Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

10 ročná dcéra stále budí 15 mesačného brata

30. júl 2020

Baby je to normálne keď moja dcéra 10 rokov stále budí braceka 15 mesiacov? Každý deň jej hovorím keď idem dať späť malého nech je ticho či cez deň či večer.Ale ona jak naschvál začne vykrikovať že niečo chce alebo nahlas pozerá telku alebo robí hlasné zvuky.Ledva uspim malého,už je hore.A takto niekedy aj hodiny len uspavam.On potrebuje ticho,ale keď zaspí už môžme robiť zvuky.Alebo dcére poviem nech trochu postrazi brata, pokiaľ ja rýchlo navarim alebo upracem.Nechce sa jej,papuluje.A keď už nachvíľu je s ním,tak malý plače pri nej.Ozaj len 10 minút niekedy mi pomôže,no ona úplný nezáujem.Niekedy mi povie že ho nemá rada,že ona nechcela brata.A pri tom dávno túžila po súrodencovi,chcela braceka.Len dlho sa nám nedarilo.Ked jej niečo poviem aby pomohla alebo netušila pri uspavani,tak sa rozreve.Ja už neviem čo s ňou.Pri Tom venujem sa jej,aj samej,aj tak že sme všetci spolu.

heidy222
30. júl 2020

Ja mam to iste doma az na to ze ma5 rokov

lenka2710
30. júl 2020

Toto iste riešim aj ja, dcérka bude mať čoskoro 6 rokov a malý ma 6 týždňov! Keď zaspinka, tak stále okolo neho chodí a stále do neho stucha až sa zobudí! Malý je potom nervózny, nedá sa mu poriadne spat! Alebo naschvál púšťa hlasno telku alebo hudbu 🤷‍♀️ už som aj po zlom riešila aj v dobrom vysvetľujem a pritom celých 9 mesiacov sa nevedela dočkať bábätka a teraz jej niet rady! Pritom keď malý spi, tak sa jej snažím venovať, ale už to proste nieje ono, už nieje len ona ale aj malý bratcek, ktorý ma teraz potrebuje viac

autor
30. júl 2020

@heidy222 5 rokov je ešte malé.No moja má 10 a mohla by mať aspoň toľko rozumu aby pochopila čo od nej chcem.

hettinka
30. júl 2020

Nie je povinnost tvojej dcéry stražiť brata. Na druhej strane, pomôcť by mohla, ale vynútiť sa to nedá.
Môj názor je, že to robí zo žiarlivosti, bola dlho jedináčik a teraz sa musí prispôsobovať malému bratovi, s ktorým sa asi ani hrať ešte nedá. Je to už veľký vekový rozdiel.

Asi sa s ňou porozprávajte v klude ako s veľkou sestrou, už nie je mala, aby nevedela pochopiť, že keď malého zobudí, budeš sa mu venovat ešte viac. Na čas, keď keď maly spi, si naplánuj vhodne aktivity s dcérkou a povedz jej, že keď zaspí a idete to robiť.
A nedávaj jej ho strážiť ak sama nechce.

autor
30. júl 2020

@lenka2710 Moja to isté tešila sa na malého,dlho básnika o súrodenca.Ale toto jej chovanie neviem čo s ňou.Tiez vysvetľujem po dobrom,ale nič.

jaass
30. júl 2020

10 rokov je dosť. Posadiť sa s ňou a pekne jej vysvetliť prečo by ti mala pomôcť, prečo musí byť ticho keď uspavaš malého.

mogaa
30. júl 2020

A čo čakáš od 10ročného dieťaťa? sama je dieťa, chce sa hrať a nie dávať pozor na mladšieho súrodenca....je to uplne normálne chovanie 10-ročného dieťaťa...sestra mala rozdiel medzi deťmi 8rokov, keď mal malý 11 a malá 3, vybehla na chvíľu do obchodu s tým že malý má dať na sestru pozor....príšla domov a celá stena docapkaná od čokolády, malá zjavne našla čokoládové Discokekse a s tými čokoládovými rukami si robila na stenu otlačky...ani malému nadávať nemohla že na ňu nedal pozor, lebo jej povedal že ho "nepočúvala".....

autor
30. júl 2020

@hettinka Nedávam jej ho strážiť na dlho.Ako som písala pár minút.Priklad keď chcem rýchlo navariť alebo povysávať.Par minút ju nezabije aby sa s ním hrala.

hettinka
30. júl 2020

To je jedno, na ako dlho. Ten vzťah tam asi nie je vybudovaný a týmto to ešte zhorsujes.
Nie “ nezabije ju to”, ale nečudujem sa, že potom robí naschvaly.

