Vzdor u skoro trojročného dieťaťa

veronika1402
29. máj 2015

Baby prosím vás,už som zúfalá,mala bola vždy bezproblémové dieťa,proste anjel,poslusna,veľmi sikovna,ale posledné dva týždne ako by ju vymenili,čokoľvek poviem,na všetko povie nie,dokonca aj keď jej ponúkneme jej obľúbené kinder🙂 keď jej ponuknem výlet,aktivitu,hru,všetko nie.Bola som s ňou u doktorky a tam mi povedala,chod preč,nechcem ta.Včera chcela pozerať dvd,tak som jej ho zapla,hovorila som jej,ci nejdeme radšej von,čo bu inokedy brala hneď,ale ok,zapla som jej ho,potom odišla do inej izby,pýtam sa jej,či teda nebude pozerať,že nie,tak som ho vypla,prišla z vedľajšej izby,úplne hysterivky vrieskala,že ona to chce mať zapnúte ale pozerať to nebude,je to normálne?? Nechala som ju vyhucat,hucala 1,5 hodiny,až sa zadusala,a potom som išla za ňou,lebo som sa bála že prestane dýchať,čo s ňou mám robiť? Aj z každej návštevy dvora do vnútra ideme vždy s kopanim a vreskotom.prosím poraďte:(

tslobik
29. máj 2015

@veronika1402 vieš čo všetko zažívame s 3-ročným malým my???? 🙂 U doktorky reve už v čakárni, "nechcem ťa" jej hovorí vždy.....minulej jej hodil rukou, že vraj "nepíš to" - s patričným dôrazom. Večer, kým ho umyjeme, dáme do pyžama.......trvá to aj hodinu a pol. Proste nechce jesť, nechce sa umyvať, nič sa mu nepáči, stále oponuje. V nemocnici som s ním bola týždeň......vraj také dieťa ešte nemali......museli ho priviazať aby mu pichli infúzku - toľko krvi ako pri zabíjačke a nakoniec k nemu zavolali psychologičku. Tá skonštatovala, že nemá žiadnu poruchu, len obyč. detský vzdor. Ale čo sa ja doma s ním natrápim......ledva čakám, kým večer zaspí a mám chvíľu pre seba. Proste na neho odo mňa neplatí ani po dobrom, ani po zlom, ani nijako ☹ A to som si toho pričítala o výchove a prístupe dosť......ale buď to neviem aplikovať, alebo......neviem kde robím chybu a kde je vlastne problém. Normálne sa bojím toho, čo bude keď povyrastie a z puberty mám hrôzu už teraz. Teda.....pomôcť som ti nepomohla.........ale niekedy mám fakt pocit, že mám najproblémovejšie dieťa na svete, aj keď viem, že takých detičiek je doooosť.

h2
29. máj 2015

Ahoj, k odpovedi na Tvoju otázku, či je to normálne: ÁNO! Teraz som Ťa asi veľmi nepotešila, ale neboj, napravím to. Máš výhodu v tom, že Tvoja dcéra bývala poslušné a dobré dieťa. A taká bude zase. My sme takéto správanie u syna prekonali rýchlejšie, než som sa nazdala (a to som tu tiež o tom pred časom zakladala tému 😀 ). Najlepšie, čo môžeš urobiť, je "mať na háku", ignorovať, odviesť pozornosť. Z Tvojho príspevku mám pocit, že dcére príliš dovolíš, robíš, čo ona chce, v tomto by som trošku "pritvrdila" (akože keď Ty si myslíš, že by ste mali ísť von a dcéra chce pozerať, tak bude podľa Teba, nie podľa nej). Neboj, o pár mesiacov tu budeš Ty radiť inej zúfalej mamičke, ako si poradiť so vzdorovitým dieťaťom. 😉

simca06022011
29. máj 2015

@veronika1402 vitaj v klube, my sme vcera hucali od 16tej do 18tej, potom prislo po zadku a isla spat :P

bubula_007
29. máj 2015

@veronika1402 úplne normálne.. aj keď je to pre nás rodičov na nervy. Mne sa môj syn v poslednom čase "vyhráža", že sa so mnou nebude hrať. 😀 😀 A tiež chodíme domov z ihriska s veľkým revom. Ale každý vraví, že to prejde, tak čakám a snažím sa byť trpezlivá, aj keď je to ťažké.. 😵

veronika1402
autor
29. máj 2015

Keď mne je to strašne blbe,keď huci na celú ulicu:( našťastie v obchode takto nevystraja,že by sa kvoli niečomu hadzala o zem,ale už teraz neviem,čo budem robiť,keď to príde:(

