Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Žužlete a šušlete na svoje deti?

prdelinka12
7. aug 2012

Žužlete a šušlete na svoje deti,keď sa s nimi bavíte ?

enya00
7. aug 2012

nie,ani to nemám rada ked sa s malým niekto tak rozpráva,ide ma vtedy roztrhnúť... 😖 ako ešte je malý tak dúfam,že ked bude väčší tak s ním budú hovoriť normálne nie tie zdrobnelinky a otrasné šušlaninky ble 😨

lypka
7. aug 2012

áno a malá to má rada 🙂

gaby21
7. aug 2012

Nie, nikdy som to nerobila, znie to otrasne, ked sa tak matky rozpravaju s detmi, ako pochybujem, ze tie deti vedia o com sa s nimi ich matky rozpravaju, ak sa to vobec rozhovorom da nazvat 😖

ichbinich
7. aug 2012

Nie, ani si neprajem, aby tak nanho hovorili ini...

Ako sa ma poriadne naucit rozpravat? Mame jeden pripad v rodine, co chlapec nevie poriadne rozpravat ☹ a ma ist do skoly...
Bohuzial moj syn sa od jedneho kamarata v jasliach naucil hovorit L namiesto R, aj ked R vie krasne povedat ☹ Tak mu poviem, ze mu nerozumiem, nech mi to zopakuje este raz poriadne.

Nieco uplne ine su slovne hracky, vymena pismeniek a pod. Ale to je v ramci hry, hra s jazykom, a nie schvalne suslanie.

bubelko
7. aug 2012

nie, nikdy som to nerobila a ani nevidim dovod to robit. zdrobneniny, to obcas pouzijem, ale len ak sa to hodi. ziadne take, ze ci si da parocek, chlebicek, polievocku.... ved by som z toho zcvokla. za chvilu by to bolo -icek sem a -cka tam. a o to fakt nestojim 🙂

zmrzlinkams
7. aug 2012

rozpravam snou normálne aj ked sa najde chviločku kedy spolu sa hrajeme a blbneme tak trošku sa necham uniesť ale počas normálneho rozpravanie davam slovička čo by sa ona mohla skor naučiť hovoriť a chapala tomu ako potom mi to začala hovoriť šušlavo vraj je problem odnaučiť ...
napr. ked snou hovorim tak sa jej opytam kde je havo (namiesto psika lebo to je pre nu ťažke) alebo tato ma autičko brm brm, či kupi-kupi už viem že je to kupanie, tani - tani je tancovanie, hači je sadnuť a tak neviem niekedy ked ju mam na rukach a rozpravam sa snou tak vidim ako sa sanži a hybe tymi uztočkami akoby chcela aj mne niečo nazat povedať sustredi sa na to a tak sa zlato tvari a potom z nej ide nejaky zvuk a potom povie dadada aaaa ba de a neviem čo ešte 🙂 tak sa zasmejem ako sa sanži a ona je šťastna že mi niečo povedala 🙂 🙂 🙂
tieto zdrobneniny použivam ale len pri určitych veciach ale vyslovene šušlať na nu tak to nie , deti okolo seba nema tak sa viac snou rozpravaju dospeli dospelacky alebo vidim ako vnima a počuva ked sa mi medzi sebou rozpravame a to sa rozpravame normalne medzi sebou 🙂

norwayka
7. aug 2012

Nie, snazim sa dokonca aj velmi spisovne, i ked uz zabudam, co a ako. Ja mam dvojjazycne deti a snazim sa ich naucit po slovensky co najspravnejsie.

gubcikova
7. aug 2012

príklad
my komunikujeme normálne-ona komunikuje na úrovni
dedko sa s nou majzle-ona príde domov majzle a mrnčí pre každú hlúposť
my to potom dlho dávame do poriadku

turistka
7. aug 2012

nie a aj ostatných som na to upozorňovala, že si to neprajem

sintra
7. aug 2012

Nie!

katren
7. aug 2012

nie a tiez som upozornila, ze si to neprajem......ako sa potom nauci normalne rozpravat???

zuhana2
7. aug 2012

nie, len ked sa blaznime a napodobnujem ich, im sa to lubi

indiankaindi
7. aug 2012

nerobili sme to, keď bola dcéra malá a výsledkom je, že dnes opravuje nás, ak povieme niečo nespisovne. Takže sa to vyplatilo 😉

lenka_b
7. aug 2012

Nie, vzdy som chcela, aby sa mala vedela pekne vyjadrovat. Ked by sme suslali a zuzlali, tak aj ona by to asi robila. A dnes pekne rozprava - teda aspon sa snazi pekne rozpravat 🙂

masinka
7. aug 2012

tak ja sa priznam, ze zdrobnelinky pouzivam.... tak primerane 😀 aha, tam je vtacik (a nie pozri, tam je vtak), pod, uceseme vlasky a na obed si dame polievocku..... samozrejme to neprehanam .. ved dalo by sa aj uceskat si vlasocky a na obedulicek spapineckat polievcicku a pod .... (mala som na strednej taku 60 rocnu profku - stretne sa vodicek s kyslickom, urobia nu,nu nu a vznikne nam kyselinocka.....)...
nesusleme, ani nezuzleme na deti. najstarsia doteraz nevie R, ale u nas je problem v niecom inom (svaly s pomocou ktorych sa rozprava). logopedka nas (rodicov) pochvalila, ze rozpravame spisovne, aj artikulujmeme dostatocne zretelne 😀

prdelinka12
autor
7. aug 2012

tak to mám radosť,lebo u nás v rodine máme cca 5 malých detí,najmladšie je na svete od októbra-a všetci žužlú,šušlú a stále čosi ...kolkokrrát ani ja nerozumiem,čo hovoria :D

hradnapani
7. aug 2012

podobne ako @masinka... suslanie nie, ale zdrobneliny v primeranej miere ano. Ved je to dieta, nebudem sa s nim bavit ako s mojim muzom.

