Pomáha vám starší súrodenec?

11. máj 2022

Myslím práce v domácnosti,práce v záhrade,strážiť hrať sa s mladším súrodencom a podobne veci.Mam 13 r dcéru,dôjde domov zo školy,spraví úlohy a do večera by bola len na mobile.Ked jej poviem aby pomohla s niečím,tak výhovorky že nechce.Nakoniec plače že musí pomôcť aj ona niečo,keďže byva aj ona s nami,má priložiť ruku k dielu.Vraj spolužiačky nemusía nič doma robiť.Neverim tomu.Ako to máte doma vy?

pribinak
11. máj 2022

Ty si tu už písala, že?

viestta
11. máj 2022

Nemala by pomáhať, mala by mať pridelené práce a podieľať sa na chode domacnosti

komplikovana
11. máj 2022

kazdy to ma doma inak. Aj keby to bola pravda, ze jej spoluziacky nic nerobia. Vas to nemusi zaujimat. Nastavte si pravidla ako vasej rodine budu vyhovovat. Je uz dost velka a v buducnosti sa jej zrucnosti zidu.

mb2021
11. máj 2022

Ak má 13, tak bude zasadne proti všetkému, je to ten vek kedy sa začleňuje do dospelej populácie…. A prekonáva štandardný vzdor, má vnútorne pocity, ktorým momentálne ani sama nerozumie a nevie s nimi pracovať…teraz je zlý čas niečo meniť… mala si predtým…

sense
11. máj 2022

Mam 9 ročnú a okrem svojej izby nemá povinnosti v domácnosti ale keď ju požiadam vybrať umývačku, skočiť do obchodu, vyniesť smeti, Bio ci zložiť prádlo zo susiaka tak to urobí bez väčších pripomienok, co vždy ofrflr je akurát čistenie záchodu mačke ale aj to spraví len s frflanim

cyberk
11. máj 2022

skus jej logicky vysvetlit, ze cim skor danu vec spravi, tym skor bude mat cas pre svoje aktivity :D jasne, ze pre kazdu pubertiacku je otrava robit nieco v domacnosti ale povinnosti treba mat...

spadnutaslivka
11. máj 2022

všetci to tak hovoria, že spolužiaci nemusia doma nič. Mňa to ale nezaujíma. Ja som rodič, ja vychovávam a bude, ako poviem ja. Keď raz bude dospelá a osamostatní sa, bude si sama rozhodovať, či si chce nechať bordel alebo si uprace ako normálny človek. Podobne s riadmi a vysávaním. Ja nie som otrok. 7 ľudí narobí bordelu dosť. Jeden to nestihne všetko upratať, ale keď sa každý chytí niečoho, za hodinku je krásne upratané a ostane kopec času aj na hru, výlet a pod.
Autorka- neboj sa, bežne to deti skúšajú, nikomu sa nič nechce (veď ani my dospelí sa nevyžívame v domácich prácach), ale treba sa vedieť trošku zaprieť. Musíš len vytrvať. Ak jej ustúpiš, neskôr sa to všetko obráti proti tebe. Troška povinností deťom nezaškodí.

zuzana9393
11. máj 2022

Uf baby ja sa normalne bojim tej puberty 😅 moj maly ma teraz 6 rokov a do roboty je ako drak. Vcera som isla vysavat auto, ale zarozpravala som sa so susedom, tak on ho zatial povysaval aj poumyval vnutro. Samozrejme ze nie dokonale, ale o to predsa nejde. Do obchodu chodi rad, mame ho kusok od domu, citi sa taky velkac, ze to vybavi 🙂 si to asi musim zatial uzivat, kym nefrfle a neprekruca ocami 🤣

jana_eyre_2
11. máj 2022

Áno, každé dieťa má u nás nejaké povinnosti.. nemyslím , že sa to zmení ak budú starší a ak ich argument bude, že iní nemusia, tak im poviem že ako to majú doma iní má nezaujíma, u nás je to tak ako je..

galganka
11. máj 2022

So súrodencom nemajú prečo pomáhať. To je súrodenec, nie ich "povinnosť". Bežné domáce práce áno. Občas s radosťou, občas ich ofrflú, ale ak chcú "vyhody", musia byť aj povinnosti.

acrobaleno
11. máj 2022

O mladsieho surodenca sa maju starat rodicia a nie starsi surodenec. Take zakladne veci by mohla, ale primarne by jej povinnostou mala byt jej izba a ucenie.

