Ako vysvetliť tehotenstvo 1,5 ročnému dieťaťu?

tea333
6. mar 2012

Cakame druhe babatko a nas syn ma momentalne 18 mesiacov. Ked sa babo narodi, bude mat presne 2 roky. v najblizsich mesiacoch by som rada syna nejakym sposobom pripravila na prichod surodenca. Je komunikativny a mnoho veci chape. Neviem ale ako mu mam vysvetlit, ze v brusku byva jeho surodenec a ci to bude do porodu schopny pochopit. Brusko si pri nom hladkam a hovorim ze je tam babo a tam spinka, ale zatial mu to nic nehovori. Velakrat sa mi po bruchu ide hadzat a ja sa musim branit 😀 Existuje napriklad nejake pekne video/ animacia, ktora by mu to ukazala?

aliza
6. mar 2012

ahoj, moj ma 17 mesiacov, za tyzden 18 a tiez je bystry, ale nie som tehotna a myslim si, ze netreba nic vysvetlovat, zatial, ved je este malinky a podla mna tomu nemoze vobec rozumiet, tak naco ho tym zatazovat. Do augusta casu dost a ono sa to vyvinie samo, ked budu ludia okolo teba o tom hovorit a tak. Ja by som mu dala este cas 😉. Ja si neviem mojho predstavit, ako by som mu davala ruku na brusko ze aha, tam je tvoj surodenec 😖. Vie, ze starsia sestra je sucast rodiny, ale podla mna nechape pojmu surodenec a uz vobec, ze z nejake bruska pride babo. Mne sa to zda prilis skoro, pustat mu video a tak. Ale to je len moj nazor 😉.

tea333
autor
6. mar 2012

@aliza nehovorim, ze mu to potrebujem vysvetlit ihned, rada by som mu to vsak vysvetlila do porodu a postupne ho informovala podla jeho schopnosti. pytam sa teda na tipy, ako to mamicky zvladli/nezvladli.

aliza
6. mar 2012

@tea333 myslim, ze v case porodu bude chapat, ze mas v brusku babatko a ze raz vyjde z bruska von. Da sa mu aj vysvetlit, ze uz budete doma o jedneho viac. To by uz mal chapat, ale pekne, postupne, ako bude dozrievat, to pocitis sama, co je schopny pochopit a co nie. A prepac, ak som ta zle pochopila, ale z tvojho prispevku to tak vyznelo, ze chces zacat uz teraz, vlstne si uz zacala a pytas radu, ako dalej postupovat.

lenka_da
6. mar 2012

@tea333 vidim, ze budes mat rovnaky rozdiel medzi detmi ako ja, dcerka mala tiez dva roky, ked sa nam narodil syncek 🙂 my sme si parkrat pozreli casopis "mama a ja" alebo nieco podobne, uz neviem, tam mas kopec takych obrazkov, kde je babatko v brusku. Moja to pochopila velmi rychlo, potom stale hovorila, ze v brusku je babo a vela sme hovorili, ze aj ona bola v brusku, kym sa narodila a tiez som jej ukazovala jej fotky s 3D sona, tesila sa, ked som vravela, ze je to ona na obrazku 😉 a tiez som jej vela hovorila o tom, ze pojdem na par dni do nemocnice, pan lekar mi pomoze vybrat babatko z bruska a potom pridem domov. Velmi pekne to zvladla. Horsi bol potom nasledujuci rok, hm.

4gubka
6. mar 2012

ahojte, a ako myslite ze to pochopi rocne babo ze bude surodenec, doteraz ma to ani nenapadlo, kedze som na zaciatku tehu, ale myslim ze to rocne toho vela este chapat nebude.... teda vychadza konkretne rok a mesiac... 😕

katrinka8
6. mar 2012

@tea333 - ahoj, niekde tu na fore bolo spomenute, ze v tej kreslenej rozpravke Krtek je jedna cast o narodeni babatka... Skus na youtube pohladat, neviem sice, ci pomoze, ale tak mozno trochu ano 😉

katrinka8
6. mar 2012

@4gubka - myslim, ze rocne babo to asi chapat este nebude, ze je to surodenec. Nasa ma 21 mesiacov pozajtra a ona chape len pomenovania rodinnych prislusnikov, nechape vobec podla mna tie vzdahy. Napr. neviem, ci ona chape, ked poviem mojej mamine "mami", ze vlastne babina je moja mamina, alebo ze ten ujo (sused) je tatino tety Janky (moja kamoska). Proste oni chapu asi len to pomenovanie, tie vztahy este asi nie. Chape tatino, mamina, atd., ale neviem, ci aj tie suvislosti. Myslim, ze aj surodenca by chapala len ako nejake "babatko" v tomto veku.

