Výpady voči druhým deťom. Máte podobný problém?

vandas
29. okt 2008

ahojte, nas Simonko ma 1,5 roka a hrozne rad skriabe druhe deti (najma v kocikoch) do tvare. nie je to vsak unho prejav agresivity (nie je nahnevany a celkovy prejav je priatelsky). mate aj vy podobny problem? vysvetlovanie, ze to boli atd. je bezvysledne. davam nanho pozor, ale nie vzdy to ustriehnem....

fifinna
29. okt 2008

mame taky problem, dokonca to zacal robit uz okolo deviatich mesiacov. Ja si myslim, ze tomu nerozumie, ze robi zle. Treba asi len davat pozor a vysvetlovat a cakat kedy pochopia....

vandas
autor
29. okt 2008

...asi, ten nas zbojnik si dovoluje aj na pubertiakov🙂

fifinna
29. okt 2008

no to aj ten nas, cez leto na pieskovisku bral starsim detom nasilu lopatky z ruk a pod. Ale lepsie ked su taki, ako by mali byt zakriknuti.....

bibinka
29. okt 2008

vandas- to je normálny prejav dieťaťa, nič si z toho nerob, neuvedomuje si to. Ale daj pozor aby mal čisté a ostrihané nechtíky,aby neublížil. a priprav sa aj na veľmi negatívne reakcie maminiek, ktorým malý poškriabe dietko 😠 -tie to nikdy nepochopia. 😅

sassi
30. okt 2008

no kamoškin syn hadzal do ludí veci, najhoršie zranenie sposobil, ked kamarátovi hodil do hlavy drevenú kocku 😒 Naš sa začína tiež "biť", teda hlavne ked je doma a nejaké dieťa mu berie jeho hračky, to si dosť bráni. Ale on skor odtláča, alebo chytí za svetrík a ťahá preč ... a kedže je od rovesníkov a dobrej pol hlavy vyšší, a o 2 kila ťažší, a v ruchách ma riadnu silu, vyzerá to dosť dramaticky... hlavne ked mam niekdy ja sama problem ho od 2. dieťaťa oddeliť 😕

ivana2909
3. nov 2008

náš malý sa na detičky aj kamarátov zaháňa rúčkou, niekedy aj udrie, no nie vždy. Myslím, že je už dosť veľký aby to chápal, ale asi to nechápe. Deti má veľmi rád a na kamarátov sa veľmi teší. Ked poviem, že ideme za nimi, hned sa zazenie rúčkou. Keď mu poviem, že nesmie, že ich to bolí, urobí môj a chce ich pohladkať. Často udrie aj mna a hned na to ma pohladká. Hrešila som ho a aj capla na zadok, ale nič nepomáha. Predtým všetkých objímal a bozkával. Často sa ale stalo, že ho na pieskovisku udrelo alebo strčilo staršie dieťa. On si zrejme myslí, že to tak má byť, že je to v poriadku, keď to robia aj iné deti. Predtým taký nebol, všetkých len objímal a bozkával.

vandas
autor
3. nov 2008

ivi, taky je aj moj maly, ako keby vobec neregistroval rozdiel medzi pohladenim a buchnutim. zazila som vsak uz nanho taku reakciu od 1 maminy, ze som mala co robit, aby som nevykypela:(((

bibinka
3. nov 2008

vandas- a čo sa stalo, čo mu urobila tá cudzia mamina?

monca301
4. nov 2008

Tak nas maly ma tiez taketo sklony. Bije deti a ihrisku a teraz zacina bit aj ludi,ktory idu okolo a popri tom nie je nahnevany. Ked si je vedomi,ze robi zle a pridem na to,tak sa automaticky na mna zazenie. Kamaratkina dcerka to robila tiez a postupom casu to prestala robit,takze dufam,ze nas to prejde tiez.

lienka79
4. nov 2008

no fifina..to asi nemyslis vazne..ze radsej,nech su taki,ako byt zakriknuti?
Ja si zase myslim opak..radsej byt na svojom piesocku,ako agresor...
Ja mam opacny problem a nepaci sa mi,ked si ostatne deti zacinaju do toho mojeho bezdovodne...takze dalej vysvetluj a vysvetluj...empatia nie je na zahodenie a kto mho to nauci,ked nie ty?

