Váš názor na čítanie rozprávok pred spaním

natalia1010
13. feb 2016

Ahojte, chcela by som sa spýtať na váš názor či čítať deťom pred spaním rozprávky alebo im ich len radšej pustiť (v rádiu, telke, notebooku, telefóne...) a nechať ich zapať? A aké rozprávky čítate resp. púšťate vy? ďakujem veľmi pekne za odpovede 🙂

nelinka2009
14. feb 2016

Zalexi aky den sme mali... Snazime sa citat, ale ked sme moc unaveni obaja tak obcas mozno tak 2 krat do mesiaca bud CD alebo PC, ale len audiorozpravky

abbies
14. feb 2016

Baby, od kedy asi deti "vydržia" čítanie rozprávok pred spaním? Malý má 21 mesiacov ja som si predstavovala, ako mu budem každý večer čítať, ale teda má to zatiaľ prudko na háku. Keď mu začnem čítať, začne "revať" a je po čítaní 😀

nelinka2009
14. feb 2016

@abbies ako zacala chodit do skolky, tam aj ucitelky citaju.. Najprv sme dkor vecer pozerali reporela

pribinak
14. feb 2016

@abbies v takom veku este nie je schopny zachytiť text, to sme vtedy rozprávali co je na obrazku a točili okolo toho
Čítali sme leporelá, alebo len obycajne obrázkové knižky s ken chvíľočku, lebo take male deti velmi dlho pozornosť este neudržia

siska53
14. feb 2016

@abbies v tom.case skor nie. Ja som.im.v tom veku skor spievala,malej dokocna doteraz ma 4r.coskoro a nevydrzi vecer pri citani,stale rusi. Takze starsiemu aj citame,ale jej zatial spievam pesnicky.

@natalia1010 urcite je lepsie citat,no zavisi aj od veku ci nastavenosti dietaya na citanie. Nasa mala je skor denny posluchac doteraz,syn za sviac preferuje citanie pred spanim ako cez den.

Citame vselico ale nie dlhe. Synovi uz i dlhsie,ale.nie prilis. Maxiamalne 5-5stran.
Obcas mu pustime rozpravku z nejakeho media.

sharmana
14. feb 2016

@natalia1010 Ked bola dcérka ešte naozaj malinká, myslím tak do 3 rokov, tak sme mali rituál, že som jej spievala pesničky a uspávanky. A do aleluja to chcela 😀 Muž sa išiel občas až popukať, ked počul tie naše debaty v posteli pri uspávaní. Malá totiž po presťahovaní sa z bytu do domu začala odmietať spať sama a musela som niečo vymyslieť, tak začali takéto uspávačky až potom som mohla odísť zo spálne. Teraz si prosí skôr čítanie rozprávky. Niekedy to nestihneme, kedže pozerá aj Večerníček. Ale v zásade, ja si pamätám ako malá, že som milovala, ked nám rodičia venovali čo i len minútu, a ked otec čítal rozprávky. Myslím, že každý z nás by sa mal trošku prekonať a ako rodič tým deťom niečo prečítať. Detičky si to neskutočne užívajú. 🙂

soniell
13. mar 2016

čítame, čítame, čítame 🙂 a veľmi radi!

andrejta
13. mar 2016

Ja by som aj citala, aj hocikedy cez den, lebo zaspavat je ochotny bez problemov sam, tak to nechcem babrat. ale ma to prudko na haku, ako to tu uz niekto spomenul 😀.

vroni
13. mar 2016

Citame obidvom detom, aj slecna si este pytat citat (hoci uz davno vie citat aj sama), mne mama necitala ale spievala a niekedy si aj moja dcera pred spanim vypyta: "maminka, zaspievaj mi nieco." (ale mam sancu len vtedy, ked nie je tatko doma, lebo oni su laska najvacsia a ja som len zaskok 😀) Synovi zase citam len ja (pred spanim, to tatko este vacsinou ani nie je doma), ale myslim, ze si to vychutnavame vsetci...

tinka_21
23. aug 2016

Dievčatá, a možno otázka - ako dlho časovo si čítate večer, alebo koľko rozprávok napríklad? 🙂

lubkavargova1
23. aug 2016

Moj tatino bol expert na citanie rozpravok. Vzdy len jednu a ked sme precitali vsetky tak on vymyslal z hlavy...mam uzasne spomienky na to 🙂

lavinis
23. aug 2016

@natalia1010 určite čitať, jednak sa buduje vzťah k čítaniu a tiež vtťah dieťa-rodič.

katharrina
23. aug 2016

ja som teda za citanie. U nas sa teda potvrdilo, ze je to spravne, maly ma velku slovnu zasobu, fantaziu atd. Od 6.mes.sme mu kazdy vecer pred spanim pustili rozpravkoveho macika. bolo tam tusim 6 rozpravok. Bol to nas ritual pred spanim po veceri a vycisteni zubkov sme si sadli na gauc a pustili rozpavku. Neskor, ked dlhsie vadrzal, tusim od ca.10mes. sme zacali citat kratsie rozpravky a dnes ma zu skoro 4r.a citame aj dve tri rozpravky. Velmi ho to bavi, cita rad a niekedy uz ''cita'' on nam.

matacka
26. apr 2017

ja si z detstva pamatam velmi vela ilustracii v knizkach a rozpravky sa mi zafixovali hlavne podla obrazkov, ktore v nich boli. este doteraz mam v hlave oblubene obrazky z detstva. preto aj ja hladam detom skor knizky, ktore maju naozaj krasne ilustracie. nech poznaju aj nejaku inu alternativu ako to, co je v tv. teraz je naozaj z coho vyberat. momentalne mame velmi oblubenu rozpravu "ako slo vajce na vandrovku/tri prasiatka", co ilustroval vladimir kral, od neho je este jedna knizka o poslusnych a neposlusnych kozliatkach. alebo synovi, ktory zacal chodit do skoly, citame teraz toho zlteho Osmijanka, cerveneho sme uz precitali. tu su fajn kratke pribehy, tak to nezaberie vela casu vecer, ked sme uz vsetci unaveni 🙂

soniell
26. apr 2017

@tinka_21 U nás si malý vždy donesie knihu z ktorej chce čítať (niekedy rovno 3 🙂 TOP sú: Neposlušné kozliatka, Kto povedal mňau, Rozličné kolesá, O troch prasiatkach ), max. si môže vybrať 2 rozprávky. No často ho ..vypne" už pri prečítaní prvej 🙂 Apropo je to fantastický pocit, keď pristihnete svoje troj ročné dieťa ako vás už čaká v posteli s knižkou v ruke a ešte lepší keď ju už aj nahlas ,,číta" 🙂 no a starší (10r.)..tomu sme napríklad v pondelok kúpili knihu ktorú si prosil (podotýkam, že to nebola žiadna tenká ,,brožúrka" a sama by som mala čo robiť..) a včera večer ju odložil..prečítanú..

lucia2358
26. apr 2017

Čítavala som a opäť čítam rozprávky. Dcéra zbožňovala, keď som menila hlasy 🙂 Musel sa to naučiť aj priateľ, inak ho sprdla 🙂 Syn nechcel, aby som mu čítala, ale od vianoc môžem čítať aj jemu. Máme veľa knižiek. Čítam rozprávky od Disney, o zvieratkách, Maťko a Klinček, Maťko a Kubko, dokonca mu prečítam knihu aj o vílach. Jemu to je jedno a dcéra sa k nemu rada pridá a počúva. Rozprávky z CD ho nezaujímajú a aj tých máme veľa.