locko007
6. mar 2012

@4gubka No to si myslím, že to nebude ani registrovať. Ale aj tak dobre, aspoň nebude žiarliť.

benne
6. mar 2012

@tea333 môžeš skúsiť toto.. ak sa nebojíš 😅 😅 mne to príde trošku "scary" 😀 😀

https://www.youtube.com/watch?v=ulxSPw2_5HU
adulikka
6. mar 2012

medzi mojimi je vekový rozdiel rok a pol a staršiemu som vysvetľovala ,že tam je bábo ,že ako mi bude pomáhať bábätko kúpať ,kočíkovať.že bude najprv plakať a spinkať...no ja som zas vysvetlovala ...a dva mesiace pred pôrodom šiel spinkať do veľkej postele ,aby uvolnil postieľku pre mladšieho...a radšej som volila skôr zmenu ,aby sa necítil odstrkovaný mladším súrodencom ,že kôli nemu musel ísť spať preč

zeleny_cajik
6. mar 2012

@tea333 ahoj, ja mam rozdiel 2 roky a mesiac a synovi som stale opakovala, ze v brusku mame babo a ked sme nejake babo stretli vonku, vravela som mu, ze aj my take budeme mat. Postupne si to daval v hlavicke dokopy, hlavne ked doma pribudali veci pre babo. Takze ked som prisla z porodnice domov so sestrickou, nebol prekvapeny, strasne sa tesil a hned ju bozkaval a tak hrozne nezne hladkal. Ale na to, ze bude mat od toho momentu polovicu pozornosti, sme ho pripravit nevedeli. S tym bojujeme stale a hoci ma malu rad, stale k nej je nezny, dokaze urobit strasny cirkus, ked ma pocit, ze sa mu zrovna nevenujem tak, ako si predstavuje.

tea333
autor
7. mar 2012

@benne nie je to scary, len divne 😀 a neukazuju co sa deje v brusku, len zrazu narastie 😅 no nic, hadam nieco pekne najdem.
@adulikka my chceme velku postel kupit tiez min. 2 mesiace pred porodom, aby mal cas adaptovat sa.

@zeleny_cajik je mi jasne, ze bude nejaky problem s pozornostou, ale moj muz je vacsinu casu doma, tak sme na to dvaja, mozme si malinkeho striedat a tak sa striedavo aj jednotlivo venovat starsiemu 🙂

@4gubka mam znamu s podobnym rozdielom. myslim ze to chapat nebude, ale naozaj nebude ziarlit.rychlo si zvykne, v tomto veku nie je taky boj o pozornost.

ajca123
7. mar 2012

@tea333 ahoj je to pekne že chceš svojho drobca pripraviť na súrodenca 🙂
Aj ja som sa snažila hovoriť Filipkovi že v brušku má bratceka a aj som mu ukazovala knižku pre deti a tam je Mamicka čo čaká babetko,ale nic a to ked som to hovorila môjmu malému mal 18mesiacov a aj počul ako babetku tluce srdiecko a tak.. A ked sa nám narodil treti syn tak Filipko ho tak mIluje a stále ho hladká a chce mi s malým stále pomáhať a aj na rukách ho chce mat... A aj pri kupani pomáhajú obaja bratia 🙂
Podla mna je to super mat tak skoro po sebe deti ,lebo mám aj chlapca čo má 6r a ten si vôbec nerozumie s 2rocnym :( stále sa hádajú

tea333
autor
7. mar 2012

@ajca123 ono to urcite zavisi aj od povahy deti. myslim ze ten problem sa moze stratit vekom, ked budu mat k sebe blizsie 😉 ja som vzdy chcela deticky skor po sebe, aby si rozumeli, ale nie je to zaruka.
ja mam s bratmi 3 rocny rozdiel, a hadali sme sa vela. ale este viac hrali 🙂 a mame uzasny vztah, su moji naj kamarati.

