Záchvaty plaču. Ako ho utíšiť bez mliečka?

suzette
21. jan 2009

Ahojte...moj maly Matko skoro kazdy vecer chyta zachvaty placu...nic nepomaha,len prsa ale uz je taky velky (tučny ) ze mi doktorka nadva....
skusala som cajikom ale to moc nepomaha asi ma zastavene prdky,ale pritom pred dvoma hodinkami sa pekne po kakal...neviem ho niako utisit ..pomooooc 😖

monkula
21. jan 2009

ak sa plač opakuje večer a v rovnakom čase, tak to sú koliky, to vylieči až čas... 😉

many
21. jan 2009

chudáček ☹ a dáváš mu nějaký kapičky na bolení

timbouctou
21. jan 2009

kolik váží?? Náš malý byl taky tlustší a teď má v roce ukázkových 11,5 kg. Oni to shodí, stačí viroza a je to pryč

many
21. jan 2009

některé mamky si chválí i třeba nahřát ručniček a dát na břiško 😉

suzette
autor
21. jan 2009

nedavam mu nic....polohujem masirujem n ic....ma dva mesice a tyzden a ma 6 kilo fuuu....

giorgina
21. jan 2009

na doktorku se vyprdni, dej mu prsa

magimary
21. jan 2009

suzette, určite mu dávaj aspoň Sab simplex al. Espumisan, v najťažších chvíľach mu uvoľni prdíky rektálnou rúrkou... 😉

wanda007
21. jan 2009

ako dlho to trva? uspavas ho nastojaka? mozu to byt uska alebo neistota. skus fit loptu a nosenie v satke cez den. ako si rodila?

timbouctou
21. jan 2009

giorgina - že jo, moje řeč. Z mateřskýho mlíka je jen zdravé sádlíčko.

many
21. jan 2009

taky bych zkusila třeba toho sabika a když nezabere ten,tak pak jsou i jiné kapičky,holky ti tu poradí 😉

suzette
autor
21. jan 2009

magimsary musi mi to predpisat doktorka

giorgina
21. jan 2009

timbouctou - taky si myslim, a dite je mene nachylne chorobam a reakce na ockovani jsou taky mensi

suzette
autor
21. jan 2009

wanda aj hodinu rodila som normale

magimary
21. jan 2009

môzeš aj voľne kúpiť, ale na predpis je to lacnejšie... 😉
a nevešaj hlavu, kombinácia tohoto všetkého (Sab+ masáže+teplé na bruško+cvičenie s nôžkami+rekt.rúrka+privinutie na prsník) plač určite zmierni, hoci nie hneď, ale bude to stále lepšie a lepšie... 😉

wanda007
21. jan 2009

susette: valka otvorila temu Kdyz dite nechce spat
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

many
21. jan 2009

Sab simplex je volně prodejný,ale i doktorka ti ho může napsat a nebudeš tolik doplácet 😉

many
21. jan 2009

áááá zarááááz 😀 😀 😀 😀 😀

many
21. jan 2009

magimary má pravdu 😉

suzette
autor
21. jan 2009

dakujem ste zlate....

wanda007
21. jan 2009

myslela som kolko dni to trva... mne veronika preplakala 6 mesiacov 😔

many
21. jan 2009

no říká se,že kolika trvá většinou 3 měsíce,ale znám holky co u nich trvala i 5 měsíců ☹

holly1
21. jan 2009

zkus sab simplex, taky můžeš pít fenyklový čaj a dávat jej i malému a dávat si pozor na to, co jíš... rizikové jsou mléko a veškeré mléčné výrobky a čerstvé pečivo, plus ty známé nadýmavé věci - zelí, luštěniny...

mywiel
21. jan 2009

Nam pomahalo nosenie v satke a po 3,5 mesiaci sa to zlepsilo samé a po 4tom mesiaci koliky presli.

suzette
autor
21. jan 2009

wanda posledne dva tyzde to je pravidelnejsie...

many
21. jan 2009

jo,jo,já pila furt fenyklový čajík už po porodě mi ho nosili všichni do porodnice a u malýho jsem koliku nezažila naštěstí 😔 a doufám,že ani u druhýho nezažiju,když tak slyším jak ty mimča trpí ☹ na jídlo jsem si taky dávala bacha do toho 3.měsíce možná i víc,bych kecala a pak už jsem pomalu začala zkoušet česnek,zelí,...a dobrý a i teď si sem tam ten fenyklový uvařím,hrozně mi chutnal od Sunárku - slaďoučkej 😀 a je po něm dobřejší mlíčko 😉 mám ozkoušený a byla to rada od kamarádky 😉

mywiel
21. jan 2009

Vyskusali sme teplé kupele, masaze, kvapky ako pisu tu holky, homeopatiu, rektalnu rurku nic z toho nezaberalo, trosku ten kupel tam sa obcas vykakala... 😅

dukie
21. jan 2009

suzette: Prdíky to být můžou. To, že se pokakal, na to nemá až takový vliv. Podle toho, jak to popisuješ, je dost pravděpodobné, že to jsou prdíky, resp. asi rovnou koliky. Obecné rady pro tyto případy:

1. bříško držet v teple (klidně nahřát plínku nebo dát teplou vodu do termoforu - samozřejmě ne horkou - a přiložit na bříško. Prodávají se i pytlíky s třešňovými pecičkami, které se nahřejí a dlouho udrží teplo...).
2. cvičit mu nožičkama (skrčit a zlehka přitisknout k bříšku, natáhnout... a opakovat).
3. bříško masírovat ve směru hodinových ručiček kolem pupíčku (buďto s pomocí olejíčku, ještě lépe s "protiprdíkovou" mastičkou na bříška, dá se koupit v lékárně), osvědčilo se mi nebát se a trošku přitlačit, pod prsty pak úplně ucítíš ty zlobivé bublinky a zmíněným pohybem se snažíš je dostat ven... je potřeba samozřejmě cit, sledovat, co na to mimi. Blbý je, že to nejde, když pláče (má u toho zatnuté bříško), takže se ho snažit alespoň na chviličku uklidnit a bříško alespoň trošičku prohmatat, promasírovat...
4. nosit miminko v poloze "na tygříka" (viz. http://www.horolezci.cz/maruska/article/13/polo... ... jde to i obráceně, tj. hlavičkou v lokti - nám to tak např. bylo pohodlnější a Toníček se tak cítil dobře). Není to spása, nevyléčí to bolení, ale miminku se uleví a tolik nepláče.
5. před kojením dávat kapičky (SabSimplex, Lefax, BabyCalm - vše volně k prodeji, možno konzultovat s lékařem). Nám Sab nezabíral, BabyCalm trošku, Lefax se mi zdál nejlepší, ale taky to teda kdovíjak nevyřešil, ale u nás to bylo jiný, nám Toníček proplakal 18 hodin za den... my si koliky prostě "užívali"... 😝 Dají se koupit i "Probiotické kapky pro děti" od 1 měsíce věku, ale jsou docela drahé (tedy alespoň u nás v ČR - asi 650 Kč... na Slovensku jsou prý asi za polovinu, nevím...).
6. být důsledná v odříhávání - vzduch musí z bříška ven, aby se nedostával zbytečně dál do trávicího traktu.
7. nenechávat miminko moc "vyplakat", při pláči spolyká hodně vzduchu...
8. v nouzi použít rektální rourku (ke koupi v lékárně), namazat její konec (ten užší, který se strká do zadečku), aby klouzal, a opatrně ho vsunout miminku do zadečku, tak okolo 2 cm hluboko. Nám pomáhalo, když jsem mu po zavedení rourky prohmatávala bříško (bubliny se v bříšku posunuly a rourkou utekly ven). Potíž je totiž často v tom, že tím velkým tlakem v bříšku se konečník z nějakého důvodu odmítne otevřít a bubliny nemůžou ven... Rourka se prý nemá používat často, aby se nepokazil přirozený vyprazdňovací reflex (obvykle se u toho miminko i pokaká), ale naše dětská lékařka nám říkala, že zas tak horký to s touhle hrozbou není, že prostě když to nejde jinak, tak máme rourku rozhodně použít a nenechat ho trápit.

Teď mě zrovna nic dalšího nenapadá, ale v tématu "koliky" určitě kdyžtak najdeš rady a tipy od dalších maminek.

Rozhodně se ale ujisti, že mu není nic jiného. My např. v jednom odbobí měli zánět středního ucha, a ten se projevoval taky těma kolikama, takže jsme prd poznali... při prsu se uklidnil, při položení do postýlky křičel úplně nelidsky, při zvednutí se trošku utišil (tlak na ouško se se zvednutou hlavičkou snížil), ale je fakt, že nás to trápilo celý den, ucho by asi nebolelo jen večer, že jo...

V každém případě na koliky máte "ideální" věk, uvádí se, že ve 2 měsících vrcholí... takže bych to na ně typla. Holka, drž se, těžko říct, jestli Vám něco pomůže (nám pomáhalo fakt prd...), ale za zkoušku nic nedáš, některé maminky si jednotlivé výše popsané body nemohou vynachválit. 🙂 A věř, že bude časem líp, musí z toho vyrůst. 🙂

dukie
21. jan 2009

Jééé... než jsem to stihla všechno naťukat, tak už holky spoustu věcí popsaly a předběhly mě. 😀

dnada
21. jan 2009

suzette - my to měli taky,trvalo to asi 3 týdny,kolika to nebyla,prostě ve 4spustil a do 7mi ho nikdo a nic neutišilo.Nevím co to bylo,ale spíš se mi zdá zpětně,že byl unavený,chtěl spinkat a nešlo mu to.Jak to samo přišlo,tak to pak samo odešlo. A když seTi uklidní u prsa,tak mu ho dej,nebo mu jen opři tvářičku o holý prs ,to na mého špunta taky platilo,neplakal tak moc,i když opravdu ty 3hodiny skoro celé probrečel,bylo to hrozný. Vydrž,ono se to zlepší 😉

yanik
21. jan 2009

my první 3 měsíce strávili na míči ... ve dne v noci ... střídavě u prsu a pak v poloze v klubíčku a s poklepáváním po zadečku
fenyklový čaj jen zhoršoval; Sabík trochu zabíral a nahřáté pecičky v polštářku