Zaspávanie a spánok takmer 5 mesačného bábätka

gabuss
2. jún 2014

ahojte. skusim sa s vami podelit o nase "trapenie", mozno ste niektora mali podobne skusenosti a ukludnite ma, ze je to normalne.
Ide o to, ze zhruba po dovrseni 4 mesiaca bol nas syncek prechladeny, jeden tyzden sme vobec nechodili von (co aj dodnes lutujem, kedze nemal teplotu, pravdepodobne to nebolo nutne). akonahle sa vyliecil, skusili sme nabehnut na nas rezim (rano asi hodinovy spanok doma a potom dva spanky vonku v kociku, cca 1,5 - 2 hod., niekedy aj dlhsie). avsak udialo sa nam to, ze zacal mat neskutocny problem zo zaspavanim. skusam rozne techniky (lezim pri nom, hladkam ho, spievam, alebo ho nosim, hopkam s nim, hojdam - proste vsetko co dovtedy zaberalo). a taktiez aj zaspanie vonku v kociku, akonahle vyjdeme von, zacne hned plakat, chvilu sa ho snazim utisit a uspat. ale malokedy sa to podari, musim ho vybrat von, uspat a dat naspat do kocika. potom je tam uz spokojny. cize to by bola jedna cast. a druha je ta, ze nasledne ma ten spanok velmi lahky, akykolvek maly tukes ho zobudi, preberie. niekedy sa zobudi po pol, tristvrte hodine a je uz akoze vyspaty.
co ma zaraza, ze nocne zaspavanie je tak ako predtym, s tym nie je problem a na oblatku sa zase v noci zacal castejsie budit. zhruba o kolo polnoci, potom o tretej a odvtedy kazdu hodinu (ja ho zakazdym viem uspat len tak, ze ho dam na prsnik, bojim sa, ze si nato zvykne). zvykne takto pospat az do 6:30

je toto normalne? zacinam sa bat, ci nema nejaku spankovu poruchu, ci som nieco nezanedbala. skusala som uz aj trosku den zmenit. davat ho na spanok skor aj neskor, ale nic nezabera.

poradte alebo aspon povzbudte. za vsetky rady a tipy budem vdacna

gabuss
autor
2. jún 2014

zabudla som napisat, ze ked ho uspavam doma, ked ma spat rano, tak to trva hodinu, niekedy aj dve, kym zaspi :(

susanne6
2. jún 2014

ahoj, môj malý ma 5 a pol mesiaca a chvalabohu máme pokoj so spánkom, akurát sa dosť skoro ráno budil, ale už som vyriešila aj to, dala som si minulý týždeň namontovať rolety a teraz spíme v pohode do 7.30-8.00.Na každého zaberá niečo iné. Môj niekedy zaspí pri pití mlieka, inokedy len tak sám a niekedy ho musím kolísať z boka na bok v perinke v postieľke a ešte aj plienku má na tvári. Viem tiež, že spať ho dávam každé cca 2 hodiny, ale je to individuálne, vidím, kedy je už nervózny a unavený. No a v kočíku niekedy riadne plače kým zaspí,ale nevyberiem ho, len viac podrgám 🙂
tak neviem...skúšaj, nič iné sa poradiť nedá.

aplless
2. jún 2014

@gabuss no toto aj moj zacal robit ked bol ensi tak po kupani pekne isiel spat cca o 20h teraz uz tak cca dva tyzdene moze byt uneveny ako chce po kupani na prsniku je len v polospanku mozem ho uspavat kolko chcem vzdy sa prebude tak ho davam cca o 22 h dpat a vtedy je za pat minut mrtvy a spi do rana alebo sa raz zobudu v noci. mozno uz tvoje babo nepotrebuje tolko spat skus mu dat len dva spanky cez den ja som zistila ze proste ked sa mu chce spat zasi aj bez uspavania

d_anica
2. jún 2014

@gabuss no ak ho musíš uspávať hodinu až dve, tak zrejme nie je unavený. Asi už nepotrebuje toľko spať, skús jeden spánok ubrať. A čo je zlé na zaspávaní na prsníku? Je to rýchlejšie a pohodlnejšie, ako dieťa hodinu drncať na rukách! Bábätkám sa vedia veľmi rýchlo zmeniť potreby, treba sa prispôsobiť. To častejšie nočné budenie a kratšie spánky môžu súvisieť s nejakým pokrokom v psychmotorickom vývoji, napr. že sa začal otáčať, alebo loziť. Prajem veľa síl!