veronika1402
autor
29. máj 2015

@h2 nie,nedovoľujem,to som jej dala včera na výber,z dvoch možností,len má vyviedlo z miery,že si vybrala dvd,lebo inak chce byť stále vonku🙂 ja som taká,že keď poviem,tak to tak je, no nič,budem musieť byť obrnena viac🙂

veronika1402
autor
29. máj 2015

@tslobik tak vy to máte ešte veselšie,moja je našťastie soachtos,takže času mám habadej🙂 ešte stále mi aj teraz spí od jednej🙂 a to bude mať 3 roky🙂 aspoň man čas na regeneráciu nervov🙂

bubula_007
29. máj 2015

@veronika1402 ja som môjho v obchode raz vycápala po zadku, nie som na to hrdá, ale pamätáme si to obaja 😅, tak to občas zaberie, keď mu to spomeniem, alebo ho len tak poľúbkam, hovorím mu o tom, že to niečo nepotrebuje, väčšinou hračku, a keď nezaberie ani toto, tak proste ideme s plačom a nech sa pozerajú. Nie sme ani prví ani poslední... a teraz som si spomenula, ako mi zvykol vykrikovať na ulici, že "nekop ma!!", a to som ho len chytila za ručičku, aby nevybehol na cestu. Tak či onak, naučia sa znovu slušnému správaniu, len musíme byť dôslední a musíme si stáť za svojím.

liz_lemon
29. máj 2015

@veronika1402 ja si myslim, ze by si jej nemala davat ziadne na vyber, ty rozhodni, co sa bude robit, este je prilis mala, aby sa rozhodovala

zonjushe
29. máj 2015

ako ti zavidim..u vas to zacalo teraz, nasa je taka od narodenia 😀 .. nikdy nebola poslusna, vyzera sice ako anjel, ale je to 100 certov..ver mi, my to mame 100x horsie doma..

moni244
29. máj 2015

Normalka, ziadne na vyber, poviem ideme von, zacne robit sceny, tak ju vyzeniem do spalne, von jaci za vsetko, aj za to, ze jaci, hysaky v obchode z nicoho nic, nie ze by nidco chcela, nie, len jaci, lahne si na zem alebo sadne, ja prekrocim a nevsimam si ju, ci viac pozornosti, tim vacsi hysak, je mi jedno, co si kto o mne mysli, ked je treba, capnem na zadok

simca06022011
29. máj 2015

@moni244 no mne takto vyvadzala ked som sa s nou trmacala cez cele mesto... v kociku, v obchode... ale ledva som ten sportiak udrzala, skoro ma aj s nim zvalila.. dostala hned po zadku v tom momente a skoro som musela precapnut aj jednu staru pani co sa hned do toho starala :P
A zase ja mam to, ze ak si ju nevsimam tak je to este horsie chvilu, ona vyslovene bliaka a huci ako keby som ju rezala, to musim uz na nu zvriesknut tak ze na druhom konci Zvolena ma musi byt pocut alebo nieco podobne urobit a az potom sa ukludni. Suseda vyuzivala hodne studenu sprchu pri hysakoch, ale to mi pride divne uz :P

veronika1402
autor
29. máj 2015

No a teraz hučí zase,lebo som ju obliekla,cez jej kopance🙂 tak som ju poslala do izby,nech sa ukľudni,do toho prišiel jej tatinko,a hneď má sprdol,že prečo plače,tak a keď príde on domov,tak hned je dobrá,vlastne ja som za sprostu,a ja to s ňou neviem,vrrrrr!!

simca06022011
29. máj 2015

@veronika1402 no u nas je tatinko rovnaky... rano: simonka nejdes v suknicke, bude ti zima... rev... otecko: co jej robis? nechaj ju... no mam dost :P Simonka pod sa umyt.. rev... a potom ideme domov a hukot v jednom kuse: Kde je moj ocinko... a bla bla :P Sa citim ako nejaka macocha a pritom nic od nej nechcem, len aby neprechladla, najedla sa, nevyskocila z okna a nevyhadzovala skrine :P

tslobik
29. máj 2015

@zonjushe tak to ste na tom ako my 🙂 . U nás to tiež nie je len "obdobie". Od narodenia bol taký

tslobik
29. máj 2015

Ale zaujímavé je, že náš malý je vonku práve dobrý, nerobieva scény, je v pohodičke......Len doma takto vystrája.

