Čo sa zmení pri druhom dieťati?

elefe
22. júl 2009

Mile , uz maminky , cakame druhe babatko sme momentalne v 17tom tyzdni tehotenstva a chcela by som sa popytat , a nacerpat informacie a trochu si aj pokecat o tom co nas caka, ked uz budu deticky dve, ako medzi ne rozdelit lasku, a ako sa celkovo pripravit na prichod noveho clena rodinky,
mame syna Samka ktory ma 2 roky aj 9 mesiacov a termin druheho porodu mame 5,1,2010, Samuel sa tesi na babatko a pyta sa kedy sa uz narodi, krasne spinka uz 2 tyzdne vo svojej izbicke, este sa sice sem tam budi ,ale to je samozrejmost pokial si zvykne ze je tam sam, ale ze sa napriek tomu nemusi bat... v septembri nastupuje do skolky, a ja budem chvilku este pracovat, ako ste na to vy mile maminky?

marcela22
28. júl 2009

Ahojte všimla som si že ste sa bavili o CS. Mne doktor krček kontroluje v každej poradni, pretože s ami rýchlo skrátil o centimeter, tak už to kontroluje stále. A vždy prstami aj tým vnútorným sonom. Ja mám teraz CS2, inak to skrátenie sa mi udialo medzi 18-20tt. Odvtedy mám kontrolu minimálne každé 3 týždne, ale to aj kvôli marginálnej placente.
No a CS hodnotí stav krčka - čiže aký je dlhý, či je tvrdý alebo mäkký a či sa neotvára.

Bruško som mala v prvom tehu viac také "rozliate" akoby aj do bokov, aspoň mi to všetci tvrdia. A máme dcérku. teraz mám bruško viac dopredu, aj keď ešte také veľké nie je tak sa to nedá tak dobre posúdiť. Pri malej som mala ku koncu hrozivo velikánske brušisko, až som sa ho sama bála 😀 Tak uvidíme ako budem vyzerať teraz, ale pohlavie si nechceme nechať povedať, tak "výsledok" zistím až po pôrode 🙂

No a inak v prvom tehotenstve mi bruško vykuklo okolo tretieho mesiaca a teraz až na konci štvrtého, aj to iba tak, že ešte nikto si netrúfal tipovať či som tehu alebo som pribrala🙂 Ale teraz už ho vidnoooo🙂 Myslela som si však že mi vykukne oveľa skôr lebo sa hovorí že v druhom tehu už sú tie svaly akoby slabšie tak ten "objem" hneď pustia dopredu. je však pravda že svaly som mala oveľa pevnejšie ako v prvom tehu tak to bude možno aj tým...

Uf a zajtra ma čakajú glukozové testy a interné vyšetrenie, tak sa teším 😒

elefe
autor
28. júl 2009

Ahojteee,,,,

mne teda doki pozera krcok pri kazdej kontrole ale nejake skore nemam cislovane ,,, len povie ze nalez je v poriadku,,, tak hadam aj je,,, plne mu doverujem a tak to aj bude ,,,

no a asi som konecne nasla kcik ktory by sa mi asi najviac pacil,,,, www.coletto.pl kto chce nech pozrie,,,

prajem dobru noc,,,

andrea12737
29. júl 2009

Dobre ranko baby...
No elefe, ten kocik vyzera fantasticky, len ja som oproti zuzeniu kolies v predu....ale esteticky uplne super. 😵 no dnes som tu uz prva, ako tak pozeram 🙂 juuuuj a hned som sa aj potesila, prisla mi posta od jednej panusi, ze je aktualny inzerat na vrchne gatuse na plenuchy 🙂 super, sa vytesujem 🙂
Inak tie glukozove testy, kazdy kto je cca v tom 28tt pise o tych testoch, lenze mne kedysi v 16tt myslim bral dr.krv a z nich mi robil test na glukozu..to iste robil aj pred 3rokmi a v 28tt som na ziadny extra glukozovy test nesla len na to interne...inak dufam ze to nebudem musiet teraz absolvovat.
Marcelka a odkedy mas CS2? ako mne dr.povedal ze mate kraaasny krcok, len ked som tam vydela ze to ocisloval z CS1na CS2 v 24tt, tak ma teda ten udaj velmi nefascinoval...bojim sa preto aj milovat s manzelom...teda aj kvoli ´po tom´dostatocne silnych bolestiach a celodennom stvrdnutom bruchu... ☹
tak zatial sa majte krasne..