bubba
4. nov 2008

no moja mala byvala velmi krotka a vzdy sa nechavala ocapovat,fackat,tahat za vlasy...teraz robi to iste inym detom samozrejme len obcas a zo 100 percent ked su na nasom uzemi a beru hracky ktore ona nechce aby brali...ja si myslim,ze je to aj u tych vasich deti nejaky obranny mechanizn´mus,mozno ukazat"ja som maly ale som tu sef....alebo nebojim sa ta"ktovie co je v detskych hlavach a preto lienka si dovolim nesuhlasit,to dietatu nevysvetlis,tak ako si moja mala zaumienila,ze pride Shrek a boji sa ho,ja jej mozem o nomo rozprvat aky je dobry,srandovny,kupila som jej casopis,skusila pustit rozpravku...nic proste to si musi kazde dieta v hlave usporiadat samo.maminy treba to riesit tak,ze vysvetlite danu situaciu mamicke s ktorou sa vase dieta hra,ze by mohlo teoreticky k niecomu dojst,ale hlavne treba viec striehnut na svoje deti(nilen sa vykecavat na lavicke)byt vzdy pri nich a upozornovat...pripomonat..sledovat mimiku dietata ci sa nahodou nehneva a uz uz nejde vybuchnut....

mna vytaca prave toto.maaminy chodia s detmi na preliezky,aby si mohli pokecat a potom to takto medzi detmi vyzera 😅 vstupme si do svedomia v prvom rade my 😉

monca301
4. nov 2008

Ja na maleho striehnem vzdy a nevykecavam sa na lavicke. Je mi to totiz trapne,ze moj maly bije deti a vzdy som pri nom aby to nahodou neurobil,ale vzdy sa to neda. Robim uz aj to,ze nabadam druhe dietam aby mu to vratilo. Pretoze si myslim,ze ked mu to nejake dieta vrati,tak prestane. Niekedy mi to pripada ako keby to robil z radosti,ze vidi dotycnu osobu a tak ju udrie.
Naopak ked ho bije nejake druhe dieta vtedy len drzi a nic neurobi a vysvetli 1,5 rocnemu dietatu nieco co poriadne este nechape.

dadka212
4. nov 2008

No aj môj malý je "bitkár" ☹
on sa pekne hraje s deťmi aj ich má veľmi rád, ale keď sa rozjaší, tak už začne šklbať vlasy, násilne objímať, fackať a dokonca aj kopať, ale on sa tomu smeje on si asi myslí, že je to sranda a nedá si to vysvetliť ani neustálym vysvetlovaním, ani krikom a ani capnutím po zadku, nikdy nesedím na lavičke ani keď je v detksom kútiku tak nesedím s kávičkou pri stole, vždy striehnem a keď to urobí tak mu dohováram ale nepomáha vráti sa a robí to isté, tak sa zoberieme a ideme domov a pri tom mu vysvetlujem, že keď bude biť detičky tak sa s nimi nemôže hrať...
ale ešte mu to žiadne dieťa nevrátilo, tie len držia...som hovorila, že si najmem za lízatko nejaké 2-3 ročné dieťa nech ho vybije snáď zistí, že to nie je príjemné 😀 to je vtip 😉

danulka2
4. nov 2008

ahojte, moj maly zas strasne rad bozkava deti 😅 😀 .A ma dokonca velmi rad jednu 15rocnu slecnu/dcerina spoluziacka) 😉 Ale tiez si myslim, ze je to prejav skor lasky ako nenavisti. On neskor pride na to, ze musi byt neznejsi k inym detom, aby ich to hladkanie nebolelo 🙂

zuzkafuny
5. nov 2008

Vanda... 😀
môj zas pučí deti... len by ich stískal a hladkal a pusinkoval.
Uvidí dieťa... a poď ho za ním a už ho pučííí 😀 😀 😀

fifinna
5. nov 2008

lienka, o agresivite sa u takych malych deti este neda hovorit. Skôr by som to nazvala, ze skusaju, co môzu. A neboj, urcite môjmu malemu nedovolim, aby robil detom zle. Ked zoberie kamaratkinemu malemu lopatku, tak to podla mna neni agesivita. Ale ked ho vidim, ze chce stou lopatkou niekoho udriet , tak mu vtom zabranim. Tu vetu, co som napisala som myslela skôr do buducna. Vsak vies , ze ti co sa neboja sa maju lepsie.

