Ako zvládnuť súrodeneckú rivalitu a žiarlivosť?

evca31
20. sep 2008

ahojte maminy.chcela by som vas poprosit o radu ako zvladnut a co robit ked sa surodenci medzi sebou stale priecia.syncek bude mat v novem.3roky a dcerka ma 1a pol roka.syncek ju od narodenia nechce nejak akceptovat.od mala jej stale robi zle.uz ked je starsia tak jej nic nechce pozicat,lebo vsetko je len jeho,ked sa s niecim hra tak jej to musi hned zobrat aj ked sa s tym potom nehra.vzdy chce prave to co ma ona.bez dovodu ju hockedy capne,stuchne do nej,proste neprejde okolo nej aby jej volaco nespravil.a pritom ona mu vzdy vsetko da ci donesie.tesi sa z neho,chce sa s nim hrat a on aj sa chce,chvilu sa pekne hraju ale vzdy jej potom nieco urobi.musim robit stale policajta,niekedy nemozem nic ani robit len aby jej nahodou zas nieco nespravil.potom som stale nervozna,stale na nho len kricim aj ked viem ze nerobim dobre ze by som nemala ale inak sa uz niekedy neda.inak obaja asi ziarlia.ked sa ideme majkat alebo sa sasit tak sa hned obaja vrhnu na mna a navzajom sa odtlacaju.ju nemozme niekedy ani na ruky vziat,musime jeho.a pritom im stale vravime ze ich oboch lubime rovnako.je pravda ze na dcerku davam vacsi pozor,mozno jej venujem aj trosku viac pozornosti pretoze je este malicka a som s nou neustale od narodenia a je dost na mna naviazana.tak sa mozno syncek potom citi trosku odstrceny.aj ked ho este navyse davam do skolky.ale na druhej strane su chvile ked ju polubi,donesie jej hracku,chyti ju za rucku a v obchode vzdy povie ze kupit aj jej.neviem co uz robit,ako mu to uz vysvetlit ze su surodenci,ze sa musia mat radi a ze musi sestricku chranit a lubit.som z toho zufala a fakt uz neviem ako na to.maminky ak mate niektore aj vy takyto problem tak mi prosim vas poradte ako to riesite vy.uz som nieco spomenula aj v teme 2rocny a neposlusnost ale az neskor som dosla na to kde mozem vytvorit novu temu a neviem ako to z tade vymazat.

renca3
20. sep 2008

evca...ja mam trochu vacsi vekovy rozdiel deti, ale mame doma uuuplne to iste co vy. niekedy je to psycho. 😝
neporadim nic. cakam, ze ho to vekom prejde. i ked u chalanov to bude asi vecny boj az do puberty. 🙂
niekedy su uzasni a maju sa hrozne radi, krasne sa hraju, ale dost casto ho starsi otlka a berie hracky. utesim len tym, ze nie si sama, co denne riesi detske spory. 😉

vinka
20. sep 2008

Tak sa pridám aj ja.Ja mám ešte väčší vekový rozdiel.A môj syn túžil mat brata kôli futbalu 😀 .Ked sa dozvedel,že to bude sestra tak mi oznámil,že ju nemusím ani z pôrodnice doniet domov.Juj to som mala čo robit presviedčat ho kým neporodím.Nakoniec som mu vysvetlila,že bude velký brat.Ktorý ju bude chránit a na ktorého ona bude pyšná.Tak potom sa uspokojil aj zo sestrou.Aj u nás to je tiež podobne.Niekedy sa bozkajú a stískajú ukážkovo a inokedy len počúvam.Viva vypadni,nechaj ma si zlá a podobné veci.Krik jej plač no des.Ale asi to tak má byt.Ja mám 2 sestri a tiež sme si neraz skočili do úsmevu a štekali po sebe občas sa aj riadne vytahali za vlasy. 😀 Stále ho chválim ked sa snou hrá alebo sú milí k sebe.Ale ja som si fakt myslela,že som asi sama ked to riešim skoro denne 😝 A,že niekde robím chybu.