lubuska1911
29. júl 2009

Dobré ránko mamimky,
adamko už spal druhú noc vo svojej izbe, pri prvej som ani nezbadala ako zaspinkal a včera to bolo už horšie, skúšal všeličo, len aby mohol spať s nami, nepopustili sme a nakoniec spinkal sám. dúfam, že sa nám podarí vydržať (s nervami 😉 ) až do jeho úpleného presťahovania sa do svojeje izbičky. ďakujem Vám veľmi pekne za rady a tipy. Ja teraz končím 11 tt a bruško už mám teda poriadne (aj keď ani pred tehotenstvom som nebola najštíhlejšia 😀 ), dúfam len že ho nebudem mať také obrovské ako pri amovi.
Majte sa pekne a prajem Vám príjemný deň, musím už pracovať 😀

moniack
29. júl 2009

- ahojte, som mala čo čítať 🙂
- lubuska tak gratulujem 😉 , vidíš a nebolo to také strašné, Adamko to skôr či neskôr pochopí 😉
- aj ja mám veľké bruško na to že som v 15tt 🙂
- dnes som od 06,ooh hore, nemohla som spať, lebo ma otravovala mucha 😠
- dnes chceme ísť na kúpalisko, neviem či vydá počasie, ja tam budem na okrasu.... do vody nepôjdem, to len aby sa Kubkovi nič nestalo
- mená pre bábo máme a to pre chlapca buď Oliver, Patrik a pre dievča Esther 😵
- zatiaľ sa držíme, nejako sme sa rozjedli, takže si musím dávať pozor, lebo mi chutia samé nezdravé jedlá 😔
- pekný deň

andrea12737
29. júl 2009

Lubuska, gratulujem k uspesnemu-klop,klop, odstavenie synceka z vasej postele 😵 😀 , on si urcite zvykne...ten nas spi uz vyse roka sam v izbe a stale skusa nieco po veceroch len aby nemusel ist spat..a aby sa mal s kym bavit.. 🙂 a veru boze nic ine nepocuvame od 20h do 22h len mama, tata....chrrr, ani telku nie je poriadne pocut, tata vacsinou povoli, ja som povedala ze ani panovi, ale uz aj manzelovi to zacina liezt na city, a ani sa mu necudujem..kazde 5min chodi za nim ze co chce, a pride do izby postavi sa pred neho maly a- ehm....hm...hm... popozera sa po celej izbe...a co mu udrie do oci tak zacne vymyslat ze toto chce, zacne sa vypytovat ze ci uz videl jeho lampu, ci si uz pozrel tu a tu rozpravku...a stale vyjde manzel taky nastvany...ze nie je vecera zeby si v klude lahol pred telku a nerusene ju pozeral 😀 ..lenze je to aj jeho problem ze maleho tak naucil, kedy on zapiska tak skace... 😎 tak nech sa stara..

adusaa
29. júl 2009

ahoj elefe! pridavam sa aj ja! zaciatkom septembra sa mi narodi dcerka. Lukasko bude mat vtedy rok a pat mesiacov! ja sama som zvedava ako to zvladneme. mame zatial len jednoizbovy aj ked velky byt. 😒
aj ja som mala na zaciatku pochybnosti ako to bude s laskou, ci budem malicku lubit tak silno ako lukaska... ale vela maminiek vravi, akonahle ju uvidim bude to laska ako hrom 😉

