Začiatky s novorodencom aj aké to bolo neskôr😉

monikafialka
10. dec 2018

Ahojte mamicky, prosim napisali by ste ake boli Vase zaciatky s novorodencom doma-mali ste niektora aj pekne zvladnutelne ci vacsinou vsetky vycerpavajuce a tazke? Ako ste sa naucili ako sa starat o babo? A najviac by ma zaujimali tie ktore ste nekojili ze ako to bolo.
Pouzivali ste aj videopestunku? Ak ano v com vie pomoct najviac? Dakujem Vam krasne;o)

zuzipolo
10. dec 2018

@monikafialka ahoj,ja som bola na prášky prvých 5-6 týždňov po pôrode..mala mala silné koliky (bola prikrmovana aj UM),spala iba na rukách..na Wc som nemohla ísť,najesť sa asi ťažko,nosič nechcela,kočík tiež nie,len moje ruky,muž vyše 12 hodín cez týždeň v práci..moja mama v práci,pri svokre som rada,že ju nevidím,takže som bola sama..ľahké to nebolo,ale dá sa to prežiť,od kedy som ju nemusela mať nonstop na rukách tak sa to už dalo zvládať 🙂 ale každé bábätko je iné a dúfam že keď budem mať druhé tak to nebude takáto katastrofa :D inak video pestúnka je dobrá,keď máš rodinný dom,ale ja mám 3 izbový byt a bola by to zbytočnosť..

lubi40
10. dec 2018

@monikafialka kazde babatko je ine, ale myslim, ze ziadna maminka ti nepovie, ze to bolo super lahke a uplne bez problemov. Myslim, ze velmi vela robi stres, hlavne u prvorodiciek. Nevies, co babatku je, preco stale place, nevies, ci kojit kazdu hodinu, alebo kojit kazde 3 ako ti povedal lekar. Neviem, ci kojit 20 min alebo dovtedy, kym babo papa. Ked davas UM nevies, ci vypije dost alebo malo (lebo ti nejde podla tabulky na krabici), nevies, ci davat kazde 3 hodiny alebo aj castejsie, pripadne, co robit, ked chce pit iba kazde 4-5 hodin...
Faktom je, ze babatka vela placu, malo spinkaju a vyzaduju vela sil a trpezlivosti. Ja som si pri prvom myslela ako to je vsetko tazke a az pri druhom som pochopila, ze ten prvy bol vlastne uplne v pohode 🙂 Vela urobi psychycke nastavenie. Asi to bude zniet ako klyse, ale uzivaj si kazdu minutu, kazde objatie, kazde nocne zobudenie, lebo tie dni ti uz nikto nevrati. A to ti vravim aj napriek tomu, ze som z tych mojich detureniec niekedy na prasky🙂
A nech sa ti to zda akokolvek tazko uveritelne, kazde dietatko sa casom nauci spat celu noc, papat same, necikat do plienky ale chodit na zachod, same sa obliect, okupat a jedneho dna ta uz nebude potrebovat a tebe ostanu uz len spomienky na tie krasne casy, kedy na teba nonstop niekto volal "mama, mama"...

pininka
10. dec 2018

Ťažké to bolo pri prvom, lebo nespal inak, len keď sme ho hojdali, čiže kočiar išiel nonstop. Plakal, lebo bol veľký a ja som malo mlieka keďže sa zle prisaval. V 6 týždňoch sme to vzdali a prešli na um. Bola som spokojnejšia ja a aj dieťa, po dvoch mesiacoch začal aj oveľa viac späť, potiahol vonku aj 4 hodiny. Myslela som že bol náročné dieťa kým sa mi druhý nenarodil a budíl sa každú hodinu v noci a cez deň spal pol hodinu.

