V akom veku je vhodné ísť do nákupného centra s bábom?

veronika81
5. apr 2009

Ahojte,
chcem sa opýtať, kedy je už vhodné ísť s malým dieťatkom do nákupného centra alebo nejakého hypermarketu na nákupy, proste medzi ľudí..
Náš malý má vyše troch týždňov, nechcem ho zbytočne vystaviť nejakým bacilom a vírusom. Na prechádzky už samozrejme chodíme, ale v takomto uzavretom priestore sme ešte neboli. Myslíte, že už by sme mohli?
Ďakujem za názory..

zuzula25
5. apr 2009

veronika ja si mylsim,ze uz by si m ohla,ved chripkove obdobie uz je za nami a vyberte sa tam,ked je najmenej ludi-zvacsa doobeda,ked su ludia este v praci.my sme boli tiez takto nejako a v pohode,ale maly to viacmenej prespal

ivetah
5. apr 2009

veronika nam odporucali po sestonedeli, to nie je len pre maminky, ale aj pre drobcekov, trosku si musia zvyknut, ze su na svete 😅 a tie nakupne centra su dost rusne v akukolvek hodinu, urcite je lepsie byt na vzduchu 😉

potapko
5. apr 2009

Veronika, pockaj aspon do konca sestonedelia. V hypermarketoch je vsade klimatizacia a to je semenisko kadejakych virusov. A hovori sa, ze je teraz druha vlna (aj ked ovela slabsia) chripky. Ved su to uz len tri tyzdne 😉

mami.sk
5. apr 2009

veronika, zalezi aj na tom ako dlho sa v tom nak. centre planujes zdrzat 😉 ja s 3,5 mesacnou dcerkou idem max. na 15min / len nakup v potravinach/. vadi mi hlavne klimatizacia a velmi vela ludi 😒

nikollette
5. apr 2009

Ja si myslim ze aspon po tom šestonedelí.. my mame sestonedelie akurat za sebou, ale maleho by som ajtak do nakupneho centra radsej nebrala.. vela ludi, nikdy nevies kto bude stat za tebou v rade, ci neni chory abo daco.. este chvilku pockaj 😉

pookie
5. apr 2009

Ja som s malou chodievala do obchodov uz po par tyzdnoch, myslim ze netreba cakat do konca sestonedelia, netreba deti drzat takmer v sterilnom prostredi, ani to nie je dobre. Tu v Anglicku casto vidim male babatka bez capicky, pred par dnami dokonca asi take 2 tyzdnove s bosymi nozickami 😲 az ma striaslo a su tie deti v pohode, sama by som to veru nespravila ale mam pocit ze mi Slovaci sa az prilis obavame, odkladame prve navstevy, prechadzky, deti zababusime aj ked netreba... Veronika, ja by som na tvojom mieste isla, aspon na par minut, to by nemalo uskodit.

denduska
5. apr 2009

no, my sme asi uplny extrem..prvy krat sme boli v ozaj rusnom centre ked mala malinka asi 5 mesiacov...tam bola v pohode...ale doma mi cely vecer strasne plakala, bola uplne vystresovana z tych ludi, hluku svetiel....tak som povedala nikdy viac. ale to mozno preto ze my byvame na dedine a ona je odchovana na cerstvom vzduchu a klude....este ma casu na korzovanie, si myslim 🙂

cessy
5. apr 2009

aj podla mna s tym netreba ponahlat, hlavne koli tej klime....bacilov je vsade na okolo dost, naco ich este aj vyhladavat...
denduska, nie ste extrem....aj my sme boli prvy krat asi tak v piatom mesiaci a o nic sme neprisli.
my sme taketo nakupi riesili tak , ze ja s muzom som nakupovala a babicka sa vonku prechadzala s malym.... 😉

katyl
5. apr 2009

ja som bola prvykrat so 4 mesacnym.....a povedala som si ze tak skoro uz nepojdem, vobec to nie je vhodne pre malinke babatka...aj som ho tam nakojila, ale videla som, ze nie je vo svojej kozi, bol tam hluk, potom s krikom zaspal, spal nepokojne a doma som ho este par dni davala do poriadku. lepsie je to vonku, na teraskach, na plavani, tam mu je dobre.
obchodaky ee 😉

