Život s malým dieťaťom v cudzom štáte

kikina84
30. jan 2013

maminy ..mam 2,3 rocnu dceru a manzel dostal ponuku na pracu v škotsku..Obaja nevieme ani ceknut po anglicky,,on k praci rec potrebovat nebude nakolko mu pracu zabezpecuje jeho sestra,ktora tam zije a v partii budu chlapi hovoriaci jeho recou..S tym vsak problem nemam,,skor ma zaujima ako zakomponovat dieta v tomto veku do prostredia v uplne cudzom prostredi,navyse v uplne inom jazyku,,mate s tym niektora skusenosti? ma vyznam ist do uplne cudzieho statu ked nevieme po anglicky? co ak sa nieco stane a budem potrebovat surne pomoc,ako sa jej dovolam? prosim poradte,pripadne dajte vlastne skusenosti,ci ste boli v podobnej situacii..
dakujem za rady ..Kika

nercia
30. jan 2013

ja som žila v Anglicku 4 roky, z toho 2,5 s mojim Oliverkom - ja som z tamať doslova utiekla v 32 tt(dcerka) - mala som dosť diskriminácie. Chodila som 2 roky do materskeho centra a za ten čas sa somnou rozprávala až jedna... proste som nikto z východného bloku...ja som tam chodila kvôli Olinkovi aby sa pohral s deťmi a bol s nimi v interakcii. Ale ja som sa cítila trapne a ma ohovárali. Ja viem celkom dobre po Anglicky a tak som nemala problem ani pri pôrode, ani pri doktoroch ani nikde...
Ak nevieš po anglicky radšej tam nechod - si vieš predstaviť že pôjdeš s dieťaťom na kliniku? čo budeš po slovensky-? alebo rodiť? alebo vypisovať milion formulare, alebo chcieť dom do podnájmu....
Môj názor (ale aj kamošky sa vracaju s deťmi) - v zahraničí super ked ste slobodný... ale s dieťaťom je to ťažké (vidi starkých len cez Skype, nemá ti kto pomôcť, cestovanie stojí kopec penazí.....)
Manžel si tu v Prešove našiel tak užasne platenu pracu že sa námv Anglicku ani neoplatilo byť

cawes
30. jan 2013

@kikina84 ja mam zase opacnu skusenost, som v zahranici uz 9 rokov, s priatelom sme sa dali dohromdy tu sme obaja slovaci. Zostala som e s a nikdy nas ani nenapadlo ist rodit prec, alebo ist prec. sme radi ze sme tu, ,ze maly bude vyrastat dvojjazycne. Tiez mam plno j co maju uz väcsie deti v takom veku ako mas ty a tiez nikto nepremysla ist na sk naspät. Horsie je to ak teda naozaj neviete rec. Mozno nech to skusi na 3 mesiace najprv len muz a nez budes mat dieta skolopovinne a mm sa tam bude pacit tak skus ist aj ty.

zarinkabublinka
30. jan 2013

Aj my sme zili niekolko rokov v UK, boli sme vsak slobodni...vzdy sme si vraveli, ze dietatko budeme mat na Slovensku, pretoze vieme, ze zivot v zahranici ma aj tieniste stranky. Nehovorim, ze je to s dietatkom nemozne, ale clovek musi byt pripraveny na vsetko...a bez anglictiny si to naozaj neviem ani predstavit. Boli sme slobodni, plni elanu, planov, urcite je to velka zivotna skusenost...ale ako pise nercia vzdy tam budeme len a len cudzinci, a to upozornujem, ze sme mali naozaj v UK velmi dobre zamestnanie obaja.Napriek tomu sme sa rozhodli vratit,pretoze zivot za hranicami nie je pre rodinu. Teraz mame 8 mesacnu dcerku a viem, ze sme urobili to najlepsie co sme mohli, sme doma, mame nablizku rodinu a nasich pratelov...neodporucam vycestovat s dietatkom, pretoze take dieta uz vie kde je doma...