lienka79
5. nov 2008

aby som to uviedla na spravnu mieru..
je mi jasne,ze male dieta to nerobi naschval...ale vytaca ma,ked rodic nad tym mykne plecom,resp.ako ste tu spominali,ze mamicky sedia pri kave a vykecavaju sa..
Ked to dieta spravi, je to ok...ak je nablizku jeho mamina POKUSI sa mu vysvetlit,ze sa to nerobi..

danka_ba
5. nov 2008

Ja mam tiez skusenost s takym to prejavom 🙂 Mala mi zacala asi pred tyzdnom bit ostatne deti. Predtym to nerobila. Podla mna to robia vsetky deti, nakolko nevedia povedat co chcu, alebo co sa im nepaci. No a dúfam ze na ihrisku to mamicky vnimaju tak ako ja - ved sme aj my par krat dostali od inych .-)

fifinna
5. nov 2008

Lienka a este by som sa ta chcela opytat: ako ho to mam naucit (BEZ VYSVETLOVANIA ),aby to nerobil ? Lebo kazdy den nieco vyvedie a poviem mu ze to sa nesmie a na druhy den spravi to iste. Citala som si vsetko odznova a asi to fakt vyzera tak, ze som za to , aby robil detom zle. Ale nemyslela som to tak. Boze, co by som to bola za matku, aby som dieta nabadala k zlemu. Ja to vidim z môjho pohladu tak, ze som rada, ked on pride medzi deti v puberte a rozprava sa snimi, ze mu nerobi problem ist za kazdym, ze sa nikoho nehambi, aj cudzie pani chyta za ruku, aby sa snim hrali. Proste je taki odvazny a to som myslela tou vetou: ale lepsie....., pri tej vete som myslela na odvahu a nie agresivitu. Tak sa nehnevaj 😠

lienka79
5. nov 2008

fifina...ale chod..ja sa fakt nehnevam.... 😉 JA som to myslela zase tak....ze ked vidim na mamicke, ze neschvaluje take spravanie svojej ratolesti...tak je to ok...uz druha vec,co si z toho vezme dietatko..ale podstatne je to,ze vidi z rekacie maminuy,ze to nie je spravne .vravim,vytaca ma lahostajnost rodicov..nemyslim teba...ale su taki,ktori jednoducho take spravanie svojich deti prehliadaju, resp.pride im normalne...
Aj nas bojko taky mozno raz bude....ale nebudem sa tvarit,ze je to ok..
A s tym agresorom..to bolo mozno aj prehnane..skor som to myslela uz na sttarsie deti..u takych drobcov sa naozaj neda hovorit o agresivite...
NAs zatial 9klop,klop0 da si vysvetlit...ale mozno je to aj tym,ze on je recovo mvelmi zdatny.. 😅

bubba
5. nov 2008

no,my sme boli minule na preliezkach,kde boli este 2 maminy s detmi.maminy sedeli na pivku a ja som tam behala okolo 3 deti 😅 😅 bud maly hadzal moojej malej piesok do oci(a ja som vysvetlovala)bud sa malemu smikla noha na preliezke (ja som ho uekala zachranovat),obcas bolo pocut od stola...."marek neroooooooooob"postavim sa a dostaneeeeeeeeeees"nerozumel siiiiiiiiiiiiiiiii?"nakoniec som sa zobrala aj s malou a odisla ked zacal chlapcek pouzivat vyberavy slovnik 😅 😅 a mama stale nezdvihla kufor z lavicky 😝
pokial sa decka pekne hraju,tak ich treba nechat same toto ja maximalne schvalujem aj oni si potrebuju od nas oddychnut a citit sa slobodne ale ked raz viem,ze moje dieta je problemaitcke tak okolo neho beham a nie my,ktore mame v podstate bezproblemove deti musime za nimi chodit,aby im ine deti neublizili. 😠 toto ma vie fakt vytocit

lienka79
5. nov 2008

no tak nejak som to myslela....ze ja musim za tym mojim behat,aby ho nebili druhe deti... 😀
mali sme podobnu skusenost...boli sme v restike s detskym kutikom a jeden z nas bol zaparkovany v kutiku (nemame samostatne dieta 😉 ) a dobehli 3 mamicky,kt.si sadli k najvzdialenejsiemu stolu a za cely cas sa sa nimi ani neobzreli.Z tej pozicie na deti ani nevideli
3 male gracie medzitym demolovali kutik...bol tam novy domcek a ked ho uz zacali malovat farbickami, tak to som uz zasahovala ja (ved je to aj pre ine deti) a ked zacala mala krpana mojho sacat a nechcela ho pustit von, zatarasila mu cestu (vycitila slabsi subjekt 😠 )tak som nabehla zase ja..A mamicky si dalej pekne sedkali na zadkoch pri kavicke...
😢