zuziacik83
5. apr 2009

Nesuhlasim s tym, ze sa nema chodit s malinkym babom do nakupnych centier. Nevravim, ze som tam bola s malou hned ked mala dva tri tyzdne, ale ked som sa aj ja proste na to citila, ze uz som spamatana po porode a mala mala cca mesiac, vobec som nemala problem ist do nakup. centier medzi ludi. Mala s pociatku vzdy nakupy prespala a ak sa aj rozplackala tak som ju vzala na ruky a ona si obzerala svetielka. Teraz sme v tej faze ze mam pocit, ze podnety, ktore tam vidi, farby, ludia a vsetko naokolo ju fascinuje a rozvija jej zmysly obdobne, ako ked sme v prirode. Nechcem tym vobec povedat, ze kocikovat treba ist do "auparku" ale urcite si treba najst zlatu strednu cestu a nedrzat silou mocou babatko sterilne a len na cerstvom vzduchu. Potom raz idete s dietatom do nakup. centra a je vam z toho vystresovane a hned ochorie. Imunitu mu treba pestovat od zaciatku a pekne postupne. Doba je kruta..nech si zvyka 😀

zuzana581
5. apr 2009

Ahoj. Myslím si, že skôr ako bude mať malinké 3-4 mesiace určite nie. Nejde tak ani o tých ludí, ale o tú klimatizáciu a to, že sa cez ňu rozširujú rôzne baktérie ako chlamýdie atď a to je pre bábetko nebezpečné.

zuziacik83
5. apr 2009

A veronika81, jasne ze v pohode chod!!! Za chvilocku sa nic nestane. A uz ani tie teploty medzi klimou a vonkajskom niesu tak velke ako v zime. Keby plackalo chod do prebalovacieho kutika a budete mat klud.

tajava
5. apr 2009

ja som s malym bola v nakupnom centre, ked mal asi 8 tyzdnov ... celkom v pohode to zvladol, bola som len chvilku, lebo aj ja som toho nazoru, ze treba postupne dieta "vystavovat" vselijakym prostrediam, a nedrzat ho v sterilite

denduska
5. apr 2009

tak ja neviem, ja ked som bola mala, behala som bosa po vonku a imunitu mam myslim na jednotku 🙂 zato teraz, co dieta to alergik.. 😝 mozno za to nemoze aupark co ja viem. ale ja rada chodim nakupovat do centier, a nie som z toho vobec vystresovana aj ked v detstve som takyto trening nemala. (jasne ze malu vezmem do potravin ale zeby sme obkukovali kazdy butik, nehrozi)

katullka
5. apr 2009

dendus, vobec nie si extrem, my sme boli prvy krat asi ked mali okolo 7 az 8mesiacov, ja som nejako nemala dovod ich tam brat. No a je mi na vracanie, ked vidim niektore mamicky sediace v zafajcenych kaviarnach, kde ani vidiet nie je cez dym a vedla seba maju v kociku malinke babatko. A nemyslim si, ze si dieta nevybuduje imunitu, ked nepojde do OC. Ved niekedy OC ani neboli a neboli deti mozno tak chore ako su teraz. Nechcem tym samozrejme povedat, ze za choroby mozu OC. Ja rada nakupujem v OC, ale dost ma bolievaju z tych svetiel oci, tak si myslim, ze detom to tiez nerobi velmi dobre. Ale napriklad tie detske ihriska v OC su celkom fajn, najma to v Avione.
No napisala som iba svoj nazor, ja by som s takym malym babom urcite nesla.

bibianka
5. apr 2009

Hypermarket nie je prirozdené prostredie ani pre dospeláka, nieto pre malinké dieťa. Ak chceš dieťa s nevyvinutým imunitným systémom vystaviť hromade baktérii a vírusov, tak tam choď. To nie je "otužovanie" ale nezodpovednosť. Výsledkom môže byť, že schytá nejaké svinstvo a v živote mu už nedáš imunitu do poriadku. 100x lepšie je kočíkovať vonku v mrazoch, ako voziť kojenca po hypermarkete. Mimochodom, v SR sa objavil čierny kašeľ a 3-týždňový kojenec ešte nie je zaočkovaný!A koľko tuberákov sa po týchto !podnikoch" poflakuje 😠

veronika81
autor
5. apr 2009

Tak ďakujem baby.
Dnes mi v podstate išlo iba o taký rýchly nákup potravín v hypermarkete, ktoré som súrne potrebovala, ale nakoniec to stihol aj priateľ a my sme sa kočíkovali na vzduchu 😉
V našom meste nákupné centrum ani nemáme, takže tam sa asi tak skoro nevyberieme, zaujímali ma hlavne potraviny typu Tesco, Hypernova, lebo máme zaužívané spoločné nákupy, ale tak možno ešte chvíľu vydržíme. A keďže občas navštívime aj tie veľké nákupné centrá, preto som to takto spojila v otázke, aby som vedela kedy asi môžme..