alka221
30. jan 2013

@zarinkabublinka obrovsky nesuhlas 😀 😉 zivot za hranicami nie je pre rodinu? takyto predpotopny nazor som este nepocula..akoze prepac 😝
vsetko ma plusy aj minusy, ale povedzme si, nerobme z toho nasho slovenska raj na zemi.. ani ekonomicky ani socialny.. bohuzial 😔
domov je tam, kde mas toho koho milujes a pre mna to je manzel, preto sme tu s nim.. 😎
a rec.. nieco sa predsa dokazes naucit, tie zakladne frazy, poprosit o pomoc, keby sa nieco stalo..ci? 😕
ked sa naucis rec, najdes si aj priatelov..
male deti si velmi rychlo zvykaju, neboj sa..a pre buducnost deti je podla mna ovela lepsie ak to skusite..

nercia
30. jan 2013

pocit domova je na nezaplatenie... a ja sa tu na SK cítim výborne a deti sú prešťastné, maju tu pokec kamaratov, ja kamarátky a moju úžasnu rodinu...a žijeme si dobre a hlavne už sa nesťažujem... lebo v GB som zažila veľa zlého od ľudí (prevažne ani strednu nemali...) a tu su super ľudia. Snád sa nesklamem

jfd
30. jan 2013

Tak jenom si predstav situaci, že malá bude nemocná a budeš s ní muset k doktorovi. Nemluvě o tom, jak si koupíš chleba nebo mlíko. Když to budou nejsvízelnější situace, do kterejch se dostaneš. A priatel tam predpokládám jede delat nejakou pomocnou delnickou práci, maximálne na sezonu, takže bych to nehrotila nejakym stehovanim

jfd
30. jan 2013

@kikina84 navíc, budete závislí na jeho sestre, asi u nej i bývat... Znáš to o rybe a hostu na treti den? je kravina jet - v pripade ze nejsi samostatne schopna fungovat, a tim myslim rec - nekomu se povesit na krk a doufat, ze ji nepolezete na nervy, ze se nepohadate z jakyhokoli duvodu... Na začátek je to určite dobrej základ takovýhle zázemí ale jinak je to kravina

alka221
30. jan 2013

@jfd ako si kupis chleba a mlieko? zartujes? s tym rec nema nic spolocne.. 😉

kingstonka
30. jan 2013

bez reci by som s dietatom urcite nikam nesla, hlavne ked nerozprava ani jeden z vas

cayar
30. jan 2013

@kikina84 super moznost naucit rec...Ver mi Tvoja dcera s tym nebude mat problem..ta sa nauci tak rychlooooooo...viem o com hovorim..pracujem s detmi cudzincov..pridu do skupinky..nevedia ceknut v nemcine..po 3-5 mesiacoch sa uz vedia super vyjadrit ;) . Deti sa naucia veeelmi rychlo. AJ ty sa naucis..ak sa nebudes hanbit hovorit..aj "hatlaninou na zaciatku ;) detske ihriska, detske parky, pieskoviska,, skupinky...da sa to VER!

radlinka
30. jan 2013

@kikina84 ja by som este pockala, nikam by som sa nasilu nehnala. 😉 Pojde tam tvoj partner, skusi si nieco odpracovat, zabehne sa, nauci sa fungovat aj sam na vlastnu past, pokial neocakava ze ho niekto bude tahat. Potom sa uvidi, ci je schopny sa prebit dalej, naucit sa aj inemu jazyku, kedze urcite bude chciet nieco vybavit, zariadit si zivot aj podla svojho, nielen ocakavat pomoc, ze mu sem-tam niekto nieco dohodi, alebo bude s nim chodit do banky a na urady, platit ucty ci vybavovat formality. 😅
Poznam ludi, co ma kontaktovali a boli v tej iste situacii. Vsetko bolo super, paradna krajina, dobre vyletiky, holiday pokial neprislo k tomu ze odisli peniaze a slubena praca nebola. Zit v dietatom v jednej izbe a sharovat cely house s ostatnymi ludmi ci inymi narodnostami da teda pre mladu rodinu zabrat. Osobne si to neviem prestavit, ale ludia tak funguju hlavne vo velkomestach. 😕 Odporucam ti navstivit jazykovku, pripravit sa trosku aj jazykovo a vedomostne, tiez si popozerat nejake informacie na nete ohladom byvania, skolky, prace, zdravotnictva a pod.
Ak manzel bude fungovat v pohode, potom skuste ist na navstevu a poobzerat sa trosku po okoli a zabehnut sa do dennej rutiny...ci je to presne to co ocakavate. 🙂 good luck x

