Zadržiavanie stolice 2,5 ročného dieťaťa

lindda
14. júl 2009

ahojte nenasla som takuto temu tak som otvorila novu
Mam syna a vobec nekaka zadrziava kakame iba s cipkom na kazdy 3 den mate podobne skusenost ocenila by som dobru radu. Uz sme bez plienky ale kakat nechce iba cika 😖

marorlinko
30. nov 2011

@vejinka vies prisla som nato,ze nutenie k nicomu nevedie pretoze si pytal ju zase a strajkoval, nedavno si dal povedat a siel na zachod kakat a velmi rad,siel tam aj 3x za den, dieta ma svoj cas,samo uzna kedy sa na to citi.

lanczi
30. nov 2011

@lindda ahoj,nečitala som celu temu,tak sorry ked budem opakovat čo tu už kočky možno napisali..my sme mali tento isty problem,tvrval skoro rok a bolo to naozaj o nervy,my sme s dcerou boli na gastre lebo sme naozaj nevedeli najprv ze co je snou,vzdy ked mala kakat prekrizila si nohy,ocervenela a vytlacila kusok,a takto to slo cely den aj 10x,my sme nejprv mysleli za to je s nutrilonu ke ju zapekava ze sa nevie vykakat,na gastre nastastie predviedla tento svoj manever,este dobre ze to na nu tam doslo a doktorka hned vravela ze zatlaca,nechce sa vyprazdnit,a ze to ma vela deti jej veku,a moze sa to tahat aj do 5roku..ked som to spatne potom premietla doslo mi ze sa to zacalo ked som uz naliehala na nočnik kakat,uz by som to ale uz nikdy nerobila,počkalla by som kym stym sama pride,len som jej zbytocne zdeptala psychyku..
Nam pedpisala prehanadlo Duphalac a čipky nazov neviem vyrabali ho pre nu v lekarni,mali sme jej ho podavat 3 tyzne(ja som davala 1) lebo sa potrebovala dobre vycistit,mala to tam dole vsetko usadene,a cele dne sme presedeli skoro na nocniku,knizky,haracky a kopec nervov na to bolo treba fakt..pamatam ked sa prvykrat takto vykakala do nocnika revala ako tur..
a vzdy ked to nanu prislo hned sme utekali na nocnik,a pritom sme jej dookola stale rozpravali,vysvetlovali,upokojovali..no este ani dnes to nieje uplne ze dokonale ale je to ovela lepsie a stale sa to zepsuje. prejem vela sil a trpezlivosti 😔

elika
27. dec 2011

ahojte, no konecne doslo k zlepseniu. zmenila som homeopatku a pomohlo. nemusela som jej davat 3x denne 3 rozne druhy homeopatik, ale pripravila pre nas 2 jednorazove davky roznych "guliciek" homeopatik. zopakovali sme tie davky 2x, tak ako nam predpisali, vzdy s vyssou potenciou a fakt to pomohlo. vytrpeli sme si toho vela, ale dali nieco na odblokovanie a uvolnenie a klop klop, tak ako lusknutim prstov. neverila som, ale uz je to asi 3 mesice a este stale to funguje. uz sme dalsie davky nepotrebovali. no a to prilisne vysvetlovanie preco musi, co vsetko sa moze stat a podobne, teraz s odstupom casu si to vycitam. zbytocne som ju vystrasila. ten blok je v podvedomi a zial sama s nim nic neurobi. som rada, ze sme nasli ine a dobre homeopatky. drzim palce, nech sa podari kazdemu a to cim skor. my sme to riesili viac ako dva roky. je to hrozne frustrujuce. uz nemozete okrem toho riesit nic ine.

ivkalipka
21. jan 2012

Ahojte, som rada, že som objavila tento portál, lebo tiež už si neviem poradiť s dcérkou a vidím, že aj viacerí majú tieto problémy... Moja malá bude mať o mesiac 3 roky a teraz prežívame ťažké obdobie. Problém je so zadržiavaním stolice, tiež ju mala takú veľkú, že pri tom kričala akoby rodila a teraz nie a nie ju presvedčiť aby ju dostala zo seba von. 7 dní nekakala, len sa pučí v kúte, až prsty na nohách krčí a trasie sa... Nepomohli ani pekné slová, ani sľubi, že dostane niečo dobré ani krik, či bitka, som zúfalá!!! Bojím sa kam to až zájde... Či mám ísť ku gastroenterológovi, či k detskej psychologičke, neviem ! Včera už ani v noci nemohla spinkať a asi 5 krat sa zobudila a sedela na posteli s plačom že ju bolí bruško, aby som jej ho stále masírovala... ☹

lucifuk007
24. jan 2012

Ahojte..no to som prekvapena kolko mamiciek ma ten isty problem ako my.Tiez sme uz skusili asi vsetko.Po vysetreniach,teraz chodime psychologicke...a stale rovnako.nasa mala ma dokonca pravidelne krv na konecniku,ked sa jej podari vykakat...je to horor

tutitu
16. feb 2012

@lucifuk007 ahoj, ku psychologičke? A ako to u nej prebieha? Neviem si to predstaviť s takým malinkým dieťatkom. Máme tiež taký istý problém. Malý zadržiava stolicu... ☹

tutitu
16. feb 2012

@ivkalipka to plakanie v noci od bolesti poznáme aj my. V lekárni mi poradili laxatívum, ale nemôžem mu to dávať často, aby si črievka na to nezvykli. A ani nie som moc zástanca toho, ale keď to inak nejde... ☹

sia4
21. mar 2012

Ahoj s týmto problémom bojujeme rok a to má malý už 4,5 roka. Nebudem popisovať priebeh,ale zažili sme úplne všetko čo tu je popísané od iných žien. Čo som si všimla u nás a možno to spozorujete aj u vašich ratolestí. Syn od narodenia bol vzdorovité dieťa( žiaden usmievavý anjelik) . Do ničoho som ho nikdy nenútila po skúsenostiach so starším . Problém s vyprázdňovaním začal s nástupom obdobia vzdoru. Vyskúšali sme preháňadlá , probiotiká, zmenu stravy, navodzovali sme príjemnú atmošku. Minimálne zmeny, tá nastáva až teraz s ústupom obdobia vzdoru. Objavila som v lekárni prebiotickú vlákninu( Valosun), a ňou som nahradila všetky preháňadlá. Ja bez chuti a pridáva sa do jedla alebo nápojov. A zaviedli sme rituál vždy keď už vidím že sa trápi ide sa do vane s teplou vodou. Postupne sme sa naučili, že pri každom kúpaní sa vykakáme bez kriku. Čo považujem za úžasé. Bez vane to ešte nejde ,ale aspoň viem ,že keď som v koncoch zachráni nás vaňa.

vandul
30. mar 2012

bože toto som si mala skôr prečítať, ja tu teraz práve sedím plačem, som zúfalá... mám 2,2 ročnú dcéru, tiež to isté ako všetky tu píšete, zadržiava, už dlhšie, ale najskôr som nevedela, čo sa to deje, potom keď som už začala tušiť, že nechce kakať tak som to skúšala s ňou, v kuse vysvetľujem, upravila som stravu, dokonca som tiež dnes aj včera dala duphalac ale zatiaľ nič, dnes je to asi najdlhšie čo nekaká, ona aj chce, každý deň zatláča a ja fakt neviem, čo už s ňou, bola som aj u psychologičky, tá povedla, že aby som ju teraz dva tri mesiace nechala, nech sa vykaká sama a neupozorňovala na to, nech je to pre ňu ako normálna vec, že nech to neberie ako problém to kakanie...no neviem, podľa mňa musím jej pomôcť kakať, lebo dnes keď počúvam radu doktorky sme sa dostali na 5 deň bez stolice 😢 ja sa už aj bojím, som z toho na nervy, stále na to myslím, je neviem, momentálne len verím, že sa to raz upraví... skúsim aj tie ľanové semienka, čo som tu čítala a aj tú vlákninu, dík za rady, aspoň viem, že som neni sama s týmto probémom ale želám všetkým nech to rýchlo prejde...

vandul
30. mar 2012

@sia4 ahoj a tak tá vláknina pomáha? ja mám tiež presne teraz neviem názov ale je sladká a to teda mám problém dať napr. do omáčky...skúsim to kúpiť teda v lekárni uff moja by mohla kakať aj každý deň, len keď dokáže zadržať aj na 4... tak som už fakt zúfalá!

sia4
4. apr 2012

4 dni je v pohode, s tou vlákninou sa to skracuje u nás na tri dni, vlákninu dávam do čaju každý deň aj keď sa vykaká ,robí stolicu mäkkú a objemnú takže ju už nedokáže zadržiavať . Ide to pekne na nervy to verím a hlavne je to obmedzujúce lebo len tak sa niekde vybrať nedá, vždy sa všetko prispôsobuje ,či je malý vyprázdnený. Ale už som si zvykla a tak ma to už tak nestresuje. Tak kakaniu zdar. 😉

melituska
12. apr 2012

ahojte my mame tiež tento problem moja mala sa rada napapa a niekedy to až prehana ale iba polievky ma rada aj jogurty,každy den o 10 tej papa jablko postruhane a to bude asi problem akakame každy treti až štvrty den a to chuda nespi celu noc ,že ju boli bruško ,že ide kakať a podotikam pije neuveritelne množstvo vody .Citam tu kadejake rady ale naozaj neviem ako jej pomôcť??????? 😒 😒

katterinka
16. máj 2012

Moje dieta ma problem so zadrzavanim stolice uz pol roka. Prislo to len tak zo dna na den, do tej doby kakal aj 2x denne krasne, dokonca by som povedala ze sa v tom az vyzival...🙂 A jeden den si povedal, ze prosto kakat nebude a problem bol na svete. Kakali sme tak 1x za tyzden, a to sa vzdy uz pokakal alebo len do vane. O nocniku ani pocut!!! Nikdy sa mu tam nic nestalo, neviem si to vysvetlit...nemozem ho ani vytiahnut, tak mu vadi. Nepomohla ani doska na zachodik, ani iny nocnik. Prosto kakat nebude. Ani po dobrom ani po zlom. Po 3 mes. sa vykakame tak raz za 4-5 dni cize pokrok....stale ale kakame len do vane postojacky, co ma sice trapi, ale mam ho nutit na ten nocnik? Nezostane mu tento navyk do vane? Bojim sa ze robim chybu...no uvidim. Co chcem ale hlavne napisat...moje dieta sa za toho polroka uplne zmenilo. Prva vyrazna zmena je, ze ho nezaujimaju ziadne hracky, nevie sa vobec zahrat, je podrazdeny a nesvoj. Zmeni sa iba bezprostredne po kakani a vydrzi to tak jeden den, dokial ho zasa nezacne trapit plniace sa crievko☹(( Som z toho velmi velmi smutna, aj ked sa snazim byt trpezliva, mam pocit, ze uz to nikdy nebude on...moje usmievave dieta, co sa samo vedelo zahrat☹( Postrehli ste tieto zmeny povahy u vasich deti s podobnym problemom???