pensadorcallisto
6. apr 2009

My sme s malym prvykrat isli do NC ked mal takmer 3 mesiace... Je bezne vidiet deti podstatne mensie... Urcite je rozdiel medzi zahranicim a SVK... Tu uz niekolkodnove deti sa vozia v autosedackach po NC...
My sme planovali pockat do toho 3. mesiaca, teraz uz bezne ideme na nakupy vsetci.
Predtym, ked sme boli len na navsteve, tak maly bol z toho nervozny aj 2-3 dni... Teraz je to uz v pohode a ma 3 a pol mesiaca...Chory bol iba raz a aj to v case, ked sme fakt boli len stale doma a chytil to od dcery... takze choroba sa da v pohode chytit aj doma...

Bibianka, je to uhol pohladu, ale zodpovednostou by som to urcite nenazvala.. Myslim, ze nie je potrebne taketo radikalne odsudenie matky... Kolko zien je na dieta sama a nema inu moznost ako si tie nakupy urobit sama...
A o tych tuberakoch..Myslim, ze sa dost lahko moze nakazit aj niekolkorocne dieta, ktore to potom donesie domov... Ako vidim, nemas starsie deti, tak asi nevies objektivne posudit... Ja mam a viem o com hovorim... 6 rocne hyperaktivne dieta ti neobsedi len tak doma... A bacily a virusy su vsade... 😉

fifinna
6. apr 2009

Tak, baby, skuste sa na to opytat pediatra. Zaujimal by ma nazor vasho lekara, lebo nasa dr. je toho nazoru, ze dieta s nevyvinutou imunitou nema co robit v obchodoch preplnenich ludmi a su urcite aj medzi nimi chory ludia. Talemu malemu babätku staci, ze len niekdo s obycajnou nadchou kychne a unho to môze prejst az k zapalu pluc. Takze nasa dr. je toho nazoru, ze aspon do roka nie. Tak ja neviem, zaujal mi ma nazor vasho lekara.
Bacili su fakt vsade, ale myslim, ze v uzavretom priestore je to horsie.

paola.o1
6. apr 2009

ahojte, ja by som s tak malym babom nesla. my sme boli prvy krat minuly tyzden a to rychlo dnu, kupit co potrebujeme a rychlo von. a tak to planujem robit este veeeelmi dlho. zatial ziadne korzovanie😉

denduska
6. apr 2009

ja si myslim ze radsej chodit po navstevach ako po nakupnych centrach...je totiz sakramentsky rozdiel sediet s v byte/ dome alebo sa tulat v uzavretom priestore kde sa vobec nevetra a ten isty vzduch cirkuluje stale dokola v klimatizacii..a ze sa tam dari inym potvorkam nez tym beznym.. 😒
a ze sa tak robi v zahranici? no a? predsa nie vsetky slovenske zvyklosti musia byt zakonite aj zle, ci dokonca skodlive. To uz je fakt sila toto tvrdit 😒
Jedine stastie, ze tu mam najblizsie Tulip v Martine a to je uplne v pohode, ani zdaleka nie taky masaker ako tie troj stvorposchodove giganty a aspon nie som v pokuseni ani ja 😅