elefe
autor
29. júl 2009

ahojte nove zienky,,,,

vsetky vitam , a tesim sa na rozrastanie nasej zaujimavej temy,,,, len prispievajte a aj tie co uz dve dietky mate aby sme sa my, cakatelky vedeli co najlepsie pripravit,,,,

tesim sa s lubus ze maly sa pomaly uci,,,neboj nic len netreba povolit ,,,,a on si zvykne,,,milion deti pred nim si zvyklo a nauci sa aj on ,,,my sme to mali teda bezproblemove ani som sama neverila ze to tak ladko pojde, a musim priznat ze sme s ttym mali s mnazelom vacsi problem ako nas syn,,,,

andrea tak teda to nezavidm aj nas sice povykrikuje ale uz za nim nechodime pokial naozaj nechce ist na WC a nepotrebuje zasvietit,,,inak sme sa pri uspavani striedali a nenavideli sme to lebo to trvalo aj hodinu a boli sme viac vystaveny z nervou ako za cely den,,,,nakoniec sa to samostatnym spanim uplne otocilo a viac vyysla a dlhsie mu trva zaspavanie ked sme s nim ako ked ostane v izbe sam,,, nevie sa vobec ulozit a stale nieco vykecava a vymysla,,, ked je v izbe sam ma dovolene vybrat si hracku s ktorou chce spinkat chvilku sa pohra a je KO,,, ale je pravda ze skor ako o 21, do postele nechodi bo aj dost dlho na obed spava niekedy aj do 16,30hod,,, takze ho tam zbytocne netrapime a uzivame si spolocne letne vecry,,, a napokon ked pojde do skolky cely rezim sa mu zmeni bo tam nebude moct spat tak dlho,,,

no adusaa rozdiel budete mat malinky, ale tym lepsie si podla mna deticky budu neskor rozumiet,,,,,

prajem pekny den,,,,

andrea12737
29. júl 2009

Ahojte..
no elefe, ja maleho davam do izby o 12hod a budim ho-ak je to teda potrebne o 15h, dlhsie ho nenechavam spat, samozrejme ak nie je chory, vtedy to je ine...taky rezim ma odjakziva a bolo to tak aj v skolke, takze uz bol na to zvyknuty... 😉
a inak k tej skolke...maly mi odtial chodil den co den mrzuty-ak tam vydrzal dlhsie ako jeden den, a hladnychodil domov ako pes!!!a to neprehanam, som to riesila aj s ucitelkami ale tie mi len tak odvrkli ze on zje vsetko, aj spi spolu s detmi..tak sa mi to zdalo byt divne...a vobec sa mi to nepacilo..a ked som pocula za dverami ako rozpravaju na deti-takym skaredym tonom, ved uz si sadni!Jedz!Nevrt sa!Laskavo sa vrat! (pri jedle) 😠 proste take drzeto bolo, este ked to povie rodic na svoje dieta,tak fajn, ale nvm proste mne to take prislo nepekne...
ja mam na skolku velmi dobre spomienky... 🙂 a urcite si nic take nepamatam zeby boli rozpravali nase ucitelky...

noemi01
29. júl 2009

ahojte vy pišete strašne veľa 😀
tak mna doktor neposielal ani na EKG ani k zubarovi ani k obvodnemu že na čo??!!
ked nemam problemy že tam nemusim isť
iba na prehliadky chodim

elefe
autor
29. júl 2009

noemi aj ja tak,,,, nepotrebovala som ani pri Samkovi chodit k obvodnej ze naco az ked som v siestom mesiaci mala crevnu chripku,,, 😠
andrea neviem teda aky tam mate pristup ale my tu mame pekny a pani ucitelky su fajn a pre deti priam Bohyne, mo maly je velmi vyberavy v jedeni uz rok neje maso, malo ovocia a j zeleniny, takze preddpokladam ze kym si zvykne ze sa je vobec pri stole a so vsetko sa je tak bude taktiez hladovat ale zar sa naucit musi ,,, chodieval aj k sukromnej opatrovatelke a tam papal s detickami vsetko a aj pekne posluchol a hral sa,,,, myslim ze na tolke mnozrstvo treba na deti prisnejsi rezim potom by ucitelkam skakali po hlave a rodicia by sa stazovali tak ci tak pretoze kazdy sme iny,,,, ztial co mamicky poznam co im deti chodia do skolky nik sa nestazoval , maju to mnozstvo aktivit a rodicia moc radi prispievaju ku vsetkemu .... ja ososbne mam na skolu rozne spomiekny, ale nemozem ssa stazovat ,,, myslim ze detom je tam dobre ,a tvoj maly teda asi podstatne vacsi hlados ked mu porcia nestacila,,, a okrem toho deti radi vymyslaju,,,,okrem toho ked ucitelka povie dietatu "nevrt sa" pri jedle nieje na tom nic zle,,, ako vravim kazdy sme iny, a tak to kazdy aj inak vnimame,,,,

andrea12737
30. júl 2009

Dobre ranko mamicky..
konecne vyspata po troch nociach🙂 ale bolo mi dost kratko... Dnes mam tolkoooo vybavovaciek 🙄 tak sa mi nechce, chudacik moj si to bude musiet so mnou odsliapat. Juj inak v meste nam otvorili novy baby shop tak tam skocim pozriet. Vcera som to mala v plane, chcela ist aj svagrina, ale stupila na 2cm dlhy klinec, tak nemoze poriadne chodit...a uz ked som pri nej... naaahodou, z nicoho nic sa jej straca mlieko-pritom geneticky ani nijako inak to nema dane, normalne vcera bola kupovat susene mlieko...presli ste si tym niektora-takouto laktacnou krizou?vrati sa jej mliecko? malinka ma 2,5mes a plne ju dovcera kojila..
zatial vam prajem krasny den, pocas dna sem este urcite nazriem... 😎

deina
30. júl 2009

Ahojte maminky, mozem sa pridat?

Tiez cakame dalsie babetko, narodit sa ma v novembri a bude to zase chalanisko. Spanie zatial neriesime, nechcem davat starsieho prec zo spalne a dve postielky sa tam zmestia - on by mozno aj uplne v pohode spal sam v detskej, spi velmi dobre, celu noc od pol roka, to len ja ho nechcem dat prec. Aby sa necitil odstrceny.

No a toto tehotenstvo, pre mna je uplne ine - pri Miskovi mi nic nebolo a teraz? Nevolnosti nie, ale strasne sa mi zvykne hlava krutit, potom mi je z toho zle, v prvom trimestri som mala take, ze som ani nevedela vstat z postele, tak zle mi bolo. Teraz aspon vstanem, len sa dost motam... asi aj tieto tepla tomu pomahaju...

U zubara som nebola, ale na ekg ano, poslala ma tam obvodna, vraj je to potrebne.

noemi01
30. júl 2009

andrea - neni to zo stresu?? vtedy zvikne hned prestať sa tvoriť
ja nemala problem ak sa dobre stravuje a nestresuje sa tak potom neviem a ak nemaju ani v rodine problemy
ja by zašla za deckou doktorkou
a čo sa tika toho spania iba zavidim ja sa nevispala 3 roky , mala spi krasne nebudi sa ale ja sa vždy precitnem aj 3 krat či neni odokrita a ako je otočena......

andrea12737
30. júl 2009

noemi noemi...🙂a ja toho mojeho maleho ani nepocujem v noci niekedy plakat, co spim ako zarezana, len manzel mi potom vecer hovori, ze bol pri malom lebo plakal, lebo sa mu nieco snivalo, tak len kruti s hlavou, ze je zvedavy ako ja budem stavat k babatku 🙂 ale to je ine...to chlapovi tazko vysvetlit, co su pudy... no dnes chce volat k doktorke ze co ma teraz robit..., tak vravela ze sa ozve no zatial sa neozyva tak neviem ze co a ako..ja len dufam ze to prejde, vraj to ma dost zien ☹ pocas dojciaceho obdobia,ja neviem ja som kojila velmi kratko, takze to neviem posudit

noemi01
30. júl 2009

andrea - tak to maš dobry spanok 😀
moja mala viprava celu noc tak ešte aj v noci ju počuvam
ja som kojila rok ale na konci už iba z jedneho prsa ťahala ale nikdy som nemala problemi že by sa nenaliali ked papala pravidelne

andrea12737
30. júl 2009

Tak to je dobre, ze si nemala ziadne tazkosti s dojcenim..
a s tym spankom...ono ked mam deficit spanku, tak fakt sa neviem zobudit..ale inak ked som tak nad tym rozmyslala, ked som samka kojila tak sa asi 2x stalo, ze manzel rozospaty maleho uz mal na rukach mi hovori, stavaj, maly place chce papat..a pocas kojenia ako som sedela tak do mna stukal zeby som sa nezvalila na maleho, lebo som vlastne bola v mikrospanku 😀 a uz si iba pamatam ako mi zobral maleho, a povedal mi aby som isla dalej spat 😀 to mal maly asi 3tyzdne-bola som hotova vtedy zo zivota..a tak sa ma budil este raz, co si pamatam..a este si pamatam, ako som sa ho rano par krat pytala ci som kojila...a on ze nevie 😀 , tak som sa pocas dna rozpamatala a kojila som ho 😀

noemi01
30. júl 2009

andrea - tak to nechapem ako môžeš tak spať (ale v dobrom to myslim )
dufam že mna prejde za takich 5 rokou toto budenie a vispim sa
to ťa ani plač nezobudil ??
mna už len ked sa hmirila alebo otočila inak 😀

noemi01
30. júl 2009

ale ja som bola taka zavisla na malej že som ju stale kontrolovala aj ked ju niekto iny držal bala som sa o nu a robim to do dnes nepustim ju nide iba komu verim

andrea12737
31. júl 2009

Dobre ranko...teda dobre predpoludnie maminky,
noemi a ako mala vydrzi bez teba? teda vydrzi bez tvojej pritomnosti? nebojis sa teraz ked pojde do skolky ze to bude trosku problem pre nu odosobnit sa?
My sme si to s manzelom zariadili tak, ze nemame problem ked dame maleho niekomu,tak aby sa nebol prisposobil, tomu staci ked ide napr.nejaky ujo alebo teta so psikom na prechadzku a ten pride ku dotycnej osobe, povie cau, ak osoba odpovie, ide s nou/nim... 😀 a kricime za nim aby sa vratil, a on nic, len odpovie, ze teraz nema cas, ze teraz sa rozprava a prechadza 😠 😀 , tak len pozerame ze ci je inak vsetko ok...
no a ten plac, ma ozaj nezobudil, sama som z toho bola prekvapena, ale ta co uz.. 😅 potom som vsak mala obdobie kedy som rovnako ako ty nespavala, stacilo aby sa len otocil, pocas sna si vzdychol, pohol a bola som hore..a poviem ti boli to pre mna ozajstne muky, nevyspata...pred sebou skusky...nervozna..no hroza, ale potom sa to pre moje stastie dalo do normalu. 🙂 takze chvala bohu.
A ako budete travit vikend?

elefe
autor
31. júl 2009

Ahoj dievcence,,,

tak az tera som sasem dostala , vitam novu clenku,,,,
Deina nebojis sa ze sa deti budu navzajom budit ked budu obe teda obaja chlapci v jednej spalni?
No pozeram ze rozoberate spanok , tak ja som pocas 1 tehu spala fajn az po nejaky 6ty mesiac potom to bolo sice horsie ale nie najhorsie , no a teraz nespavam skoro od zaciatku tehu,,,, stale sa preberam s trhavam potom nemozem zaspat a stale dokola , niekedy spim v noc len nejake 3 -4 hodky a to som poto m cez den uplne hotova,,,,

pekny vikend...