Si ráno privstan a navar, kým obaja spia. Poupratovať môžeš aj s dcérkou, keď maly spi, ale tak hravou formou.

autor
30. júl 2020

@mogaa Ja v jej veku som sa učila variť a starala som sa o domácnosť.Rodicia chodili na celý deň do roboty,a tiež mala som na starosť mladšieho súrodenca.Takze čakám od nej trocha pomoci.

autor
30. júl 2020

@hettinka Na druhej strane keď ona má náladu hrať sa s ním tak vždy vtedy keď je to nevhodné.Ked sa ide jesť alebo von na prechádzku.Nemyslim si že chcem s tým veľa,aby občas pomohla

hettinka
30. júl 2020

Za sociku fungovali veci asi inak ... alebo máš spomienkový optimizmus. Isto si bola tiež cela nadšená, že musíš pomáhať a starat sa o krpca.

krisbar
30. júl 2020

Myslim, ze dcera ma dost problem s respektovanim pravidiel a teba ako matky. Trosku tvrdsia ruka by sa zisla. A nemyslim to v zlo...

mogaa
30. júl 2020

čakať môžeš😉je to stále len dieťa a každé dieťa je iné....ak niečo robiť nechce a nestojíš nad ním, tak to robiť nebude...to že ty si niečo v jej veku robilaneznamená že to bude robiť dobrovolne aj ona...hlavne ak ju to nebaví alebo sa chce hrať,,,

heidy222
30. júl 2020

@hettinka tiez si myslim, ze je normalne poprosit starsieho surodenca nech sa chvilu s malym hra. Ma malemu 10 min ukazovat hracky a nie surovat podlahy

autor
30. júl 2020

@krisbar Už teraz vidím ,že mala som byť na ňu tvrdšia.

mogaa
30. júl 2020

@heidy222 pochybujem že mama za 10minut navarí....ale to je jedno...je to stále dieťa a keď niečo robiť nechce, môže ho mama prosiť koľko chce....spraví to keď sa mu to urobiť chce alebo mama stojí nad ním, prípadne po x-tom upozornení.....

hettinka
30. júl 2020

@heidy222 ja mám 5,5 ročný rozdiel a tiež to bolo striedavo-oblačno. Niekedy fungovali spolu super, ale práve okolo 2 rokov mladšieho bolo obdobie, keď prišla veľká žiarlivosť a bolo to ťažké. A mali sme aj obdobie, keď mladší žiarlil na starsiu a odstrkoval ju. Vyriešilo to trpezlivé dohováranie a venovanie sa im. Výčitky a nerealne očakávania nič nevyriešia. Dnes majú 19 a 13 a super vzťah.

autor
30. júl 2020

@hettinka Ja som to brala tak že to je normálne pomáhať rodičom.
@mogaa Mäso sa dá nakrájať za pár minút a dať rýchlo variť.Inac chystám večer na varenie,aby som cez deň nemala toho veľa

hettinka
30. júl 2020

Ty si ty a tvoja dcéra má asi na to svoj názor. Poprosis ju, poďakujes jej, alebo to očakávaš ako automatické, ze prískoci k bratovi vždy, keď potrebuješ?
A čo na zo otecko? On by jej nemohol dohovoriť?

autor
30. júl 2020

@hettinka Poprosím a keď pomôže aj podakujem.

bagre
30. júl 2020

poradiť neporadím, ale sú 2 typy súrodencov - niektorí sa ochraňujú a pomáhajú si odmalička a potom sú takí, ktorí ani za svet nepomôžu, nejavia záujem...
je iné tešiť sa na súrodenca a iné reálne ho mať doma...
nedonútiš ju pomôcť so starostlivosťou - a to nie som zástanca toho, že sa má starať o dieťa, - je to tvoje dieťa, ale pre dospelého je to pomoc ako každá iná /vysypať smeti, vyvešať prádlo.../ takže tomu rozumiem, len... keď nechce, nebude pohoda lebo malé dieťa vycíti, že súrodenec NECHCE, a to ešte ten starší dokáže menšiemu ublížiť...hlavne kým nekomunikuje drobec.
ja som to riešila tak, že keď sa nedalo pomôcť s menším súrodencom = nechcelo sa, tak som zapojila do iných činností. V tvojom prípade - ak nechce dať 5 minút pozor kým povysávaš, tak nech vysáva ona. Toto sú veci, ktoré určite zvládne a nebude pod tlakom že malý brat... pomáhať je normálne, resp. vyžadovať pomoc, len pokiaľ ide o pomoc pri malých súrodencoch je to ťažšie.

cecilia29
30. júl 2020

No, ja som mala starsich surodencov a oni sa teda museli o mna starat. A s laskou na to spominaju, aj ked vtedy im to castokrat vadilo . Moj nazor je ze ma pomahat. Take dieta uz ma pomahat v domacnosti aj ked ide o kratkodobe postrazenie surodenca., respektovanie pravidiel...

