Zavinovanie dieťatka pre lepší spánok

lolarey
4. dec 2011

Iste veľa z vás chodí na predpôrodné prípravy a kurzy o dojčení. No neviem, či vás niekto informoval o tom ako pomôcť bábätku, aby pravidelne a pokojne spinkalo. Môže sa stať, že prídete s drobcom domov a začne vám uplakané obdobie a nebude vám vedieť spinkať. Budete možno až zúfalá, tak ako som bola ja-častokrát som chcela utiecť z domu. No až pri druhom bábätku som zistila,aké nesmierne dôležité je bábätko zavinovať čo najdlhšie, hlavne na spánok. Určite svoje bábätká zavinujte-hlavne aj ručičky, aby dobre spali. Je potrebné to robiť do pol roka určite-iba tak predídete neskorším poruchám spánku a tak isto aj kolike! Takže BALIŤ a BALIŤ a BALIŤ.

anjelicek26
4. dec 2011

@lolarey - kde si toto videla prosim ta 😅 Nie mozem ti zarucit, ze v mojom sirokom dalekom okoli ziadne dieta nezavinovali a spinkavalo krasne, niektore mali koliky, ine nie, ale to je sposobene nezrelym traviacim traktom dojcata a jeho citlivostou a nie tym, ako spi.

Max mi uz v porodnici spal 6 hodin v kuse a odvtedy len 1-2x za noc a to bol kojene dieta...

lolarey
autor
4. dec 2011

PREPÁČTE, ak som niektoré mamičky pobúrila mojimi názormi. Viem že to pomáha-od narodenia nám ULITKA zmenila život-škoda,že som ju nemala aj pri prvom synovi. Každá mamička má svoju hlavu a vie o tom svoje, no boli aj také mamičky, ktoré sa mi smiali a potom som k nim prišla domov a naraz mi už iba ďakovali. Vediem si pre seba aj taký debilníček, za pol roka som pomohla 12 mamičkám (myslím tým, že som bola u nich doma a dávala rady ako baliť bábätko a vysvetľovala im spánkové cykly a režim)-vždy to pomohlo a som na to hrdá.

sante81
4. dec 2011

s tymto nazorom vôbec nesuhlasim, kolika nieje spôsobená mliekom, ale tym ze dieta zle spí. môj syn bol kojeny a spaval ukázkovo a koliky sme sa zbavit nemohli, a balit deti do 6 mes je dobra somarina. akoze beriem ked chce niekto poradit, ale neplatí všetko na všetky deti. ja som balila mozno do 6 tyzdnov, ani to mozno nie, ale pri spánku v zavinovačke do polroka určite nie

zzzz128
4. dec 2011

Zavinovačku? Tak skús sa ty na pevno zaviazať do paplona alebo niečoho tuhého keď ti je zle,či ti bude lepšie 😉

anjelicek26
4. dec 2011

@lolarey - vies ja mam na pamäti takuto proaktivnu mamicku, ktora mojej susede radila, ze dieta nesmie kojit castejsie ako kazde 4 hodiny, nechodit k nej, ked zaplace, v noci uz predsa musi spinkat a malinka to v konecnom dosledku neprezila - zomrela na zapal pluc sposobeny najmä dlhsou podvyzivou, ako 2 mesacna mala nizsiu vahu, ako pri porode.

Nemam preto taketo samozvane "pomahacky" povedat voj nazor - to ano - ale vzdy skonzultovat aj s pediatrom, lebo co je dobre pre jedno dieta, nemusi byt dobre pre druhe.

lolarey
autor
4. dec 2011

@sante81 Prosím ťa, napíš mi čo to znamená, že spával ukážkovo? Nepíšem to v zlom, ver mi prosím, môžeš mi napísať približne časy ako ti chodil spinkať. Viem, že to je ťažké, neviem aké staré bábo máš, no skús si spomenúť. Ďakujem

hoogy
4. dec 2011

@lolarey ako prepac,ale toto je take individualne.necitala som celu diskusiu. a ja osobne som maleho nemohla vobec balit lebo mu bolo teplo a nespal vobec uz len kvoli tomu. takze sme velmi skoro prestali stahovat do tych podla mna totalne nepotrebnych zavinovaciek.