cimage
11. máj 2022

Ja mam 10rocneho a tiez sa nepretrhne, ale urobi ked mu parkrat pripomeniem. Umyje riad, povysava, pokocikuje sestru ked musim odbehnut. Jedine co mu nemusim pripominat je priprava jedla.
Rad robi pomazanky 😉, takze v kuchyni snad nebude problem neskor a da sa aj na tazsie jedla.

alexandra2010
11. máj 2022

staci ked poviem ze mama nie je sluzka ale kralovna rodiny a vsetci tu byvame a zatial to funguje s vypomahanim v domacnosti 🤩

danulicek
11. máj 2022

Moji majú 9 a 6 a robia nejaké domáce prace, ale väčšinou len pozametat, vyniesť odpadky, upratať si izbu a pod. Občas pomáhajú s chystanim riadu na veceru, ranajky. Tiez hundrú, ale bez povinnosti nie sú vyhody. Okrem toho ešte starsi vodi mladšieho do škôlky - nie každý den, ale tak 3x týždenne. Byvame hneď pri škôlke, vyjdú z paneláku a sú pri vstupe do škôlky. Neberiem to ako jeho povinnosť, ale budúci rok budú chodiť zo školy spolu, tak sa učia.

euka210
11. máj 2022

Nam je jedno ako to maju druhi, kazda rodina to ma inak a podla nas deti sa maju podielat na praci doma. Ja nie som sluzka aby som robila vsetko. Ked vedia robit neporiadok, tak nech aj upratuju. Zijeme tu vsetci, tak kazdy ma pomahat.

lindusss2016
11. máj 2022

@viestta moja dcera (6 r) veru pomaha a velmi rada. Neviem, preco by deti nemali pomahat, podla mns jr dolezite ich naucit aj to, ze pomahat si treba. Ano, poznam to basnicku o tom muzovi, co zene nepomahal, ale robil svoje prace, atd. Ale mne naozaj dcera pomaha robit so mnou vzdy rovnaku cinnost, naopak nrma rada, ked jej pridelil nejaku ulohu, ktoru uz ma vykonavst sama. Takze toto nemala by pomahat, je pre mna velmi jednostranny pohlad 🤷

littlefiona
12. máj 2022

Ja si pamätám, že keď som bola dieťa, mamina mi vždy na chladničku pripla rozvrh povinností a fungovalo to. Poliať kvety, vyniesť smeti, utrieť prach, urobiť mladšiemu bratovi olovrant a podobne. Viedlo ma to v dospelosti k samostatnosti a zodpovednosti.

melanta
12. máj 2022

Starať sa o súrodenca rozhodne nie. To je starosť rodičov. Netreba si robiť druhé dieťa ak čakáte, že ten starší sa o neho bude starať. Pomôcť doma áno, ale s mierou. Nie aby polovicu voľného času strávila upratovaním, robením v záhrade a pod. Je to v prvom rade dieťa, deti sme si nerobili predsa na to, aby sa nám starali o domácnosť. Naša nerobila okrem svojej izby nič. A teda okrem upratania za sebou, čiže utrieť a schovať topánky, zavesiť bundu, odniesť si tanier a pohár. Nič iné doma nerobila. A napriek tomu má teraz svoju domácnosť tip top.

viestta
12. máj 2022

@lindusss2016 pomáha malé dieťa, pubertiak by už mal mat povinnosti. Každý člen domácnosti sa ma podieľať na jej chode, nie pomáhať mame alebo rodičom. To je to istá ako keď sa pýtajú ženy, či niekomu pomáha otec deti s domácnosťou a starostlivosťou o deti.

veronka523
12. máj 2022

Máme dve dcéry (6 a 4) a už od nich očakávam určitú pomoc podľa veku, také malé dieťa už vie vyložiť umývačku s pomocou alebo si popostelat posteľ, takže treba začať od malička, v 13 rokoch je ťažké už niečo vyžadovať keď nie je navyk odmalička...

lindusss2016
12. máj 2022

@littlefiona aj my sme mali takyto zoznam a fungovalo to 👌

daniela1911
12. máj 2022

V 13r by som dcere určila jej povinnosti, denné, týždenné..
ale súrodenca by som jej na krk určite “nedala” je to jej súrodenec, nie dieťa, aby sa starala, o to, sa máš starať ty s manželom.
Ja som sa o mladšieho súrodenca tiež starala (a mala som aj iné povinnosti), ale od svojho dieťaťa by som to nikdy nechcela.

