5 ročná nechce súrodenca

michala11111
21. feb 2019

Ahojte maminy, mám taký problém, že mám 5 ročnú dcéru a plánujeme druhé. No dcéra o tom nechce ani počuť, že ona nechce súrodenca, že on jej zničí hračky a neviem čo všetko. Ani neviem, čo jej mám na to povedať, lebo má pravdu. Tiež si uvedomujem, že pre ňu to bude v mnohom obmedzujúce. Ona síce bola jedináčik, no my sa jej venujem, mám vela kamarátok s deťmi s tými chodíme na chaty, každý víkend ideme do nejakého velkého detského kútika, kúpať sa všetko s dalšími ludmi s deťmi, takže samotu nepociťovala... No a pri malom bábatku, ktoré spí dva krát do dňa to bude veľmi ťažké a obmedzujúce pre ňu...
Viete poradiť nejakú knihu, ktorá by riešila danú problematiku?

hettinka
23. feb 2019

@nancy666 toez som pedagóg. A práve ako pedagóg by si mala vedieť, že stavať dieťa na úroveň dospelého, robiť si z dieťaťa parťáka a kamaráta je nebezpečne. Vychovas z deti manipulátorov, ak má dieťa príliš veľa priestoru, časom to zneužije.
Aj my s deťmi diskutujeme, aj vyberame dovolenku tak, aby aj im bolo dobre, venujeme sa im... ale posledné slovo mame vždy my ako rodičia. A su veci, ktoré sú výlučne v našej kompetencii, do ktorých nehovoria. Dcéra má skoro 18 a pýta sa, či môže ist Napr. von, alebo niekoho pozvať, atd.
My sme totiž dospeli, my to platíme, my nesieme zodpovednosť. A vôbec nemám mindrak deťom niečo rozkázať alebo zakázať. Aspoň mi neskáču po hlave ani teraz v puberte.

maciatkolulu
23. feb 2019

@mondolina si predstav,že aj ja som sa zamýšľala,keď som čakala aj prvé aj druhé a aj tretie dieťa o čo všetko prídem😉podľa mňa normálna reakcia ,rovnako ako je normálna u 5rocnehindietata. Jedno dieťa sa chce hrať s bábikami a kocikovat,druhé nie. Je podľa mňa normálne sa baviť aj s dieťaťom o plánovaní ďalšieho clena,nemusí byť hneď egoisticky vychované. Nerozumiem....predpokladám,že autorka nepôjde teraz na potrat😂všakže? Normálne sa opýtala čo má robiť,keďže sa jej dieťa neteší a nechce ďalšieho súrodenca. Ja neviem to je ťažké pochopiť otázku a súvislosti? To hneď musí byť drbnuta matka,čo rozmaznáva dieťa a vychováva egoistu???

hettinka
23. feb 2019

@maciatkolulu autorka podľa prospevku len plánuje, ešte nie je tehotna.

maminecka2
23. feb 2019

@nancy666 Mne v tuto chvilu dosli vsetky argumenty, aj naivna predstava ze predsalen ti Slovaci nie su az taki sibnuti. Pojdes k doktorovi a ten da dieta von??????? A zabije ho?
Ozvi sa o 10 rokov kam takato vychova viedla.
Viac nemam co dodat.

eliska13
23. feb 2019

@hettinka niekde píše, že tehotná už je

hettinka
23. feb 2019

@eliska13 no tak keď už je, čo rieši. Staršej to treba povedať a má ešte niekoľko mesiacov na to, aby si na tu myšlienku zvykla. Po pôrode netreba starsiu odstrkovat, treba sa jej naplno venovat Napr. keď babo spi a nájsť spoločne aktivity časom. Súrodenec ke to najviac, čo môže rodič dieťaťu dat. Hoci to možno na začiatku neocení.

tojada
23. feb 2019

Veď to je normálne, niektoré deti sa na súrodenca veľmi tešia, iným sa to nepáči. Ale časom sa to môže zmeniť. Táto mamička asi chcela vedieť ako pripraviť dcérku na to, aby to prijala v pohode. Asi čakala radu a nie nevhodnú kritiku.