lolarey
autor
4. dec 2011

@anjelicek26 To čo robím ja odporúčajú aj na novorodeneckom oddelení vo FN L.Pasteura v Košiciach. Dokonca primárka z tohto oddelenia odporúča baliť bábätká do tejto špeciálnej zavinovačky. Takže ma tu neobviňuj. Som tak isto mamka a ešte stále svojho synčeka kojím, je stále usmievavý a doružova vždy vyspinkaný. Nie som zlá matka a neradím zle-už som sa o týchto veciach totiž z odborníkmi radila!!!

anjelicek26
4. dec 2011

@lolarey - juj a nase spacie casy ako babo - 14 hodin v noci s 1-2 zobudeniami a 6h cez den ako tri denne spanky, to dieta prve tri mesiace vlastne len a len spalo.... Na dva spanky sme presli az v roku (!), Na jeden spanok terza v 15 mesiacoch - a to 4 hodinovy. Stale spi 14h v noci s jednym zobudenim a 4 hodiny cez den.

Je to spachtos a ziadnu perinku sme na tuto skutocnost nepotrebovali 😅 "Koliku" resp. problemy prdkat mal asi dva tyzdne svojho zivota, aj to len nad ranom asi pol hodinku fnukania, kym sa mu podarilo vykakat... Aj ked boh vie, ci to vobec bola kolika...len mu neslo tlacit 😝

anjelicek26
4. dec 2011

@lolarey - vravim, ze je to usmevne, ono je pekne, ze si o tejto teorii presvedcena, ale akceptuj, ze deti su stastne, spokojne, vyspinkane aj bez zavinovacky - a s kolikou zavinovacka nema uz absolutne nic spolocne. Dieta, co sa nemoze hybat sa este horsie vyprdka ci vykaka, ako dieta, ktoremu je ten pohyb umozneny. Pri druhom si proste mala stastie na dieta, co koliku nemalo. Nic viac.

Neobvinujem ta (z coho aj??), len zavinovacka nie je jedina cesta k stastnemu dietatu, na to treba milion inych veci.

bambi2
4. dec 2011

@lolarey no ak su tam vsetci ako pasteur, tak sa veru necudujem...
nechaj mamickam moznost, kto chce nech si zabali, kto nie, nech to nerobi.. kazdy tak ako uzna za vhodne... 😉 neviem ci tato tema ma zmysel, kazdy si urobi po svojom...

ikke
4. dec 2011

@lolarey co je to "do tejto špeciálnej zavinovačky"? aka je to zavinovacka? 😕

lucikan
4. dec 2011

@lolarey preboha zienka, o co ti ide? Ako mozes napisat prispevok, kde prezentujes akoze jednu univerzalnu radu na plac, spanok a este aj koliku? A este sa aj ides dohadovat so zenami, co ti pisu skusenosti s vlastnymi detmi, ktore vyvracaju tu tvoju mantru "zavinovacka"? Trochu skromnosti by to chcelo.

macamac
4. dec 2011

všetko je individuálne, každá mama nájde ten správny spôsob pre svoje dieťatko-resp. dieťatko to dá najavo,ako sa dobre cíti
ja som v časopise Mama a ja čítala taký príspevok, jedna mamina sa tam lekárky pýtala, či je správne,že balí malého ešte ako 6-mesačného do perinky na spánok. odpoveď? že je to nevhodné 😉 a pre jeho zdravý fyzický aj psychický vývin by už malo spať voľne. a to písala lekárka 🙂
takže-každá minca má dve strany a nič nie je použiteľné paušálne 😉

macamac
4. dec 2011

@lolarey nech to odporúčajú bárs aj v pôrodnici na Miami 😉
ak by moje dieťa vrieskalo z perinky, určite ho tam nenechám len preto,že to niekto odporúča 😉
zariadim sa podľa seba, dieťatka a zdravého sedliackeho rozumu 🙂 a inštinktu maminy 😉