timea7
29. máj 2015

@veronika1402
@simca06022011 vaše deti sa správajú úplne adekvátne svojmu veku, viem, keď vám napíšem, že táto vývojová fáza je pre ne nesmierne dôležitá, je vám to na dve veci....pomáha jediné - príliš to neriešiť, nedať v žiadnom prípade najavo, že vás to vytáča (aj keď nervy ako špagáty), vôbec nedajte na sebe znať, že vás znervózňujú reakcie okolia (na tie sa vykašlite) a veľmi dôležité je, aby ste na dieťa pôsobili všetci rovnako, to zn, aj manžel, babka, dedko....to si musíte vydupať za každú cenu. Keď dieťa chytí amok, uvarte si kávičku,prekročte ho,zapnite telku, ak príliš reve, tak časopis, alebo knihu. Ak rev trvá pridlho, odpratať do detskej, do kúpelne, to je jedno - chceš revať? Nech sa páči, ale ja nie som povinná to počúvať. Kľudne im aj popredu povedzte, že ich rev, kopanie je zbytočné, lebo sa ním nič nezmení, ale treba to vždy na 100% dodržať!!!! Pevné nervy, prejde to, je to generálka na pubertu 😀 😀 😀

@liz_lemon nie je príliš malá na to, aby rozhodovala. Pocit, že môže rozhodovať ona, je pre ňu veľmi dôležitý. Výchova, kde dieťa poslúcha na slovo je k ničomu. Dôležité je, v čom dať dieťaťu vybrať - v menej podstatných veciach - chceš modrý pohárik, alebo žltý? Oblečieš si tričko lienkami, alebo s mašličkou? Ideme domov popri rieke alebo okolo parku?

kaktusik
29. máj 2015

No vzdor u 3 rocneho dietata je asi normalne obdobie, len mi povedzte co mam robit s tou mojou 1,5 rocnou hereckou. Posledny tyzden je katastrofa, za vsetko place, hadze sa o zem, trucuje, vsetko hadze o zem a ked ma kohosi po ruke, tak aj bije. Snazim sa po dobrom, ale ja mam tiez len jedny nervy. Napriklad sustavne beha po sedacke, ja to strasne nemam rada. Aj preto,ze z nej uz par krat spadla a aj preto, ze kdekolvek sme, tak sa nechcem hanbit. Dcerka je celkovo taka zivsia, niekedy si pekne dala povedat, no teraz je to otras. Mozem jej 1000 krat povedat, ze na sedacke sa pekne sedi. Akoby som nic nepovedala...

domak2
29. máj 2015

@kaktusik to ti zacina to normalne obdobie. 😀 Ja nic nehovorim 1000x Poviem 3x a nasleduje trest. Pri kazdej vyzve poviem 1 potom 2 a nakoniec tri a ide za nezatvorene dvere - nemam volny roh 😅 Tam ju necham tak minutku zurit a chodim sa pytat, ci sa uz mozeme ukludnit. Nekricim (vacsinou 😀 ) a nebijem ju. Mozem povedat, ze teraz mi na 90% staci povedat 1. Vonku je to trochu horsie ale uz sa to lepsi.

janickacrazy
29. máj 2015

@kaktusik U niektorých detí to začína skor, ale dobrá správa je, že to aj skor skončí. Moj malý bol od narodenia upišťaný a v 1,5 roku sa začal hádzať o zem a protestovať snád pri každej jednej činnosti. Bola som z toho na nervy, ale snažila som sa nejak to vydržať. V 3 rokoch úplná pohodička, po období vzdoru ani pamiatka. Sestrin bol do 3 rokov dobručký, poslušný a teraz sa mu začalo obdobie vzdoru a segra je na nervy, lebo unho na také dačo nebola absolútne zvyknutá. Moj je teraz dobručký, dá si povedať, vysvetliť, jej malý zase kope, zúri, začína vymýšľať, čo predtým nerobil. U každého dieťaťa to nemusí prísť v rovnakom veku. Ale raz to prejde, neboj. 😉

timea7
29. máj 2015

@kaktusik no s ročnou je to ťažšie, ale dá sa aspoň v niektorých veciach, keď ťa bije, chyť jej ruky a dôrazne - nie! Zopakuje to, ak neprestáva, daj ju do postieľky, ohrádky a nevšímaj si ju. Keď behá po sedačke, zober ju a to isté - do postieľky, alebo ohrádky. Opakovať tisíc krát nemá zmysel. ona skúša, kam až môže zájsť. Ale nečakaj, že 18 mesačné dieťa bude na návšteve sedieť. Ak začne skákať, zober ju a odíď s ňou. Že plače a hádže sa o zem, ignoruj, nereaguj na to nijako, ani slovne.
@domak2 robíš to super, systém 1,2,3 je veľmi účinný,lebo dieťa veľmi rýchlo zistí, že po 3 nasleduje trest. Tiež funguje - nepáči sa mi to, čo robíš, v druhom kroku, ak dieťa pokračuje - nepáči sa mi čo robíš, ak neprestaneš - povedať, čo bude nasledovať (pôjdeme hneď domov, auto odložíme...), v treťom kroku bez pardónu vykonať to, čo sme v druhom sľúbili. Tým dieťaťu vytvárame hranice, ktoré potrebuje.