fifinna
6. nov 2008

No to ja si zatial nemôzem posediet ( ani doma 😀 ) . Maly je strasne zivy, musim stale za nim behat a neviem, kedy sa to zmeni. My snim nemôzeme zatial ani ist si sadnut niekde na kavicku, raz sme isli do jedneho obchodneho domu a to som nesedela ani minutu, lebo maly si musel prezriet cely obchod. Tak snim radsej chodim len na ihrysko.

vandas
autor
7. nov 2008

...tak sa nam diskusia pekne rozbehla...vypozorovala som este, ze maly robi neplechu vtedy, ked mu na par sekund nevenujem pozornost. ked sa nanho divam, tak je hladkajuci zlatusik. asi som aj ja spravila chybu, ze som sa mu odmala 100% venovala a na moju neustalu pozornost si zvykol...
...a asi to naozaj nie je ziadny negativny prejav, ked ma pokuse, tak ma v zapati tak silno objime, ze asi aj ten kusanec je prejavom lasky (aj my im vravime, ze by sme ich od lasky zjedli🙂
...povazujem svojho krpca za uplne normalneho, aj ked trochu zivsieho, ale placucim detom a maminam asi nemozem povedat, ze je to OK a tak som v permanentnom strehu...

milhaus
8. nov 2008

moja odstrkuje niekedy druhych ale to si ona brani svoje hračky alebo nema naladu
a aj dost bere lopatky a tak ale čo už ale bitkarka nie je i ked občas to napoky spravi ale to už bolo davnejšie

bibula
8. nov 2008

aj ondricwk je velmi spokojny, kludny, ked nejaky kontakt,tak chce objat, akurat vcera tu bola kamoska,ktorej syn tiez viackrat napadol maleho-ondricek sa skoro rozplakal,nevedel,co to ma znamenat, ze co take spravil,ved chcel len objat.
aj mne ho bolo luto,no musi sa aj sam nejako obrnit. 😖

marorlinko
10. nov 2008

oni este nevedia,ze ublizuju inim, moj maly zase skrabe mna aj manzela, hlavne,ked sa rozculia poriadne,ale uz zacina chapat,ze to sa nema, ze to boli, zacnem akoze plakat, uz mi sice neveri,ale vie,ze to boli z casti.

lienka79
11. nov 2008

marolinko...ja si nemyslim,ze 20 mes dieta nechape,ze ublizuje....
nas je mladsi...a chape to velmi dobre....z jeho reakcie viem,ze spravil zle...a(dobre rozprava a aj z jeho mimiky je to jasne,lebo ostane zarezany a stiahne sa)...Myslim,ze si to uvedomuju uz mladsie deti..viem to podla syna

marorlinko
12. nov 2008

co ich neboli neveria on si mysli,ze sa hra a smeje sa,ale ked zvysim hlas,ze dost tak sa ukludni a objime ma. pisala som ,ze je to hlavne vtedy,ked sa rozculi koli dacomu tak skriabe jedna radost. k detom sa sprava pekne obcas buchce da dakeho decka,ale casto ustupi, ked dake decko place maly mu da hracku a da mu pusinku sam od seba, kazde dieta je ine lienka79, daktore srsia vacsou aktivitou.ako napr som citala,ze male deti sa radi hraju sami a neradi sa deli ao hracky s inima detmi, moj sa deli,sam od seba da hracku ukaze jak funguje, taha deti aby sa s nim hrali a pod. len mama a tata je daco ine dovoli si viac, ale ako som uz pisala,uz je kludnejsi co sa tyka skrabania uz je to pomenej,

zuka
15. nov 2008

Som velmi rada, ze som nasla tuto temu! Nas maly zacal plieskat po tvari kazdeho, kto sa mu priblizi 😖 . A navyse objavil mracenie, takze to vyzera tak, ze hodi vrazedny pohlad a zazenie sa druhemu po tvari 😠 Vsade som sa docitala, ze tomu nerozumie, ale zaraza ma, ze to ma spojene s mracenim sa. Ked tomu nerozumie, preco sa tomu nesmeje???