kingstonka
30. jan 2013

ja by som bez jazyka s dietatom nesla hlavne kvoli lekarom ( chlieb si kupis v samoobsluhe 🙂 )- deti su castejsie chore ako dospeli. to, ze sa dieta v kolektive rychlo nauci jazyk- o tom nepochybujem, ale na druhej strane ak tam mate zazemie, maly este nechodi do skoly, a laka vas to , tak by som to skusila- vratit sa mozete vzdy... horsie bude odist, ked uz bude dieta skolopovinne.

jfd
30. jan 2013

@alka221 já myslim, že jo. Kdyš se jí baba na pokladni zeptá You have any change? A je v Péčku! Navíc rovnou do Skotska a i kdyby si sebou brali MP3 s anglickou konverzací, nechytnou se 😉
Ale štěstí přeje odvážným a PŘIPRAVENÝM!!!! Ovšem na takovej krok, jako změnit místo pobytu člověk musí být rozhodnutej a mít v tom jasno, bez potřeby konzultace s Modrým koněm. Škoda, že se na to nedá vsadit ale tipuju, že buďto neodjede nebo jsou do měsíce spátky

alka221
30. jan 2013

@jfd a mozno sa mylis..nie je vsetko ciernobiele..

lilla244
30. jan 2013

my zijeme v zahranici 9rokov, z toho 7rokov v londyne, nad navratom na slovensko sme nikdy nepremyslali, lebo by vsetky tie roky vzisli na zmar... rovnako ako mladi ludia , studuju,buduju si karieru, svoj zivot na slovensku, tak sme to robili my tu.. nezahodime predsa vsetko za hlavu ?
prichodom dietatka sa nic nezmenilo, da sa tu zit rovnako kvalitne ako na slovensku..
ale aby som sa vyjadrila k tvojej otazke.. suhlasim s kockami,ktore tu spominali, ze to bez znalosti jazyka budete mat zlozite.. presne ako pisala jfd, treba si uvedomit, ze ten jazyk budes potrebovat kazdodenne.. ak teda naozaj vies,ze sa stahovaniu nevyhnes, riesila by som to aspon nejakym intenzivnym anglickym kurzom, necakaj zazraky,ale niekde zacat musis!
co sa tyka tvojej dcerky.. internet - ak uz vies kde presne by ste sa stahovali, popozeraj na nete rozne aktivity pre deti.. playgroups, nurseries atd.. zo zaciatku asi tie playgroups (dobre miesto aj na najdenie si kamaratok), mam uplne ine skusenosti ako nercia, ja som si nasla takto vela novych kamosiek/mamiciek 🙂
http://www.scotland.org/live-and-work-in-scotla...
http://www.scotlandnurseries.net/
http://www.scottishchildcare.gov.uk/NationalCat...
vela stastia!

adiena
30. jan 2013

Vy maminy ste niektore take pohodlne 🙂 Nikoho nechcem urazit ovsem, ale bude to pre dieta len plus, ze bude v anglicky hovoriacej krajine, rychlo sa na neho anglina. Treba chytit knizku a zacat sa ucit, alebo nejaky rychlokurz. Ma byt doma na SVK od manzela daleko daleko ked moze byt s nim a plus sa nauci jazyk ako matka tak i dieta. Ci len preto, ze neovladaju jazyk, nema ist ani otec? Bude to tazke spociatku, ale pojde to. K lekarovi trebars moze s nou skocit sestra manzela alebo ako. A potom to by sme nemohli chodit ani na dovolenky mimo SR, CR ti, co neovladaju cudziu rec? Lebo ako sa dorozumeju? 🙂

