Zmena spôsobu uspávania na bradavke na samostatné zaspávanie

vonicka
4. mar 2013

Ahojte, mam rocne dieta a chcela by som sa spytat zien, ktore maju skusenost s uspavanim na bradavke (nemusi to byt len kojenim, staci aj dudlovanie) ako ste to neskor zmenili. Dieta mi bez bradavky nezaspi - viem, nie je ani zdaleka jedine - a v podstate sa ani nechcem stazovat, iba poradit, ci je rozumne a relativne lahko preucitelne v tomto veku, aby sa naucilo zaspat v mojej pritomnosti a v rodicovskej posteli, ale bez tej bradavky. Niekedy je to uspavacie kojenie dost na nervy, lebo maly sa pri tom strasne kruti, vyhadzuje si do vzduchu zadok, vykopava nohy a podobne, neni mi to moc prijemne. Mame este aj taky problem, ze je to dost aktivne dieta a kym nie je "na smrt" unaveny, tak proste bude zliezat z postele, rozpravat, vyplakavat (skor ide o take zavijanie z protestu ako naozajstny plac) a nakoniec zaspi po hodine alebo dvoch z uplneho vycerpania a to ho tiez musim objimat. Necakam, ze zacne zaspavat sam v postielke 🙂 som realista. A ani ho nejdem nechavat vyplakavat. Zaujimaju ma vase skusenosti, ako to u vas prebiehalo a kolko asi trvalo, kym sa dieta naucilo zaspavat vo vasej pritomnosti ale bez toho cucania 🙂 Druha otazka, myslite, ze ma vobec zmysel ho to snazit ucit, alebo si len zbytocne komplikujem zivot? Dakujem velmi pekne 🙂

michaela.g
4. mar 2013

@vonicka Ahoj, moja skusenost mala mala tak 12 mesiacov a uz som nevladala...
Metoda nechat vyplakat, ale s citom. To znamena ze som z izby neodisla, postielku som dala k nasej posteli co najblizsie. Dala som jej mliecko a dala ju do postielky, kazdych cca 5 minut som ju pohladkala a polahla. Bola to narocna prva noc, trvalo to skoro hodinu.

ALE ostatne spanky boli uz lepsie behom 3 dni zaspala bez stresu, trosku skusa ci si to nerozmyslim musis byt odhodlana... Stale zostavam v izbe kym uplne nezaspi. Ale stale je to pohodlnejsie lezat v posteli ako ked mi zaspavala na prse a zizlala ma aj hodinu... V noci sa vo svojom 1 roku budila kazde 2 hodiny na papanie, to bolo doost narocne.

Po 3 tyzdnoch sa napapa, ulozim do postielky a niekedy si uz ani nestihnem lahnut a mala spi... V noci sa budi okolo 03:00 to dam uz mliecko a este postiahne do 05-06 a to ju uz potom beriem k sebe do postele.

Zaciatok bude narocny, plac a pod... musis byt ty odhodlana a hlavne musi byt aj partner na tvojej strane...
Ked zacala vyliezat z postielky, tak sme ju to trosku aj naucili aby to bolo hlavne bezpecne, ale vie ze ked 3 krat vylezie tak zatvorim dvere na izbe a bude ... Mala skusa- place ale mam vyskusane ked ju necham plakat tak do 3 min sa ukludni, Potom (v 21 mesiacoch) sme pekne presli na spanie vo velkej posteli a funguje to dalej... Mala ked skusa tak proste zavriem dvere, mala chvilku pomrnci, ale sama vlezie do postele a aj sa sama prikryje a pekne zaspi...

1st_time_mum
4. mar 2013

Fiha, obdivujem ze tu hovorite o rocnych dietatkach, ktore zaspavaju na prsniku.. ja som sa tohto bala, a preto ked nas chlapec mal tri mesiace, zacala som s metodou vyplakania.. aj ked u nas to je silne slovo, pretoze maly plakal len prve dva vecery, a to presne asi 10 minut prvy vecer, a 7 minut druhy.. treti vecer uz bol v pohode.. ja som sa snazila udrzat rezim, to zn. ze kazdy vecer som ho nakojila v rovnaku hodinu, ulozila do postielky, zapla kolotoc. Isla som podla knizky "Kazde dieta vie zaspat samo", prvy den som isla rezim 3-5-7 minut, potom 5-7-9. A bez prehanania, po tyzdni fungujeme (klop klop na drevo 🙂) uz dva mesiace. Maly ide do postielky nakrmeny a bdely, zapnem kolotoc, este si dvadsat minut brble a krasne zaspi.. Treba to vydrzat, prinasa to urcite ovocie - podla mna hlavne teoria, ze dietatko treba nechat, nech sa skusi ukludnit same.. on pride na to, ze to kricanie nema zmysel 🙂)) Drzim palce!!

boka79
4. mar 2013

@vonicka

ahoj, mame podobnu situaciu akurat teraz, aj , co sa tyka aktivneho dietata, on ked zaspava, tak dudluje, potom pusti, lozi po posteli, vstava a neviem, co vsetko, potom zasa sa prisaje a takto dokola , ale on niekedy zaspi aj bez prsnika, prave vtedy, ked ho tak casto pusta. Casto ho musim objta, aaj ked sa mu to niekedy nepaci, najradsej by v tej svojej unave liezol na gerlach , chvilku sa pozlosti a potom sa skludni a zaspi, ale to len vtedy, ked prsnik nezabera. oducit sa mozno da tak, ze skusi tayo uspavat, ja som to este neriesila nejako, ale budem musiet, aby sa naucil zaspavat s tatom. Tiez nenecham vyplakat, taketo metody dietatu nepomozu, myslim, ze treba len skusat nieco nove. U nas take pevne objatie a prichytenie noziciek, aby ich nedvihal zabera, aby sa skludnil a potom zaspi.