henushka
26. máj 2012

@katterinka Ahoj, no my sme "v klube" nekakacov tiez z nicoho nic uz dva mesiace. A ako som tu citala, caka nas dlha cesta... Popisovat podrobne nemusim, lebo v zasade vsetko okolo nekakania uz popisane bolo.
Chcela som ale zareagovat na tvoj prispevok, lebo spominas aj zmenu spravania dietata. Hej, aj u nas je to tak podobne. Ked uz ju to par dni tlaci, tak doma zaujme jednu "zatlacaciu" polohu a v tej dokaze byt aj cely den, ani pri jedle neobsedi ☹ A aj ked ideme na ihrisko, tak sa vobec nevie hrat, bud zufalo pobehuje hore-dolu alebo si vyhliadne lavicku a tam sa "zaparkuje". No uplne psycho 😢

sia4
3. jún 2012

Tak maminy chceme sa vám pochváliť po jeden a pol roku boja a odmietania sa nám podarilo ,že malý sa sám rozhodol ,že bude sám kakať, super nám pomáha tá vláknina a z vane sme sa presunuli na trávu ,kde to zvláda. Asi tá poloha v podrepe je vhodnejšia ako sed na záchode. Aj na jeho psychike je vidieť zmenu, je dobre naladený a zdá sa mi rozumnejší a pokojnejší.Ešte máme pred sebou určite kúsok cesty ale nádej je tu.

andreapal
17. jún 2012

dobry den prajem. Chcela by som poprosiť o dobrú radu. Mam takmer 3ročného syna, javí sa byť sikovný. Asi dva mesiace nam začal zadrziavať stolicu a nechce kakať ani na záchod ani na nočnik. Cikať sa začal pýtat okolo 2rokov, bez problémov. Pred tým kakal len do slipov, ale aspoň kakal...teraz zadržiava. Stolicu ma mäkkú, lebo niečo vypustí ked uz nevladze udržiavať ten ltak. Máme blastnú stravu, pitný režim, davame activiu, upravenú stravu a stále nič...Boli sme u lekarky, povedala že je to psychický problem a mame skušať davať ho na WC. Všetko sme robili a momentálne už nechce na ten záchod ani sadnúť, kričí reve... Sme už zúfalí všetci...hráme sa, kreslíme záchodiky, v piesku modelujeme záchody, spievame a žiadna zmena...

sia4
23. jún 2012

Jediná rada je nehrešiť ho za to , vychváliť do neba keď sa to podarí a nerozprávať pred ním o tom ako o probléme,trápite tak len jeho aj seba. Je to na plač ,ale verte, že časom otupiete a bude to ako bežný rituál dna a keď mozoček dozrie tak to príde samo. A ked to príde tak si pýtajte metál lebo toho bude váš výkon hoden. 😅

andreapal
6. júl 2012

ahojte vsetky mamicky co majú problémy s kakanim. My sme boli na tom istom co pišete...zadržiaval stolicu, ako len mohol, prekrižil nohy, skryl sa a už....neverila som že naučit diete správne sa vyprázdnit moze byt take ťažké...a pritom som ucitelka, ovládam psychologiu dieťaťa a bez tak.... boli sme všetci zufalí hl.ja manžel aj celá rodina...prerástlo to až do hádok medzi nami, hotrová psychiatria...nemohli mse nikam isť na dlhsie...lebo furt zadržiaval a ked uz nevydržal ten tlak tak trosku pustil do gatí....no hanbila som sa hl. za seba. že som to nezvladla...preháňadla som nechcela dávať, zabezpečili sme balastnú stravu predovšetkým, pije activiu a kvapky biogaia, veľmi to pomáha. Co pomohlo?...hlavne trpezlivosť a veľa veľa lásky k svojmu dieťaťu, vysvetliť mu cely proces trávenia, poukázať na zvieratká, spievať pesničky potlač bobi...ja viem znie to možno hlupo, ale pomôže...netreba sa na dieťa hnevať a zlostiť preto, ono má svoju príčinu niekde v hlave prečo to tak robí... Každé ráno posadiť dieťa na WC, dopriať mu čas, ked chce aj sukromie, spievať si pri tom, odpútať poztornosť od kakania, nech to nie je len o tom...robiť to v pravidelnýxch intervaloch...ked dozrie čas pride to samo, a potom len chváli a chválit a do neba a kupiť niečo čo sa mu páči ako motivácia dalsia. Dufam že moje rady vám pomožu, hlavne nezufať a myslieť pozitívne!