lenca13
20. sep 2008

Tak u nas je to niekedy podobne a to mam rozdiel sest rokov.Akurat ze ta mladsia si zacina do tej starsej dnes jej chodila do hlavy auticko az dvakrat a ked jej povieme aby jej spravila moja tak ju hned zacne hladkat.Niekedy sa pekne hraju ale niekedy nepomoze ani krik vtedy je najlepsie ked sa hraju kazda zvlast 😉

verulka
20. sep 2008

ahojky, ja mam medzi chalanmi 21mes rozdiel a ta rivalita tu je a a myslim, z evzdy bude. U nas to bolo zlozitejise tym ,ze boli 3 rychlo po sebe a k tomu starsi syn mal zdrav. problemy...neustalym vysvetlovanm a riesenm situacii casom pochopili, ze brahcoú ci segra su opora a kamos...ale to neznamena, ze su anjelici. Prave dnes vecer sa mi fakt poriadne pobili...no dostali kapky a veeela sme sa rozpravali o biti a pod, mylsim ze opat na chvilku pochopili.
Tvoje deti su este malicke na nejake siahodlhe vysvetlovania, ale syn uz chape, ze lakomos nie je pekna, a ze segre ublizovat nesmie. Jemu by s ato tiez nepacilo..ta skolka asi zintenzivnila pocit vylucenia. Ak sa da, tak vrelo odporucam pravidelne sa venovat len starsiemu synovi- malicku nechat s tatom a syn nech vam urobi program 😉 u nas to super zaberalo a kolko krat sme sli nlen na nakup, na ihrisko, nic extra- kupili sme si maskrtu a len tak kecali...dieta sa uvolni a lepise prijma to, ze ho lubie tak isto ako segru a pociti aj vyhodu z toho ze je velky...to je len tip 😉

maca793
20. sep 2008

našťastie ja to nepoznám. 😉

monkula
20. sep 2008

no, môj malý sa na malinkú hneď veľmi tešil...
a aj ja stáel počúvam len Chiaraaaa, choď preeeeč.
ale jeden bez druhého nemôžu byť... keĎ je Jarko v škôlke, tak malá behá po byte a kričí baaaa, to ako bráško 🙂, keď ideme na nákup len my dve, ta kstáel kričí, baaa, neni, baaa
a naopak, jarko by ju stále len bozkával, a keď nakuoujeme, tak ju drží za ruku a dáva pozor, aby neodbehla a Chiara sa nemôže vzdialiť ani na pol metra od jarka ,hneĎ za ňou beží a berie ju na ruky ,tak isto, keď vysadáem z autia, tak najprv vystúpi Jarko ,potom mu podám Chiarku, on si ju zoberia a potom mi ju podá na ruky...
ale niekedy sa vedia klbčiť jedna radosť...

sassi
20. sep 2008

no ja mam 5,5 (7r a 19mes.) ročný rozdiel a žiarlivosť a rivalitu máme tiež, ale zle si nerobia... teda dcera synovi naschvál neublíži, a on je ešte malý tak tioež nie naschvál.
Sice dcerka žiarli, ale ublížiť by mu nešla, velmi sa na babo tešila a bolo jej v podstate na začiatku jedno, či bude brat alebo sestra. Ale viac chcela bračeka a vyšlo jej to.Mala obdobie, ked dosť žiarlila, asi pred rokom, ale to bolo aj tým, že ja som ostala v nemocnici skoro 2 mesiace a jej sa nemal tak kto asi dostatočne venovať, navyše do toho 1. ročník v škole, strata istoty ... ale skor to dusila v sebe a prejavilo sa to inde (v škole, vo výsledkoch, koncentrácii na hodine...)
Teraz žiarli len ked sa malému niečo kúpi a jej nie, a ma na neho "nervičky" ked jej niečo berie a pokazí...

