Zmena krstného rodiča

zuzanajamriskova
18. jún 2014

ahojte chcem sa spýtať...myslíte že sa nejak dá zmeniť na fare krstný rodič? Z rodinných problémov (ktoré sa už nikdy nenapravia) sme sa rozhodli zmeniť nášmu synovi krstnú mamu.....má len jedného krstného rodiča ktorý o neho vôbec nejaví záujem tak som sa rozhodla že ak sa to dá tak to zmením.....poradte mi prosím ak s tým máte nejaké skúsenosti alebo o tom niečo viete...dakujem

motiilik
18. jún 2014

Ahoj...ja som to riesila asi pred 4 rokmi...dekan mi povedal,ze papierovo sa to neda zmenit,ale na prijimanie a podobne si mozem zvolit koho chcem,nemusi tam byt pravy krstny rodic..dcere som vysvetlila,ze jej povodna krstna mama nejavi o nu zaujem a tak si vybrala sama,koho chce a tak to aj berieme...papier ti aj tak nik nekontroluje,podstatne je,ze obe strany su po tejte zmene spoojne a hlavne dcera..takze ma novu krstnu mamu dcera,sice nie paouerovo,ale berieme to tak,ako by to bolo..nikde v zivote to nevyuzije...nepomohla som,prepac...vela stastia 😉

martija
18. jún 2014

@zuzanajamriskova asi najlepsie bude ked skocis priamo na faru, ale moc pochybujem,ze sa nieco zmeni, to je ako svatba v kostole, pred bohom budu stale svoji,rozvod nic nezmeni..
A okrem toho, co farar, to iny nazor, niekde ti napriklad dietatko nepokrstia, ak nie su rodicia sobaseni v kostole..inde ano....je to individualne, takze ja odporucam ist priamo na faru,alebo za fararom na "pokec".

vianne
18. jún 2014

sklamem ta, ale krstny rodic sa zmenit neda, je to vzdy len ta osoba, ktora stala ako svedok pri krste....ak sa krstny rodic nesprava tak ako by mal, a neplni svoje povinnosti krstneho rodica, oficialne to nezmenis. ale mozes pre dieta najst ineho blizkeho cloveka, ktory mu ako krstny rodic bude...bude pre neho prikladom, bude ho ucit viere, a bude mu blizkou osobou- priatelom....moji krstni rodicia sa o mna od nejakeho casu nezaujimaju, dokonca mi v najtazsom obdobi mojho zivota neskutocne ublizili.....odpustila som, ale nezabudla. krstni su mi nadalej, boli to oni, ktori ma krstili, ale casom som nasla inych ludi, ktori su veriaci, su mi oporou a ktori mi pomahaju aj v osobnom duchovnom zivote...najdi svojmu synovi niekoko, kto sa rad ujme tejto ulohy "nahradneho krstneho rodica" a ked bude vacsi, povies mu co sa udialo, a ze krstny je pre neho teraz niekto iny....

bahira1962012
18. jún 2014

@zuzanajamriskova ahoj tak my to máme asi tak ,že mužov brat je oficialny v kostole ale dcérku učíme volať krstnými z mojej strany brata a jeho ženu,su neoficiálnymi 🙂 pretože su viac s dcérkou a javia záujem a kupujú dary a berú dcérku von,prechádzky,zmrzky 🙂 nikto s tým problém nemá ,nie su sobášení v kostole ,tak preto 🙂

monicm
18. jún 2014

presne ako tu už písali,oficiálne to nejde,tiež sme to riešili,ale tiež nám poradili,že máme vybrať iných,ktorí budú suplovať túto úlohu a ked bude dostatočne veľký,tak to synovi vysvetlíme.

hermina_
18. jún 2014

@bahira1962012 uz len to je dovod na zmenu krstnych, kupuju DARY
je to teda riadne ujete, ulohou krstnych je nieco podstatne ine

bahira1962012
18. jún 2014

@hermina_ samozrejme že dary nie su doležité ale aj to, že sa malej venuju,čo je podla teba doležité? v podstate sme krstných nemenili ,niečo si prehliadla,potrebovali sme len niekoho kto by splnal farárové cirkevné nariadenia v kostole,ten človek nemal záujem byť krstným ...

syrik
18. jún 2014

Keď človek chce mať krstných,O ktorých si je ísty, že budú dobrí, tak robí problém cirkev. Ja keby farára neoklamem, tak riešim to isté, čo vy,lebo by som musela zvoliť niekoho, kto bude vyhovovať cirkvi. To po prvé a po druhé,okrem vedenia deti ku viere krstni žiadne povinnosti nemajú. Nie sú povinní sa vám starať o deti,ani kupovať dary.To je môj názor. Od toho sú tu starí rodičia, aby sa o deti zaujímali. Lenže podľa niektorých to nie je povinnosť starých rodičov, ale krstných.