froto
15. okt 2012

U nas to obdobie trva asi rok, je to zlozite, ale dufam, ze sme na dobrej ceste. Zadrziavanim sa stolica stava tvrdou a tu treba zmakcit, aby ritka nebolela. Dajte si predpisat u pediatra sirup duphalac, ja davam rano 7ml(az 10ml na 12 kg), nie je navykovy, treba ho uzivat dlhodobo, aj ked problem pominie, hoc aj pol roka. Dcera nechcela kakat, lebo ju bolela ritka, ale teraz uz len "nechce kakat". Upravit stravu, slivky, hrusky, hrozno, vela pit.A posadit dieta denne na zachod max. na 10 min, a motivovat napr. aj odmenou. U nas ale toto nefunguje a k wc sa ani nepriblizime. Dolezite je zacat kakat, do plienky, vane, hocikde, len zacat. Pri pokakani nehresit, na to maju deti pravo. Ak sa dcera nevykaka na 3 den, davam kustik glyc.cipku, nenecham ju trapit s plnym bruskom. Aj tak to uz nema zmysel, lebo ma bolesti, nechce jest a je precitlivena.Predtym som aj nervacila, ale uz som sa vycvicila trpezlivosti, ved co len musia tie deti prezivat! verim, ze ako to prislo, tak to coskoro aj pominie (dufam)

katarina822
26. okt 2012

ahojte baby mame podobny problem ☹ len sa chcem opytat skusali ste sirup Pikovit prebio ak ano ci pomohol alebo nie.

zuziq
26. okt 2012

my sme mali problem ked sme presli na nocnik... cikat sa naucil okamzite zo dna na den, prvy krat kakal do plienky, potom uz nechcel vobec, ani plienka, ani nocnik ani zachod. Bol schopny to zadrziavat aj 6 dni. Trvalo to asi 3 tyzdne, kakal len s pomocou cipkou glycerynovych, niekedy dokazal dokonca zadrzat aj po cipku. Davala som mu prirodne sirupy, vlakninu, vynechali sme uplne veci co moze zapekat az nam nakoniec pomohla doktorka. Dala nam specialne cipky po ktorych musel ist na velku do 5 minut, proste to nebol schopny zadrzat. Musela som mu ich dvata kazdy den v pravidelnu hodinu a k tomu nejaku rutinu zaviest - u nas to bol poharik s cajikom a detske probiotikum. Po 4 dnoch trebalo dat pauza a ak sa nevykakal sam, opat dalsi den dat cipok. Do tyzdna uz kakal krasne sam, cipky som mu uz nedavala a odvtedy nemame vobec problem 😵

danaaaa
2. feb 2013

ahojte, my mame tiez velke problemy s kakanim do zachoda, s cikanim sme uplne v pohode. Vyskusala som uz takmer vsetko a neuspesne 😢 Moj 3rocny drobec je neskutocne tvrdohlavy a ja si neviem s nim poradit. Som uz zufala 😢
Umyselne zadrziava stolicu aj ked nema dovod pretoze ju nema tvrdu. Nekaka aj 3 dni, ked ho to chyti tak skace, vrieska a place. Ked mu poviem, ze si ideme sadnut na zachodik, tak ani za svet....uz som ho tam aj nasilu posadila, branil sa, plakal a doskriabal ma. Asi 3x sa nam podarilo vykakat do zachodika, ale to uz nevedel co so sebou a tak som ho tam rychlo supla .... tesili sme sa spolu, slubil mi ze uz bude kakat a nikdy slub nedodrzal. Slubila som mu aj odmenu ale ani to ho nemotivuje. Plienky som mu zatrhla, povedala som mu ze uz nemame. A nerada by som v tomto povolila ale bojim sa, aby si s tym zadrziavanim stolice nejako zdravotne neublizil. A tiez sa mi vycika iba po stojacky, ked ho chcem dat cikat po sediacky, tak mi povie: Maminka, iba baby cikaju po sediacky. Mozem vysvetlovat milion krat, nepomaha 😢 Prosim poradte mi, kazda rada dobra 🙂