mima86
2. jún 2014

Ahoj, ja ta asi nepotesim. Nas je nespavec od narodenia. V noci spaval zo zaciatku dobre (1-2 zobudenia) ale cez den hroza. Mali sme obdobie (v 3 az 4 mesiaci, ked spal cez den pol hodiny). Vsetci mi vraveli, ze z toho vyrastie. Mame 9 mesiacov a od 5teho sice cez den pospi celkom dobre (do obeda 1,5- 3 hodky a po obede 1-1,5 hodky- to nie vzdy) ale noci sa zhorsili a bolo obdobie ked bol hore kazdu pol hodinu. Tiez mi inak ako na prsniku nezaspi (alebo v kociku) ale rezignovala som, lebo ked som skusala nieco ine, tak ma to uplne prebralo a sice maly zaspal, ale ja som este dlho nemohla. Doteraz vydrzal hore tak max. 2 hodiny, teraz uz 3 a az potom ma vyznam ho uspavat. Neukladam ho ked nie je unaveny (aj ked mnohe ti povedia, ze musi mat rezim), lebo u nas to nikam neviedlo, akurat k neustalemu placu. A to s tym kocikom moze byt aj tym, ze nechce byt uz na chrbatiku, skus ho dat do pololahu. NO ja uz som vyskusala milion sposobov a stale mame so zaspavanim problemy :(

zelmirka1
2. jún 2014

@gabuss, ja ťa určite poteším, tie obdobia spánku takého malého babätka sa veľmi menia a ver tomu, že sa časom všetko upraví. Niekedy proste dieťa zaspáva horšie ale práve ak skúšaš všetko možné aj nemožné to je zle, lebo mu vlastne nedáš šancu aby niečo fungovalo. To že raz ho nosíš, raz hopkáš....nie je dobre, skús si zvoliť jeden spôsob že budeš napr. pri ňom, hladkať ho a treba vydržať, nie že keď nezaspí tak ho hneď zoberieš a skúšať hopkať alebo voziť...bábo potrebuje cítiť tvoju istotu že si pri ňom a že je čas spinkať a uvidíš že sa to časom upraví, samozrejme niektoré deti spia lepšie, niektoré horšie ale prvý rok je vo všeobecnosti náročný na režim, lebo bábo prejde obrovským vývojom, z malinkého bábätka začne viac vnímať, začne sa otáčať, sedieť, liezť a chodiť...moja skúsenosť je taká, že keď som ten spánok moc riešila bola som v strese a o to horšie malý spal (mali sme obdobie kedy vstával o 5 ráno a nevládala som) ale keď som sa ukľudnila ja a režim prispôsobila jemu tak sa to zlepšilo. V noci môže mať obdobie že potrebuje viac papať alebo sa len budí, určite to prejde, to že dáš prsník je na zváženie, lebo naozaj môže chcieť viac papať, ale zase každú hodinu by nemal byť hladný. Ale v podstate mi príde prsník ako fajn spôsob ako ukľudniť dieťa teda pokiaľ ho neprikladáš každých 30 minút. Nedá sa riadiť žiadnymi tabuľkami, každé dieťa je iné a ty najlepšie prídeš na to čo je pre tvoje dietko dobré, len netreba stále niečo skúšať a meniť. Tiež som prvý rok stále riešila režim, dnes mi príde, že som sa zbytočne stresovala. Držím palce, uvidíš že za mesiac dva to bude zase iné.

werka_t
2. jún 2014

Podla mna je uz cas prejst na dva spanky, treba vyskusat jeden doobeda, druhy poobede

gabuss
autor
2. jún 2014

@aplless
@d_anica
nie som si ista ci potrebuje menej spat. pretoze dnes predpoludnim som sa ho pokusila uspat, po hodine som to vzdala ale on cely cas plakal, mrnkal, bol mrzuty. a ked som to potom vzdala a nechala som ho hrat sa, tak po stvrthodinke uz zacal byt zase unaveny. najprv som ho skusala zabavit, pohrat sa s nim, ale skoncilo to tak, ze som s nim musela chodit po byte a ukludnovat ho.
co sa tyka vyvoja, je pravda, ze kazdym dnom ide dopredu, ale zatial sa este nevie sam pregulat na brusko, ani z bruska na chrbatik. iba tak na bok a naspat na chrbat.
a k zaspavaniu na prsniku - ano aj ja to tak beriem, ze je to aj pre mna jednoduchsie a pohodlnejsie. ale bude mat uz 5 mesiacov a údajne o pol roka uz deti si velmi lahko zvykaju na vsetko co sa im ponukne. preto sa bojim, ze ho budem takto uspavat do 3 rokov 😒

gabuss
autor
2. jún 2014

@mima86
ja ho tiez sledujem, niekedy vidim na nom unavu uz po hodine. ale najneskor uspavam uz ked sa chyli k dvom hodinam. lenze u neho je to take cudne, ze on si niekdy sucha oci uz tristvrte hodinu po prebudeni. ale je to len take presuchnutie ociek a potom normalne funguje dalej. takze aj to je pre mna znak, ze nieco nie je v poriadku.
a od akeho veku vydrzi tvoj 3 hodiny byt culy? je to cca od 5 mesiaca?
co sa tyka este kocikovania, skusala som uz aj polohovat lezadlo vo vanicke, ale vobec to nepomohlo. ja by som ho aj pohojdala v kociku dlhsie, ved trosku poplakat moze, ale ide o to, ze ako mame toto obdobie, ten rev ne neskutocny, ako keby sme ho rezali. aj predtym sa nam stalo, ze ked som nevystihla spravny moment a sla som von neskoro ked uz bol moc unaveny, tak si potreboval viac poplakat. ale bol to taky normalny plac z unavy a vedela som ze to musim len vydrzat. a on vlastne tiez :D

sense
2. jún 2014

detom sa spanky menia,...moja nebola nikdy velky spac...a od 4mesiaca do 8 bola v noci hore kazdych 45minut....

gabuss
autor
2. jún 2014

@zelmirka1
dakujem za povzbudenie. je pravda, ze jemu zmeny nerobia moc dobre. ale kolko mam vydrzat ho nechat plakat. ked si ho dam k sebe lahnut, hladkam ho, spievam uspavanky. on chvilu vydrzi, vyslovene to zo zaciatku berie ako hru, tama mi tricko, capka ma tvari, ale po chvilke zacne byt mrzuty. co by bolo este v pohode, ale potom spusti taky rev (ako som pisala aj vyssie) ako keby ho rezali.
taktiez mas pravdu v tom, ze to uz moc riesim. vyslovene som uz unavena, ale aj sa citim neschopna, ze neviem odhadnut, kedy je moje dieta unavene. citala som uz rozne clanky, aby som vedela vystihnut ten spravny moment, kedy je unaveny a vtedy ho zacat ukladat na spanok. ale aj tak mi to nejde.
no nic, budem sa snazit mysliet pozitivne a hadam je to len prechodove, vyvojove obdobie. este raz dakujem

gabuss
autor
2. jún 2014

@mima86
a prosim ta, vies mi napisat, ake naznaky ma tvoj maly, ze je uz unaveny a vtedy vies ze je najvyssi cas. a este jedna otazka. ked uz vidis, ze potrebuje spat a chces s nim ist von na vychadzku, das mu este papat alebo uz to neriesis a ides bez papania? dakujem

gabuss
autor
2. jún 2014

@sense
mne ta noc az tak neprekaza, vadi mi viac den a hlavne to, ze v kociku ma neskutocny problem zaspat. pre mna dve vychadzky denne bol neskutocny relax. vyvetrat si hlavu na cerstvom vzduchu. ale teraz zakazdym neviem ako dlho ho budem uspavat

gabuss
autor
2. jún 2014

@werka_t
ako som uz pisala vyssie: nie som si ista ci potrebuje menej spat, resp. prejst na dva spanky. pretoze dnes predpoludnim som sa ho pokusila uspat, po hodine som to vzdala, ale on cely cas plakal, mrnkal, bol mrzuty. a ked som to potom vzdala a nechala som ho hrat sa, tak po stvrthodinke uz zacal byt zase unaveny. najprv som ho skusala zabavit, pohrat sa s nim, ale skoncilo to tak, ze som s nim musela chodit po byte a ukludnovat ho.