romcha
4. mar 2013

ahoj,ja uspavam asi rovnako ako ty 🙂 tiez mi pocas vecerneho uspavania ukazuje svoju obratnost- az sa nestiham cudova,t akych pozicii je schopná s bradavkou v ustach. aj mna to vycerpáva,niekedy som z toho deprimovana,nervozna-ved to boli a trvá.ale v poslednej dobe,asi styri dni,je to tak,ze ked si lahneme do postele,dam jej prsnik,zaspi za 10minut-bez akrobacie,otoci sa na druhý bok a spi. (spáva s nami v posteli,v noci si takmer sama najde prsnik,naje sa,otoci sa a spi) normálne sa možem ist vecer po 15mesiacoch osprchovat 🙂 najlepsie je,ze tak zacala spavat bez nejakeho mojho podnetu,pretože ja som sa uz davno vzdala ++

vonicka
autor
4. mar 2013

@boka79 - mne zaspal bez prsa a v posteli (rodicovskej, ako inak) asi tak do 10x za cely svoj zatial rocny zivot. A vam nevrieska, ked ho drzite pevnejsie v objati a za nohy? U nas by bol z toho cirkus 🙂 ja ho obcas trosku pridrzim na mojom hrudniku, ale potom sa vzpiera a nema to vyznam.

@1st_time_mum - vies, ja som pisala, ze nebudem praktizovat vyplakanie, na to mam jasny nazor. mimochodom, nechat vyplakat 3 mesacne dieta je silna kava. ja viem, je to uplne tvoja vec, ale je to naozaj este strasne male dieta. Budes mi oponovat tym, ze si dosiahla, co si chcela, ale nikdy nevies za aku cenu. Ale nerozoberajme to tu, nechcem sa vlastne o tom bavit. Nech sa vam dari 🙂

@michaela.g - dakujem za odpoved. ked ja hadam nemam svedomie ani na to vyplakavanie s citom. :( navyse maly spi so mnou, to menit ani moc nechcem, lebo mi to nevadi. Ja by som proste len chcela, aby nebol az taky zavisly na mojom prse pri tom zaspavani, ale vidim to tak, ze asi to necham tak ako to je, alebo pockam kym mi bude ako tak rozumiet a budem mu dohovarat 😀

@romcha - no moj ked je unaveny (uz tak naozaj unaveny, nielen trosku) tak mi na prse zaspi do 5 minut, este dalsich 5 minut pockam aby vytuhol a potom mozem odist v pohode. Cize nemozem sa stazovat, ze to uspavanie je zle, ale mne ide o to, ze sa bojim, ze si na to tak zvykne, ze neskor ho to budem odnaucat este tazsie ako teraz. To je ta vec, ktora mi vrta hlavou, kedy je ten najlepsi cas odnaucit od prsa. Neviem ci je rok vhodny vek, alebo mam cakat este dalsieho polroka, pripadne rok (uz viac by som ale naozaj nechcela)

reanda
4. mar 2013

odpoviem na druhu otazku - hej, zbytocne si komplikujes zivot 🙂 ..ak to nie je take, ze uz ti z toho voda zo zubov tecie, tak to neries, raz z toho vyrastie a nemozes urobit nic lepsie, ako dat mu to, co prave potrebuje - ked to zvladnes
od prsa dieta nemusis nikdy odnaucat, ono sa "odnauci" same, az ho nebude potrebovat a raz ten cas urcite pride, to sa bat nemusis 😉

rebroza
4. mar 2013

@vonicka mne pomohlo, ze som si k dcerke sadla a nie lahla. tiez zaspavala u nas v posteli na prsniku. ked som si sadla, lahla si vedla mna, alebo na koleno... (postupne som ju "nutila" lezat na vankusi a nie na mne, ked uz sme uspesne zrusili prsnik na zaspavanie). ale tiez sme museli niekto pri nej byt, kym nezaspala.
doteraz je plus spaci vak. ked ho nema, vymysla. ked ju dam do spacieho vaku, tak lezi. obcas ho nechce a protestuje, tak navrhnem, ze "precitame" knizku - par minut kukame obrazky, rozpravam jej a popri tom ju dam do vaku..
a zhruba pred mesiacom (teraz ma 20m) sme ju prestahovali k bracekovi do detskej a na nase velke pocudovanie, zaspavaju spolu, bez nas a v tichu. precitame nieco jednemu, druhemu, zhasneme a je ticho.

boka79
5. mar 2013

@vonicka
on sa pozlosti, vrieska, ale velmi kratko, par sekund, lebo je taky vycerpany, a potom behom sekundy stichne a spi, to je jediny sposob, ako ho skludnit, kedze nema dudlik a prsko v tom momente nechce.. INAK BY SA MI GULAL, VSTAVAL AJ DVE HODINY V POSTELI,JA SA MU TO SNAZIM VYSVETLIT, ALE JE NA TO MALY, mYSLIM, ZE JEHO TEN KRATKY PLAC akoby ukludni a potom zaspi. On sa az tak nevzopiera,aby to nevyznelo, ze ho musim prilahnut. 🙂 ale place.

Skus nech ho uspi tato a tak sa mozno nauci aj bez prska zaspat, ja to musim skusit, lebo idem od aprila do roboty a musim niekedy aj vecer byt prec, takze tata musim zainteresovat, urcite to neudbe uplne bez placu, ale lespie, ako nechat vyplakavat, nechat ho sameho, alebo tak. Ja tiez chcem, aby s nami ostal v posteli.