V akom veku je vhodné ísť do nákupného centra s bábom?

veronika81
5. apr 2009

Ahojte,
chcem sa opýtať, kedy je už vhodné ísť s malým dieťatkom do nákupného centra alebo nejakého hypermarketu na nákupy, proste medzi ľudí..
Náš malý má vyše troch týždňov, nechcem ho zbytočne vystaviť nejakým bacilom a vírusom. Na prechádzky už samozrejme chodíme, ale v takomto uzavretom priestore sme ešte neboli. Myslíte, že už by sme mohli?
Ďakujem za názory..

bibianka
6. apr 2009

pensadorcallisto, to porovnanie s kojením som teda nepochopila. A oháňať sa v dnešnej dobe zahraničím je tiež pritiahnuté za vlasy. Pozri sa napr. do UK, kde deti dostávajú v školských jedálňach na obed hamburgery a všelijaké vyprážané svinstvo. To si tiež od nich máme brať príklad?

elenita
6. apr 2009

Ako vidim, dvojickove maminy su dost proti, a ja v podstate suhlasim s ich nazormi 😉

pensadorcallisto
6. apr 2009

Bibianka, akoze nic v zlom, ale este raz vravim, ze ja som sa neohanala zahranicim, ze vsetko je tu super alebo take nieco.. Skus precitat este raz... Ja som napisla, ze tu vidim v NC rodicov s niekolkodnovymi babatkami a nikde som nekomentovala, ze s tym suhlasim... Bol to len cisty koment bez osobneho nazoru...
To s kojenim, ak si nepochopila, tak vysvetlim... Vravis, ze matky, ktore takto idu s detmi do NC su nezodpovedne... My takto s manzelom chodime 1 den cez vikend a nezodpovedne sa vobec necitim, naopak. A to som sebakriticka a priznam si chybu, ak ju urobim... 😀
A kojenie som dala za priklad k tej nezodpovednosti.. Ved ked povazujes matku za nezodpovednu, pretoze berie dieta do NC pre nieco viac ako len nevyhnutne nakupy, tak to potom nezodpovednymi mozeme nazvat aj matky, ktore svoje deti nekoja-suvis s imunitou, matky, ktore detom nevenuju vela casu, pretoze su zaneprazdnene atd... Osobne by som si nedovolila takto malicherne nadavat matkam len kvoli tomu, ze mas na vec iny nazor... 🙂
Akoze: "Ona je nezodpovedna, lebo dava dietatu umele mlieko?"
Ja si za priklad UK neberiem, ved ani neviem ako sa tam zije. Komentujem len veci, o ktorych mam vedomosti, nezovseobecnujem...
Maximalne nemam potrebu sa natahovat, uz vobec nie, ked vonku zacina jarna sezona. 😉

Amdeis, fajcenie je uz v NC zakazane, ale v tomto s tebou suhlasim.... Vysedavanie s kamoskami pri kavicke atd... To jasne, ze nie.. Vsetko s normou... Deti nemame kde nechat, tak stale s nami... 😀 😀 😀 Aj ked manzel ma uz par tyzdnov spracuvava na babysitterku, som proti..Asi preto,z e som typicky lev... 😀
Ako vravim, ide leto, kamaratky maju deti a vzdy, ked sme sa stretavali, tak v restauraciach s detskymi parkmi, v lete nehrozi byt dnu, ale pekne v restauracnej zahrade. Yippieeeee...
Inak, moj manzel sa niekedy az extremne boji o maleho zdravie, takze nam v zime ziadne prechadzky nehrozili... A vymysliet program pre malu a k tomu dieta s kolikou... Som stastna, ze sme to prezili v zdravi... 😀

Denduska, tu som tiez nikde nevidela dieta v perinke, ale mne poslala babka zo SVK a vyuzila som ju dostatocne.. Autosedacku pouzivame len v aute a do NC len v kociari... Malemu sa aj tak v sedacke nepaci, vydrzi chvilu. Vyuzijem ju hlavne, ked varim a on odtial moze sledovat, tak vtedy ano...