Niekedy sa deťom treba venovať aj oddelene, spraviť si hodinku len s jedným, aby malo mamu (otca) len pre seba, ako písala aj Verulka.
Napr. naša dcera si vyžadovala aby som s nou písala DU, nie preto, že by to sama nezvládla, ale to bol čas, ked tam malý byť nesmel, teda mala ma pre seba... nejako som to hned nechápala, prečo je taká... dnes to viem, ona chcela byť so mnou 🙂 .

sassi
20. sep 2008

Monkula u nas cely den z detskej ... Aléééééx...... mamííí vezmiiii hoooooo!!!!!
a o chvílku ho tam zasa volá 😀 😀 😀

monkula
20. sep 2008

sassi, a ju nás ,maminkaaaa ,zober s iChiarkuuuuu 😀
ale vyvádzať vedia , to ani nemuknú..
minule Chiarka ukradla z kúpeľne dózu na tekuté mydlo, jarko hu otvoril a spoločne ho rozotreli po sedačke.... 😠 😠 😀 😀

sophie1981
20. sep 2008

caute, ak sa k vam mozem pridat...sice dietatko este nemam, ale uz stvrty rok sa staram o deti v anglickych rodinach...sice viem, ze to nieje ako vlastne, ale travim s nimi cely den od rana pol osmej, do vecera siedmej, takze komplet cely den...spolu sadame k ranajkam, vecer ich ukladam o siedmej do postele...kedze mam tu vyhodu nakuknut do viacerych rodin, ako to tam bezi, mam trosku predstavu co ma caka od marca na vlastnej kozi 😕 ....len vas chcem ukludnit, ze surodenecka rivalita existuje snad vsade na celom svete....len u kazdeho je to v inej miere....dokopy sa tu staram o 10 deti.....v 4 rodinach.....vekovo je to vsetko od 6 rokov, 4 roky, a 16 mesiacov......"moje" decka sa maju vsak tu nevyhodu, ze lasku im tu prejavujem ja...kedze mamu nevidia skoro vobec....a je to dost narocne....vedia si robit strasne nazlost....ziarlivost jeden na druheho je niekedy neznesitelna.....len u tych starsich sa to pomali zacina zmiernovat, kedze uz sa dokazu zahrat sami, zacinaju mat svoje vlastne zaujmi.....tie mensie este stale potrebuju pomoct pri tom hrani a to je najvacsi problem, komu sa v danej chvili prisposobit....ale vidim, ze vekom sa to meni......k lepsiemu.....a o vyvadzani ani nepisem.....to by bola hotova kniha. 😀 .......podla mna len treba stale detom prejavovat co najviac lasky....a stale si najst chvilku pre jeden druheho....sadnut, pohrat sa, pokecat......to je moj au-pairsky pohlad na rivalitu.......pri ktorej mi tiez nie raz praskli aj nervy.... 😒

sassi
21. sep 2008

inak kamoška mi hovorila, že od cca 2 rokov majú opačnú žiarlivosť - teda malý na velkého ... Proste sa nesmie staršiemu pomaly ani prihovoriť, dotknúť sa ho, potulkať, pohladkať... hned je ohen na streche. Vlastne takto krpec žiarli aj na manžela a ostatnú rodinu. Uplne si ju "privlastnil"...
No ak ma o pol roka zasa toto čaká, ked už sa dcerka pomaly ukludnila 😕 ... ešte bude "veselo"

evca31
autor
24. sep 2008

ahojte.konecne som sa dostala k internetu 😅 .ja neviem cimto je ze niektori surodenci sa maju hned od zaciatku radi a ini nie.mam jednu kamaratku ktora ma 2rocny rozdiel,starsi je tiez chlapec a ma doma presne to iste,a to uz maju po 8r.a6r.tak si myslim ze je to v povahe dietata.niektore vedia prejavit navonok velku lasku a ine zas nie.zeby to bolo aj dedicne? 😉 my sme sa so sestrou nemali v laske dost dlho ale ci sme si nejak ublizovali to si uz napamatam.ale zato teraz nedame na seba dopustit.takze si asi este dlho uzijem takychto chvil 😝 .my to tiez riesime tak ze su potom zacas oddelene.ked je tatko doma tak vezme syna a idu bud na dvor nieco opravovat,robia chlapske veci alebo idu niekam.ale vacsinou je potom on s nim a ja s malou,pretoze ocko byva malo doma tak sa ho nevie nabazit.a to sa niekedy ani mala k nemu nedostate ☹ chcela by som byt s nim aj ja castejsie ale neda sa to velmi lebo mala je na mna velmi naviazana a dlho nechcela byt pri nikom ani so starkou s ktorou byvame.stale len plakala.a kedze ocka mame malo doma tak som musela byt stale s nou.sice je to uz trosku lepsie ale su este dni ked si poreve ked nie som ja pri nej.takze to budem musiet asi len vydrzat a dufat ze to raz skonci a ze vekom sa uz budu pekne spolu hrat 🙂

tamarka
24. sep 2008

No ja musím klop klop, naše baby sa fakt ľúbia. Je úžasné ich vidieť ako sa pohladkajú a popusinkujú. Dúfam, že im to aj vydrží. Čo sa týka žiarlivosti, nevidím skoro žiadnu. U nás sú kriky kvôli hračkám. To je na dennom poriadku. Tiež stále počúvam - mááámííí, Tamarka mi zobrala toto, mááámííí Emka mi nechce dať toto. Niekedy mám pocit, že z toho zošediviem. 😝

blair
3. máj 2009

u nas to tiez vzdy bolo tak. mam o 4 roky starsieho brata..strasne sme sa vzdy hadali..a robili si zle..teda hlavne ja jemu.. 😀 musim priznat ze som bola naozaj hnusna sestra..najhorsie to bolo ked ja som mala tak 14 , 15 rokov a tym ze nasi boli casto prec..staral sa o mna hlavne on a vsteko mi zakazoval nikam som vecer nemohla chodit..ale ja som aj tak vzdy isla 😀 a potom sme sa hadali..jeden cas sme sa strasne dlho nerozpravali..ale teraz ja mam 21 on 25 a vychadzame uz dlhu dobu spolu perfektne..proste nepoznam surodencov ktory medzi sebou nemaju spory..tak to proste je 🙂

ikke
27. jan 2010

natusss • 2d • 18. okt 2009 o 16:23
Ahojte.Mám problém.Mám 7 ročnú dcérku Rebeku (Beky) a pred mesiacom k nej pribudla Sofia (Sofy) 🙂 🙂 🙂 🙂 .No a tá naša veľká Beky začala žiarliť na našu malú Sofy. ☹ ☹ ☹ Ano má 7 rokov a normálne žiarli. Ked sme malú doniesli domov ( Sofku) a každý sa jej začal venovať naša Veľká začala plakať. Normálne začala plakať a ked jej manžel povedal aby prestala a venovala sa sestre povedala: ,,Nebudem sa jej venovať bolo mi bez nej oveľa lepšie!" a začala ešte viac plakať a hádzala sa o zem. Neskôr,ked sa trochu upokojila som sa jej opýtala čo to malo znamenať mi prezradila že jej závidí pretože má veľa nových vecičiek a môže sa voziť v kočíku a môže spinkať dokedy chce a ona musí chodiť do školy 😀 😀 😀 Potom malú išla kočíkovať na balkón a naplno sa jej venovala.No večer ked som Sofiu kúpkala a potom som ju pekne osušila a nakrémovala jej telíčko,spravila jej masáž a obliekla som ju prišla ku mne Rebeka a povedala mi že sa radšej presťahuje k babine a dedovi ked sa jej nikto nechce venovať a maznať sa s ňou ako so Sofinkou 😉 😉 😉 A potom sme ešte veľakrát p§režili podobné situácie. Aj vám sa také voľačo stávalo/stáva pri deťoch?? Za príspevky dakuje.

sasulec • 1d • 18. okt 2009 o 19:57
Je to normalne natuss,starsi surodenci a naviac ked je medzi nimi vacsi vekovy rozdiel zvyknu ziarlit.. ☹
Beky vidi,ze mala Sofinka ma viac pozornosti a same vyhody,ze moze spinkat a ma nove vecicky..ja osobne mam iba jednu dcerku,ale asi by som to riesila tak,ze by som sa snazila Beky viac zapajat do cinnosti so Sofi,ze ti pomoze pri natierani chrbatika,podava ti veci,kremik,hrebienok a ukazat jej aka je dolezita vo vasej rodine ako ti velmi pomaha..pochvalit ju za vsetko,aka si rada,ze mas taku pomoc..
vela pomoze jej stale vysvetlovat ako aj ona raz bola taka malinka a tiez si sa jej tolko venovala..a teraz ako velka sestra musi malinku strazit,moze jej ,,citat,, rozpravku(viem,ze nevie citat,ale moze si z obrazkov vymyslat,na prechadzke jej pozicas kocik aby si ako,,velka sestra,, vyskusala pokocikovat..
este ma napadlo,keby sa manzel Beky venoval,kym Sofinku kupkas ci uspavas,ak sa nebude chciet Beky uspavania zucastnit..
alebo jej daj babiku a hrajte sa ze to je jej babo a ty mas svoje,berte von kazda svoj kocik,hrajte sa na maminy,na nakupy atd..asi to bude chciet vela trpezlivosti,ale za to aby bola Beky spokojna to stoji,hm?
to je par mojich takych typov,kamaratkina mala si zacala vyzadovat,aby ju mamina obliekala,ked oblieka aj mladsiu sestricku..ale nakoniec to vsetko dohovorom zvladli,musela jej vela vela vysvetlovat..
urcite ti napisu aj ine maminy dobre rady z praxe,tak zatial sa drzte a napiste ako sa vam dari... 😅

moni83 • 2d • 18. okt 2009 o 20:10
ahoj ja mam medzi kockami trojrocni rozdiel a Dominika tiez ziarlila na Moniku . tiez bola viac krat urazena ze jej sa tolko nevenujeme ako malej . ze sa snou nejdem hrat ked ona chce ( bolo to vzdy vtedy ked som malu kojila ☹ ) . ale potom ked aj mala trosku podrastla a aj ona videla ze netoci sa vsetko okolo malej tak aj to ziarlenie trosku ustupilo. dovolila som jej vzdy ked som malu prebalovala aby mi pomohla ,alebo ked sme ju kupali tak ju pomahala tiez kupat umyla jej rucicku al. nozicku al. nakremovala. a tak videla ze nemusi az tak ziarlit. vela pomohlo aj to ze teraz v septembri isla do skolky a je teraz viac medzi koletivom deti v jej veku . teraz uz Moniku berie ako mensiu sestru kt. este ona ako velka sestra musi pomahat. 🙂 samozrejme este aj teraz niekedy bojujeme so ziarlivostou ale uz nie takou ako zo zaciatku . tak drzim palce aj vam 🙂

macka01 • 2d • 18. okt 2009 o 20:22 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
u nás bol problém opačný.Mladší žiarlil na staršieho,keď sme sa venovali staršiemu malý sa dožadoval našej max.pozornosti,vždy sme mu pri tom bysvetľovali,ako máme radi oboch,že musí nechať aj staršieho bračeka sa potuliť a tak nejak si na to zvykol a problem prestal byť problémom,tej staršej musí byť jasné,že jej domov neprišla konkurencia ale kamarátka,chce to len trošku času 😉

nika251 • 2d • 20. okt 2009 o 10:44
Ahojte. No ja sa k tomu este moc vyjadrovat neviem ale co-to uz badame. Nas Damian kym sa Tinko nenarodil bol dost proti maznaniu sa. Bol o 50% viac ocinkar ako maminkar. Teraz ked je uz Tinko na svete tak sa casto stane ze Tinka kojim a Dami mi visi ponad plece a snazi sa natlacit mi do ruk z druhej strany. Riesim to tak, ze sa skoro roztrham ale aj tak urobim vsetko pre to aby som ich mala v naruci oboch. V noci spi na nasej posteli a Tinko ked ho kojim je tam tiez. Vtedy sa Dami natlaci na moj vankus alebo na moj chrbat a snazi sa maznat. Tak to vyzera tak, ze Tinka kojim a k Damimu som obratena aspon hlavou a hladkam ho rukou. A ked Tinka prebalujem, casto sa stane ze Dami si mi lahne na koleno alebo sa mi tam snazi sadnut. Snazim sa robit kompromisy. A ked sa venujem Tinkovi snazim sa zapojit aj Damina.Alebo ak pestujem Tinka, snazim sa Damina aspon hladkat po hlavke alebo ho nabadam k hre, po pripade komentujem jeho hranie. Vzdy sa snazim venovat obom naraz a ako tak to aj ide. Damimu sa vzdy ujde pusa - kedykolvek zbadam ze sa chce maznat aspon ho pohladkam po hlave a poviem mu mile slovo. Rovnako je to aj s Tinkom. Ked je hore a pri nas kde sa hra Dami tak si sadnem na zem tak aby som mala pri Tinkovi aspon ruku, casto sa nanho medzi hrou s Damim usmievam.
Najmenej pozornosti dostava zatial moj muz ale myslim ze to chape. S nim sa snazim vypit si aspon kavu a spolocne jest, chodit na prechadzky a rozpravat sa.
Je to velmi unavne vzdy davat pozor aby som venovala pozornost vsetkym rovnako ale stoji mi to za to