amdeis
6. apr 2009

Ahojte. Zaujala ma vasa debata. Co sa tyka mamiciek, ktore potrebuju fakt surne nakupit, to sa riesit neda. Skratka musia do obchodu a pokial je to sup dnu, nakup a sup von. NIe je co riesit, ked musis tak musis. Ja radsej uprednostnujem ak uz tak velke obchody mimo OC. Co sa ale tyka mamiciek korzantiek co nevedia co od rozkose lebo sa treba natrepat do oc aby mohla "ocumovat" braky lebo to je "in", tahat deti do oc len aby sa matky doma nenudili povazujem za totalny primitivizmus. Mrzi ma ak sa niekoho dotknem ale v konecnom dosledku mozno ma to ani tak nemrzi. Nas rodicia tiez netrepali na najhlucnejsie miesta plne chemickeho sajrajtu. Mne nevadi ak dieta si da slimaka do pusy alebo nahana po dvore sliepky. To je cista spina. Ale chodit po oc kde je sustavny vysoky hluk, vibracie hudby a techniky, ktore rozochvievaju vnutorne organy a mozu narusat ich rytmus je absolutna nezodpovednost a tupost. K tej imunizacii by som len tolko, ze imunizujeme dietatko aby lahsie zvladalo choroby a nie aby sme ho naucali na uchylne nenormalnosti dnesnej doby,ktore vytvaraju z nasich deti nezvladnutelnych az asocialnych parchantov. Treba sa zamysliet, ci tie svetielka chce vidiet dietatko alebo viac mamicka, ktora sa uz doma dost nudi. Viac na dieta posobi kognitivne obycajne reporelo, ktore drzi a vysvetluje laskava osoba ako spacirovanie sa v novodobych svatostankoch dekadencie. A teraz ma niektore metrosexualky zozeru aj s chlpami. 😀

mamaja5
6. apr 2009

veronika ozaj sa nemas kam ponahlat! ja mam doma 7tyzd chlapceka a dokopy nikam nechodime-do hypermaketov vobec-a uz nam zistili ze maly dostal pneumokokoveha bacila...

bibianka
6. apr 2009

amdeis, moja reč, úplne s tebou súhlasím 🙂

bibianka
6. apr 2009

pensadorcallisto, nemyslela som na prípady, keď iná možnosť nie je, ale to zrejme nie je prípad zakladateľky témy - keď nechodila doteraz, asi je mám kto urobiť nákup. A na svojom názore, že je nezodpovednosť špacírovať sa s tak malým mimčom po OC, ak to nie je vyslovene nevyhnuté, nič nemením.

skrecok
6. apr 2009

Veronika, treba dodrziavat sestonedelie ci uz u teba alebo u babatka. Nam pediatricka neodporucala ani prijimat navstevy cudzich ludi. Babtko si musi zvyknut na ine prostriedie ako v brusku, nema este dobre vyvinutu imunitu a lahko sa moze nakazit od ludi. Takze do OC radsej pockajte, na prechadzky je to uplne v pohode. Ja viem, ze niekedy je to tazke pre tych co radi nakupuju, ale skus vydrzat este par tyzdnov kvoli babatku.
Taktiez suhlasim s amdeis.

pensadorcallisto
6. apr 2009

Amde, no vies, niekedy ani neide tak o nudu mamiciek, ja fakt nepoznam mamicku, ktora by sa doma nudila... Proste ked si v kuse doma s dvoma detmi, manzel robi cele dni od rana do vecera a niekedy aj cez vikend, tak si cela happy, ak niekam vypadnete.... A ked je vonku taka kosa, ze sa tam da stravit max. par minut, tak nemas inu moznost len fakt do toho NC... Co sa tyka navstev, tak si neviem predstavit, ze by sme stale chodili len k tete a zasa byt medzi 4 stenami alebo kazdy tyzden 5 hod. cestovat k zvysku rodiny, kde su deti a je tam kopec zabavy... 😀
Dceru sme brali do NC pomerne dost casto, ked bola mala a musim poklopat, ze v 6. rokoch bola chora max. 5 krat a nikdy nie vazne....Ako vravim..S malym som stravila 3 mesiace doma, uplne doma, navstevy min...Boli sme asi 3-4 krat... A myslim si, ze zdeprimovana mamina tiez nie je dobry spolocnik pre dieta...
Teraz je to ine, vonku je teplo, takze poobede sme stale vonku...
Okrem toho, dieta moze zabit aj "obycajny" herpes pekne pestovany doma v teplucku...
Veronika sa pyta na 3-tyzdnove dieta, takze my sme s takymto malym babom este v podstate ani nikam nesli...
Denduska, vobec som netvrdila, ze chodit s niekolkodnovym babom po NC je dobre alebo ze slovenske zvyky su zle... Takze radsej najprv precitat... 😉
Bibianka, s malym chodime v jeden den cez vikend do NC.. Nielen na nakupy, ale aj na ranajky a poprechadzat sa... vobec si nemyslim, ze som kvoli tomu nezodpovedna matka. 🙂
To je ako tvrdit o zene, ktora svoje dieta nekoji, ze je nezodpovedna. Su zeny, ktore sa dobrovolne rozhodnu nekojit a myslim, ze je skor nezodpovedne posudzovat stupen zodpovednosti inych....