nancy666
23. feb 2019

@hettinka tak taký vzťah by som s dieťaťom nechcela mat veru. Že v 18 sa pýta či niečo môže? Prečo? To je skôr o egu už asi. Kedysi to tak fičalo ale kedysi sa aj bolo trstenicou. Proste každý sme si našli svoj spôsob. Čo som tým chcela povedať je že je normálne sa dieťaťa pýtať na názor podľa mna

nancy666
23. feb 2019

@maminecka2 zabije? U nás sa tomu hovorí interrupcia a nieje na tom nič cudne, za zabitie je basa ;)

hettinka
23. feb 2019

@nancy666 nie, žiadna trstenica ... ked boli malí, občas po zadku dostali (hoci čisto teoreticky som proti telesným trestom, v praxi som parkrát toto porušila), ale normálne sa opýta, či môže ísť von, zostať dlhšie, niekoho priviesť, niečo drahšie kúpiť (SMS notifikácie z jej účtu chodia mne,a j tak by som to vedela). A nie sme typ rodiča, ktorý s nadšením a automaticky na všetko prikývne, prediskutujeme spolu a rozhodneme sa, čo áno, alebo nie. Ak nie, zdôvodníme prečo a koniec debaty. Moje deti majú nadštandard, dovolíme im veľa, ale nie všetko ... a určite ich nenechám rozhodovať za seba vo veciach ako výber dovolenky, alebo či mám mať ďalšie dieťa ... to nie je ich vec. S tým výberom dovolenky s nimi diskutujeme, ale my vyberáme možnosti a my máme finálne slovo. Nebudem sa podriaďovať 12-ročnému. 18-ročná už tento rok sa môže rozhodnúť, či ide s nami, alebo pôjde na jazykový kurz na Maltu sama.
Rodič má byť v živote človek pevný bod, ktorý stanovuje mantinely, ale vytvára aj istotu, že sa dieťa vo všetko môže na neho spoľahnúť, či ma 3, 10, 15 alebo 30 rokov.

A nehovor, že vám to funguje, más malé deti ... ked budú v puberte, môžeme pohovoriť, ako vám to funguje. Ja robím na strednej škole, vidím denne, kam vedie benevolentná a demokratická výchova ... niektorí rodičia sa svojich detí normálne boja, boja sa im niečo prikázať alebo zakázať, len aby sa ich nedotkli, množia sa prípady psychických problémov detí, anorexie, bulímie, tetánie ... lebo nemajú v živote istotu, majú príliš veľa dovolené a nevedia s tým narábať, ani sa kontrolovať. Prípadne tým rodičov vydierajú, manipulujú nimi vyslovene.

zuzka1008
23. feb 2019

@michala11111 Ahoj, ja mám rozdiel medzi dcérami 6rokov takže približne tvoj prípad, u nás to dopadlo nasledovne
bábätko sa narodilo, našťastie bolo nenaročne , pozornosť išla staršej stále vo väčšej miere, ako malá rástla tak s pozornosti sa pomaly uberalo, nenápadne,
aby to nepocitovala,
stala sa viac samostatnou 👍 😉
Mladšia má skoro 2 roky staršia 8r ak chcú vedia sa zahrat ..
nie vždy je to ružove ..
Inak sme režim viac prispôsobili staršej, do roka určite, však bábätko som nakojila na lavicke na ihrisku , spala pekne v kočíku, mala ho rada, našťastie 😃 👍

Držím palce

maciatkolulu
23. feb 2019

@hettinka autorka písala,že tehotna uz je😉

marsmykkok
23. feb 2019

@michala11111 tak ono to tak vždy bolo a aj je, že pre veľa matiek je bližšie to mladšie, lebo je menšie, sladšie, hoci si to máloktorá prizná. ak si to prežila, ty to robiť nebudeš a bude to ok. postoj dcéry zatiaľ nezmeníš, ono to tak aj býva, že deti čo majú súrodencov sa pýtajú jedináčika či má a ked nie že ako je mu super, sťažujú sa mu aké majú problémy so súrodencom, nevytlčieš jej to z hlavy a ani ju netreba prosiť a slubovať že to bude iné nie je stred vesmíru. ked s narodí si zvykne jednoducho. netreba s ňou o tom diskutovať ani to riešiť, ale ked bude na svete tak sa jej venuj, majte aj chvíľky osamote, možno ako dievča bude chcieť aj pomáhať ti s bábom a bude sa cítiť dôležitá a aj to pomôže zvyknúť si

kiara3
23. feb 2019

@hettinka No to je samozrejme že chodíme spolu kade tade spoločne výlety....Deti sa občas hašteria ale len občas...Ja mám dvoch synov obaja veľký mamičkari takže niekdy maznanie chýba aj staršiemu aj keď sa s ním stiska ocko....Ale obcasnemu žiarleniu sa zabrániť nedá niekdy sa rodičia môžu snažiť ale proste to príde...Niekdy si ani nevsimneme že dieťa žiarli len zmení správanie...Alebo to dusi v sebe a my máme pocit že je všetko v poriadku...