sarica • 2d • 20. okt 2009 o 12:39
dievčatá,to žiarlenie je úplne normálne.Naša Laura mala 9r. ked sa nám narodila Lea.A žiarlila a kde tu aj teraz žiarli,ale aj ju miluje najviac. A veeelmiiiiiii mi pomáha.Stala sa z nej velmi zodpovedná staršia sestra 😉

atrami • 3d • 20. okt 2009 o 12:53
Normálne sa divím, že nás to obišlo. Chalani sa ešte predbiehajú, ktorý vyhodí plienku /vola ju to- biologický odpad/ Dokonca si malého berú aj do izby a hádajú sa, kto bude viesť kočík. Tí starší ja jeden druhého ľutujú, keď sa udrú alebo dostanú na zadok. Keď bol veľmi malinký, tak dosť plakával a nikdy som nepočula, že by im to vadilo. Dúfam, že im ten vzťah vydrží.
Vždy keď som kojila, tak som im čítala rozprávku.
natuss,
tešila sa Rebeka na sestričku?

penny13 • 4d • 20. okt 2009 o 13:33
Natuss- v prvom rade ste dali svojím deťom naozaj krásne mená!!!!!!!!!!!
Sasulec to krásne napísala, naozaj výborné rady. Ja pôridám jedn uskúsenosť. Gabika(5r) veľmi žiarlila na Filipka.A tak si dala do pusy cumlík a zadla si do kočíka. Celý deň sa hrala na bábo, aj my sme sa k nej tak správali... a Večer bolo jej obľúbené jedlo- palacinky. Lenže, keďže bola miminko, palcinky nesmel papať. Tak sme jej povedali, že babätká ešte nesmú také papať. Ihneď vyplula cumlík a stala sa z nej ,,veľká slečna" 😉
Skús Rebeku ukázať nejaké jej fotky, že aj ona bola raz bábo....

zuzanka159 • 1d • 31. okt 2009 o 12:38
Ale natusss to prejde nebooooj veľa trpezlivosti prajeeem a krásne mená

ikke
27. jan 2010

petusik • 1d • Dnes o 12:20
ahojte mamicky... mame 2,5 rocneho sintra a 2 mesacnu babulku... zaujimalo by ma, ake mate skusenosti so ziarlivostou toho starsieho... nech viem na co sa pripravit, este lepsie ako tomu predchadzat...radsej 🙂 dakujeme...

voskovka • 2d • Dnes o 12:42
ahoj,my mame dvoch...starši ked som doniesla maleho domov žiarlil aj ho bil autami...teraz ked už ma pol roka aj sa nan usmeje,poda mu hračky,ale ešte to nie je ono...chce to len čas...neboj aj ten tvoj bude mať rad sestričku,len musi troška vyrasť....ja sa tešim až bude mať adamko rok-vtedy už bude podstatne lepšie....

dadis • 2d • Dnes o 12:45
u nas je to zatial v celku ok..ale rada si precitam skusenosti inych...co nas este caka, neminie...najma ma zaujima to , ze chcem dat v septembri Matka do skolky, ci nebude ziarlit, ze Saska zostane so mnou doma...