kingstonka
30. jan 2013

ja by som bez vahania isla zo slovenska aj s detmi- ak by mal minimalne jeden z rodicov zabezpecenu dlhodobu pracu, tak ze viem si zaplatit slusne samostatne ubytovanie pre rodinu, a vsetko potrebne. Ak by som mala male deti, bola na materskej, deti este nechodili do skoly- a manzel by mal moznost lepsieho zarobku v zahranici, tak by som ho tam poslala s tym, ze napr po mesiaci prideme za nim- a uvidime ako bude mozno ostaneme par mesiacov, mozno dlhodobo,aby sme neboli pol roka bez ocina... ale nebrala by som to ako vystahovanie. V zahranici som zila ako slobodna, aj s manzelom ako bezdetni... presla som si vsetkymi "stupnami"- slabe ovladanie, jazyka po plynuly jazyk- slaba praca-po dobre platena, a aj byvanie v podnajme v jednej izbe- s kopu inych narodnosti po samostatne byvanie v dobrej stvrti. Niektore z tychto veci si neviem teraz s detmi predstavit 🙂

jfd
30. jan 2013

@adiena dovolenka je jiná, když máš po ruce delegáta, kterej všecko vybaví nebo jinýho účastníka zájezdu, kterej je schopnej se domluvit. Ono je vycestovat a vycestovat. Jinak si novej začátek na "západě" představuje generace našich rodičů, kteří nikdy neměli tu možnost a viděj více méně spíš úspěšný emigranty, kteří se chytili a o jejich dobrodružných historkách maji jen mlhavou představu. Klidně mi napište, že maluju čerta na zeď ale nejsem příznivec natírámí medu kolem úst. Klidně -- a nebylo by to poprvé ani naposledy - se může stát, že kočce ukradnou doklady, chlap i práci přijde, páč takovejch robošů je plná evropa a se ségrou se po měsíci pohádaj, páč ona by chtěla třeba večírek a malá už 3 dny ječí, páč má horečky. O tomhle je jezdění do jinejch zemí.

kattrin5
30. jan 2013

ahoj ja som zila rok v uk a poviem ti ze to bolo strasne, nevedela som jazyk, taktiez mi pracu vybavovala kamoska, prislo mi dost trapne ze sme ju zo vsetkym otravovali, ci otvorit ucet v banke, meskor sme mali problemy s ubytovanim, chodil nam do domu majitel a my sme sa s nim nevedeli dohovorit, kamoska si musela bravat volno aby nam pomahala a myslim ze to otravovalo aj ju...ano je pravda ze si aj nakupis v obchode bez reci aj vsetko len je ine ak ides niekde na par mesiacov zarobit a vratit sa na sr alebo ides niekam rozhodnuta zit.Ja som si neskor poplatila kurzy, naucila som sa jazyk komunikativne, a po roku v Uk som odysla do USA, tuna som studovala na jazykovke a rok aj na vyske, zijem tu uz 4 rok, mam muza americana a poviem ti ze bez jazyka by som bola stratena, ani kamarati, ani praca, proste ziadny zivot, a mam 4 mesacnu dcerku s ktorou som musela tyzden lezat v nemocnici no neviem ako by som sa tam s lekarmi a sestrickami dohovorila bez reci. Rec je naozaj velmi dolezita a ak sa ju planujes naucit tak chod s manzelom ale ak nie, zrejme Ti tam moc dobre nebude a detom taktiez nie, bez kamaratov, bez toho ze by si chodila von..neviem pride mi to zvlastne. My sme tak zili v uk len medzi slovakmi a uz mi s toho sibalo. Tuna mam jednu kamosku cesku a inak vsetko americanov alebo cudzincov, slovensky vobec nekomunikujem..iba teraz sa ku dcerke prihovaram aj slovensky lebo chcem aby vedela obe reci:}