bibianka
6. apr 2009

pensadorcallisto, podľa mňa sú nezodpovedné matky, ktoré prestanú kojiť, aby mohli fajčiť a piť. A ešte nezodpovednejšie sú tie, ktoré koja, aj keď fajčia a pijú. Ja osobne ale také nepoznám, mamičky v mojom okolí, ktoré nekoja, nekoja z objektívnych dôvodov - nemajú mlieko. Je ich ale o dosť menej ako tých ktoré koja. A čo sa týka zaneprázdnenosti, tam sú tiež rôzne kategórie. Poznám matku, ktorej jednoducho chýba materinský cit a po pôrode sa zbalila a šla pracovať do zahraničia. O malé sa staral otec. Zaneprádznená matka živiteľka rodiny je zasa niečo úplne iné.
Ohľadne zimných prechádzok - mne tiež veľmi záleží na zdraví detí - preto cca od 4 mesiaca (sú predčasne narodené takmer o 2 mesiace) trávia takmer každý deň 2-3 hodiny vonku, zima-nezima. Super sa im tam spí. A neboli ešte choré, nemali ani sople (KLOP-KLOP-KLOP). Do NC s nimi nechodím, stalo sa to len raz keď mali 7 mesiacov.
Neviem, prečo si taká háklivá, nikto ťa predsa z ničoho neobviňuje.

dorotka
6. apr 2009

ja by som pred siestym tyzdnom nesla a neodporucam to ani matke ani dietatu
zazila som na vlastnej kozi ako sa mi zrutila imunita a s obycajneho kutika v ustach som mala hnisavu nehojacu sa ranu okolo celych ust
neviem si predstavit co by sa mi vtedy stalo keby chytila nejaky virus

sarianah
6. apr 2009

ahojte
cca pred 2 tyzdnami v telke v nejakej relacii hovoril pediater, ze dieta do 5-6 mesiacov by nemalo vobec chodit do nakupnych centier..
S 3 tyzdnovym babom by som v tomto obdobi urcite nesla do NC, je sice po chripke, ale v kazdom obchode je klimatizacia, vsade je nastavena inak, to je rychle striedanie teplot zima-teplo a ochorie z toho aj dospely clovek, nie este babo, okrem toho klimatizaciami sa siria aj bakterie, ked chodia ludia nakupovat a su aj ked len prechladnuti, tak tie bakterie nasaje klima a rozptyli ich vsade mozne..

My sme boli v NC doteraz asi len 2 krat v prip. nutnosti, ale inak to robime tak, ze manzel kocikuje v parku pri NC a ja idem kupit co potrebujeme a tak spojime prijemne s uzitocnym..

martao
7. apr 2009

My sme boli rovno z porodnice. Inú možnosť sme nemali. malý bol v kočíku a dokonca som natiahla aj igelit. Už by som to ale nikdy neurobila. Inak chodivame bežne. Malého mám ale v babyvaku. Nezniesla by som ak by mi niekto nakúkal do kočíka alebo vozíka.

pensadorcallisto
7. apr 2009

Bibianka, hakliva nie som, to urcite nie... 😀 A zeby ma niekto z niecoho obvinoval to tiez nepocitujem.
Koniec-koncov, nikto na to pravo ani nema.... Len ma dost zarazila tvoja poznamka, ze ist s malym babom do NC je nezodpovednost... A v tomto s tebou maximalne nemozem suhlasit. Takze najprv kategorizovat ako Amdeis a potom s tebou uplne suhlasim... 😉
Prechadzky su fakt dobra vec. AKo pises zima-nezima, to len moj manzel sa extremne bal a tak sme radsej ostavali doma.

My tu napr. v blizkosti ziadny maly obchod nemame, sme nove sidlisko... Iba fakt to NC, to je od nas na 10 min. chodze. Manzel chodi na obchodne cesty do zahranicia na niekolko dni a kebyze nieco potrebujem, tak tam samozrejme ze pojdem aj s mensim babom ako sarianah pise 5-6 mes. 🙂
Ale zasa sme neboli nuteni ist tam vsetci s mensim babom ako 3-mes. Manzel robil vsetky nakupy sam.
Take 3-tyzdnove babo je fakt este velmi malinke...