dadis • 2d • Dnes o 12:50
ahoj voskovka 🙂 u nas naopak...Matko malu tak stiskal...ze sme ho nemohli nechat s nou maleho a az sa ho jedno obdobie bala...teraz su aka partia...najradsej sa rozosmievaju... 🙂 len Matko jej nechce nic pozicat..vzdy ked si zoberie jeho hracku, prinesie jej hrkalku...teraz je to este v pohode, ale to budu bitky, ked si to mala zacne uvedomovat... 😀 😀 ...a teraz Matko chce papat len to,co papa saska - mixovanu zeleninku a kasicky...

petusik • 1d • Dnes o 12:58
ahojte, dakujem za prispevky... aj u nas je to zatial celkom ok, maly drobanu bozkava, hladka, nedovoli nazriet do kocika a ked ju ma niekto na rukach, place, aby som ju vzala.. len neviem, ci to nie je ticho pred burkou.. cakala som, ze nieco pride... nie, ze by som to silou mocou chcela.. snazim a nerobit rozdiely, starsieho nakrmit prveho a pod... venovat sa mu, samozrejme v ramci moznosti, nie je to ako pred tym... co este robit, aby sme sa vyhli tomu buchaniu autickami??

deina
16. sep 2010

Vidim, ze toto je starsia tema, ale presne toto teraz prezivame. Ked sa mladsi narodil, bolo vsetko vporiadku a dlho to tak bolo... starsiemu babo akosi neprekazalo, problem prisiel, ked sa z baba stalo batola a odvtedy mu robi zle, berie mu hracky, sace ho, auticko mu obucha o hlavu, zhodi ho na zem... ja uz niekedy naozaj neviem, co s nimi robit. teda s tym starsim. ☹ Mladsi ten sa len rozplace a nechapavo pozera.

loren
30. sep 2010

aj my toto prezivame bola som odporca toho ze deti dostavaju po zadku ale ako sa nam narodila mladsia dcerka tak starsia si vybija svoju zlost na nej mladsia to nechape a ja sa nezdrzim a vycapem tu starsiu aj ked som nie na to hrda

zuzanocka
30. sep 2010

ahojte, u nas je to tak, ze to mladsie robi zle starsej ☹ ale strasne... taha ju zavlasy, berie jej veci.. predsa len starsia dcerka ma ine zaujmy, ine veci, ine hracky, veci do skoly a mrne si neda povedat, ze to nesmie...reve, jeduje sa, bije ju.. a pritom dcerka ma malicku rada, trpezlivo sa snou zahra, lubi ju, tesi sa na nu, ked od niekial pride... trapi ma to... ked ich necham v izbe, do par sekund sa ozyva odtial rev, plac, buchot...

deina
1. okt 2010

@loren, ja som sa tiez raz nezdrzala, ale vtedy som sa fakt zlakla, lebo starsi tak surovo zhodil maleho, ze kebyze tam nie som, dolame sa. 😨 Tak to bol mozno aj nejaky instinkt, neviem, ze som ho rychlo branila a potom mi to bolo strasne luto. Uz sa nastastie ovladam a len dohovaram starsiemu, vela pomaha bud ich nedelit (svokra zvykne brat starsieho na prechadzku) alebo si najst cas len pre toho starsieho, je ovela spokojnejsi, ked ho vezmem von len sameho. 🙂 Ja velmi dufam, ze raz s tohoto vyrastu... ci som optimista? 😅

marika1977
2. okt 2010

@loren tak za capnutie po zadku sa naozaj hambit nemusis....poznam z mojho okolia rodinu,kde to bolo cosi nemyslitelne,potrestat dieta...a teraz maju doma fetaka ktory im kradne vsetko z domu a paradne nadava svojim rodicom tak takto by som dopadnut nechcela 😖

loren
3. okt 2010

no to by som nechcela 😒

nina55
15. dec 2011

@renca3 preslo to vekom?