sense
2. jún 2014

@gabuss mozno ej taky od unavy a uz aj viac vnima a vie ze ho vyberies, skus ho nechat chvilku poplakat mozno sa potrebuje len tak uvolnit, ale nie vyplakat len dve tri minutky aj moja tak obcas ked obola moc unavena....a este sme nazsli ani za druhy dom a uz spala....

gabuss
autor
2. jún 2014

@sense
to som uz skusila. raz som si stopla pat minut, ale nepomohlo. on kedysi takto plakaval v kociku, ked nemohol zaspat, ale nebol to taky silny rev ako teraz. ale aj tak dakujem

sense
2. jún 2014

iank raz mi povedali na poradni ak dieta nezaspi do polhodiny tak trba pockat na dalsi cyklus inak moja mala tri spnaky asi len 4-5mesiacov potom len dva a od 12 mes. len jeden iank bola v noci o druhej cula a mrmlala aj do polstvrtej...

este je moznost tym ze viac vnima nechce len tak lezat ale chce pozorovat svet....

...a mozno si len zvykol ze ho uspis na rukach, ako sa vravi na dobre sa rychlo zvyka...

luba41
2. jún 2014

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spanok/
odporúčam vymeniť kočík za nosič a nosiť sa..vo vnútri, vonku-uvidíš, že bude spokojnejší, aj sa vyspinká..on stále potrebuje maminu náruč.. 😉

d_anica
2. jún 2014

@gabuss no, ja som syna uspávala na prsníku do 2,5 roka 🙂 teda, keď ho strážil starký tak jemu zaspal aj v náručí, keď ho pohojdal, ale je som toto odmietla. A na výletoch zaspal aj v kočíku alebo manduce, keď bol unavený. Mne sa zdá horšie, keď si dieťa zvykne na nekonečné natriasanie. Takto sme to mali rýchly cuc a spať 🙂 ale asi každému niečo iné vyhovuje.
A nosič, ako doporučuje @luba41 je super vec, tiež môžem potvrdiť 🙂

gabuss
autor
3. jún 2014

@sense
no ved tak som to spravila aj vcera, ze ked som ho rano neuspala, tak som to nechala tak a sli sme vonku o pol jedenastej. co sa tyka vnimavosti, tak vsetci nam hovoria, ze je velmi vnimavy. ked mal tri mesiace a boli sme prvykrat v centre cvicit, tak nam cvicitelka povedala, ze vnima ako pat mesacny. ja to porovnat neviem, je to moje prve dieta a nikdy som s takym malym babom nebola dlhsie ako pocas hodinovej navstevy. no a kvoli tomu som mu zdvihla lezadlo v kociku, aby nelezal rovno a tiez ma spustenu striesku. ale nic nezabera. este uvidim, mozno sa to zmeni, ked ho prehodim do sportoveho. ale velke nadeje si nerobim.
a este co sa tyka ruk. je pravda, ze je nosene dieta (on si to vyzadoval uz od mala a v podstate sme ani nemali inu moznost, prvy mesiac mal reflux a do stvrteho mesiaca koliky), ale neriesim to, proste to tak citim. ale keby bol zvyknuty na ruky, tak by sa doma nevyhral pod hrazdickou a taktiez na nocny spanok ho ukladam tak, ze sa napapa, ponosim 5 min. aby mu mliecko padlo, dam lahnut, ja si lahnem vedla neho a do 5-10 min. je tvrdy.
tak nic idem bojovat dalej. uz aj noc bola horsia. mam pocit, ze sa zaciname posuvat tak, ze sa bude budit aj kazdu hodinu. neviem ci to mozu byt zubky, ani neviem ako to zistit. spodne dasna ma take hrube, ale tie ma take uz do tretieho mesiaca

gabuss
autor
3. jún 2014

@luba41
nosic mame - manducu, kvoli refluxu, ktory mal na zaciatku. neviem ci v nom este bude chciet byt, pretoze najspokojnejsi je, ked si ho vezmem na ruky, ale chrbtom k nam. pravdepodobne, budeme musiet kupit nosic, kde sa da takto otocit.
ale s tym by som nemala problem, len ja si myslim, ze ked ho vezmem vonku takto, tak mi nezaspi. ale vyskusam cez vikend s priatelom

gabuss
autor
3. jún 2014

@luba41
@d_anica
nosic urcite vyskusam. len mi nejde do hlavy, ze zrazu zo dna na den taky strih a vobec nechce zaspat v kociku. predtym sa rad vozil. a aj teraz ked ho uspim a zobudi sa, zbada ma a je spokojny, zacne sa usmievat. niekedy trosku pomrnci, ale to preto, ze je uz hladny