siska_br
7. apr 2009

no tak mi neda sa nezapojit....amdeis - to kto ti dal pravo takto urazat???? 😕 😕 😕 😕 😕 z tvojich prispevkov krici zloba, aspon na mna urcite. ja tiez nie som z tych, kt. chodia do OC korzovat cely vikend, a nehovorim, ze je to najlepsi sposob travenia volneho casu, ale titulovat ine maminy sprostymi vypatlanymi hlupanami by som si urcite nedovolila....asi kazda mama sa stara o svoje dieta najlepsie ako len vie a urcite kazda jedna robime chyby, vedome ci nevedome...nerozumiem zenam, ktore vedia takto tvrdo odsudit, bez toho, aby vedeli, aby poznali suvislosti.... vzdy ma to zarazi, v takychto diskusiach. samozrejme, kazdy ma pravo vyjadrit svoj nazor, ale urazat???? to fakt nejde inak? hod kamenom, kto si bez viny..............

bibianka
7. apr 2009

siska, musím sa amdeis zastať. A mala by si si pozornejšie prečítať, čo píše. Ženská, ktorá si kráti materskú v zahulenej kaviarni s deckom v kočíku je presne to, čo napísala Amdeis a nemám pre to ospravedlnenie!

bibianka
7. apr 2009

A mimochodom Siska, mňa tiež zaráža, že sa v týchto diskusiách vždy objaví niekto, kto obhajuje neobhájiteľné. Môžem len veriť, že to nie je z dôvodu "trafená hus zagágala".

siska_br
7. apr 2009

bibi - citala som pozorne 😉 dokonca viackrat, ako ma zarazilo, akym stylom sa amdeis vyjadruje. mimo zenskych, kt. si kratia matersku v zahulenej kaviarni sa spominali i mamy, kt. si kratia cas okukovanim svetielok obchodakov.... ja si napr. nemyslim, ze je spravne byt s dietatom do 4 mesiacov len doma, a neist s nim vobec von. ale preto, ze mam na vec iny, nazor urcite nikomu nevynadam do vypatlanej hlupani.... a pozornejsie by si mohla citat mozno ty - ako som napisala, nehovorim, ze je to najlepsie sposob travenia volneho casu, ale tie urazky, to jednoducho nechapem. len o to mi islo

lalupa
7. apr 2009

tiez si myslim,ze necitala pozorne, ja s amdeis tiez suhlasim 😉

siska_br
7. apr 2009

bibi - 😕 😕 😕 😕 preeeeeeeesne toto mam na mysli..... musim sa smiat - trafena hus zagagala.... nevies - nepoznas - nesud. a nemam pocit, zeby som vyssie pisala obhajobu 🙂 mne vadi skor ten sposob prezentacie vlasnteho nazoru. a mna a nasho samka sa OC vobec netykaju, ak o toto ide 🙂

bibianka
7. apr 2009

Siska, a kto tu tvrdí, že treba byť s dieťaťom do 4 mesiacov doma???

veronika81
autor
7. apr 2009

No idem dať pár vecí na správnu mieru..
Asi som sa ja zle vyjadrila na začiatku a teraz vidím, že som dala aj nie presný názov témy, lebo na základe neho možno aj ja vyzerám ako jedna z tých "vypatlaných mamín", ktoré sa nevedia dočkať vysedávania v kaviarni a okukovať svetielka výkladov 😀 Tak toto som nerobila pred tehu, ani počas a nebudem ani teraz, btw. kávu ani nepijem.. Nehovorím, že do NC nechodíme, ale keďže najbližšie NC je od nás 80km, tak to máme doslova ako výlet 1-2x do mesiaca a aj to v prípade, že niečo potrebujeme nakúpiť. Určite nebudem cestovať takú diaľku iba kvôli nejakej káve v zahúlenej kaviarni 😝
Vyššie som písala, že včera mi išlo iba o taký 15-20 minútový nákup v hypermarkete, ale aj to sa nakoniec vyriešilo. A to nákupné centrum som tam spomenula preto, lebo v tom 80km vzdialenom meste diaľkovo študujem (je to BB), budem mať skúškové a budem tam musieť dochádzať na otočky. V sobotu som už mala jeden zápočet a keďže malého plne kojím, riešili sme čo tým..či pôjdeme celá rodinka a priateľ bude zatiaľ kočíkovať okolo školy - to by sa jednalo asi tak o jednu hodinku, ale možno by dostal hlad a možno by ho bolo potrebné aj prebaliť, tak sme mysleli, že zbehneme potom do NC v Europe a tam ho prebalíme v tej miestnosti s prebaľovacím pultom, prípadne aj nakojím. Ale som sa zamýšľala nad tým, či je vôbec vhodné ísť s takým maličkým dieťatkom no NC, aj keď iba zbehnúť a prebaliť, bacily sú všade 😒 Nakoniec ale ostali obaja doma, mliečko som odsala a dostal ho z fľašky. Avšak keď budem mať ústne skúšky, to sa tam zdržím určite dlhšie, to ešte neviem ako vyriešime..
Takže..asi som sa ja nevyjadrila celkom presne, v čom chcem poradiť, ospravedlňujem sa za to, lebo nechcela som tu rozprúdiť debatu v tomto štýle a už vôbec nie hádku. Asi som to mala hneď na rovinu napísať, čo presne chcem, ale nechcelo sa mi to vtedy vypisovať, tak som to skrátila na otázku - Kedy do nákupného centra, príp. hypermarketu. Ešte raz prepáčte a už sa nehádajte 😉 😉