amdeis
6. apr 2009

pensadorcallisto viem velmi dobre ake to je ked si non stop s dietatom doma. Ja som zacala chodit a chodit aj von az v 5. mesiaci po porode a aj to zriedkavo. Bola som neustale s mojimi oboma chlapcami sama. Manzel od rana do vecera v robote. Potom opat problemy, bolesti, samota atd atd atd a k tomu sa pridruzila sialena depresia. Do 4. mesiaca som neprijimala ziadne navstevy a ani sme nikam nechodili na navstevu pre totalnu unavu. V januari som bola na dne, pretoze som mala este aj skusky. Grmitko na dvojickach ma velmi podporila a ze von a von a von. A tak som pomaly zacala chodit von ale urcite nie do oc, do tych zafajcenych, prehlucnenych a preludnenych priestorov.
Nesudim teba, ze chodis do oc lebo je to pre teba jediny zdroj kulturnuho vyzitia. Odsudzujem tie sproste vypatlane matky co sa tam cele dni rajzuju, vysedavaju s inymi vypatlanymi hlupanami a decka v kocikoch vrieskaju ako besne v tom cigaretovom dyme a hluku a nikto si ich nevsima. Akurat mozno niekedy ta cool imageova mamicka mu zapcha usta nejakou super chemickou sladkostou s kolou a stazuje sa ake je jej decko strasne hyperaktivne, ze uz neviem co s nim a ze ako sa ona on stara ved mu kupila same znackove cool vecicky. Velmi mi vadi ak sa deti beru do oc. Pokial je aspon nejaka ina moznost treba brat tu.

eimiky
6. apr 2009

Ahojte, ja som bola s malým v OC asi keď mal 3 mesiace a to len fakt nevyhnutne nakúpiť... nejako som sa nezdržovala.Občas s manželom ideme aj teraz ale fakt len nakúpiť potrebné, určite by som tam nejak nevysedávala celé hodiny a pod.Ja som pracovala v OC a keď som videla niektoré matky ako boli schopné prísť s týždňovým dieťatkom do OC tak som zírala 😨 😨 😨 to je fakt dosť.Veronika ja by som šla až po tom šestonedelí, veď nič Vám neutečie... 😉

denduska
6. apr 2009

pensadorcallisto, nevravela som ze prave ty si povedala ze slovenske zvyky su zle, mozno som to zle napisala, prepac 😉 ale vsetky sme zrazu nejake mudre ako sa ohaname zahranicim, akoby tam vsetko bolo lepsie...teda je tu plno takych tem ako je tu vsetko nanic 😒 postolky, perinka atd atd... a autosedacka uz vobec nepatri do OC, ale do auta. Nech je ako chce, podla mna to dietatko je tam dost skrcene, uplne staci ze sa v tom vozi v aute..toto moj nazor. Nevravim, parkrat som tak malu vzala, ale to som jednoducho musela. Inak sa navozi dost, za mesiac minimalne 700 km urobi.

A tiez som stale s malou sama (a mala som veeeelmi zle obdobie a nie jedno a zufalo som tuzila po spolocnosti), mam tu cely dom aj psa, a nieze som sama od rana do vecera ale aj v noci casto, lebo manzel robi. A jasne ze netreba sediet na zadku doma. V lete sme prisli z porodnice, a na druhy den isla pekne von. Kedze tu nemame ani chodniky, tak v zime je jedina moznost nasa zahrada. A bezne bolo cez den -15, no a co, zababusila som ju ze jej trcal len nostek a bolo to v pohode. Slovom nemala som sa ako dostat nijako nikde. To je asi najlepsi recept 🙂 viem ze kazdy nema zahradu, ale ti vacsinou maju chodniky 😅

takze moj zaver je - kratky rychly nevyhnutny nakup - ano. Vsetky ostatne aktivity - nie.