Sú tu maminky z Považskej Bystrice na pokec a stretko?

martush
5. feb 2008

Ahojte, najde sa tu mamina/y z PB na kamosenie, stretnutia, pokecanie? Mam 2 synov, jedneho 6 rocneho a druheho 8 mesacneho. Som na materskej. Tak sa ozvite, cakam 🙂

kaciatko68
27. feb 2009

Miselin a keby si sa aspoň na jednu noc odsťahovala zo spálne a k malej by vstával muž ( keď nejde do práce)?
Aspoň by si si trošku oddýchla.
My sme to tak spravili, keď som bola prechladnutá, tak som spala v obývačke. Ináč to bola pohoda spať celú noc, aspoň som si oddýchla a mužíček sa trochu postaral. Ja tiež vstávam k malej minimálne 5 x a niekedy aj každých 15 min. Ale vtedy na to už kašlem a dám si ju k nám do postele a potom spí dobre. Ale nie je to zasa tak často. Ale malá sa nebudí, len mrnčí, odkopáva sa a pretáča zo strany na stranu.

kaciatko68
27. feb 2009

Ozaj Zuzka, ešte nemátie tie fotošky z ateliéru ?

miselin
28. feb 2009

Kačiatko zrovna má muž nočnú celý víkend, ale včera som si povedala, že začnem praktizovať tú revaciu metótu a ku podivu spala celkom dobre tak uvidím dnes v noci ale už jej to nedarujem, nech vreští aj celú noc 😒 Tie fotky sú zlaté 😵

hasleerka
28. feb 2009

miselin, neboj on sa dá ešte spracovať na druhé ... aj kámoškin muž stále nechcel a nechcel a už v máji čakajú druhé ... a poschodku chceš nad sebou, alebo ako?

kaciatko68
28. feb 2009

Môj by chcel hneď druhé, len neviem, kto by mu ho vynosil a porodil ... Toho by som nemusela ani trošíčku presviedčať. Chcel rovno dvojičky 😀, no ale to sa mal rozhýbať skôr ... 🙂 ( chodili sme spolu tri roky).
Zajtra máme oslavu Jankiných narodenín, takže mám zasa kopu práce a pečiem.

hasleerka
28. feb 2009

mnam tortička, hod potom fotečku nech aspoň poslintáme 🙂

kkaattkkaa
28. feb 2009

Pre Miselin - mozno by ta zaujimalo, co mame pre Matuska do detskej (ktoru este nemame ☹ ). Ak by si mala zaujem, mozem usit aj vam-samozrejme, ze nie v modrej farbe.
https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu...
A jedna foto "nasej postele" ala Flinstonovci - ak by si chcela, manzel urobi 😀
http://picasaweb.google.sk/katka.carska/Astobre...

miselin
28. feb 2009

Katka teba to šitie tak baví? 😲 Vidíš ja som chodila na odevnú ale nebaví ma to ani trošku 😝 Jediné k čomu mi dopomohla tá škola bolo znenávidieť učenie ☹

miselin
28. feb 2009

Včera sa mi Dominika ani raz nepocikala a ani nevykakala do plienky a dnes tak isto, sa jej akosi zapáčilo na šerblíku, dúfam, že jej to vydrží čo najdlhšie. I keď by mi stačilo keby na šerblíku len kadila až ju nemusím utierať od hlavy po päty 😀

miselin
28. feb 2009

Júúj naši mi ju išli povoziť tak oddychujem, starouš ešte spí tak mám kľud, ale nejdem upratovať, vyložím nohy dám si kafé a trošku si zasurfujem 😵 😵 😵

kaciatko68
28. feb 2009

hasleerka, ak sa to bude dať odfotiť 🙂, tak hodím foto. Má to byť poschodka.

kkaattkkaa
28. feb 2009

Miselin, normalne som kvoli vam este raz zapla pocitac. Nejde mi totizto do hlavy, ako moze Dominika tolko plakat.
Nas Matus je tiez extremne citlivy a reagoval placom na kazdy podnet, ktory nevedel spracovat, ale u vas sa mi zda toho placu nejako privelmi vela.
Keby to bolo len v noci, ale aj cely den ? Co na to vasa doktorka ? Este stale tvrdi, ze su to koliky ? Ja by som si uz pravdepodobne pytala odporucane k detskemu neurologovi... Nech zisti co je vo veci, ci je to len "predrazdenie, nuda, bolenie bruska, reakcia na ockovanie, alebo nieco ine..." Mozno je to malickost, alergia na nejaku potravinu, reakcia na urcity podnet...a staci tak malo a skonci to. Urcite sa nedaj odbit, ze ved z toho vyrastie-to uz predsa davno mala. A ked doktorka bude trvat na svojom, skus sa niekde objednat na vlastnu past-ved ide o zdravie tvojho dietatka.