bibianka
7. apr 2009

Veronika, myslím, že ťa tu nikto nepodozrieva, že by si bola "vypatlaná mamina" 😉 , tie teraz sedia v kaviarňach v NC a hulia alebo korzujú s kámoškami medzi regálmi 😀 Len sme tú tému využili aj na vyjadrenie názorov na ne.

denduska
7. apr 2009

veronika, neboj, ale to debata sa stale niekam zvrtne 😀

siska, mas asi stastie ze si nevidela zensku s cigaretou v hube ako slukuje rovno nad vajicko, kde ma spiace dieta. Ja som ich videla dost, a az sa mi zaludok dvihal. Taketo typy asi tazko sedia na barovej stolicke vedla kocika len preto ze im nema kto nakupit. Tam asi netreba poznat vela suvislosti, asi v tych hlavach totiz ziadne nemaju 🙄
Ze sa nad tym amdeis pohorsuje, vobec sa necudujem. A nepisala ze mas sediet s babom 4 mesiace doma, ale ze su aj lepsie moznosti ako si spestrit den 🙂
Ved take male je dietatko len kratucky cas, to sa fakt neda vydrzat bez obchodov....? (to bola len recnicka otazka, prosim, nemyslela som konkretne nikoho)

amdeis
7. apr 2009

siska_br mrzi ma ak ta moj styl vyjadrovania uraza.Kto mi dal na to pravo? Pravo slobodne sa vyjadrovat mam ukotvene v listine ludskych prav, v ustave. Ak by som ale konkretne na adresu nejakej osoby usmernila svoj tok rydzich slov, ma pravo ma zazalovat za urazku na cti. Ak sa citis byt konkretne ty dotknuta mojimi slovami mozes podat podnet na sudne konanie alebo aspon poziadat admina aby ma blokol. Vyjadrila som svoj nazor velmi jasne, podla tvojich slov zlobne. Da sa z urciteho uhla pohladu to klasifikovat ako zloba - zloba na matky co priviedli na svet dietatka vtacatka, ktore si zasluzia ich lasku a starostlivost, najlepsi start do zivota, rovnost sanci a miesto toho ich mamy transformuju na astmatikov, nezvladnutelnych jedincov, rozvracaju im zazivaci system zlou stravou, menia ich na svoj obraz a la Pipina od Molnarovcov. To ma velmi hneva a hneva ma aj to, ze s takymito dusevne zdeformovanymi detmi pridu do kontaktu moje deti a zacnu sa ma pytat: A mami a preco ja nemam reebok tricko? A preco ja nemam notebook? A mne sa kvoli tomu vysmievaju, ze som sedlak." Za mojimi slovami je vlastna skusenost, o sikane zo strany deti "vypatlanych" mamiciek. Niekedy veci treba nazvat pravymi slovami.
A este co sa tyka toho aktivneho citania, necitas pozorne pretoze ti unikaju suvislosti alebo ich vedome prehliadas. Ako si si totiz urcite vsimla: "Ja som zacala chodit a chodit aj von az v 5. mesiaci po porode a aj to zriedkavo." ja som nemohla od porodu poriadne chodit, lebo som bola tak citlivo a ludsky odrodena humannymi a empatickymi lekarmi, ktrori neprestajne hladeli len na moje dobro. Myslim, ze tato veta znie naozaj krajsie ako keby som napisala pravdu, ze ma pitvali za ziva sadisti.