bahira1962012
18. jún 2014

presne tak ,cirkev je ujetá a to teda poriadne 😀

isis
18. jún 2014

Och, aj ja by som chcela zmenit krstnych rodicov,alebo aspon ich vyskrtnut...Ani to sa neda? Nejako ich anulovat ako krstnych, alebo co?

kristiii
18. jún 2014

@syrik presne tak. Ja kvôli tomuto nemám birmovku /aj keď v konečnom dôsledku to vôbec neľutujem, ale vtedy som o ňu ešte stála/. Vybrala som si za birmovnú mamu moju tetu, ktorá mi je dodnes najbližšia z celej rodiny no farár mi ju zatrhol lebo nebola vydatá v kostole. Tak som sa na celú birmovku vykašlala.

bahira1962012
18. jún 2014

@isis zmeniť možeš,dieťa nech oslovuje toho koho uznáte za vhodné,či vyškrtnete alebo nie,záleží na tom čo je na fare v lajstroch? komu to pomože?

angel1223
18. jún 2014

ja mam ten isty problem.....bola som na fare a to sa zmenit uz neda,ale ked bude mat prijimanie moze si dat koho chce.bohuzial....

isis
18. jún 2014

Lenze tie lajstra su dolezite...aspon pre tu druhu stranu a stale si mozu akoze narokovat ze su krstni a tak pod... je to na dlhsiu diskusiu...

bahira1962012
18. jún 2014

@isis nárokovať? v čom? kedy?

isis
18. jún 2014

Och, toto sa mi nechce rozpisovat. Niektori predpotopni krstni rodicia maju zafixovane ze su vlastne druhými akoby náhradnými rodicmi. Ked sa napr. nieco stane s rodicmi ze majuna ne pravo oni a pod...To je naozaj na dlho. Preto to chcem riesit na papieri!!!

zuzanajamriskova
autor
18. jún 2014

je to hrozné že človek chce pre svoje dieťa to najlepšie a cirkev mu v tom bráni kvôli nejakým papierovačkám......ked sme krstili druhého syna tak som si vybrala moju sestru pretože fakt o obe moje detí javí záujem, stará so o ne má ich rada....no len preto že má priatela a žijú v spoločnej domácnosti tak nemohla lebo žije v hriechu popri tom sa budú brať.....tak som tiež rozmýšlala že ich oklamem a poviem že žije sama no podla občianskeho videli že majú rovnaké adresy tak som to neriešila a dala som svojho brata....ten je na papieroch a ju voláme krstná....nakoniec nám farár vyšiel v ústrety aspon tak že na krste tam stála s mojím bratom a je zapísaná ako svedok 🙂 takže asi takto to budem riešiť aj pri staršom synovi kedže sato zmazať nedá....aj pre neho bude krstná moja sestra ak s tým ovšem bude súhlasiť čo myslím že bude...a švagrinej oznámim že už nie je krstná mama môjmu synovi.....

syrik
18. jún 2014

@isis Toho sa neboj,keď nejavia záujem teraz,potom by ho isto nejavili. A okrem toho, O tom rozhoduje súd a nie cirkev...Našťastie..

evica01
18. jún 2014

@isis mozes ich udat za obtazovanie, pri najhorsom. Inak... cas vsetko vylieci.

evica01
18. jún 2014

@bahira1962012 moslimovia su lepsi? Rozmyslam.

bahira1962012
18. jún 2014

@evica01 neviem, takých nepoznám 😖 Boh je len jeden,farárov atd. je vela a potom vidíš aký bordel je tu 😀 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenbea
19. jún 2014

@zuzanajamriskova zmeniť sa to neda. ale môžeš niekoho požiadať, kto by ti chcel pomahať s kresťanskou vychovou dieťaťa, aby ho akože zastupoval. moji krstni tiež nejavia zaujem, pretože naši nemali koho dať a byvaju aj tak daleko, tak sme vôbec nie v kontakte, ale nevadi nam to.

jajka257
23. jún 2014

Aj my riesime to iste. Krsna mama nema zaujem a vobec sa nezaujima. Ani nezavola na narodeniny, meniny a ze pohrat sa nehrozi. Tak som oslovila jednu super kamaratku, ktora malu zboznuje a je vyriesene. A tato kamartka vie, ze keby sa nam nieco stalo, Baska bude u nej. Chceme to spravit aj po pravnej strannke. A oficialna krsna mama, ktora k nam dosla, lebo bola tehu a prisla si vypytat veci po malej ako nany, postielku a ine to dostala od malej rovno medzi oci: Teta a ty si kto? A ked povedala, ze krska, tak mala zahlasila: urcite nie, ja mam Janku.....a bolo 🙂

roxi
23. jún 2014

@isis
@jajka257
súd nezverí do starostlivosti krstných rodičov deti, len preto že sú ich krstní. Ak by sa vám niečo stalo, deti budú zverené len priamym príbuzným - vašim súrodencom, či rodičom, ak o ne prejavia záujem.