lucinka1988
10. dec 2018

@monikafialka ja som prvorodicka, problémy sme nemali žiadne- ako koliky alebo reflux, nič take, cez to všetko to bolo hadam moje najvycerpavajucejsie a najťažšie obdobie po psychickej stránke (aj keď veľmi šťastne)..Režim som sa snažila si spraviť hneď, ale celkovo to bolo proste náročné- realita bola horšia ako moje predstavy...neskor to bolo o dosť ľahšie, teraz ma maly 8 mesiacov, v porovnani s obdobím tesne po pôrode je to podstatne jednoduchšie, aj keď stále náročné- stále mi nevie povedat čo chce inak ako plačom a mrncanim, plus chystané príkrmov, obcas štrajky s jedením, kazdym dnom väčšia pohyblivosť a nehovorím o tom, že je dosť náročné dieta, potrebuje stále nové podnety, sam sa zabaví tak max 5min...Keď mal 3mesiace vedel prespať aj celu noc, teraz je 2x v noci hore lebo je hladný-budi sa tak, že ho hadam počujú aj moji rodičia na vedľajšej ulici🙈plus so toho zúbky-stále si ale vravím, že nie je nič vzácnejšie ako krasne zdravé dieta, okrem toho mám zatial len jedno (stíham pri ňom ešte aj pracovať z domu), ale stále mi to nepríde nejaké hodné obdivu- keď porovnám mamicky čo majú 3 a viac malých deti, veľký dom a sú na všetko sami🤷‍♀️

evittam
10. dec 2018

Mozem povedať,ze potom co som si prečítala na MK tak uplne super, obe deti. Syn plne dojceny, dcerka od narodenia čiastočne dokrmovana. Budili sa len na dojčenie. Od 3.-5.mesiaca 1x za noc, od 5.mesiaca spia celu noc. Cez deň tiez v pohode. Prikrmy žiadny problém. Mozno sme mali tak max.5 horších noci-t.j.ze nezaspali hned ako som nadojcila ale chceli byt hore.😊😉

malinajahoda
10. dec 2018

@monikafialka od narodenia pár mesiacov bol u nás boj s pitím mlieka. Plakala malá, aj ja. K tomu koliky a reflux. Od 2 týždňov po pôrode cez týždeň som bola s nou sama. Manžel doma na víkendy. Dosť mi mamina pomohla ako mam malú kúpať. A celkovo to bolo zo začiatku zlé. Nemám na čo spomínať. Malá mi nespala, teda ani ja. Nemala som sa ani kedy najesť. Nakusnuty parok na čakal na kuchynskej linke do večera. Keď už sa zlepšil reflux a vymenili sme mlieko, cele sa to zlepšilo. Dcérka sa mi zmenila a zrazu prespala celú noc okrem 1 zobudenia, keď je hladná.

3petka
10. dec 2018

@monikafialka ahoj ja som mala krásne babo od začiatku. Napapal sa 3 hodky spinkal a cez noc vstával len raz na kŕmenie. Počas prvých troch mesiacov sme mali asi iba pár krát koliku ale dávala som mu aj kvapky na odplinenie. Všetko mi šlo nejak od ruky. Samo to prišlo ako sa mám o neho starať. Kde tu som sa opýtala či je to tak a tak dobre ale víac menej som si našla vždy cestu sama. Ako by som mala nejaký další zmysel čo mi napovedal. Mali sme monitor dychu a vysielačku ale nikdy sme im neverili na 100% tak sme si ho chodili kontrolovať. Kojila som len 3,5 mesiaca a aj to som musela odsávať aby som vedela či a koľko spapal a dať mu um potom. Ale prvý mesiac papal krásne z cicky. Takze ja som bola spokojná mamička so spokojným babetkom a nejak tak je poslušný aj teraz keď má 2,5 .

nikka455
10. dec 2018

@monikafialka ja sa nemozem na nic stazovat. Od narodenia mam spokojne dieta, ziadne bolenie bruska, place len ked je hladny alebo velmi unaveny a neda sa mu zaspat. Inak sa napapa a spinka alebo sa s nim rozpravam, hram, alebo len tak pozera okolo seba, pacia sa mu svetielka alebo ked vidi odraz v stresnom okne tak vydrzi aj pol hodinu pozerat. Od zaciatku sme sa snazili nastavit nejaky rezim. Medzi 19:30-21:00 zaspava. Od narodenia sa budil tak 2-3 krat v noci na papanie. Teraz ma 3 mesiace a budi sa 1x. A potom okolo 7 rano. Jediny problem u mna bolo nocne vstavanie 🙂 Tiez som sa bala ako to budem zvladat, co s nim budem robit ked bude plakat a nebudem ho vediet utisit, ale na to vsetko prides, bude to pre teba samozrejmost 🙂

thoughtfulweirdo
10. dec 2018

Vieš čo, u mňa boli tie začiatky celkom fajn. Dcérka bola úžasné bábätko, zaplakala len od hladu, prespala v podstate celý deň, v noci potiahla aj 7 hodín. Prvý mesiac totálna pohoda, ale to najmä vďaka tomu, že muž robil väčšinu vecí v domácnosti, najmä teda varil a upratoval. Ja som do kuchyne chodila fakt len jesť 🙂 po mesiaci som prišla o mlieko, tak som sa musela psychicky vyrovnať s určitým pocitom zlyhania, že nedokážem kojiť. Chvíľu som sa trápila, ale potom som proste začala cez deň kŕmiť UM a akonáhle som sa prestala stresovať kvôli kŕmeniu, zase som si užívala neskutočne úžasné bábätko. To trvalo do dcerkinych 3 mesiacov, zrazu sa z nej stal total nervny certisko, prestala spať, celé dni premrncala a pre mna až vtedy začalo náročné materstvo 🙂 teraz má necelých 10 mesiacov a stále je to uragán. A videopestúnku som vôbec nepoužívala.

lubik87
11. dec 2018

@monikafialka u mňa syn úplne zlatíčko kojila som ho do 3 mesiacov potom Nutrilon ..krásne sám zaspaval zlatíčko doteraz má 5.... dcérka mala prvé dva mesiace problémy s kolikami a refluxu.pokial sme to dali do kopy ..kojenia dva necelé mesiace ako začala papať Nutrilon ar odvtedy zlatíčko aj keď zaspávanie je večer hruza..nechce sa jej ..neboj nič zvládneš všetko ...11 mesiacov

sima1415
11. dec 2018

Ahoj , moja má 2 mesiace a stále som zombie . Kvôli silnému reflux bolo dojčenie nemožné takže sme na UM a aj tak stále zvracia takže som neustále v strehu. Nič nerobím ale aj tak som neustále unavená hlavne po tej psychickej stránke , niekedy mám chuť ju zahlušiť keď plače len preto že chce byť na rukách a ja už nevládzem ale keď sa na mňa usmeje tak je to lepšie . Hlavne som sa naučila zapájať manžela a výhovorka typu ja chodím do práce už u nás nemá miesto. A čo sa týka pestúnky tak tu plánujeme keďže sa chceme hneď ako sa jej upraví reflux presťahovať a nechať ju cez noc samu v izbe a určite je to dobré aj keď máš dvor 🙂 môžeš byť vnútri a dieťa ti bude spať vonku v kočíku a nemusíš sa stresovať a furt sa chodiť naň pozerať a je to dobré aj keď bývaš v dome s viacerými poschodiami - ja teraz stále len behám po schodoch ( aj keď vďaka tomu sa držím vo forme :D ) ale po vianociach určite ideme kupovať až mám väčší pokoj

ivankomonika
11. dec 2018

Začiatky sú ťažké, určite nečakaj že budeš mať v náručí usmievave nonstop dieťa spolu s tebou. To ze sa minimálne rok nevyspis je najmenej. Aj si poplaces ale zvládneš to...... zbytočne písať, musíš zažiť, aby si pochopila.

malinajahoda
11. dec 2018

Ja som zhruba pred mesiacom kúpila videopestunku. Spálňu máme hore. A keď som bola dole v kuchyni, tak som stále musela behať hore po schodoch kontrolovať dcérku.

jantato
11. dec 2018

pri prvom prve 3 tyzden tazsie ale potom super... a pri druhom sme ho od narodenia nevedeli ze ho mame a to doslovne, prvy rok som mala doslovnu dovolenku.... za to teraz vieme 10nasobne ze ich mame,jak z divych vajec..... ale babatka boli ukazkove...

dextella14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jess82
11. dec 2018

Nasa prva bola velmi narocne babatko, velmi plakala, tazko zaspavala, doma spala cez den tak 10-30 minut. Preto som chodila stale von kocikovat, tak spala pekne aj 2-3 hod. Zmena nastala, ked som ju odstavila v 10 mesiacoch, zrazu sa naucila sama zaspavat a budila sa len 1x na mlieko.
Druhy syncek ma teraz 4 mesiace a rozdiel bol jasny uz v porodnici. Sam vedel zaspat, ked bol hore, dokazal kukat len tak, bez placu. Proste uplne nieco ine. Aj teraz je stale dobry, samozrejme, ze uz potrebuje aj pozornost, chce sa hrat.....
Pritom obidvaja su rodeni cisarskym rezom, obidve tehotenstva viac menej v pohode. Jednoducho su ine povahy a s tym sa neda nic spravit.
Starostlivost o babo ukazu v porodnici a vsetko ostatne napovie instinkt.
Video pestunku nemame, byvame v byte.