nikolkaa
7. feb 2013

my mame tento isty problem asi rok maly ma teraz 2,5 roka cika už na wc postojačky ako velky chlap a ked pride na kakanie stiahne riťku a kriči mama a musim byť pri nom musim si sadnuť a on sa ma drži a postojačky zadrži stolicu,boli sme aj na vyšetreni bruška na sone brali mu krv či nema alergie na lepok, alebo na mlieko ale všetko je vporiadku...takže nakoniec je to psychycky blok..snažim sa ho prehovoriť na nočnik alebo na wc, ale nechce ked sa mu chce kakať tak len sťahuje musim mu roztiahnuť riťku, aby sa mu to nedalo zadržať a tak sa horkoťažko vykaka..niekedy som už zufala ked ho vydim ako sa trapy..ak by som ho naučila na wc tam by si sadol a hned by to šlo..ale to ide ťažšie neda sa nijako prehovoriť stolicu nema tvrdu aj ked ma riedku tak zadrži neviem ako už stym bojovať lekari mi vravia aby sme vydržali že pride čas ked sa to nauči ale pojde mi do školky a bojim sa ako tam bude kakať ked sa ani doma nevykaka..

nikolkaa
7. feb 2013

@zuziq ahoj prosim tie čipky ako sa volaju je to na predpis ja som davalamalemu čipky ale glicerinove a to polovičku a nikedy sa znej vykakal a niekedy nie,teraz už čipky nedavam ale aj tak je problem s kakanim zadržiava ani za svet nechce kakať do nočnika alebo na wc..dakujem ti za odpoved 🙂

nefertiti7
12. feb 2013

my sem patríme tiež. 1x sa to prejavilo, keď mal 2 roky a ja som ho odúčala od plienky ale to som chcela ja , nie on...zadržiaval aj cikanie aj kakanie, nechcel piť ani jesť a tak som sa vrátila späť k lienkam. odučil sa keď mal 2,5 roka, v lete a bolo super. teraz od januára máme zasa ten istý problém a máme 3r, 4 m a je to zlé, kaká po malých tvrdých guličkách, niekedy si vypýta plienku, niekedy do slipkov, nie na záchod, už nepomáha ani glyc.čípok...dávam už všetko, vločky, aktíviu, slivkový kompót...a rozhodol sa že on nechce kakať. Problém bol asi zasa vo mne, lebo občas sme nestihli na malú potrebu a tak som mu povedala, a nič zlé v tom nehľadala, že nesmie sa pocikať do slipkov, lebo deti v škôlke sa s ním nebudú hrať alebo ho nezoberú ani do škôlky a od vtedy to vlastne začalo....a teraz ho už ani nehreším, nepomáha ani motivácia, knižky, vláčiky, rozprávky....chystám sa k dr, lebo som čítala aj o horších problémoch, ktoré môžu nastať. nekakali sme už 5 dní. Vôbec nie je nepokojný, hrá sa, ale v noci fňuká a cez deň vidím, že aj chce kakať ale bojí sa alebo čo ??? Tiež som zúfalá a chcem mu pomôcť.

danaaaa
18. feb 2013

Takze nakoniec som povolila a plienku opat nasadila....ja viem ze je to obrovska chyba, ale uz som sa nedokazala na to pozerat a hlavne som sa bala aby si nieco horsie neprivodil :o(( Tiez zvazujem lekara a hlavne psychologa, lebo je to urcite nejaky psychicky blok. Je pravda, ze raz davno sme mali zapchu a odvtedy nastal asi tento problem. Nikdy mi nepovie, ze: Maminka chce sa mi kakat ... ale boli ma ritka, vysvetlujem stale dokola ale nezabera. Uz fakt neviem ako dalej a chcem mu pomoct, lebo neviem ako bude fungovat v skolke :o((( ani mi ho nezoberu :o(((

dievcinka
18. feb 2013

Ahojte. My sme sa takto trapili so starším synom asi rok....chodieval kakať každých 4-5 dní, videla som na ňom že nasilu zadržiava,ale jednoducho som ho na WC nedostala a keď už musel ísť,tak to boli neskutočné plače, že ho bolí ritka. Plienky nemal od 21 mesiacov a toto začalo tak pol roka po odplienkovaní, takže ani plienkami to nebolo. Skúšali sme všeliaké odmeny a neviem čo ešte, nič nepomáhalo. Pediatrička nám odporučila probiotiká brať dlhodobo. Vyskúšali sme dva druhy,ale teraz sme asi našli také, čo mu pekne zaberajú.Po mesiaci užívania chodíme kakať každý deň alebo každý druhý - jednoducho to nezadrží aj keby chcel. Teraz zisťuje, že na tom nie je nič hrozné. Na WC som nalepila veľký papier a na ten vždy,keď sa vykaká nalepíme nejakú nálepku, striekneme voňavku a normálne sa mu to začína páčiť. 🙂 Ja za to vďačím asi fakt tým probiotikám, tak keď už si neviete rady, vyskúšajte.

alena76
18. feb 2013

my sme mali take iste problemy s mladsou dcerkou...Tiez to trvalo dost dlho a nastartovalo sa to cele tvrdou stolicou..mala si sadla a zatlacala hovienko spat.Mala som z toho hrozne nervy, lebo sa stalo, ze nekakala aj tyzden. Nakoniec sa to u nas vyriesilo crevnou virozou, kt sme niekde chytili cela rodina .odvtedy zacala kaakavat normalne. Teda ale neviem, ci je toto nejaka prospesna rada 😒 .my sme virozu nechytali cielene, ale pomohlo a bola som za nu vtedy vdacna 😅

kaja73
18. feb 2013

@danaaaa presli sme si tym istym-teda este nemame vyhrane-ale skusim poradit
-na zmakcenie stolice-to je zaklad-aby bola makka-su ozaj fajn susene marhule-kupujem nesirene v DM ku-kazdy den 4-5 kuskov spapa
-dostatok tekutin
-zo zaciatku podavat laktulozu-napr v sirupe duphalac-da sa podavat aj mesiac -su to prebiotika
-podavat probiotika-mne sa osvedcil infant dophylus PLUS-nie ten obycajny,ale pluska-davam 1-2 gramy za den.
-vymeniet biely cukor za xylitol-je to prirodne sladidlo z ovocia, nezapeka a ani nekazi zubky-tie doslova chrani.
-mat vzdy po ruke easylax-je to namiesto glycerinveho cipku-je to tekute a zabera do 2-3 minut-to je tzv.moje krizove riesenie,ked je uz ozaj zle
-zakupit biochemicke mineralne soli-mag phos-to je na fobie-teda rozne druhy strachov,plus- calc flour-to je na zlepsenie peristaltiky criev a aj na zubky-da sa to objednat na strankach biomineral .sk-su to homeopaticke riedenia.
Treba to podavat aspon 3 mesiace-rano,na obed a vecer.
Efekt sa u nas zacal dostavovat po cca 2 tyzdnoch brania.
- vymysliet odmeny za vykakanie sa.
-nenutit,ale motivovat,zbytocne temu nerozoberat,zo zaciatku umoznit kakat aj do slipikov a pochvalit.

tento postup nam zatial funguje vyse 2 mesiace,predtym to bol des-zadrziaval a nechcel kakat ani za svet -- a to je bez plienok uz od 16m a ziaden problem 2 roky nebol.
Az po opakovanej zacpe sa to spustilo-ten psych.blok.
Teraza kakame aspon raz za den ,ale vacsinou 2-3 krat.

samuliacik
20. feb 2013

@dievcinka
ahoj a ake probiotika davate ?