amdeis
7. apr 2009

Bibianka 😉

pensadorcallisto
7. apr 2009

Siska_br... S tymi urazkami suhlasim aj ja... Je velmi lahko niekoho sudit a odsudit... Jasne, kazdy ma pravo vyjarit svoj nazor, ale aj sposob vyjadrovania hovori o charaktere cloveka, niekedy take tie detinske nadavky, no hanba, kebyze sa tak vyjadrim pred niekym..Amdeis, mala by si zabudnut na svoje zle zazitky z detstva a porodu a aspon, co sa tyka retoriky, prezentovat sa trocha inak... 🙂 .Mamicky dvojiciek sa podporuju, pretoze tahaju za jeden povraz a mamu svoju vlastnu temu... 🙂
Inak, amdeis-dusevne zdeformovanymi detmi.... Nad tym sa neda ani pousmiat...."Dusevne zdeformovane" mozu byt aj deti, ked ich zivot je presne nalinajkovany alebo maju take starostive mamicky, ze jedneho dna ich to riadne nastve a vymknu sa spod kontroly..

Poznam osobne jeden pripad. Moja exsvagrina ma asi taketo podobne nazory ako vy.. Cim dalej od bacilkov, dietatko vtacatko, pre ktore proste musi urobit vsetko, co ona povazuje za dobre... Chlapcek ma 10 rokov a ked mamicka nie je nablizku, nevie sa spratat do koze...
Pochopte uz, ze nadavkami ludi nezmenite, nezmenite vobec NIC! A prave nadavkami vytvarame agresivnych ludi... A co sa tyka tych triciek a co ja viem coho este, ved aj relama robi svoje. Tak to zakazme aj telku..Odrezme sa od sveta a zime vo vakuu... A to nie je vtip.. Ale takto to citim z vasho rozpravania...

Inak s tebou suhlasim amdeis, teda okrem tych nadavok... Tiez sme nikdy nesli do zafacenych miestnosti, uz ked som bola tehotna. S manzelom ani nefajcime, nepijeme,nie je dovod sa v takych podnikoch zdrziavat.
Proste dieta a cigareta alebo alkohol, to nie...
Ja napriklad nesuhlasim, ked zena koji a sem-tam si vypije trocha alkoholu... A citala som to tu castejsie, ze zeny to takto robia... Ale ani raz som ich za to neosudila

Veronika, bacily su vsade, my sme dochadzali pravidelne s malym na kontroly a v nemocnici je kopec ludi chorych a nemam pocit, ze by nemocnice boli otvorenym objektom...

amdeis
7. apr 2009

Dievcata a vam nepripada tiez trosku detinske rozoberat moj charakter na zaklade pravdivych i ked uznavam, ze tvrdych prispevkov? Potom treba zalozit forum: Nebavime sa s dievcatkom, ktore nosi brontostrapkastu maslu! 😅
Inak je zaujimave, ze ked sa rozpravam s ludmi o dobrych a starostlivych mamickach z oc, ktore svojim detickam dopraju ten prepich nesmiernych kulturnych a ludskych hodnot, dokonca ho vzdelavaju v oblasti imunologie a krvopotne pren meraju kilometre mramorovych podlah per pedes apostolorum s jedinym cielom, dopriat mu kupel v 10 000 luxoch, tak tito ludia (inak povacsine charakterovo velmi kvalitny ludia) sa zvacsa vyjadruju jednym jedinym slovom zacinajucim na p.
A teraz par vecnych pripomienok:
1. musi to byt velmi tazka dedukcia vydedukovat moje nesmierne utrpenie z detstva formou sikany, kedze som pisala o svojich skusenostiach ako dospeleho cloveka (v mojom detstve este ziadne oc neboli)
2. detinske nadavky su napr. "ty kakana"
3. moje zazitky z detstva su nadherne (aj vdaka neexistencii oc)
4. kedze ste nepochopili co pisem, lebo velmi dobre viete citat, tak som musela polopatisticky vysvetlit tie 4 mesiace co som si deti internovala v domacom prostredi-neries moj porod
5. myslis, ze sa mam prezentovat ako co? napriklad stripterka? (ups, zase zle slovo?)
6. mam pocit, ze niektori na tu bavime o zemiakoch a niektori o mandelinkach (preboha, len aby som aj toto nemusela vysvetlovat)
7. typickou malou slovenskou vladstnostou je navazat sa do niekoho, kto hovori pravdu ale to nie je dolezite lebo sa nam nepaci

koniarova
7. apr 2009

Amadeis, nehnevaj sa, ale tento tvoj príspevok je len kopa kecov.