deina
1. aug 2009

Elefe, neviem, snad nie. Misko prespi celu noc a velmi dufam, ze toto druhe babo bude kojene, tak ked zaplace, supnem ho k sebe a snad bude tisko. 🙂 Ale kebyze nie, ze mi bude budit starsieho (hoci toho len tak nieco nezobudi), tak asi pojde starsi do detskej s manzelom.

elefe
autor
1. aug 2009

ano Deina aj to je riesenie a aj my sme to tak mali spociatku vymyslene ,,,teraz maly uz spava vo svojej izbe a je tam spokojny,tak som v podstate rada ze nebudem musiet toto riesit ked uz bude druhe mimi na svete , predsa len bude toho asi dost spociatku,,,,,no uvidime moj 1, syn bol velmi dobre babo , az tak do 1.5 az do 2 rokov ,,,, ani som nevedela ze ho mam ked bol malicky,,, bolo to kluden male usmievave babo,,, no tak som zvedava co nam to za pokladik rastie v brusku teraz,,,kedze nikdy niesu deti rovnake , predpokladam ze bude ceeelkom ine a asi aj nekludnejsie,,,

blumka
1. aug 2009

ahojte...velmi dobra tema..
my tiez cakame druhe babo, a rozdiel medzi oboma detickami budu presne dva roky +- nejaky ten den....tiez rozmyslam nad spanim...Terezka mi nevie zaspat sama, musim pri nej lezat, ale netvra jej to dlho, takze sa to da vyriesit...no ked sa narodi druhe babo, tak asi ju bude uspavat tatino...A tiez riesim, ci do druhej izby alebo nie....ak by mi babo nebudilo terezku tak nemam problem ich mat obe pri sebe v spalni, ale ona ma dost culy spanok, takze ju asi budem musiet dat do jej izby....len ja mam z toho taky blby pocit akoby som ju odstrkovala... 😔 no neviem...

elefe
autor
1. aug 2009

blumka vitaj,,,

my sme s manzelom tiez mali rozne pocity ked sme dali maleho spat do svojej izby , dokonca ked sme ho tam dali spinkat uplne 1x (a to bez problemu zaspal aj spal!) tak sme ho po par hodinach predsa len preniesli naspat za nami do spalne,,, 😒 proste sme nemali este pocit ze by mal spat sam,,, a potom to nejak prislo samo asi o mesiac , povedali sme mu ze pojde spinkat do svojej izbicky, ani neplakal, povedla ze dobre akurat uz tesne pred zaspanim sa pytal do spalne, ale napokon zaspal vo "svojej " spalni s hrackami,,, 😉 a od vtedy tam spinka a aj dokonca zaspava sam co bolo dovtedy najvacsie trapenie,,, potreboval mat niekoho pri sebe ter az ked si k nemu lahneme tak nas posle prec,,, ☹ takze takto to bolo u nas,,, je spokojny vo svojej postielke,,, mne by to ako odstrkovanie prislo uz keby bolo babo na svete a ja by som ho koli kojeniu a spanku maleho babatka musela aj tak ucit spat sameho,,, no ale priznam sa ze este nik nevie co bude ked babo pride ci nebude protestovat a chciet sa vratit spat do spalne lebo aj babo tam haja,,,,
pekny vecer

noemi01
2. aug 2009

andrea - praveže tym že stale je so mnou je rada že ide z niekym druhim preč aj z cudzim nerobi jej problem isť preč odo mna nikdy neplakala ani ked bola malinka je veľmi taka nezavisla a nedrži sa pri mne
a vo škôlke sa nebojim ma rada deti ,hračky.......takže jej tam bude super ked ma zbada bude jej určite luto kde som bola ale to je normalne
ja to budem asi viac preživať aj plakať ona nie ,ona my povie vždy ked ide preč :mami lubim ťa neplač ja pridem zajtra 😀 neboj sa dobre??
takže je veľmi rozumna 🙂

andrea12737
2. aug 2009

😀 tak to je uplne super 😀 je to zlate, tak nebe tvoja povie, mami lubim ta, vratim sa, a nam ten nas teraz nemam cas idem sa prechadzat 😀 tak to je sakra rozdiel! 😀 super, asi ho budem musiet naucit nove suvisle vety, ktore bude hovorit 🙂 och ked si predstavim aka som bola nervozna, ked som maleho davala do jasliciek,aj do skolky...staale som bola myslienkami s nim, ze co robi, o tom a tom case by mal spinkat, teraz papa, hraje sa...