andreah25
7. aug 2012

Nie, nikdy. A neznášam, ak sa malým tak niekto hovorí. Nemám rada ani slová typu ,,žiža" akože svetlo, alebo lampa. Raz je to svetlo/lampa, tak to tak má hovoriť, i keď zo začiatka komolene, ale základ má. Neviem si potom predstaviť odnaučiť ho šušľaniu alebo divným pomenovaniam...

abbie
7. aug 2012

moj ma 1,5 r. a nevie este ani jedno slovo povedat, keby som na neho suslala, tak sa snad ani nerozhovori 😀 😀 😀

abbie
7. aug 2012

akurat sa rehoce, ked napodobnujem cinsky jazyk 😅 😅 😅

ilijanka
7. aug 2012

nie 😉

lenka.s
7. aug 2012

nie

mmaatt
7. aug 2012

nie, ani sme nepožívali prirovnávacie pomenovania ako slniečková farba (žltá) a pod., ani znakovú reč (vraj je to móda, švagriná tak hovorí na svoje dieťa). Hovoríme normálne (občas nejaká zdrobnenina) a normálne pomenovania. Vráti sa to, keď bude v škôlke a v škole.

sisaha
7. aug 2012

@prdelinka12 v žiadnom pripade. Ani v tom nevidim nejaky vyznam, preco by to rodicia mali robit, pretože to deťom vôbec neprospieva... Deti veľmi napodobňuju a ich nespravne navyky, resp. zlozvyky sa potom ťažko odstraňujú. To ti povie kazdy jeden logoped.
Ak chceš dieťaťu prejaviť lasku, maznať sa s nim, da sa to aj bez šušlania a ono vie, že ho miluješ. 😉

cicimotinka
7. aug 2012

@prdelinka12 nikdy... a upozorňujem aj ľudí okolo, že si to neželám... je to súčasť mojej výchovy... ak chcem, aby mi dieťa rozumelo, musím mu to zrozumiteľne povedať... pri hre mením hlasy, keď akože rozpráva plyšák alebo auto... ale zrozumiteľne... malý sa síce pokúša o nejaké šušlanie a podobne, keď dačo odkuká, ale vtedy sa tvárim, že nepočujem, alebo ho upozorním, že neviem, čo chce, lebo mu nerozumiem... a samozrejme, že sa rozprávame jeho jazykom... takže výrazy ako kamionko, ovenečka, gugučko a podobne používam, ale poviem to normálne... 😀

saza007
7. aug 2012

nie, som na to doslova alergicka. Ak sa niekto s mojim dietatom tak rozprava, tak ho upozornim na to, ze rozumie len zretelnej zrozumitelnej reci 😀
Inak s mojim muzom sa doma tak rozpravali a dva dni potom, ako nastupil do skoly, ich prisla navstivit ucitelka a poriadne im vynadala. Nastastie sa rychlo naucil rozpravat spisovne a nema ziadne trvale nasledky 😀

sevi
7. aug 2012

nikdy som to nerobila,ani si to neprajem od inych ludi ci z rodiny alebo od cudzich.aj nasa logopedicka hovori ze to nieje spravne tak zuzlat s dietatom,a je velky rozdiel v reci a prejave u deti bez zuzlania a s tymi zuzlajucimi.

lenosko
7. aug 2012

toto si dovolim len k nasmu mini psovi, tam mam istotu ze nebude po mne opakovat 😀

anika11
7. aug 2012

my nie,ale svokra ked hovori na mladsieho (robila to aj pri starsom ked bol mensi) ,tak zrazu hovori namiesto R L a šušle,ako keby si protezu zabudla založiť 😀 😀 už sme ju na to aj upozornovali,nech sa snimi bavi normalne,no ale asi to bude predsalen tou protezou,lebo to ocividne nezabralo 😅 😅 Mne je to smiesne, ked ju pocuvam..ale tak zase ona snimi nekomunikuje cele dni ako ja a manzel,tak to az tak neriesim.A uz viem,ze ju to prejde ked maly trosku vyrastie,lebo so starsim uz tiez hovori normalne.. 🙂

lussy23
7. aug 2012

síce ešte nemám detičky, ale tiež som za normálne rozprávanie. Žužlanie a šušlanie len v rámci hry alebo rozprávania rozprávky, divadla. Zdrobneniny ako vlásky, havko, polievočka veď to je pekné, prečo nie? ale určite nie prehnané zdrobneniny vlásočky, havinečko, polievčička a pod.
Joj a tiež prehnane zdrobnené mená. veď Samko je pekné, tak prečo Samuelko, to je podľa mňa prehnané ...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli