autor
16. aug 2006

...jedna z veľa vecí na ktoré si doma potrpíme ..je spoločné stolovanie..je to akýsi rituál pri ktorom sa konečne všetci stretneme pri jednom stole..poskytuje nám to pocit spolupatričnosti....a aj keď sa hovorí,že *pri jedle sa nemá rozprávať*..my sa rozprávame radi a často..veď KOMUNIKÁCIA je základ každého vzťahu 🙂..milujem ten pocit,keď vidím rodinu pokope..🙂
..myslím,že je dôležité, aby som obed nezhltla pri počítači, kde mi namiesto obrusu slúži kus popísaného papiera, aby som raňajšiu kávu nevypila postojačky pri umývaní včerajšieho riadu... 😉

expertka8
autor
16. aug 2006

..mimoxodom..minule som sa zamýšľala nad skutočnosťou,že ešte som sa nestretla so žiadnou *VŠ pre rodičov* 😅 ...veď *dobrú-úspešnú-efektívnu...* výxovu detí považujem za jednu z najťažšíx vecí na svete 😉

ukana
16. aug 2006

expertka8..super napad, už dopredu by bola obsadená. Bohužiaľ my sa to musime učiť za pochodu a bez praktickej prípravy. Sem-tam nejaká teoria, aj tá na to moje dieťa nefunguje 😠

bellezza
16. aug 2006

celá moja výchova v súčasnosti spočíva v tom aby sa môj syn neprizabil pod hojdačkou a ešte ma čaká jedna dôležitá vec, naučiť ho chodiť pri kočíku a pri nohe ako psíka, aby nevybehol na cestu.
To že vylieza na stôl, to ho prejde...

ervotoc
16. aug 2006

expertka tak s tym stolovanim si trafila klincek po hlavicke 😀 preeesne tak,my to nemame sice na obed ale na veceru,a cez vikendy na obed 😀 na veceru preto,bo drahy na obed v praci,ale chceme maleho tiez tak viesť ved svet,doba je taka uponahlana,ze aspon za tym stolom nech sa rodina zide pokope,pri tolkych povinnostiach,kružkoch atd,je to kapááánek mozno pre niekoho naročnejsie,ale ja si na to potrpim a mojou uchylkou je aj samostatne prestieranie,servis atd,celkove stolovanie,nech si hovori kto co chce,no mne aj lepsie chuti,ked stol,prestieranie,to co mam na tanieri aj nejako vyzera,a aj drahy si uz na to zvykol 😀 no chcem k tomu viesť našho špuntika tiež

expertka8
autor
16. aug 2006

..ervotoc...no to som rada,že aj ty sa pridávaš do *stolovacieho krúžku* 😀 ..máš pravdu...cez týždeň koľkokrát nie je čas na také priam až samozrejmé veci/veď jesť sa musí/...ale cez víked je to u nás pravidlom 😉
...a s tou rannou kávou..klasika...aj to už som si deti "vyxovala",že keď ix obe nakŕmim,prezlečiem spravíme si priebežný poriadok..prípadne si ešte postavím variť...nastáva čas,kedy si maminka ide spraviť kávičku...takže pśśś,NERUŠIŤ! 😀
...samozrejme,že často mi *kávičkový rituál* určuje moje polročné dieťa 😉

tilly
16. aug 2006

baby a nestrácate niekedy pri svojich deťoch nervy? neprasknú vám občas? ja sa teda musím priznať, že teraz mi zlobr tak vymýšľa, že už mi nervy praskli a keď som ho 100 krát odohnala od rozvádzača a 101. krát tam zas išiel trieskať, tak už som mu jednu dala po zadku 😔 potom som to ľutovala a povedala som si, že musím byť kľudnejšia... som zvedavá dokedy 😔

u nás celkovo nie tá výchova taká, že len dieťa a nič iné, neofukujeme ho po každom páde, nie je rozhodne chovaný vo vatičke, ale biť ho určite nechceme... to nikam nevedie a pod.

jarca
16. aug 2006

tilly...vim pres ne o cem mluvis, ten muj maly darebak mne stale zkousi co si muze a nemuze dovolit 🙂 A kdyz mu neco nedovolim tak se zacne vztekat. No i odemmne uz jednou dostal na zadek 😔 ale stale ho miluji a nemenila bych.

bellezza
16. aug 2006

Tilly, ja sa nesmiem rozčuľovať, takže všetky nehody, pády, zafúlance, roztrhané gate, zjedený piesok a olízané formičky od neho, a zopár ďalších vecí (pchanie rúk do kolies automobilov a následne do úst) ma necháva chladnou maximálne s vysvetlením že sa to nerobí.
Snažím sa syna udržať pri živote, to musí zatiaľ stačiť. Doma sú všetky zástrčky zaslepené našťastie.