amdeis
7. apr 2009

koniarova mas pravdu 😉

pensadorcallisto
7. apr 2009

Pravdu mozes hovorit ale je rozdiel hovorit a nadavat... Stripterka nie je vulgarne slovo, aspon ja o tom nemam taketo vedomosti...Vulgarizmus k tomu si asi vsetci domyslia...
Prezentovat sa mozes ako chces, ale nadavat? Mali by byt nejake pravidla, ktore zakazuju urazat ine zeny ...
Este stastie, ze ty do nakupnych centier nechodis, zijes si na cerstvom vzduchu niekde v horach, pretoze aj tie vyfuky z aut su nebezpecne pre oragizmus a kolko olova je v ovzdusi.. 😀 😀 😀
Hlavne,ze vas vytaca tych 10 000lx svetla, mramorove podlahy a tie "hlupane", co sa tam prechadzaju so svojimi detmi a vedome ich vystavuju moznosti smrti...
Este jedna dobra rada: V lete ziadne vonku... Ozon... A opalovacie kremy? Naco to zeny riesite? Slnko je nebezpecne. Odsudme tie zeny... 😀 😀 😀
Koniarova, suhlas....
Inak, nase mamky nas do NC netahali, lebo vtedy neboli..Akurat tak Tuzex, ale to si ani ja dobre napamatam...
Bohuzial, niekedy neboli ani auta, telefon, pocitace... A vies, ze su aj taki ludia, co sa dodnes snazia takto zit? Volaju sa, ze Amisovia...

bibianka
7. apr 2009

pensadorcallisto, to som nevedela, že ťa amdeis urazila. Ktorou vetou? A podľa môjho názoru je kopa kecov tvoj príspevok z 18.55. Netuším, ako si napr. prišla na to, že my zastávame názor: "Cim dalej od bacilkov, dietatko vtacatko, pre ktore proste musi urobit vsetko, co ona povazuje za dobre..." Keď nemám argumetnty, tak si nejaké vymyslím, že?

pensadorcallisto
8. apr 2009

Urazila? Akoze kde som to pisala, ze by ma urazila? Skopiruj, pls... 😉
Kopa kecov, to si asi pochytila od koniarovej... 😀 😀 😀
Ohanate sa tu bacilkami a imunitou a pritom dieta moze kludne ochoriet aj doma alebo aj na cerstvom vzduchu v tomto pechodnom obdobi. Na to nemusis ani do NC... Staci, ze ho prehrejes alebo slabsie oblecies.... Dokonca aj teraz v byte je to nebezpecne, kedze prestali topit a teplota kolise....
Dieatko vtacatko, tak to mam od Amdeis.. A urobit pre neho vsetko, to je z tych vasich viet... Akoby ostatne matky boli sproste husi len preto, ze chodia do NC, co je podla nezodpovednost... 😝
Vymyslat si nemusim, na to ste tu vy..... 😀 😀 😀
Dokonca sme tu zazili aj chvilku poezie..No, co uz... Zivot to su variancie..Inak by bol asi privelmi nudny... 😉

pensadorcallisto
8. apr 2009

Tam malo byt, ze "co je podla vas nezodpovednost"

zuzana581
8. apr 2009

Že vás to baví, sa tu hádať a chytať za slovíčka. Proste ten kto do NC chce chodiť tam chodiť bude, dokonca aj tesne po pôrode, ako tu už niekto písal a ten kto nechce nebude. Jedno je ale pravda a to je nepopieratelný fakt, že v klimatizácii sa drží ten istý vzduch, ktorý stále dokola cirkuluje a tie najhoršie bacily a baktérie, ktoré sú bežne len v určitom množstve sú tam koncentrované v množstve velkom, ktoré je pre novorodneca vrcholne nebezpečné. Každá z nás sa musí rozhodnúť, či to riskne alebo nie.