lolarey
autor
4. dec 2011

@anjelicek26 Tvoje slová...a s kolikou zavinovacka nema uz absolutne nic spolocne. Ja som to nikdy nepovedala! Povedala som iba, že bábätká, ktoré nevedia dobre spávať, je dobré zavinovať aby sa tak predišlo nepravidelnému spánku a častému budeniu a tak sa predíde aj kolike. Dokázala som to už na viacerých deťoch-ináč posledná vec ktorú napíšem-kolika netrvá iba 2 týždne trvá v priemere 3 mesiace. Skoro všetky mamičky, pri ktorých som bola mi volali v čase keď ich drobci mali od 3 týždňov do 8 a všetkým som odporučila baliť do ulitky ktorá pomohla aj nám (predtým od narodenia vôbec nebalili alebo len sporadicky) vždy v čase keď malo ísť spinkať-ešte som im nastavila časy ako spinkať a VŽDY to zabralo. Bábätko od 1 mesiaca by malo ísť opäť spinkať od posledného zobudenia do 1 až 1 a pol hodiny. A staršie bábo od 2-3 mesiacov do 2 hodín má zasa spať-to si vedela??? To nemám z mojej hlavy. Končím

anjelicek26
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
traktor
4. dec 2011

podla mna si mala zacat inak..stacilo napisat, ze ty mas taku skusenost..napisat co a ako..su mamicky, ktorym to urcte pomôze, tym si to mohla blizsie vysvetlit, napisat..ale tu mi to prislo ako jediny nazor, ktory je spravny je len ten tvoj..lebo u vas to tak fungovalo..su deti a deti, na kazde plati ine..skus nepresviedcat tak *tvrdo*..skus to inak.. 😉

estterka
4. dec 2011

@lolarey a tie deti,ktorym si pomohla,tie boli hned stastim bez seba ked ich zviazali alebo si privykali a napriklad zo zaciatku v zavinovacke si poplakali,ale mamicke si poradila vydrzat to?

lolarey
autor
4. dec 2011

@anjelicek26 že anjeliček??? Ja od začiatku na nikoho neútočím, ty útočíš na mňa. Ano, možno som mala začať inak-teraz ľutujem. Na takúto mamku ako si ty, by si mali dať pozor ostatné mamky-keby si mala díku, tak ju do mňa aj pichneš.

emily_666
4. dec 2011

@lolarey
no ty si teda premúdrená, že baliť, baliť, baliť. Ja som malého dávala do perinky asi do 4 mesiacov, pripadal mi taký drobunký, že bolo lepšie ho držať v perinke. Podľa teba to teda mal byť spokojný chlapček, ktorý perfektne spinkal. Devucho, omyl ako vyšitý.
Koliky do 9 mesiaca, neustále, nonstop, nič nezaberalo. Jeho spánok, dalšie hrôza, ktorú by som už zažiť nechcela. Ak to pomohlo tvojmu druhému dieťaťu, určite to nebolo vďaka zavinovaniu, ale jednoducho vďaka tomu, že je to uplne iné dieťa ako tvoje prvé.
toť moj názor

lolarey
autor
4. dec 2011

@estterka Ani jedno bábo neplakalo, od chvíle čo som ho zavinula, tak sa ukľudnilo a zaspalo.

bambi2
4. dec 2011

@lolarey tak to by som chcela teda videt na vlastne oci!!!!! 😉

estterka
4. dec 2011

@lolarey a preco si myslis,ze je dieta stastnejsie same v zavinovacke ako pri kontakte s mamou v satke,ktora len tak mimochodom,tiez uzasne pomaha? preco si myslis,ze dieta nepotrebuje pocut srdce,ktore poculo 9 mesiacov v bruchu,ze nepotrebuje citit mamu? vies,ze takemu novorodencovi je suma fuk,ci je noc den a kde je,potrebuje hlavne citit mamu? preco sa ti zda take super dat dieta same v zavinovacke spat-myslies,ze sa neciti samo? a nebalia ani u ans v zahranici deti,nikto nikde. zato tu mame plno marokancov a tie svoje deti od narodenia nosia a este som nepocula jednu mamicku sa stazovat na koliky alebo nespokojne dieta 😉

kukucg
4. dec 2011

@lolarey pozri, spanok je tiez individualna potreba, aj dospely niektory musia spat 8 hodin inym staci 5 a napisat ze dieta ktore ma mesiac musi zase ista spat po 1-1,5 hodine... hm co ti poviem.. ako ktore, myslim ze je davno prekonane dojcit kazdych x hodin, spavat kazdych X hodin...
a akceptuj, ze za problemy so spankom sa mozu skryvat aj ine priciny, napriklad psychosamaticke, neurologicke, organicke... a ty nie si odbornik preto to nemozes odhadnut, takze zavinovacka moze pomoct NIEKTORYM detom ale nie VSETKYM!!!!!! Preto to neprezentij ako jedninu spravnu vec, a ak to nahovaras matkam dalsim mozes zapricinit ze sa zanedba nieco ovela zavaznejsie.
Suhlasom s @traktor mala si to hlavne inak napisat...