zeleny_cajik
7. mar 2012

@tea333 drzim palce... aj my sa striedame, ale do narodenia dcerky som predsa len bola ja ta, ktora sa mu venovala prioritne a jemu chybala ta moja pozornost. Mm mim sice velmi pomaha, ale maly a vyslovene dozaduje mna, kolkokrat povie aj "nechcem ta tatino", "nelubim tatinka, len maminku", hoci to tak nemysli len preto, aby si vydupal, ze ho uspim, prezleciem ja a ze ja sa s nim mam hrat a nikto iny. Lenze kojit malu nikto iny okrem mna nemoze, tak je to na nervy.

tea333
autor
7. mar 2012

@zeleny_cajik ja planujem nosit mimco v satke a v satke dojcit. dufam ze mi to pomoze a uvolni ruky a pozornost pre starsieho 🙂

lucinocka
7. mar 2012

@tea333 ja som mojmu 33 rocnemu chlapovi pustila rozpravku BOL RAZ JEDEN ZIVOT :D

https://www.youtube.com/watch?v=zrZs6AcEJPE
hoogy
7. mar 2012

@tea333 my mame knizku krtek a maicka je to taky celkom fajn pribeh. moj maly vedel este predtym ako som otehu ze on bol v brusku rad si pozera fotky co mame vo foto albume. a mam tam aj tehu fotky. tak mu to nejak prislo asi normalne ked on bol v brusku tak ze teraz je babo v brusko. vsetkym to vysvetluje. a skusa ci uz kope. je sice o rok starsi. skus tu knizku,ale nezlakni sa je tam tak troska dost nazorne nakreslene ako maly zajacik vychadza mame zajacici z bruska 😀

tea333
autor
7. mar 2012

@lucinocka to som tiez videla, ale to nie je pre batolata na vysvetlenie nic moc 😀

@hoogy tak je to aj v tom videu krtecek co tu bolo spominane vyssie, tam je LIVE porod 😀 ale aj tak, ja by som bola radsej keby niekde vo videu bolo pekne nakreslene ze mama s bruskom, a v brusku bolo vidiet babatko, a to babatko by sa zvacsovalo, a tak. lebo maly tomu videu neda hodinu 😀

lucinocka
7. mar 2012

@tea333 myslim, ze v dvoch rokoch ho to nejak specialne zaujimat nebude, odkial a ako ma surodenca :D kamoskin maly ma 3 roky a len sme mu povedali, aby po mne neskakal, lebo mam v brusku babatko a on to vobec neriesi, nejak ho to nezaujima:D

natalia777
7. mar 2012

@tea333 nasa strasne vela pochopila ked som jej ukazala knihy o tehotenstve kde su kreslene obrazky ako je babo v brusku 😉 😉 😉

alicia28
7. mar 2012

@lucinocka , moja mala ma 2,6 roka , poviem jej ze babetko je v brusku a spinka tam, natierame spolu brucho ale ze by sa nejako nadsenim rozplyvala,,je jej to jedno,,,je v bruchu a co ma ona robit? neriesi....povedala som jej ze neskor pojdem do nemocnice ,.,,,,tam sa narodi a pojde domov ..........a bude sa s nim potom hrat,,viac jej netreba vysvetlovat,,naco? ved je to komplikovane a take male dieta staci aby vedelo ze babetko sa narodi a hotovo.