lia_nka
30. júl 2020

Neviem prečo tu ženy píšu že ona nemusí pomáhať áno musí moja staršia sestra mala tiež toľko keď som sa narodila a pomáhať musela či sa jej to páčilo či nie nechceš predsa aby robila ťažké veci len sa pohrať s malým môže povec jej že dobre nepomôžeš mi s malým nebudeš jest lebo nestíham navariť mala si byt tvrdšia od malička netvrdím že ju nútiť to nie ale dieťa musí vedieť že mamine treba pomôcť keď to išlo voľakedy a mohli to robiť naši súrodenci prečo dnešné deti nie

simsalabim
30. júl 2020

No ja sa az divim, ako niektore maminy tu by ofukovali starsiu dceru... 10minut postrazit surodenca nie je praca v bani! Malo by to byt samozrejme. Kazdy clen rodiny by sa mal podla svojich moznosti podielat na chode domacnosti. Takto pomoct mame je to najmenej! A ze ti budi naschval maleho?! No raz by skusila a vyvodila by som z toho take dosledky, ze by sa na volny cas, ked by som ja uspavala, vyslovene tesila. To co ma byt, robit taketo naschvaly... Chapem, ze ziarli, ale rozumny rozhovor, pevne hranice a cas traveny len s nou by to mal spravit.

kacena4
30. júl 2020

ahojko, ja mam 10r. dceru a teda puberta s nou plieska uz teraz jedna radost. toto si si mozno neuvedomila. hoci sa na surodenca tesila, aj ho ma rada, nie vzdy ma naladu robit co chces ty a vtedy ked chces ty, mozno jej to treba vhodne vysvetlit napr. stylom ja idem navarit obed nech mame co jest ty sa prosim ta pohraj chvilku s bratom, aby som to mala rychlejsie spravene a mohla som sa mu potom venovat ja a ty mala volno... alebo dat jej rovno pracu nakrajat zemiaky, umyt zeleninu, vylozit umyvacku, poumyvat podlahu, povysavat to su bezne prace.10r. deti. kludne si moze vybrat ci uprace alebo sa zahra s bratom 😀 myslim ze si radsej vyberie hranie sa, ale na druhej strane zasa sama uznaj skus zamestnat rocne dieta!! casto to nedokazu samotne matky a hladaju tu rady co maju robit so svojimi detmi 😀 a nie to este 10r. dieta a ze 10min. chces od nej nadludsky vykon obcas takze chvalit chvalit chvalit ju treba ze sa s nim dokaze zahrat kym ty varis ci upratujes 😉

viestta
30. júl 2020

Kolko rokov bola jedinacik a vsetci sa tocili okolo nej? Skoro cely zivot. Aj ked sa na surodenca tesila, nedoniesli ste z porodnice babiku, s ktorou sa chvilu pohra a potom odlozi a vas ma zas na cely den len pre seba. Ten maly sa jej "votrel" do zivota, zrazu uz nie je mama len pre nu, vacsinu casu travi starostlivostou o maleho brata, a ked ten konecne zaspi, miesto toho aby sa mama venovala jej, tak dohana domace prace...
Pozri sa na to z tejto strany a skus sa vzit do jej situacie, neporovnavaj s tym co si robila ty ked si mala 10, lebo ona ani omylom nebola k takej "samostatnosti" vedena.
V prvom rade sa venuj jej, ked maly spi, Rozpravat sa, rozpravat sa. Co by sa stalo ak by si ju zapojila do domacich prac a popri tom by ste pokecali o tom ako sa ona citi, ako sa citis ty. Nie, ona ma mat tolko rozumu aby to zvladla. Ty (a otec) mate mat tolko rozumu aby ste s nou presli toto zlozite obdobie. Ona sice uz ovlada malu nasobilku a vie co je podmet a prisudok, ale ulohu velkej sestry sa este len musi naucit. A kto ju to ma naucit?

autor
30. júl 2020

@simsalabim Rozhovor o tom má,aj to jej hovorím čím skôr malý zaspí potom sa môžme spolu hrať alebo niečo robiť spoločne.No nepomáha nic.

zoeazari
30. júl 2020

Ja neviem čo to tu niektoré ženy trepu dve na tri,ale ja som tiež za to,aby starší súrodenec pomáhal s mladším..Nikde nieje napísané, že sa mu musí venovať celé dni,ale polhodina denne nezabije nikoho,ani teda 10rocnu slečnu..No a čo,že je ešte dieťa?Ale už veľké dieťa, neočakáva to od 5rocnej..Ja mám doma skoro 7rocnu a 3mesacneho,a teda pomôcť pomôže..Tiež jej to zo začiatku nebolo po chuti,ale ja to beriem tak,že v nej budujem nejakú zodpovednosť..Vždy potom pochválim,ako krásne ho zabavila a bude dobrá mamina,keď bude veľká a ona má z toho dobrý pocit...A žiadne komentáre typu ty si mama,ty sa staraj u mňa nehrajú žiadnu rolu...Je to súrodenec a týmto spôsobom si medzi sebou pestujú vzťah...
Ak nechce a vyslovene plače,že s ním nechce byť,v Tom už je iný problém,nie ten,že sa nechce venovať...
Potom tu máme rozmaznanych faganov viď. Však keď nechceš, nemusíš... Bohužiaľ,dieťa sa musí naučiť, že musí aj keď nechce 👌🤷

autor
30. júl 2020

@zoeazari Niekedy je s ním aj cez plač.Bohuzial občas potrebujem pomoc.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli