Snažilky, tehuľky a mamičky z okolia Pezinka. Dáme stretko?

kalupinka
21. aug 2006

Ahojkajte uplne nahodne som nadabila na tuto stranku...vacsinou chodim na ine mamickovske fora
inak som Sonka mam 3 a pol rocnu dcerku a byvame v Modre ja mam 24r
uz robotkujem
keby sa tu nasla nejaka mila fajn maminka budem rada mozme si popisat o com kolvek
po pripade hodit stretko 😅
tak sa teda ozvi 😉 oki?
PA PA PAAA

dadka212
12. aug 2010

@akinu ozaj nie je začo 🙂

dadka212
12. aug 2010

@akinu Este podotknem že ja som nemala zazmluneného ani raz a urobili síce všetko ako mali spokojná som bola ale keď som videla ten prístup keď lekára zazmluvneného mamičky mali tak tam bol značný rozdiel...preto hovorím že radšej zazmluvni hlavne ak máš problémy...

heni79
13. aug 2010

Ahojte baby. Konečne som našla kategóriu, do ktorej zrejme patrím. 🙂
Mám doma 4-mesačnú dcérku a som z PK. 😀
Túto stránku som objavila iba pred pár dňami. No a k niekoľkým veciam som sa jednoducho musela vyjdariť, tak som sa hneď aj zaregistrovala.
Teraz by som vás ale chcela poprosiť o radu. Naša Babu už papá prvé príkrmy (zemiak a mrkvu) a celkom jej chutí. Nie je v tom problém. No trápi ma to, že odmieta piť. S tým bojujem už dlhšie . Cca od troch mesiacov som jej musela začať dávať aj UM, moje sa jednoducho strácalo a nepomáhali žiadne osvedčené recepty starých materí, ani laktačných poradkýň. Jednoducho to tak bolo. ☹ Tak som si odsávala mlieko, kým sa dalo a dávala jej ho popri HA UM, teda na striedačku. No zároveň som jej začala ponúkať vodu a čaj (detský sypaný bylinkový čaj, zalejem z neho štipku a vôbec ho nesladím). Vodu piť nechce, občas si "cucne" čaju. Brala som to ešte ako ok, pokiaľ mala iba tekutú stravu. Ale čo teraz? Už začína jesť iné veci a myslím, že piť by teda mala viac. Stále jej ponúkam oba nápoje a skúšam kadejaké finty (napr. podávať čaj teplý a pod.), no výsledky sú zatiaľ dosť biedne. Viete mi niektorá poradiť? Niečo, čo zabralo u vašich detí? Sladené veci ale odmietam, rovnako ako Hipp čaje (odrádza ma nich už samotné označenie: granulovaný čaj! To je čo? 😲 ).
Inak, manžel mi práve oznámil, že do pol hodiny je tu búrka, lebo sa nad Karpatami už blýska. Píšem to len kvôli tomu, že to nám iste zas padne net. Ale budem čakať, či mi budete vedieť niečo poradiť. Vopred ďakujm za akékoľvek invenčné odpovede. 🙂

dadka212
13. aug 2010

@heni79 ahoj 🙂 ja ti bohužiaľ neporadím stále kojím a vodu mi začala piť až nedávno a syn až od nejakého 9 mesiaca...

heni79
14. aug 2010

@dadka212
Takže nič. Ale i tak vďaka. 🙂
Inak stále kojíš? 😲 Tak to máš úplne super. A najmä ušetríte na UM. 😀
Stojí to strašné peniaze. Ale čo narobíš. Nám "našťastie" časť prepláca poisťovňa, nakoľko má dcérka atopický ekzém. ☹ Ale i tak to je poriadna pálka. No nič nenarobíme. Chceme pre ňu to najlepšie, tak sa manžel musí obracať. 😅

elvirkams
17. aug 2010

heni79, ja som obe deti kojila do 13 mesiacov. Nic ine ako moje mlieko nepili. Potom absolutne bez problemov a automaticky presli na vodu, resp. caj. To im ostalo stale, najradsej piju cistu vodu, ziadne dzusi, malinovky...a strasne vela mlieka vypiju + cajiky - mierne sladene hnedym cukrom. Nestresuj sa, vsetko sa samo vyriesi casom. 😉

heni79
17. aug 2010

@elvirkams
No však práve to je to. ☹ Kojené dieťa nemusí mať vodu, teda pokiaľ nie sú extrémne horúčavy. Ale aj vtedy je mu lepšie mliečko. No pri UM sa už voda dávať musí. A keď už aj papá iné! Musím sa pochváliť, dnes zvládla už aj zemiak s brokolicou. Čiže má repertoár: zemiak, mrkva a brokolica. Aspoň že papť jej chutí a nerobí s tým žiadne "ofuky". Ja verím, že časom zvládne aj ten čaj a vodu. Teraz používam jednu fintu, dám jej do neho "štipku" Nutrilonu a vtedy ho vypije. 😲 Je to taký malý šašo. A aj tak ju ľúbim. 🙂

katarina28
20. aug 2010

@heni79 ako napisala elvirkams, vsetko sa samo vyriesi casom.
Aj nasa mala ked zacala s prikrmami, tak nechcela vela pit - tiez uz bola prevazne na UM. A teraz si uz aj sama cajik da
(ma 10 mesiacov). Takze jej cajik aj vodicku len pekne ponukaj a uvidis, ze sa to casom zlepsi.

heni79
20. aug 2010

Jej, to som rada, že sa ozval niekto ďalší.
Ďakujem za povzbudivé slová, aj keď niekedy mám obavy, že ju nikdy nezlomím na to, aby pila vodu al. čaj. No príkrmy papá ukážkovo. 😉 To jej chutí. No čaj... 😖
Jaj, jaj.
No ako píšeš, azda sa to zlepší.
Ešte raz vďaka za povzbudenie.

heni79
21. aug 2010

Ozaj, dievčatá z PK. Mám otázku. Chodíte teraz kočíkovať aj do parku? Ja som tam od začiatku rekonštrukcie nebola. Iba či neviete, ako to vyzerá
Minule som videla dosť mamín na námestí. Inak, je celkom sranda, že u nás funguje morový stĺp ako preliezka. 😀

dadka212
21. aug 2010

@heni79 ja do parku nechodím je tam vystraha tak tam nejdem do februára nejako vydržím 🙂 lebo stavím sa že keby som tam išla tak môj syn by tam určite skočil do nejakej jamy alebo do jazera...aj tak sú tam stále ťažké stroje ktoré buchocú a v hluku sa môžem prechádzať kdekoľvek...

a s tým pitím by som si tiež nerobila take starosti, veď zatiaľ nepapá toľko tuhej stravy uvidíš keď začne papať viac krát za deň tak sa rozpije lebo bude smadná 🙂

katarina28
21. aug 2010

@dadka212 presne tak, ked bude smadna, tak sa isto napije, nezda sa to, ale ti drobci vedia, co robia 🙂
my sme v parku boli nedavno, teda presnejsie pri nom, lebo vo vnutri to nebolo moc na kocikovanie... suseda vravela, ze je tam chodnicek dookola zachovany, ale ze nic moc, ked tam stale nieco buchoce...ale my to do parku mame aj tak dost daleko a teraz sme na piesok uz zacali chodit, tak sa zabavame tam

cora73
23. aug 2010

ahojte,vidim,ze ste tu preberali aj opatrovanie,ak by ste niektora potrebovali,opatrujem deticky,byvam v rod.dome vo Vinosadoch,pri dome spravene male ihrisko,privitame kamosa/kamosku k 1,5-rocnemu a 3-rocnemu betarikovi.. 🙂 ...

greta24
24. aug 2010

Nam sa vcera konecne podarilo dostat skolku, uz sme ani nedufali, takze sa taaaaaakto tesime 😀

mimikyky
24. aug 2010

gretka, gratulujem 😉 viem,aký je to strááášny problém 😠

vítam nové maminky 😉

heni79
25. aug 2010

@mimikyky
Ďakujem za privítanie.

heni79
25. aug 2010

@greta24
@mimikyky
To je s tými škôlkami v PK až taký obrovský problém? 😲 Ja mám síce ešte čas, no tak mi napadá, nemám malú zahlásiť už teraz? 😀

katarina28
25. aug 2010

@mimikyky taktiez dakujem🙂
a s tymy skolkami - rovnaka otazka: je to take zle??? nasa mala bude mat teraz rok, o dva roky som ju chcela dat do skolky, mam uz nieco hladat? kolko si cakala ty?

@greta24 a ty greta? ako dlho ste cakali na skolku?

dadka212
25. aug 2010

@greta24 Supeeeer sa teším s vami 🙂 a kde ho nakoniec vzali na ten sever?

@katarina28
@heni79 to Vám absolútne nepomôže prihlásiť dieťa teraz oni to posudzujú každý rok čiže aj keby ste deti prihlásili teraz a o 2 roky nesplnili podmienky aj tak Vám ich nevezmú len preto že sú prihlásene aj 2 roky...

dadka212
25. aug 2010

A po novom sa prihlasuje na meste nie v konkrétnej škôlke vraj aby sa zamedzilo tlačenkám...

heni79
25. aug 2010

@dadka212
Škoda. ☹ Ja som si myslela, že ak budeme na čakacej listine, tak máme jedného dňa aj šancu. ☹
Keď sa to prihlasuje na meste, sú niekde zverejnené aj kritériá?
Ja tú škôlku síce okamžite nepotrebujem, ale túto problematiku raz budem musieť určite riešiť.
🙂

katarina28
25. aug 2010

@dadka212 a to potom mesto pridelí škôlku, ktorá je najbližšie k bydlisku? (sorry za prípadné chyby v mojich príspevkoch, snažím sa učiť písať s diakritikou, doteraz v práci som to vôbec nepotrebovala, komunikovali sme v nemčine, takže tie mäkčene, dĺžne a pod. mi moc nejdú 😒 )
alebo si môžem škôlku aj vybrať? podľa miesta pracoviska a pod...

dadka212
25. aug 2010

@heni79 zápis býva niekedy v marci je to publikované hocikde tak isto aj podmienky prijatia...ale vo všeobecnosti musíš byť zamestnaná, dieťa má 3 roky, trvalý pobyt v PK ostatne sa vás asi netýkaju ako hmotna nudza, surodenec už v škôlke atď...