dkethe
11. dec 2018

Ja som asi ten exot, ale prve mesiace boli nadherne 🙂. Prve dva tyzdne mal muz dovolenku a varil, pratal. Od rodiny som nechcela ziadnu pomoc, chodili len na obcasne hodinove navstevy. A ja si myslim ze cele to je viac o maminke ako o dietati. Napriklad to moje - aj zvrackalo, aj koliky malo, aj chcelo byt nonstop kojene. Ako spalo? Len v kociari, alebo nosici, alebo na cicke. A zaroven takmer neplakalo lebo som mu v jeho zakladnych potrebach vyhovela. Co zahrnalo napr ze spalo s nami v posteli a ja som ho v spanku prekladala z laveho prsa na pravy a ze som sest mesiacov jedla s dietatom na prse :D vies, ina mama by ti napisala na presne takyto scenar ze katastrofaaa, narocne dieta (samozrejme nonstop revajuce) . Je to proste o pristupe 🙂 ja som 3 mesiace len zasnene kukala <3

andulka1610
11. dec 2018

Ja ti poradim ak budes davat UM prevar si vodu do termosky potom dalsiu, ktora vychladne nechaj vo flasiach (pomer kolko studenej/horucej si uz musis zistit sama aby sa dalo hned pit po zmiesani) nachystaj si do nadobiek aj pocet odmeriek a ked bude treba len vsetko zmiesas a podavas ziadne chladenie ci ohrievanie a zdlhava priprava 🙂

jana_eyre
11. dec 2018

ja som prve tri mesiace prveho dietata preplakala a prestrachovala.. 😅 nerada na to spominam, muz bol zvacsa v praci, ale myslim ze sme to spolu zvladli dobre.. nikto nam nepomahal a na vsetko sme postupne prisli a ucili sa na vlastnych chybach.. video pestunka bola jedina vec, ktora mi neskor pomohla odist z izby ked spal.. pouzivala som ju pri vsetkych detoch..

chanaaa
11. dec 2018

Ja si dovolím tuná nesúhlasiť. Mám dve deti a jediné čo bolo náročné bolo zo začiatku často kŕmiť aj v noci (teda nedostatok spánku). Inak som mala a stále mám úžasné deti, ktoré nemali koliky, plakali len keď boli hladné či pokakané. Čiže keď sa bábo zobudilo, tak prebaliť, napapať, dala som do postieľky a poväčšinou samy zaspali. Naozaj len z času na čas som ich uspávala držaním za ruku alebo spievaním. Spinkali pekne tri hodiny a ja som mohla aj iné veci robiť. Vyčerpaná som bola, lebo súvislý nočný spánok mi chýbal. Ale to bolo to jediné "zlé" na materstve. Kojiť som dlho nevydržala, takže obaja boli na umelom mlieku (čo im ale nebránilo sa budiť v noci každé dve až tri hodiny na papanie prvé dva mesiace). Používam aj pestúnku, ale koľko krát ju aj zabudnem pustiť 🙂 Samotná starostlivosť o bábo prišla tak nejak automaticky. Prebaliť či okúpať - stačilo si to raz vyskúšať a mala som pocit že to robím už roky.

evittam
11. dec 2018

@chanaaa Presne ako u nas az na to,ze ja som dojcila a nemali sme ziadnu video pestúnku ani monitor dychu. A aj vyspata som dokonca bola a nie az po roku. Ale toto nám uverí len velmi málo žien z MK.😉