katecameron
15. dec 2011

@deina nevyrastu tak skoro to nebude moji su uz ovela vacsí a niekedy mam pocit ze je to este horsie 😒

renca3
15. dec 2011

@nina55 - nie, je to horsie. mensi sa uz brani, ale starsi je a bude stale silnejsi, tak je to nebezpecnejsie. 😝 krv zatial netiekla. 😉 ale zase dokazu sa uz dlhsie spolu zahrat. 🙂 starsi ziarli za kazdu hlupost a castejsie vyvolava hadky a bitky. uz som sa s tym zmierila, ze to vekom neprejde. len verim, ze v dospelosti budu kamosi a budu si pomahat. 🙂

nina55
15. dec 2011

@renca3 tak pravdu povediac, velmi si ma nepotesila. Doteraz som mala aspon ako-taku nadej, ze snad vekom sa to upravi ☹ ☹ = no nic - pokusim sa pozitivne mysliet a aj tak dakujem za info °-)

sophia2602
13. nov 2012

milá evca31, máme rovnaký problém. No ani nie problém, ale starosti.Dcerka ma 3,8 roka a synček 1,7 roka. Rozdiel medzi nimi je 2,1 roka. Kým bola do tých dvoch rokov sama, bola úžasná. Je veľmi rozumná a inteligentná, mnohým veciam rozumie, ale keď sa nám narodil malý, akoby prišla pohroma. Žiarlivosť, vzdor a to s velkým V - mimochodom trvá dodnes a moje neustále kričanie na ňu pre hocijakú somarinu. Nie je jednoduché byť stále milá a usmiata, človek proste vyletí.Nastal problém s obliekaním, jedením, vôbec sa sama nepohrá, nič samostatne neurobí, problém s umývaním. Iba po každom kričí, každému zle robí. A to v dvoch rokoch bola úplne samostatná. Ona je veľmi šikovná, ale vynucuje si tým pozornosť. Aspoň si tak myslím Myslela som, že sa nervovo zrútim.Nevedela som si nájsť s nimi režim.Ešte teraz je to niekedy dosť ťažké.Veľmi ma odbremenilo, keď mi zobrali dcérku do škôlky. Ale keď prídeme domov, je to ten istý kolotoč. Majú sa s bračekom veľmi radi, postískajú sa, pusinkujú sa, ale väčšinou je medzi nimi iba boj.Počúvam len samé Dávid hento, Dávid tamto. Ona mu urobí zle a on to okukáva všetko od nej. A ja už neviem, ako mám kolkokrát reágovať, koho potrestať. To sa nedá stále na nich striehnuť kto komu čo spravil a koho potrestať. A to ešte neviem čo ma čaká, deď príde vzdor aj na mladšieho. V rodine mi nemá kto poradiť, tak som zvážila, že sa o radu obrátim na nejakého psychológa.No nie vzdy je to iba také zlé. Nedávno Sofinka prečítala Dávidkovi knižku. Boli zlatí a ako počúval. Prerozprávala mu celú rozprávku čo čítame a čo si nezapamätala, to si vymyslela. Takže ja si myslím, že hádam si časom k sebe cestu nájdu. Ja s mojimi mladšími súrodencami máme medzi sebou veľký vekový rozdiel - s bratom o 6,5 roka a so sestrou o 9 rokov a vôbec sme si nerozumeli. teraz je to už lepšie, keď sme všetci dospelí, ale aj tak to nie je ono.

42iveta3
30. dec 2012

ja sa uz neviem ani usmiat.mam 3 a 4,5r.synov.od rana do vecera sa len biju,zuria,kricia na seba a su nervozni.aj na prechadzke no vsade.uz neviem co robit.ten starsi je este k tomu adhd cize hyperaktiv.biju sa o to ze ktory ide s autickom po gauci,ktory bude sediet na stolicke pri pocitaci,ktory ide tlacit kocik ci sanky.neustupi ani jeden.a mam pocit ze je to coraz horsie.uz mam s nich take nervy ze ich bijem a kricim asi to zhorsujem.a este si nadavaju,nie vulgarne ale tak ze zmizni...a tak.poradi mi niekto?

modrofuzik11
2. jún 2014

vela vela s detmi rozpravat a vysvetlovat... nic ine nam nezabera...

margotka_ja
26. okt 2014

ahojte, my mame podobny problem. Mam synceka 3,5r adcerku 3,5 mesacnu. Maly ju aj pohladka, postiska, pusu jej da ald mam pocit, ze to dava najavo mne. Je ku mne skaredy, vyhanama, poviemi ze ma nelubi a tak...celkovo sa nejako pohorsil. Velmi ma to mrzi a neviem ako na neho. Nepoznavam ho :(