Čo mi pomôže, keď mám málo železa?

renata20591
5. nov 2013

čo si dávať keď mám málo železa?

anjelicek26
5. nov 2013

@renata20591 - sladit melasou, napchavat sa orechmi vsetkych druhov a jest tmavo zelenu zeleninu + cvikla, na pitie zihlavovy caj.

sssimi
5. nov 2013

Železo sa myslím viaže na vitamín C. Ale nie som si istá, radšej si to naštuduj. Ak je málo Cčka, tak nepomôže papať stravu bohatu na železo.

isabella22
5. nov 2013

presne tak papat zelezo ...nemyslim tym obkusavat trubku zo zeleza :D

linda20111
5. nov 2013

Ked ti na to prisla lekarka podla odberu krvi, tak ti mala predpisat tabletky obsahujuce zelezo - ja som napr. brala kvoli tomu aktiferin, ale su aj ine vitaminy.. Tiez je dolezite brat vitamin b6, ten podporuje vstrebavanie toho zeleza, pretoze ja som mohla jest stravu obsahujucu zelezo na kila, ale mala som problem s tym aby mi to telo prijalo.

rory88
5. nov 2013

k tej "železovej" zelenine je fajn pridat aj telacie masko napriklad, ak nie si vegetarian 😉

zuzkat1
5. nov 2013

A pozor na kofein zabranuje vstrebavaniu zeleza. Takze kava atd.opatrne.

bobi3
5. nov 2013

pšeno s melasou a tahini, je to mňamka 🙂

anuss
5. nov 2013

mrkvovy, paradajkovy dzus, sosovicova polievka 😀

m_ij_ka
5. nov 2013

mala by si jesť kokos (skús si ho dať do jogurtu, aby si ho nemusela jesť suchý), hovädzie mäso, marhule (aj sušené),ovsené vločky, vajcia,slnečnicové semená

lukinkowa
5. nov 2013

Odporúčam pridať do pitného režimu čaj Rooibos (vhodný aj pre tehule), kľudne i niekoľko šálok denne.

maribell
5. nov 2013

mne predpisal gynekolog zelezo ked som bola tehotna a inak patrilo by sa napisat do nadpisu strucny popis problemu

talula
5. nov 2013

červene vino, orechy, a cerveno zafarbene ovocie a zelenina

darina1952
5. nov 2013

Na železo mali moje deti predpísaný Maltofer, + odporúčali im jesť tmavé mäso - hovädzie ale aj zajačie, a tiež dodržiavať pestrú stravu.

majka777
6. nov 2013

zelezo urcite s vit. C, aby sa vstrebalo 😉

womankc
6. nov 2013

no môžeš užívať napríklad maltofer, ale musíš súčasne s vit C ,alebo džúsmi inak sa ti to nenaviaže a čo užiješ vycikáš . No a samozrejme , trstinová melasa má veľa železa, brokolica, špenát, všetky zelené zeleniny, hovädzie mäso, cvikľa je toho viac, toto som uplatňovala , keď mali teraz decká moje nízke hladiny

stanislavao
6. nov 2013

kvapky Maltofer

monciky
6. nov 2013

ja ked som mala problemy so zelezom a trvalo to skoro 10 rokov, tak na mne skusali vselico- najprv tabletky(Maltofer, Sorbifer a neviem co), byvalo mi z nich zle, bolel ma zaludok a aj tak sa to dobre nevstrebalo, moje telo to vylucilo....,a poslednu moznost vyskusali intravenozne Venofer a konecne mam pokoj, preventivne mi ho daju na kontrole azde tri mesiace a mam pokoj, nie som uz taka unavena, bleda a podobne..., takze uz konzumujem len Acidum folicum a Pyridoxin B6
a velmi mi pomohlo aj to, ze som jeden cas intenzivne konzumovala sushi kazdeho druhu...., zelezo sa upravilo ale stale mi chyba kyselina listova, tak tu dohanam tabletkami, lebo jem vela ovocia, zeleniny ale zrejme to nestaci, maso jem aj surove niekedy🙂
v minulosti som bola intenzivne sledovana, doktorka mi povedala ze s nou si musim aj pocatie dietata naplanovat, kedze som mala zle vysledky stale, od poslednej kontroly mi povedala ze mam uz volnu ruku, ze vysledky su ok, tak dufam, ze na najblizsiu kontrolu uz pojdem ako tehotna....🙂