@jajka257 - nie je možné právne ošetriť to, že v prípade, že sa vám niečo stane, tak zverujete dieťa niekomu konkrétnemu - aspoň pred pár rokmi to na SK možné nebolo a nemyslím, že by sa niečo v tomto smere v zákone zmenilo.

zita19
23. jún 2014

@isis ano, v davnej minulosti krstni rodicia mali za povinnost starat sa o svoje krstne deti ak sa ich rodicom nieco stalo. Vychovavyli ich, zivili spravovali ich majetok az do dospelosti, priadne sobasa. Ale dnes uz krstni rodicia tuto funkciu nemaju. V pripade nejakych nestastnych okolnosti urci nezletilym detom opatrovnika sud a ten vonkoncom nezaujima, ci konkretni ludia, ktori poziadaju (alebo aj nepoziadaju) o opatrovnicstvo su alebo nie su krstni rodicia. Krstni rodicia maju funkcionalitu iba pred cirkvou a rodinou. Inac je celemu svetu a obzvlast statu tento titul uplne ukradnuty.
Takze co sa tyky cirkevnych zalezitosti musis si to vyriesit s miestnym zastupcom cirkvi. Co sa tyka vztahov medzi vami, dietatom, krstnymi a zvyskom rodiny je to len na vas ako sa zariadite. A stat sa na toto vo svojom rozhodovani vonkoncom nezaujima.

mizu89
23. jún 2014

@zuzanajamriskova ahoj ja ma ten isty problem tiez by som chcela zmenit krstnych rodicov lebo kr.matka nejavy zaujem a kr.otec je pre mna alkoholik a alkoholikom aj ostane.chcela som to riesit tak aby moja rodina nebola na posmech priatelovej rodine ak by sme sa zobrali.pytala som sa na to osobne farara a on mi povedal tak ako vravi vianne ze sa to zmenit neda tak som bola sklamana za odpoved co mi povedal farar a farar fajn clovek len bohuzial ☹

jajka257
17. júl 2014

@roxi hmmmm, tak mame problem, rodicov nemsm, obaja sme jedinacikovia a manzel sa chysta svojich rodicov zbavit svojpravnosti. V takom pripade co? Daju ju do domova aj ked je clovek, ktory ju bude chciet a bude jej porucnikom a ktoremu verim? Neviem, ja som mala ustanoveneho porucnika v pripade,ze by rodicia umreli pred mojou 18 a boli to nejako oficialne dane.

ukulela
17. júl 2014

@isis papier z krstu je pre tento stat (s prepacenim) bezcenne flajstro. keby sa aj rodicom nieco stalo, krstni by dieta na zaklade tohto papiera nedostali. rozhoduje totiz sud. (ak su krstni ale napr surodenci rodicov - teta, ci ujo - a stari rodicia si dieta nemozu nechat, tak by dieta mohlo ostat u krstnych - ale to nema s ich funkciou "krstni" nic spolocne, ale je to o rodinnom vztahu.
inas ak sa bojis, ze trebars ostanes v zlej fin, situacii, na ulici a kstrni si preto vysudia ksrtna, tak to urcite nie ...

krstnych z krstneho listu nevymazes, mozete vybrat inych birmovnych ci na svatom prijimani, ci coto dalej nasleduje (pardon, u mna to skoncilo krstom a viac sa nic neriesilo 🙂

roxi
18. júl 2014

@jajka257 bohuzial, v našom state zatial pravne nevies zverit dieta konkretnej osobe. Ja nemam rodicov a svokor by nebol schopny sa o deti postarat, chcela dom ich zverit v pripade, že by sa nam nieco stalo priatelke, bola som za notarkou, lebo som riesila aj zavet a bola som sklamana, ked mi povedala, že u nás dieta nemozes zverit. Ak by o deti nikto zaujem neprejavil, tak kamaratka može poziadat o ich zverenie do vychovy ci adopciu, šle ak sa ozve niekto hoci aj vzdialenych pribuznych, vraj ma vacsiu sancu ten. Sorry za pravopis, pišem z mobilu.