lucinocka
7. mar 2012

@alicia28 jj tiez si myslim, ze to nejak nebudu riesit 🙂 v tych ich malych hlavickach su stale zaujimavejsie veci ako dajake babo🙂

alicia28
7. mar 2012

....a tiez take male dieta to nepochopi aj ked mu budem ukazovat obrazkove knizky pre dospelych, len sa bude tym stresovat, male dieta nedokaze spracovat info ze mame budu z brucha tahat dieta, ma z toho len stres ,,,podla mna je to hlupost zatazovat takymito vecami chrustikov , tie sa maju hlavne hrat a nie riesit narodenie dietata

hoogy
7. mar 2012

@tea333 no preto je dobra ta knizka tu mozte citat na viac krat 😉maly ju dostal od mojej kamaratky ked mal 2 roky my sme boli troska zhrozeny priznam sa,ale jemu to vobec nebolo cudne ze zajaciky vyliezaju z bruska 😀 teraz pozera ci babo neni vidiet cez pupok. a najnovsie povie ze babo si tam plava 😀

mojkamirka
7. mar 2012

@tea333 mne sa narodila dcerka ked mal syn 2,5 roka, pred jej narodenim dostal babiku pri ktorej som sa mu snazila vysvetlit ako sa treba k tak malemu babu spravat, ze babatko bude plakat, mamka sa bude o neho starat, davat mu papat, prebalovat ho a tak, Môjho syna dako nezaujímalo, že bude babo, myslím ze to tak nevnimal, skôr by som par dní pred pôrodom alebo v dákej dobe dopredu vysvetlila babu, ze mamka bude musiet na chvilu odist, ale ze s ním bude tato a tak. hm a na vysvetlenie ak by ho bavilo tak je dobrá rozpravka Bol raz jeden život.

strasska
7. mar 2012

@tea333 ja mam 2 rocny rozdiel a teraz budem mat opat. Strasiemu sme vraveli, ze budeme mat babo, a ze pojdem do porodnice ale on to velmi nevnimal...
Dcerka je ovela vnimavejsia, ta mi brusko hladka, bozkava, zakryva a aj iniciativa vychadza ovela viac z jej strany ako z mojej. 🙂
Krtek a maminka mame aj knihu, aj rozpravku. zatial sme pozerali zo starsim knihu, lebo jeho velmi zaujimalo ako babo vyjde z bruska 😉 , mladsiu zatial knizka nezaujala.
Ja by som asi netlacila na pilu, sem-tam by som mu to spomenula, aj tak sa toho napocuva dost z okolia.
a ja som dostala radu, ze aby babatko donieslo bracekovi z porodnice darcek a maly bol velmi stastny a hned ju prijal za kamosku. No samozrejme ked pochopil, ze mu sestricka ostava nastalo, tak uz az taky nadseny nebol...ale celkovo to dopadlo vyborne.

katkatt
7. mar 2012

@tea333 my mame tiez rozdiel 24 mesiacov a v tehotenstve som to prilis neriesila (ked uz bolo brusko vacsie, tak sme sa o tom rozpravali trochu, obcas ho hladkal a rad hladka doteraz, teda uz len tukove vankuse 😀 ....), skor som sa zamyslala, co bude potom, ako to zvladnut, ako formovat ich vztah, aby sa mali radi a navzajom na seba neziarlili

katkatt
7. mar 2012

@strasska aj my sme to urobili, tiez dal mladsi starsiemu "darcek" a starsi doniesol tiez mladsiemu do porodnice.Videla som dobru relaciu o tom, ako zvladnut prichod surodenca, ked najdem link, tak sem dam ..napr. tam bolo aj odporucane, ked starsie dieta pride do porodnice 1.x, aby mama isla najprv na chvilu za nim (tam kde su navstevy mozne len na chodbach) a zaujimala sa o neho a az potom, aby sa isli spolu pozriet na babatko... aby nebolo to dieta hned odstrcene prichodom toho maleho...

kryska5
7. mar 2012

@tea333 podľa mňa je super že to chceš drobcovi vysvetliť, moja kolegyňa bola tehotná a vždy keď sme ju boli pozrieť tak som malej hovorila že tam má bábatko a aj ona keď bola maličká tak bola v maminom brušku, teraz keď má 19mes. úplne rozumie tomu že bábatko na ktoré sa chodíme pozreť bolo v brušku a sama pekne povie že ona bola v mojom brušku, podľa mňa stačí deťom veci pekne vysvetľovať a opakovať to 😉
inak jeden diel krtka - krtek a maminka je o tom, som normálne pozerala malá zajačica tam rodí 😀 pozerám že už je to tu spomínané 😉