monika91168
13. nov 2013

ja som mala s týmto problém skôr v minulosti.Mávala som a dodnes mám silnejšiu a dlhotrvajúcejšiu menštruáciu, v prvom tehotenstve som mala problémy so železom a veľké závrate,bola som na rizikovom, zadok som mala celý opichaný injekciami, no a kedže som v tomto období bola často u gynekologičky, tak sme sa aj často s pani doktorkou rozprávali a ani nie ako doktor s pacientom, ale ako mamina s dcérou a došlo aj k tomu akú mávam silnú menštruáciu. Tak mi povedala, že preto môžem mať aj problémy so železom.Bola som vždy bledá a nemala som sily,skoro som sa vyčerpala. A ona mi povedala, že vždy, keď mi skončí menštruácia, tak si mám dať 2dcl červeného vínka. Ja neviem, či mi toto pomohlo,ale môžem povedať, že krvácanie nemám slabé a problémy so železom žiadne. Vínko si s manželom dáme aj pri dobrom filme, nielen po varení červenej polievky. A to si dáme len tak po 2 dcl cez víkend.Samozrejme,že v tehotenstve to možné nieje.Mne osobne jej rada pomohla, no ale nie vždy je problém takýto,tak držím palce aby to bolo už len dobré a taktiež k tehotenstvu veľa šťastia

ada510
13. nov 2013

No ja som jedla tabletky ako tehotná aj po pôrode ale teda nerobili mi dobre na pleť ani na trávenie tak si racej dopĺňame železo prirodzene najviac sa ho nachádza v tekvicovych jadierkach potom v bravcovej pečeni aj v telacej v listovej zelenine spenate a hovädzom mase...spravte si mexický guláš alebo pečeň s jablkami či špenát a večer lupte semienka🙂

mamazem
1. dec 2013

Ak nestíhate dostatočný prísun železitých potravín, môžete si pomôcť Betavitom, obsahuje civklu a žihľavu, veľmi dobré zdroje železa.

meca
2. dec 2013

Mlao zeleza je aj jeden z priznakov celiakie :(

izabela7
2. dec 2013

ano, malo zeleza je priznak celiakie :( Trstinova melasa je dobra na zelezo a kosti.

danys2001
2. dec 2013

mne, ked som bola tehotna gynekologicka predpisala tabletky volali sa Ferretab alebo tak nejako boli drahsie, ale nezapekalo ma. Bola som s nimi maximalne spokojna.

charaka
2. dec 2013

jednoznacne melasa, v lekarni dostat napr. melasu vital: http://m.zbozi.cz/prehled-nabidek?pId=474646&q=... Chuti tak trochu ako med a uz som ju davala aj do vselijakych susienok namiesto cukru... a super su aj ribezle, cernice - taky mix ovocia dostat v lidli... hlavne to netreba zanedbat, lebo nedostatkom bude trpiet aj mimi...

careamell
2. dec 2013

Jesť sušené marhule, teľacie mäsko, orechy, cviklu, všetky listové zeleniny, strukoviny, piť Rooibos čas-ten mi pomohol najviac, žihľavový čaj, melasa na sladenie a aj chlorela. Mne bolo vždy z liekov predpísaných od lekára na vracanie.

emmilly
2. dec 2013

maltofer bral aj moj syncek , brokolica spenat...

erikapekna
14. jan 2014

ja som zacala papat vyzivove doplnky haemogenic