lucadra
4. dec 2011

@anjelicek26 Hehe, mala by si požiadať o zmenu nicku na čertíček. Myslím skôr, že ona tú dýku bodla do teba skôr. Ale tak nerieš, klud, ona sa radí medzi tie maminy, ktoré maju vždy pravdu a trvaju si na svojom asi. Tak mi to pripadá.

anjelicek26
4. dec 2011

@lucadra - pouvazujem nad tym 😅 Proste nemam rada takych ludi, co su az tak presvedceny o svojej pravde, ze ju "predavaju" ako univerzalny recept na spokojne dieta. Ale toto by mohlo fungovat len v pripade, ze by sme deti robili cez kopirak....

hoogy
4. dec 2011

@lolarey jaj ako mozes napisat ze dieta ma spat tolko a tolko od prebudenia. to je dobra blbost. to vo vsetkom sa riadis tabulkami? musis aj ty pochopit ze tvoj nazor nie je jediny spravny a je vela deticiek ktorym zavinovacka nepomohla.a to ze si sa pri prvom synovi natrapila a pri druhom nie prikladaj skor rozdielnosti povah.

zuzanockamt
4. dec 2011

@lolarey celu temu zatial necitam, reagujem len na uvodny prispevok ... ja som mala syna v zavnovacke len v porodnici, aj to nie stale a potom mozno 2 dni doma, ale len chvilku, lebo som usudila - chvalabohu, ze je to dobra, s prepacenim hovadina 😝
moj syn v zavinovacke ani velmi byt nechcel, v porodnici mu to bolo skor jedno, mal zltacku a iba spal a bolo mu jedno, kde a ako, ale bilirubin jedneho dna klesol a uz mu potom vobec nebolo jedno kde a ako spi ... ja som zastanca nosenia a myslim si, ze nosit dieta a mat ho v naruci je to najprirodzenejsie - pre matku aj pre dieta ... novorodenca mozme nosit teoreticky aj 24 hodin, prakticky to samozrejme mozne ni je ... ale pre neho je to fyziologicka poloha a omnoho vhodnejsia ako natiahnute v zavinovacke ako nejaka mumia ... co sa tyka kolik - opät vyhrava nosenie, crievka sa pohybom prirodzene masiruju a ak sa nosi vo zvislej polohe, tak sa predchadza vracaniu natravenej potravy, cize sa zmiernuju prejavy refluxu
dalsia vyhoda nosenia je v tom, ze klbiky su v prirodzenej abdukcenj polohe - ako pri sirokom baleni, cize, kto nosi, nemusi balit nasiroko - ale opät len pri noseni zvislo
no a najväcsi benefit nosenia podla mna - blizkost matky = pocit absolutneho bezpecia a istoty pre dieta, novorodenec zaziva podobne pocity ako v maternici - citi matkin pulz, dychanie, vonu, teplo, hojdave pohyby pri chodzi - toto mu umoznuje sa adaptovat na vonkajsie prostredie bez stresu a je omnoho pokojnejsie a tiez menej place, nosene deti takmer neplacu
pre matku ma nosenie tiez iste vyhody - okrem tych praktickych, ze ma volne ruky a moze fungovat tak ako pred porodom su tu este aj tieto - lahsie si nadviaze a vytvori prirodzeny kontakt s dietatom, pri problemoch s laktaciou moze dojst k jej upraveniu, resp. k zlepseniu, urychluje sa poporodne zotavovanie a postupne sa zvysuje fyzicka kondicia
o noseni mam dost aj v mojich clankoch, takze kto ma zaujem, informacie si najde, toto bol fakt len strucny suhrn

zuzanockamt
4. dec 2011

@lolarey takze ja tvrdim jedno, zavinovacku ani nekupovat a nosit, nosit, nosit, aspon do polroka, mam to odskusane a vysledky vidim