Končí mi maródka a mám rizikové tehotenstvo. Čo ďalej?

mizuvi
12. nov 2012

dnes mi prislo zo socialnej poistovne ze od 31 12 mi yanika podora pn. takze od januara musim ist makat.vysoko rizikove teho,ale robit musim ist.sice od 01 03 idem ne matersku ale 2 mesiace mi tam zachadzaju.som s toho zufala.moze mi dat zamestnavatel vypoved.......uz som s toho na prasky

elise
12. nov 2012

ešte sa dá dohodnuť pokračovanie PN ale to by si nemala už zaplatene, kludne si vyber v januári ak ti zostala dáka dovolenka z minuleho roku potom sa dá 10 kalendárnych dni zobrať Očr na dieťa. ak by ste finančne zvládli 2 mesiace z manželovho platu vyžiť tak tie 2 mesiace PN - neplatenej by si mohla dostať. hned ako nastupiš do práce ti zamestnávatel môže dať výpoved alebo aj počas očr aj počas dovolenky. ešte ma napadla jedna vec zahlásila si zamestnávatelovi pisomne že si tehotná? ak ano si v ochrannej lehote a okrem zrušenia miesta s odstupným (výpovedná doba + odstupne) ti môže dať aj za porušenie pracovnej discipliny.

galaxy
12. nov 2012

a prečo ti zanikla??

gabika99
12. nov 2012

presne ako píše elise, nič iné ti nezostáva. Buď pokračovanie PN-neplatenej, alebo potom kombinácia ešte s očr a dovolenka. Krutá realita ☹ .

zebra41
12. nov 2012

ja som myslela,ze ak si tehotna,tak ti vypoved nemoze dat

simca06022011
12. nov 2012

ked si tehotna vypoved nemoze dostat, takze toho sa neboj. Ako pise elise, mozes postupovat, ak nemozes pracovat. Neveim sice preco niekomu kto je na rizikovom tehu zanikla PNka...

mmaatt
12. nov 2012

Zo zákonníka práce platného v roku 2013 (možno pomôže):
Zákaz výpovede
§ 64
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) prvom bode (zrušenie pracovného miesta),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

sussana28
13. nov 2012

Dobry vecer,potrebovala by som surne poradit.Neviem co robit.
V oktobri som si nasla robotu na dohodu a o mesiac na to som otehotnela a teraz mi lekar odporucil ist na rizikove,kedze som uz raz potratila.A to je ten moj problem.Nemam zmluvu a ani nesplnam narok na nemocensku davku ci matersku,lebo nemam odrobene urcite roky.Mozte mi poradit co by som mohla robit aby som nieco dostavala od statu??
Uz som premyslala ze sa dam zamestnat v otcovej firme na TPP, a potom odidem na PN,ale neviem co to bude znamenat pre oca,ak ma zamestna,co za mna bude musiet platit a ci aj v takom pripade potom nieco dostanem od statu,ak u neho budem robit len mesiac ci 2.
Mozte mi prosim poradit co by som mohla robit v tekto mojej situacii??Dakujem pekne.

poisonblu
13. nov 2012

nechapem dovod zaniku pn...uz si na pn dlhsie ako 52 tyzdnov? lebo to je nejak jedinu dovod ktory mi napada