kattrin5
30. jan 2013

A taktiez este musim suhlasit s babami ze o deti sa neboj tie sa rychlo naucia, len ide o to ze sa budes musiet naucit aj ty :}, ja mam tuna kamosku ktora ma manzela araba a jej deti obe 6, a 7 rokov ovladaju a to nie ze blabocu ale fluent 3 jazyky ja som len pozerala s otvorenou hubou :} takze na deti sa to rychlo "lepi" len pokial ty nebudes vediet rec ako sa budes s nimi ucit a podobne :} bez reci sa neda adaptovat do krajiny :}

dedikatessa
30. jan 2013

@nercia Ahoj ako dlho ste boli s detmi v UK? a ako dlho ste uz na SVK ? My sme zili 3 rok v UK ale bez deti teraz cakame a rozmyslame ze by sme mozno v buducnosti odisli spet do Uk aj s detmi no tiez sa trochu bojim, predsa je to cudzie prostredie

nercia
30. jan 2013

angličtina je nutná pre samostatný život - ked som bola tehotná s Oliverom - manžel tam išiel 3 týždne skôr zaistiť si prácu, nájsť bývanie a nakupiť všetko potrebné aby som sa ja mohla doteperiť s bruškom- za prvý mesiac minul 200000 sk. Prvý rok som nedostávala matersku a ani neskôr rodičák (lebo sa krajiny nemohli dohodnuť a dostala som doplatok po roku) takže prvy rok bol biedny ale potom to išlo. Už len to že pôjdeš zapisať dieťa do školy či škôlky si vyžadzje plynulu anglinu, vypisať formality na Child benefid, Child tax credit, najsť si bývanie, volať na telefonické linky ohľadom plynu, elektriky, vody, TV licence.............. je toho spustu, isť k lekarovi, My sme vedeli dobre po anglicky - naši kamarati (slobodný) tu prišli bez znalosti jazyka a na všetko sa spoliehali na nás... ver tomu, že po čase nam to už liezlo na nervy - všetko za nich vybavovať, isť s nimi k lekarovi, či na policiu, či na urad... dokonca na pracovný pohovor...
Jedine čo mi je ľuto, že deti nebudú vedieť anglinu ako svoj druhý jazyk... to je to jediné, lebo všetko ostatné má tu. Vieš ako mi bolo ked sa s nim deti nechceli hrať lebo rozpráva inak ako anglicky? V mojom mestečku to bolo tak a to že sme slušná rodina, vysokoškolsky vzdelaná a chceli sme s nimi mať kontakt nikoho nezaujimalo...
A čo sa týka peňazí - bez jazyka nezarobíte toľko aby ste sa mohli vypracovať natoľko aby ste mali luxusnejší život... milujem ked si každý myslel jaký sme milionari bo sme boli v Anglicku... toľko sme precestovali lebo som chcela byť s rodinou aspoň 2 x do roka...
Keď som išla do GB plná ideálov - ešte slobodná tak som musela zdokladovať koľko mám pôrodov, asistencii, koľko výkonov a kde odrobených a ked som prišla do anglického care homu tak som nemohla ani pacientovi zmerať teplotu - lebo som nikto... angličanky celé dni sedeli a pili kavu a ja behala jak špinave pradlo a ked som potrebovala pomoc nik nepomohol...
V 8 mesiaci tehu som zháňala väčší domček (mali sme 2 bedroom v krásnej štvrti) a všade do očí klamali že dom ktorý bol do ponuky dany pred hodinou a som bola prvá pri otvorení nie je v ponuke... a kto dostal? angličania... poliakom a iným chceli dávať len hrozné domy ale my sme chceli pekný v dobrej štvrti...ale žiaľ... to bola posledná kvapka. Asi moja štvrtá kniha bude o tomto...bo to nadlho
Musela by si mať obrovské šťastie aby sa vám podarilo bez jazyka tak preraziť že by bolo všetko skvelé - museli by byť okolo teba skvelý ľudia... ja som to šťastie nemala- za 4 roky som stretla len dvoch angličanov ktorých si vážim... poliaci mi chýbajú no ale čo už.
Obdivujem slovákov, ktorý sa presadili v zahraničí a darí sa im

dedikatessa
30. jan 2013

@kingstonka tak to mas podobne ako ja tiez sme dosli min.rok na Slovensko z UK cakame babo. Po roku na Slovensku nas presla vsetka euforia a citime vyhody byvania v Uk pokial tam clovek ma pracu tak sa to neda porovnat s tym co je na Slovensku.No zivot tam ked nepozeram na peniaze je trosku tazsi, predsa to byvanie ludia a prostredie...takze uz neuvazujete vratit sa tam kde ste boli ?

kingstonka
30. jan 2013

@dedikatessa my sme boli v londyne a po5 rokoch na Sk uz aj pomaly uvazujeme , ze by sme niekam vypadli- ale to by naozaj musel manzel dostat dobru pracovnu ponuku ( zatial ma na SK dobru pracu)- chvilu to vyzeralo nadejne smer Kanada- ale nevyslo to 🙂

zumasi
30. jan 2013

@kikina84 my sa planujeme stahovat do anglicka v maji- juni. syncek bude mat vtedy 10 mesiacov. z anglictiny mam maturitu- cize ziadny zazrak :D ale mm hovori plynule. nemyslim si vsak ze by bolo nemozne sa naucit zakladne veci kym tam pojdete- motivacia robi vela. a pises ze mm bude pracovat u sestry tak predsa keby bolo akutne treba ist k lekarovi tak pojde s vami, nie? myslim si ze je dobre vyuzit prilezitost, vsak ked po roku zistite ze ste si nezvykli tak sa vratite a budete vediet ze je dobre ze ste tu. keby ste ale nesli, cely zivot budete rozmyslat CO KEBY. Neviem preco tu na slovensku maju ludia pocit, ze zit sa da len tu- len tu sa da byt tehotna, rodit, vychovat dieta atd. nevravim ze je to jednoduche, ja ohladom nasho stahovania tiez nemam len ruzove predstavy, ale urcite to ma aj vela pozitiv ktore treba zvazit. nedaj sa odradit nejakymi zlymi skusenostami- zle skusenosti ma predsa niekto aj na slovensku, nie? 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikina84
autor
30. jan 2013

@fidka79 manzel bude pracovat na stavbe sezonnych chát u znameho ktory tam ma firmu..plat 1800libier

nercia
30. jan 2013

- zdravotná starostlivosť v Británii je hrozná - to by som vedela litanie pisať...
- taktiež to branie deti... aj u nas domabola tzv. Health visitor kukať ako dávam Olivera spať, ako a kde papame... pozerala celý dom...4 roky dozadu ma ani nenapadlo, čo to za mafiu... teraz by som nepustila dnu nikoho...
- plat 1800 libier je hrubeho či čisteho? je to obrovsky rozdiel... v našom maličkom mestečku to bolo veľa ale vo veľkých mestách to je málo - lebo je všetko drahé
- cestovanie hore dole stojí strašné peniaze a aj my sme oveľa prišli sťahovaním
Jasné že žitie v zahraničí je obrovská skúsenosť a aj veľa mi to dalo ale viacej vzalo.... manžel napr. by tu na SK nemal takú úžasnú prácu keby sa v GB nenaučil plynule po anglicky a kedže tam bol profi šofer tak aj to mu pomohlo - teraz má pol miliona km najazdené... a tu je obchodno-technický zástupca pre východné Slovensko nemeckej strojárskej firmy- telefonuje do Nemecka a Talianska. -napriek tomu firma hovorí anglicky....
Je to na tebe ale mnoho mamín je totálne sociálne izolovaných v zahraničí a to vedeli jazyk - ty ak nevieš bude to omnoho ťahšie- ale rozhodnutie je na Vás- jednoznačne budte spolu - či tam či tu ale spolu

cayar
30. jan 2013

@cawes suhlasim;)

cayar
30. jan 2013

@alka221 super nazor!!!