to pridete aj o metersku, ak date male skor do skolky?

elefe
autor
2. aug 2009

ja myslim ze nie,,,, koli tomu ze budu v statnom zariadeni,,,, ale musim sa este popytat ako to vlastne je,,,,

inak Ahojte,,,, 😉

lubi22
2. aug 2009

Ahojte 🙂

S tym spinkanim - Samko spinkaval sam v izbicke od roku a pol cca, no on sa v noci budieva zo sna, tak sme museli ist parkrat za noc k nemu, mali sme celu noc zapatu vysielacku. No ked sa narodil Filipko, bolo to vycerpavajuce pre nas oboch s manzelom, obaja sme sa budili aj na Filipka aj na Samka. Tak sme to vyriesili tak, ze ja spavam s Filipkom v spalni a manzel so Samkom v jeho izbicke, kazdy na svojej posteli. A zatial nam to tak vyhovuje, vsetci sa vyspime, a nemam pocit, ze starsi syncek je odstrceny. No a takto to asi bude, kym nedame mladsieho do izbicky tiez, cize este tak nejakych 8 - 10 mesiacov.

Ja som zvedava na skolku tiez velmi, ako to bude prebiehat. Ale Samko pojde iba na 4 hodinky doobeda, je to sukromna anglicka skolka, maly kolektiv a take symposky ucitelky, tak verim, ze sa mu bude pozdavat. Mate nejake tipy, ako co najlepsie zvladnut zaciatok?

A myslim, ze o rodicovsky nepridete, ked pojde starsie dietatko do skolky, do 3 rokov ho poberate, kym nejdete do prace alebo na matersku s druhym dietatkom. Ak ide clovek do prace tak ma narok iba na prispevok k starostlivosti o dieta vo vyske 1/4 RP (alebo do vysky preukazatelnych vydavkov, ak je dieta v skolke alebo sa stara oi neho ina osoba, ktora ma na to zivnost, max vsak do vysky RP - ale to na kazde dieta), ak cerpa matersku, tak rodicovsky nepobera. Ale lepsie je si to pozriet, teraz je v tom taky bordel. Ja nastupujem po skonceni materskej do prace na ciastocny uvazok ( u mna to je 6 hodin do tyzdna prace), no a svokra si vybavuje zivnost, aby sme dostali max penazi na Filipka. Nevadi, ze ja budem s nim cele dni okrem tych 6 hod, podla statu sa nestaram plnohodnotne, tak nemam narok na rodicovsky.

Peknu nedelu zelam este 🙂

lubi22
2. aug 2009

Andrejka, este som chcela k Tvojej svagrinej a kojeniu - okolo 3 tyzdna, 6 tyzdna, 3 mesiaca a 6 mesiaca casto prichadza k laktacnej krize, kedy sa zda, ze dietatku mliecko nestaci. Treba vsak vydrzat a prekonat to, kojit tak casto ako babenko chce, aj kazdu hodinku, najma kojit v noci, ked sa tvori viac mliecka, davat si homeopatika na podporu tvorby mlieka, vineu a hlavne sa nestresovat, byt v pohode. Ja nie som odbornik, je tu taka maminka Annag, super radi pri problemoch s kojenim. Ja som kojila prveho snyceka rok, teraz kojim tiez, dufam, ze cca do roku to bude tiez, prekonala som tiez uz vselijake problemy, aj zapal prsnika, ale nastastie som vydrzala a kojime sa dalej. UM sme este v ustockach nemali. Drzim paste 😉