miselin
28. feb 2009

Katka u nás je to väčšinou už z nudy no a v noci z toho, že sa jej nechce spať, ona keby nemusela tak ani nespí a nevydrží ani 5 minút robiť nejakú činnosť no a do toho jej idú aj zuby, ona piští aj preto, že sa náhodou otočím vieš 😖

miselin
28. feb 2009

Katka Dominika je viac urevaná keď som s ňou sama doma, vtedy sa od nej nepohnem sa nemôžem ani otočiť aby nezačala revať aj keď jej robím jesť tak je pri mne v pavúkoch a reve, ale keď je doma muž alebo sú u nás naši tak ma vidieť nepotrebuje. dnes sňou boli naši vonku 3 hodiny a potom ešte hodinu vnútri a ani necekla. A spala dnes len 2x 20minút takže nič moc. Ona je teraz taká rozpišťaná lebo jej ide 6stka zub no a minulý týždeň jej vyšla 5ťka. A keď jej idú zuby tak už pri prerezávaní máva aj koliku ale zase nemá teploty ťuk ťuk ťuk si radšej zaklopem lebo vždy keď niečo poviem tak sa to na just stane 😒 A alergiami to asi nebude lebo keď jej nejdú zuby tak dokáže byť dobrá aj dva týždne no a potom jej zase nejaké idú a pokiaľ jej výdu tak sa dostanem na psychiatriu 😀 😝

miselin
28. feb 2009

Katka a kde si sa naučila šiť?

hasleerka
28. feb 2009

kaciatko aj vy robíte poschodku?

kaciatko68
28. feb 2009

Hasleerka aj vy ? Ale keď ja sa to len učím a trápim sa s tým. A stále to nevyzerá tak, ako by som chcela ... Ale tak to asi neurobím nikdy 😒

hasleerka
1. mar 2009

jej kaciatko ja som si až teraz uvedomila že sa bavíme o torte a nie o poschodovej posteli 😀 ... ešte som poschodku neskúšala, aleteraz ked bude mať zuzka 7, tak možno vyskúšam, lebo u nás je jedna torta málo ... ked sa ti podarí tak potom porad

jana30
1. mar 2009

ahojte maminky
dneska som bola s Katkou lyžovať, na Makove, snažím sa využiť ešte posledný sneh, a bolo super, normálne tej našej hviezde už nestíham, som unavená ako ... a jej nič nie je , ona je plná elánu, ešte by hádam išla aj na na večerné 😀 😀 😀 😀
inak Maťko je zlý, tlačia sa mu spodné dvojky a už nevie čo má so sebou robiť taký je nervozny, obe ručičky má stále napchané v puse a podchvíľou piští z ničoho nič, no nech už tie zubyská vyrasú a je pokoj 😖

kaciatko68
1. mar 2009

Zuzka, čo je s Vami ? Už si tu akosi dlho nebola ?

kaciatko68
1. mar 2009

My sme dooslavovali, tak mám už konečne pokoj...

kkaattkkaa
2. mar 2009

Par tipov pre Miselin - aby ste sa nenudili...
Inak sit som sa naucila doma a nedavno som aj zdedila staru sliapaciu Ladu, tak uz mam aj vlastny stroj...
Zacinala som z hrackami este v puberte, a postupne presla aj na oblecenie. Tu je par kuskov...
http://picasaweb.google.sk/katka.carska/RecylCi...

Pripajam aj par basniciek, ostatne mamicky prepacte zad dlhy text....

Hry pre batoliatka:
http://www.rodinka.sk/index.php?id=590592
Pohybove hry pre babetka:
http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

POHYBOVÉ HRY PRE NAJMENŠÍCH

Na cvičenie s bábätkom si treba vytvoriť pohodu, nájsť dostatok času, lásky a dobrej nálady na oboch stranách.

Nikdy necvičíme s bábätkom, keď mu je zle, keď plače alebo nemá dobrú náladu, tesne po jedle, alebo ak je veľmi unavené.

---

Najjednoduchšie cvičenie pre maličké bábätko je

KOLIENKO - LAKTÍK

Bábätko leží na chrbátiku a mamička mu cvičí končatinami asi takto: pravý laktík priblíži k ľavému kolienku, potom zas ľavý laktík priblíži k pravému kolienku.
Dôležité je cvičiť s bábätkom jemne a opatrne, milo sa pri tom usmievať a bábätku sa prihovárať.

---

KUCHYNSKÁ CHŇAPKA
Hra s kuchynskou chňapkou:
Už len samotná chňapka vie dieťa rozosmiať. Najlepšie je chňapkou hladiť, chniapať rúčku a celkom ju schovať vo svojej dlani, čokoľvek chňapke podávať, nech to akože zje.
Pre deti je zaujímavé okúsiť aj nahriatu chňapku, tu však pozor, aby nedošlo k popáleniu.

---

PLAZENIE
Keď sa už vie bábätko obrátiť na bruško, k plazeniu veľa nechýba. Stimulovať ho môžeme tak, že predeň položíme zaujímavé hračky alebo iné bezpečné predmety, ktoré upútajú jeho pozornosť a bude sa ich snažiť dosiahnuť.
Bábätko podporujeme v snahe a povzbudzujeme, ale ak si ešte nevie pomôcť, nenechávame ho zlostiť sa, aby sme hru neznechutili.

---

SCHOVÁVAČKA
Hra na schovávačku: bábätko leží na bezpečnej podložke a plienkou ho zakrývame a pýtame sa:

"Kde je Kukučka?"
Plienku stiahneme a povieme:
"Kuk, tu je kukučka."

Dieťa sa po čase začne snažiť plienku si stiahnuť samé.
Hru opakujeme, kým sa dieťatku nezunuje.

---

ŤAP-ŤAP-ŤAPUŠKY
Keď už bábätko samostatne sedí, môžeme ho začať učiť tlieskať (moji to pochopili ako 8-mesační):

Ťap, ťap, ťapušky
Išli mačky na hrušky
Podriapali kožúšky
Popadali do blata
Je to dievka okatá

---

LOPTA A AUTÍČKO
V sede sa dá naučiť aj gúľanie loptou, či púšťanie autíčka. Je to jedna z možných východzích polôh pre kolenačkovanie.

Moji obaja sa zdvihli na kolienka z ľahu na brušku.

---

DAJ! - NA!
V sede sa dá naučiť hrou odovzdávanie a branie predmetov: DAJ -NA
Začíname najprv s 1 predmetom, neskôr môžeme pridávať.

Vyberieme si hračku alebo predmet, ktorý dostatočne púta detskú pozornosť a dieťa po ňom túži.
Podávame dieťatku predmet a zreteľne vyslovujeme:
NA!
Ak si ho vezme, prejavíme radosť, uznanie, pochvalu.
Keď sa dieťatko dostatočne so získaným predmetom zabaví, nastrčíme k nemu ruku a zreteľne si pýtame:
DAJ!
Na začiatku dieťa nemusí pochopiť, že má predmet odovzdať, tak mu ho jemne, nenásilne zoberieme a tvárime sa, že to urobilo ono samo. 🙂

Časom dieťa pochopí, že je to hra na výmenu a začne aj samo ponúkať svoje obľúbené hračky so zvukovým komentárom.

Dôležité je, aby dieťatko vedelo, že mu hračku vždy vrátime, aby nestratilo záujem o odovzdávanie predmetov.
Preto je najlepšie začať s takými vecami, ktoré môžeme dieťaťu bezpečne ponechať.

---

KDE JE ... ?
V sede čítame knižku. Najprv ukazujeme a pomenúvame jednotlivé obrázky. Najlepšie je k jednému obrázku priradiť jeden zrozumiteľný výstižný názov, aby si to dieťa dobre zafixovalo v pamäti.
Keď máme pocit, že dieťa už reaguje na názvy, začneme sa ho pýtať otázkou:
"KDE JE ... ?"
Hneď mu aj ukážeme správnu odpoveď a veľmi sa potešíme, keď to zvládne zopakovať.

Hra slúži na trénovanie pamäti, preto ju často opakujeme.

---

TANČEK
Pravá nôžka, ľavá nôžka
Zatancujeme si troška
[:Hlboko sa pokloníme
Veselo sa zatočíme:]

---

BABKA S DEDKOM
na nápev piesne Šošovica, hrášok, fazuľa

Tancovala babka s dedkom
RoZsypala múku s vreckom
[:Počkaj, počkaj, babka stará
Ako si to tancovala:]

Nehnevaj sa dedko, dedko
Pozbierame spolu všetko
[:A keď všetko pozbierali
Už sa viacej nehnevali:]

zuzka99
2. mar 2009

Katka aj ja ďakujem za hry, si to zbieram a učím sa naspamať. Malý ich má strašne rád, teraz sme robili kuje kováč podkovičku, tak keď len poviem, že ideme robiť kuje kováč, už si aj sadne, vystrčí nohy a ukazuje, kde ideme kuť 🙂
Dnes sme boli na poradni, poslednej očkovacej. Tak má 9,6 kg a 75 cm. Tá klebsiella čo mal, to vraj nie je pneumokok, ale robili mu ešte výter, že či tam je, tak v stredu budú výsledky. Ale hrdlo už má pekné, tak ho aj zaočkovali a ďalšiu poradňu má až o 10 mesiacov. Až v januári 2010. Normálne som myslela, že ešte medzitým nejaká bude, ale vraj nie. Očkovanie teraz bude už len nepovinné, asi dáme budúcu zimu na kliešťovú encefalitídu, potom že je ešte meningokok a žltačka. Vy to idete dávať aj tieto nepovinné?

hasleerka
2. mar 2009

jej katka to bolo pekné, som si zaspomínala ako som sa ja hrávala s mojimi ... my sme ešte aj bicyklovali, lahnut si oproti sebe , nohy o nohy a spievame:

bicy bicy bicykel,
malý janko nevedel,
nevedel sa bicyklovať,
musel si to precvičovať

miselin
2. mar 2009

Katka si šikula, keby ma to šitie bavilo aspoň z polovice ako teba tak by bolo dobre 😅 A díky za hry. Naša Domča sa strašne vytáča keď pred ňu postavím hračku aby si ju dočiahla, keď ju nemôže chytiť, tak bude pišťať dovtedy kým jej ju nepodám a už je po hre 😀 😀 Ale spievame od rána do večera.Keď sme vonku tak ju už musím na konci prechádzky vyťahovať z kočíka aby si trošku pobežkala ju to strašne baví 😝 A od kedy som sa jej vyhrozila, že ju nechám pišťať celú noc tak spí dobre, Bože jej aby sa človek len vyhrážal 😖

kkaattkkaa
2. mar 2009

Miselin a este hracky, na to som zabudla-tak tie mozes schovat. Podla mna totizto deti nezaujimaju, a ked tak na chvilu. A vacsinou su urcene len na jednu konkretnu cinnost, ktora babo zachvilu omrzi.
Matusko si zoberie kamen alebo drevo a soferuje nim, akoze auto...
Nechali sme mu par auticok, par kniziek, jedno puzzle a lego. A myslim, ze aj to je vela. Ostatne mame zatial schovane, a myslim, ze ani nevytiahneme. Lebo cim ma toho menej, tym viac sa s tym hra.
Uplne mu stacia 2 auta, do kazdej ruky jedno.

miselin
2. mar 2009

Katka ani Dominiku hračky nezaujímajú, má ich na kope pohádzané a hrá sa zo šnúrkami, lyžičkami, vrchnákmi a zubnými kefkami no a vlastne s tou bábikou čo sa smeje ako keď kôň erdží. A toľko má tých hračiek samé somariny keď si predstavím koľko prachov so za ne vyvalila som jej mohla radšej niečo poriadne kúpiť, lebo to len miesto zaberá 😒

zuzka99
3. mar 2009

ahojte, našla som na MMB recept na domácu plastelínu, keby ju deti spapali, aby sa nič nestalo 🙂 ak by ste chceli mám aj obrázky čo s ňou. Hodila by som link, ale už neviem presne kde to bolo.

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

300g hladkej muky, 150g soli, 2-3 PL rastlinneho oleja a asi 200ml vody ...... vodu postupne prilievat

POSTUP PŘÍPRAVY

Vsetky deti zboznuju plastelinu, tak naco ju kupovat, ked jej domaca varianta, ktoru som dnes vyskusala nema chybu. S cestom sa velmi dobre pracuje a za chvilku je hotove. Zmiesame muku, sol a olej a postupne pridavame vodu. Ak sa cesto zacne lepit, treba este pridat muky. Cesto ma byt suche a lahko modelovatelne. Potom prifarbujeme potravinarskymi farbivami. Pre uplnost uvadzam aj recept presne opisany z knihy...ja som robila len polovicnu davku...:625g hladkej muky, 300g soli, 5PL oleja, 240-480ml vody.....pre jedno dieta si vystacite s polovicnou davkou....hotovu plastelinu dajte do sackov, uchovavat v chladnicke, vydrzi asi tri tyzdne...

zuzka99
3. mar 2009

a ak ešte niekto máte tipy na hry tak sme s nimi. Ja som videla v Žiline v kníhkupectve knihu s hrami, aj doma aj vonku, ale bola stráááááááášne drahá. Sme si povedali, že si to stiahneme z netu. Aj tu na MK sú rozne témy na hry a básničky a riekanky, a ako zabaviť dieťa a pod.
No my momentálne vynášame kuchynskú linku do izby 🙂