nancy666
23. feb 2019

@hettinka presne to čo popisuješ je to čo má najviac vytáčalo na mame alebo rodičoch keď som bola v tom veku. A dodnes nemáme taký vzťah aký by som chcela. Proste mám iný názor. A btw na Malte som bola na jazykovom pobyte aj ja keď som mala skoro 15 a ti poviem že najlepsi čas môjho života ale škole som sa venovala minimálne. Pozri nejdem tu popisovať svoju výchovu, proste u nás to tak funguje tak som sa chcela podeliť. Keď u iných nie ok, to nieje moja vec. Myslím si že deti ( aj ja ako dieta) majú najlepšie názory a pohľady na veci. Napríklad tá dovolenka- naj pohľad je na tesiace sa dieta, vtedy som aj ja napríklad happy. K tomu drink a masáž a je mi jedno či som hoteli a alebo b v destinácii a alebo b. A nikdy má názor dieťaťa nesklamal v konečnom dôsledku a to sa jedna nie len o moje deti ;)

hettinka
23. feb 2019

@kiara3 ziarlenie je prirodzene, ale bitky a hádky neakceptujeme. Vlastne už sú veľkí na zo, aby sa bili a hádať sa vedia tiež vcelku konštruktívne. Vlastne ich rivalita oboch posúva ďalej, ťahajú sa navzájom, syn k dcere vzhliada, ona nemá problém ho niečo trebárs doucit, aj spoločenské hry hrávame.

mamcotka
2. mar 2019

Ja mám 17 ročného egoistu ktorý o súrodencovi tiež nechcel a nechce počuť. A teraz čakám dvojičky.. viem čo to je.. ale na druhej strane otec mojich nenarodených deti je sám egoista a súrodenca má. Ja som jedináčik a egoista som nikdy nebola.. ak chcete druhé bábo tak ho majte ale budete to mať podľa mňa ťažké.. tak ako aj ja..

maminecka2
3. mar 2019

@mamcotka Asi sa cudoval ze to este robite, co? S pubertiakmi je tazko. Drzim palce.

xxxkatka
10. mar 2019

@michala11111 problem je v tom, ze ty to druhe dieta podvedome nechces. Dcera len zrkadli tvoje pocity. Neviem, ci druhe babo nechce viac manzel ako ty. Kazdopadne si to treba upratat v hlave a ked to budes mat zrovnane ty, dieta to vyciti 🙂

katika03
30. apr 2019

Ja mam 4 a pol rocnu. Teraz cakame druhe. Vysvetlili sme jej ze lubime oboch rovnako uz teraz. A ked sa bala o hracky vysvetlila som jej drobceka tiez naucime aby si hracky nenicil ako ona. Akurat ked sme oznamili ze to bude chlapec bola trocha sklamana ale v poriadku. Dovolili sme jej vybrat meno z tych co sme si povyberali. A bolo dobre. A vidi este vyhodu aj v tom zebudem teraz 3 roky doma a vlastne budem viac casu aj s nou. Treba jej povedat aj ake bude mat z toho ona vyhody. Teraz uz sa aj prituli k brusku a povie ze lubi braceka.

modrykoniicek
11. nov 2019

Že egoistu... Áno má pravdu.A tiež som sa so súrodencami len zmierila.Nevyrástol zo mňa egoista ani miláčik detí.Mám rada svojich súrodencov ale inak som to vnímala ako dieťa a inak ako dospelá žena.

Tým,že najmladší by mi mohol byť skoro syn tak mi to prišlo divné mať bábo doma keď už ja som mohla byť pomaly mama.

Pri sestre som mala 7.
A bolo to otravné ako má každý nútil sa sňou hrať a pomáhať.Pri Tom to bolo jedno zlé a zákerné decko.

Všetko sa odvtedy zmenilo.Ja som dospelá.Sestra pubertiačka takže sme si k sebe cestu ešte nenašli... brat je ešte malý ale strašný zlaťúch ☺️.

No len na mňa to pôsobilo ako antikoncepcia.v blízkej dobe mať deti nechcem.Presne z toho dôvodu, že v detstve som si užila len plač a plienky.Tak si to teraz kompenzujem a chcem mať chvíľu kľud.
Nikam sme nechodili lebo raz sestra bola malá potom brat a mňa to sedenie doma nebavilo.Takže za mňa to boli nudné roky môjho života.A začínam si súrodencov užívať až teraz.

A nikto sa ma nepýtal či ich chcem ☺️.Proste prišli, prijala som to.Ale niekedy v 15 som sa vyjadrila, že to nie sú moje deti a súrodenec nie je ani rodič ani opatrovateľka tak nech ma do ničoho nenútia keďže mať 3 dieťa nebolo moje rozhodnutie.Mala som 15 berte to ako pubertálny výrok.
Takže hlavne toho staršieho netreba nútiť aby si budoval vzťah na silu.Všetko príde samo.

Ja sa na to pozerám už inak teraz ale fakt ma to k deťom neťahá.Aspoň viem čo ma čaká.Dobrá škola života.

Vždy je lepší menší vekový rozdiel.

katus226
11. nov 2019

Ojoj, a ja som sa nasho nespytala, ci nam dovoli mat dalsie dieta... Co som to za matku... Je na to nejaka kniha?

laguna28
12. nov 2019

Len pre srandu. Moja švagriná sa pýtala synovca 5r. Či by chcel sestričku, ktorú už v tom čase čakali. On sa maminky na oplátku opýtal, či by nemohol mať radšej šteniatko, také s bodkami (dalmatin). 😂😂😂

katrin21
12. nov 2019

To sa fakt ides riadit malou? Jednoznacne majte druhe a malej rozpravaj o pozitivnych strankach..nechapem,ze si schopna napisat, ze to,co jej vadi je pravda.🙈 vychovavate ju evidentne ako v bavlnke a to nie najlepsie. Myslim,ze jej len prospeje ked sa nauci o vsetko delit, aj o hracky ,aj o rodicov.
Bude mat zivu babiku, bude velka sestra, surodenec bude partak na hru .. niekde ste vo vychove asi spravili preslap,mala je egoisticka trochu, ci?

Ale inak... Dnes uz fakt na vsetko mamy potrebuju navod?

Moja mama nas mala 3..prve dve mala 14mes po sebe.. ked segru kojila, ta rocna ju tahala za nohy a kricala" babo peč"!🙈😂 a tu su, prezili to, uz ako dvojrocne boli nerozlucne ,ako dvojicky...
Ked mali 12 a 11,narodila som sa ja.. a starali sa o mna viav ako mama.. s laskou.

modrykoniicek
12. nov 2019

@mamcotka Nie je egoista.Len aj mne prišlo čudné, že moja 40 ročná mama rodí zas!.A keby mi to dnes oznámila zas tak by som na ňu kukala ako puk len už mi to môže byť jedno.Som dospelá a som rada, že sa ma to už netýka.

.Dieťa neovplyvňuje len tvoj život ale aj život syna.A veľa rodičov robí chybu, že to malé dieťa dajú na starosť tomu staršiemu ktoré to ani nechce robiť.Má jednoducho strach, že to ovplyvní aj jeho život.Ja tiež nie som egoista ale ako 15 ročná som tiež nechcela počuť o ďalšom súrodencovi.Jednoducho mi to prišlo zvláštne, že máme dosť problémov tak treba ešte jedno dieťa.Ale to bola iná situácia.
Súrodencov milujem ale vďaka tomu som dospela skôr a musela som riešiť veci ktoré potom ovplyvňovali aj moju budúcnosť.

Je pochopiteľné, že po 17 rokoch sa nechce vzdať svojho komfortu.Zasiahne to aj jeho život pokiaľ bude bývať s vami.A určite sa nevyhne tomu aby obletoval súrodencov.Kedže sa to od staršieho očakáva.Žiadny pubertiak netúži byť v role rodiča ani 10 minút.Možno poniektorí... Ale mňa to teda neťahá k bábätkám ani dnes.Nie su to moje deti a tak necítim potrebu mať za nich zodpovednosť.

Koľko ľudí nemá deti lebo si to nechcú ani len predstaviť a väčšinou chcú deti len ženy.Sú to egoisti?

Ja tiež nie som egoista len preto, že deti akceptujem, mám ich rada ale nechýbajú mi k životu.To je vnútorný pocit ktorý sa nedá zmeniť na povel.

nika1971
28. feb 2020

@michala11111 s dietatom by som to neriesila...je to len na tebe a tvojom partnerovi...dieta sa prisposobi a nakoniec bude rada, ze ma surodenca