iveta143
11. dec 2018

zo zaciatku to moze byt narocnejsie obdobie ale aj nemusi...ja mam dve deti, prve dietatko malo koliky kazdy vecer do 4 mesiaca...v podstate nic nezaberalo. a druhe babo ma teraz 6 mesiacov a ziadny problem az na to dojcenie,ze bol lenivy tahat 🙂 odsavala som a aj prikrmovala um...no nakoniec som sa rozhodla s tym prestat,lebo som uz bola z toho unavena,stale riesit dookola odsavanie a veci okolo toho...namiesto odsavania som sa radsej venovala malemu...a nic lepsie som nemohla urobit...vtedy som bola spokojna mama,no a vtedy je aj spokojne dieta...neboj, obaja si casom nastavite nejaky rezim, zladite sa...moje zaciatky v pripade placu boli take, ze skusim ci nieje hladne, ak nie,tak skusim prebalit,potom asi chce spinkat,preto place alebo si len vyzaduje pozornost..."deti su omnoho mudrejsie ako si myslime 🙂 "a videopestunku mam, volila som taku aby mala aj kameru,kym boli deti uplne malicke,tak som davala do postielky aby som videla do tvaricky...takze za mna super vec

ivec16
11. dec 2018

uz je to nejaky cas za mnou, urcite to bolo unavne ale prve tri tyzdne sa mne zdali najlahsie, aj to som odpadavala od unavy do postele a mala problem s bolavymi bradavkami ale prve tri tyzdne maly este celkom vela prespal (bol narodeny skor) potom uz spal stale menej a menej a bolo to podla mna narocnejsie... a v podstate tak do 3 rokov dost narocne... uz ma 4 a je to pohodicka :D

aaaria
11. dec 2018

Ked mam povedat pravdu bola to katastrofa totalna.este prvy tyzden v pohode ale potom prisli koliky, zachvaty placu a k tomu este moja svokra co do vsetkeho pchala nos a neustale vymyslala zamienky preco musi prist k nam alebo preco musi moj muz okamzite bezat k nej.po mesiaci som ostala s malou sama lebo manzel musel ist do prace do zahranicia.bolo to vycerpavajuce hrozne.niekedy som cely den ani nejedla.mala stale plakala len na rukach sa chcela nosit.ziaden nosic ani kocik len ruky.a kazdy vecer okolo 7 zachvat placu aj 3 hodinovy.nas najlepsi kamarat bol digestor iba ten ju dokazal utisit a uspat.len niekedy zaspala na 3 minuty a niekedy na 10.kazdy vecer aspon 10 pokusov kym zaspala.niekedy chytila taky zachvat ze nemohla ani dychat to uz som bola fakt zufala.plakali sme spolu vela krat.ale nejak sme to zvladli.vytvorili si rezim a uz mame skoro 8 mesiacov a nevymenila by som ju za nic na svete.ked sa na mna usmeje je to ten najkrajsi pocit na svete.neboj zvladnete aj vy len si nenechaj do vsetkeho diktovat a nepocuvaj bo to ja som to inak robila.rob ako to vam bude vyhovovat.

sivecke182
12. dec 2018

Zaciatky boli tazke este v porodnici sme si nevedeli s priatelom predstavit ako ho budeme kupat bola som hotova ked mi ukazovali sestricky co a ako,mala som stresy ze to nezvladnem a podobne..ale proste vsetko prislo automaticky same .. moj maly bol spachtos mal aj zltacku asi este mesiac doma, a vraj tie deti su velmi spave.,kojim do dnes..teraz ma 9mesiacov ani raz neprespal celu noc 😄😒😣...pocas dna spi stale tri krat.kazde dieta je ine...ale velmi rychlo to uteka..veru treba si uzit kazdu minutu, ked kukam fotky nechapem kedy to tak odislo aky bol malicky .. su aj tazsie horsie casy niekedy hlavne ked babo place nevies ako pomoct...ale vsetko prejde a bude dobre..moj ma rad nosic aj kocik..na rukach som ho nikdy neuspavala(teda mozno 2-3x este v zavinovacke)..a teraz uz je dost tazky ma 9kil. Je to krasne mat dieta obcas narocne .ked sa smeje usmieva ta radost v jeho ociach 🙂 prve tri mes.podla mna boli tazsie(aj s bruskom mal problemy ,prdiky,kakanie) a potom uz bolo stale lepsie a lepsie

biela_sova
12. dec 2018

@lubi40 Mam 2 mesacne babo, ale velmi som sa dojala uz teraz z Tvojich slov. Plne suhlasim s Lubi40, my mame extremne pokojneho chlapceka, ktory od porodnice neplace, len ked je uz naozaj nieco neunosne, takze tak raz za dva dni (napr ked spinka prilis dlho, zobudi sa a uvedomi si, ako je velmi hladny, vtedy spusti alarm). Na zaciatku chcel byt na rukach, nie v kociku, takze sme ho vozili a ked sa vypytal do narucia, dali sme ho do nosica. Ak sa pren rozhodnes, kup si ergonomicky, je to dobre na Tvoju aj maleho chrbticu. Najlepsia investicia. Plus urcite pridu koliky nadranom, to Ti poradia hned pediatri v porodnici, co na to, bufes vela masirovat brusko, nam poradili Pupik gel za par eur. Takisto poradili davat spat babo na brusko (proti nocnym kolikam) ale pozor, len za predpokladu, ze mas monitor dychu. Cert nespi, nam pipal este v porodnici dvakrat. Hned pri odchode sme si ho z porodnice pozicalina domov a zabezpecil nam pokojny spanok. Vies,ze "niekto" strazi dych Tvojho babatka. Cerstve babatko sa krmi casto, ci uz kojene alebo prikrmovane. Ma velmi maly zaludok na zaciatku, takze neplati formulka, ze ho nastopes na noc a mas pokoj celu noc. Tu sa treba prve tyzdne nastavit,ze skratka vstavas na krmenie minimalne raz za tri hodiny. Ked sa na to prirpavis psychicky vopred, lahsie to budes znasat "na bojisku". Ale potesim Ta, uz 10dni prespime.celu noc (od 22.00 do 6.00), takze da sa to. Ozaj plati rada,ze ked spi babo, spi aj Ty, lebo nedoststok spanku Ti na psychickej pohode nedoda. Nam na takyto dlhy spanok pomaha asi aj dlhe vecerne mojkanie pri filme (to sme telku takmer nepozerali ako bezdetni, ale tak a aby isla aspon do pozadia). Malinky sa takto uchlacholi a uz ho len opatrne prenesieme do postielky. Videopestunka je ok, ak mate presklenu vitraz v dome, daj babo spinkat prve tyzdne tak, aby si ho aj fyzicky videla, ked chodis okolo domu. Nam sa nasa casto vybijala, takze sme ju odlozili do spajze 🙂 Do formy sa dostanes vdaka dlhym prechadzkam s kocikom, do -5 stupnov sa da aj v zime, je to vrelo odporucane pediatrami. Pre Tvoju psych pohodu a malinkeho dobry spanok a zdravie ;)

biela_sova
12. dec 2018

@evittam Ja Ti verim, mame to takisto. Pesrunka pouzita parkrat a odlozena do kuta, ale ten monitor nam a vela mamam v porodnici (mozno) zachranil babo. Kym nemaju vyvinutu nervovu sustavu, vedia sa casto zabudnut a prestanu dychat. Jedna baba spoluleziaca v porodnici si dala babo vedla seba na postel, rozpravali sme sa a zrazu sa mi zdalo, ze maly prilis dlho nehybne lezi (rozumej na sekundy). Veru aj prestalo dychat, ale rychlo ske s nim trosku zatriasli a nastartoval sa. Tak ho potom mala pre istotu prvych par tyzdnov v nestrazenej chvili na monitore). Ja som sa tak zlakla, ze sme mali monitori radsej dva. jeden v postielke, druhy na sedacke, kde bol s nami v zavinovacke cez den.

fanynka44444
12. dec 2018

@monikafialka Neboj sa, nedaj sa vystrašiť, ja som si to naplno užila , boli to tie najkrajšie chvile v živote, manžel my zo všetkym pomahal , a keď maš aj ty doma oporu v partnerovi a pomoc z jeho strany tak sa nemaš prečo stresovať. Niektore ženy vedia riadne prehanať. Ja som každy deň bola šťastna a vďačna že mi bolo dopriate mať dieťatko 🙂 DOteraz si matersku naplno uživam 🙂 A to som preč od rodiny v zahraniči 🙂

malinajahoda
12. dec 2018

@fanynka44444 bane bože na nebesiach, a co všetky deti sú rovnaké? Malo to tvoje koliky alebo reflux? Alebo oboje dokopy?

dkethe
12. dec 2018

@malinajahoda precitaj si moj prispevok napr...