sardinka333
29. máj 2015

Teda riadne tu s vami niektoré decká cvičia...klobuk dole!
Vývojová faza je jedna vec, ale nechať si skakať po hlave a čakať že ,,to prejde,, je vec druhá...a zatial z bytu kôlnička. Jasne že dieťa skuša a presadzuje sa. Ale ,,odsať podsať,,. Nejake mantinely, hranice musia byť a vobec nehovorím o sparťanskej vychove, kde dieťa len nutime a nedame mu na vyber. U tak malých detí musí byť výber z dvoch vecí...bud - alebo (von alebo pozerať) proste čo najjednoduchší. Tisíc možností dieťa ani nevie spracovať a nakoniec nechce nič a jeduje sa.
@moni244 pekne si to napísala - hadže sa o zem? nech...prekročiť...nebude mať publikum tak zachvaty prejdu.
@domak2 pravdu máš...žiadne 1000x dohadovanie...poviem raz, pripadne 2x anjelskym hlasom a ked vidim že ma maju na haku tak čakam kym neurobia čo som povedala ...nemaju toho moje deti tolko na robote aby občas nemohli aj posluchnut a pomoct...ked sa im nepači tak nemusia mať tablet a ine vyhody. Rychlo si to teda rozmyslia...

tslobik
29. máj 2015

Mne môj muž hovorí tiež, že to s ním neviem.....Jeho väčšinou poslúchne, lebo ide na malého okľukami, hrami atď. a tak vraj dosiahne najviac. Lenže mamy na to zväčša nemajú toľko času, aby som vymýšľala záludné spôsoby ako malému prejsť nebadane cez rozum a dostať ho tam, kam chcem. Ja keby mám ísť na neho týmto "tatinkovým" štýlom, tak celý deň nič nespravím. A navyše som netrpezlivá, nervácka povaha.....Ha, a že po kom to to dieťa má 😀

domak2
29. máj 2015

Baby potesim vas, niekde som citala, ze deti sa vacsinou prejavuju horsie pri mame, lebo maju ku nej doveru prejavit aj svoje najhorsie emocie. Pri ostatnych si zachovavaju ake take dekorum 😅 Vraj...mne pomaha na to mysliet, ked jaci na zemi kvoli fixke a pri muzovi pomaly ani nemrnka 😀

sante81
29. máj 2015

Baby, ked vzdor prejde, ešte zaujmavejšia je faza po 5.tom roku 🙂

kaktusik
29. máj 2015

@timea7 a tak ja viem, ze sediet nebude, ale velku pardubicku im tam skakat nemusi 😀

siska53
29. máj 2015

@veronika1402 vsak vzdor,normalka,musi tym.prejst..len vy musite dodrzat aj iste pravidla,aj za cenu revu. Nepozeras? Tak vypnem.. Mala si pozerat.moja ma 3a zacala vzdorovat od 2.r.tak postupne to zacalo a stupnuej sa to..maly zacal v 20.m.a ten mal zas take vlny pokoja a vzdoru. Teraz ma 5a je to lepsie..
@sante81 coze?tak o tom mi nieco napis..neblbni! Ja som rada,ze maly je konecne iny,ze tie zachvaty su slabsie a je to sporadicke.. Skor si pofrfle ako my,ked nam.nevyhoveju..

bubula_007
29. máj 2015

@sante81 ??? konkrétnejšie??? 😕

siska53
29. máj 2015

@timea7 moja v tej postielke koncieva v poslednej dobe casto..ale vzdy sa tam trochu ukludni a je dobre..ma teraz hrozne obdobie,ako zacala chodit do skolky..tak ten nesuhlas dava najavo hroznou vzdorovitostou..

veronika1402
autor
29. máj 2015

Baby,teraz som sa znenazdajky vyparil. A tatinko ju dával do pyzama a presviedčal ju.že má jesť,vydržal asi 10 minút a stratil nervy🙂 a hovorím mu,už vieš o čom som ti hovorila? A onviem,ale to musíš tak a tak,no teória mu ide,prax som videla🙂 mala isla spat bez večere🙂