@katarina28 Prebieha to tak že jeden deň sú v nejakej zasadačke na mestskom úrade všetky riaditeľky materských škôlok ty si vystojíš radu potom odovzdáš prihlášku ktorej chceš aj s potvrdením od lekára môžeš aj viacero škôlok vyskúšať riaditeľky potom vyberú ktoré deti splnaju podmienky ktoré nie a mesto to potom ešte kontroluje 2 kamošky to mali "vybavené" riaditeľky označili že berú a mesto zakázalo sú na MD s mladším dieťaťom...

heni79
25. aug 2010

@dadka212
Aha. A čo ak by som šla do práce skôr, ako bude mať dieťa 3 roky? Napr. dva. Ak sa už pýta na WC a je samostane schopné sa obliecť, napr..?
Ja viem, riešim to predčasne, ale predsa, radšej vedieť vopred.

minitrouble
25. aug 2010

@heni79 podla mna ti ho nezoberu ale mozes skusit ...myslim ze oficialne aj zo zakona su skolky od 3och rokov a uz aj tak aj pre tie 3rocne nie je dostatocna kapacita, takze 2rocne absolutne podla mna nemaju sancu -ale tak skus a uvidis ....my mame 2.5 roka a kedze sa prihlasuje len 1x za rok tak najskor sa mozeme prihlasit az na jar buduci rok a zoberu nas tym padom az od septembra buduceho roka (ak nas zoberu) a to uz bude mat starsia 3.5 roka ....a to uz robim 2 mesiace a dcera chodi v poho na zachod aj komunikuje a tak ...ale aj tak to nemame iste ze nam ju zoberu o rok 😒 😖 ...uz som pocula ze aj matka robila a aj dieta vsetko vedelo a aj tak mali smolu - zial v PK je tolko deti ze beru tak kazde 2he dieta 😝

heni79
26. aug 2010

@minitrouble
Nevedela som, že tá situácia je až taká zúfalá. 😒
Moja malá bude mať iba 5 mesiacov, takže to ozaj riešim predčasne, ale "mapujem terén". Ja som sa pôvodne mala vrátiť do práce teraz, keď bude mať pol roka, ale z toho zišlo. Aj ja som si to rozmyslela. Je mi jasné, že tak malé dieťa by mi žiadna škôlka nevzala (súkromné neberiem do úvahy). No aj tak neviem, či vydržím doma tri roky, takže sondujem čo a ako. A možno sa medzičasom okolnosti zmenia. I keď veľmi nedúfam, že by mesto podporilo rozšírenie kapacity škôlok. A možno bude druhé dieťa a bude zas všetko inak. 😉
Ozaj, pozerám, že ty máš dve deti a tá mladšia nemá ešte ani rok. Ako riešiš opatrovanie? Využila si súkromnú škôlku, alebo pomáha rodina? Alebo máš opatrovateľku?

minitrouble
26. aug 2010

@heni79 o mladsiu sa staram sama - pracujem na Home Office na part-time 😉 🙂 nehovorim ze to je lahke ale da sa to zatial zvladnut - aj pri starsej som tak spociatku robila ..
od noveho roka ma byt prispevok na sukromne jasle az vo vyske 300euro do 3och rokov veku dietata ...to uz sa ti neoplati davat malu do statnej skolky 😉 🙂 predsa len v tych sukromnych je menej deti a aj menej chorob tym padom 😉

greta24
26. aug 2010

@heni79 ten problem so skolkami je obrovsky, ale dopredu ti nikto prihlasku nevezme, az ked bude oficialny zapis v marci

greta24
26. aug 2010

@dadka212 Nakoniec nam ho vzali na tu novu skolku na Bielenisku, otvoria ju v novembri. Veeeelmi sa tesim, ze nemusim dat vypoved a aj stupel potrebuje kolektiv, ma deti velmi rad 🙂

greta24
26. aug 2010

@katarina28 Katka, prihlasku sme davali v marci, ale nikde nas nevzali, tak sme zili 4 mesiace v strese, ci aspon toto vyjde. Stupel bude mat teraz tri, takze sme nastastie cakali len tie 4 mesiace, ale stalo ma to 4 roky zivota :-