erickatt
3. jún 2014

Vynechaj ranny spanok

mima86
3. jún 2014

@gabuss no viem to podla toho, ze zacina byt umrncany a nic ho uz nebavi, chcel by byt len na rukach. sucha si oci a zyva, niekedy zacne byt veeelmi akcny ako z divych vajec. a sledujem cas, ak je hore uz aspon dve hodiny, tak viem, ze uz by aj spal, lebo niekedy si sucha oci aj skor ale neznamena to, ze chce spat. do kocika vacsinou chodime po obede. My mame na obed prikrm a podla toho kolko ho zje tak bud este dojcim alebo nie. Ale ked dojcim, tak mi vacsinou zapi pri tom a ked nie tak, sup do koca. A ked ho nedojcim, tak sa len napapa obedu, chvilku sa pohrame, oblecieme sa, prichistame kocik a ideme, to je tak hodinka po papani. v tomto pripade ho dojcim, ked sa zobudi.

sense
3. jún 2014

@gabuss ja chodim doteraz spat s malou a pri nej pospim a ona tiez potom spi dlhsie inak 20 minut a koniec....

gabuss
autor
3. jún 2014

@erickatt
nie som si ista ci je to riesenie, ale este skusim tento tyzden povodny rezim a ak to nezaberie, skusim vynechat ranny spanok ako mi tu radilo viac bab. dakujem

gabuss
autor
3. jún 2014

@mima86
no takto presne som fungovala aj ja, presne tie iste priznaky som sledovala a vo vhodny cas sup spat doma alebo v kociku. ale od jedneho krasneho dna nam to prestalo fungovat. uz som skusala hocico, ist aj skor (ci uz nie je moc unaveny) ale aj neskor (ci nahodou nepotrebuje byt dlhsie hore). ale nic nezabera. dokonca v poslednej dobe vzdy ked zaspi tak presne po pol hodine je hore. obcas sa podari ho uspat znova ale vacsinou nie. no a po pol hodinovom spanku je o pol hodinu opat mrzuty.
a aj to suchanie oci. tak ako aj ty pises. ci spi pol hodinu alebo dve hodiny alebo celu noc, vzdy po zobudeni tak v priebehu pol hodiny az hodiny si posucha oci. ale to ho tiez este necham a cakam na dalsie signaly.

aj teraz spal len pol hodinu, do stvrtej a vecer chodievame spat o pol osmej. pochybujem ze sa mi ho podari este uspat. uz som z toho zufala. mam pocit, ze sa to kazdym dnom zhorsuje. ☹

gabuss
autor
3. jún 2014

@sense
to som si aj ja vsimla. ak nie som pri nom tak 20 min., niekedy aj menej. dnes doobedu spal 45 min., co bolo super, ale potom sa to uz cele pokazilo a uz sa to taha az doteraz (zaspal o 12 na 30 min, potom 30 min. pauza a o jednej zase na 40 min., a teraz poobede opat pol hodka do 16). mamina hovori, ci mu nejdu zuby. ale ja to zial posudit neviem 😢

sense
3. jún 2014

@gabuss aj to je dost mozne, moja mala vsetky priznaky na rast zubov asi od styroch mesiacov a prvy vysie az v 8 , teraz ma 13.5mesiaca a stae len 4 zuby....

mima86
3. jún 2014

@gabuss mozu to byt zuby a s tym nic nenarobis. a moze to trvat aj par mesiacov, kym vyjde prvy. Nam to trvalo tri a aj tak sa to bohvieako nezlepsilo, ale to je mozno aj tym, ze v priebehu 1 a pol mesiaca nam vyslo 7 zubov 🙂 a stale su nejake na ceste :D Vies co, ja som uz rezignovala, prestala som riesit cas, proste sa prisposobujem rytmu maleho, ked chce byt hore tak je, ked chce v noci 5krat prsnik, tak ho ma. Stoji ma to ovela menej namahy a aspon ako tak si oddychnem aj ja. Inak este som zabudla jeden priznak unavy, kedy uz na 100% viem, ze chce spat (ale nedava ho vzdy) a to je suchanie usi. prajem vela trpezlivosti 🙂