hanka_se
12. máj 2022

mame 8 rocnu dcerku, od malicka ju vediem k tomu, aby mala nejake "povinnosti". Od skolky - rano sa prezliect, upratat pyzamko a postel. Ako sa podari, tak, ale aby si zvykla, ze je to denny ritual. Vecer povyzliekat, dat do pyzamka, veci co mala cez den dat do pradloveho kosa a nachystat si dalsie na druhy den. Teraz je to uplna samozrejmost 🙂 Ked vesiam pradlo, tak podava aspon koliky, ked skladame, pomaha, alebo ju poprosim, ci nezvesi pradlo a spravi to automaticky. Ponozky a nohavicky sklada ona, leginy tiez, tricka tie radsej ja :D lebo to byva kadejake. Spratat zo stola taniere ked doje, ak nie su vyslovene mastne, poumyva, poutiera. Smeti tak isto chodi vynasat, s nakupom pomaha. Proste ja to beriem tak, ze cinnosti, ktore to dieta vekovo zvlada, by malo pomahat. Vzdy zalezi od moznosti - napriklad smeti ju samu nepustam, lebo byvame v bytovke a kontajnere su cez cestu. Tento rok je len prvacka a je to hrozne sidlo. Ale ked ideme spolu, poctivo odnasa a triedi. Predzahradku pred bytovkou - tak isto, vysvetlila som jej co je burina, tak pravidelne cistime, polievame. Tiez kvety v byte. Ja som ju to "ucila" od malicka a teraz nie je problem. Ano obcas frfle, ale viac menej to berie ako samozrejmost.... Cim starsie dieta, tym viac by malo doma pomahat a nie sediet pri mobile :( Ked tak, vezmem mobil a tablet a kym neurobi co ma, nedostane

marzuz89
12. máj 2022

Urcite by mala mat pridelene povinnosti v domacnosti. Ano, ucenie, sebarealizacia a poriadok vo vlastnych veciach na prvom mieste, no jednoduche pridelene ulohy by mali mat uz aj ovela mladsie deticky, aby to brali ako samozrejmost, aby s tym "vyrastali". Nas 3rocak si sam uklada oprane spodne pradlo, rano si sam berie ciste a vecer sa pred kupanim vyzlecie a veci hodi do kosa na pranie. Ziadne povalovanie spinaveho pradla. Plus hracky ukladame spolu, nie vzdy je to tip top, ale pracujeme na tom, aby sa naucil, ze pred spinkanim maju byt hracky na svojom mieste. Okrem rozostavaneho lega a podobnych specialit. Este chysta pribory pred obedom a podobne malickosti, az neskor pridame dalsie povinnosti, zatial nam to takto staci.

sarlota2012
12. máj 2022

Ja mám 9 ročnú a začali sme s upratovaním vlastnej izbičky+ utreť prach. Ako si to spraví tak má,ale vediem ju k tomu.

yoxinka
12. máj 2022

Môj 10ročný syn si sám upratuje izbu. Len on potrebuje vždy pomôcť s organizáciou, lebo on nevidí neporiadok, takže mu vždy napíšem v bodoch, čo má spraviť. Utrie prach, uloží hračky, poprace poličky, poodkladá blbostičky, vysype kôš, povysáva, sám si zvlieka posteľné prádlo, a sám si ho navlieka (s paplónom mu pomôžem). Ďalej celkom pravidelne vypratáva umývačku. Ako on to nerobí s mega nadšením, ale učím ho, že sa musí aj on pričiniť k domácej pohode. Tak si tam vypeckuje hudbu a upratuje si. Baby majú 5 a 3 roky, tie mu pomáhajú s tou umývačkou alebo si tiež vrámci svojich schopnotí pracú izbu, ale sú dosť efektívne v záhrade, tam fakt pomôžu. Minule sa deti samé dohodli, že si upracú spoločnými silami izby a potom, že sa niečo spolu pohrajú. Bolo to také upratanie, no … ale išlo mi o princíp, aby sa naučili tímovej práci. Čím sú deti staršie, tým u nás majú viac povinností. A keď sa paprčí starší, že baby nemusia hento tamto, tak mu poviem, že keď chce využívať výhody veku, že niečo nemusia, musí s tým prijať aj ostatné veci, takže napríklad, nemôže sám behať s kamarátmi, nemôže cez víkend kukať večer telku, o 20.00 musí byt v posteli … no a hneď je skonsolidovaný 😂😂😂

dominci
12. máj 2022

normálny stav ... tiež mám 12r. a scenár je rovnaký keď príde zo školy tvrdí, že sa poučila a potom je vyvalená na posteli s mobilom..... poriadok v izbe si spraví až keď narobím krik... ostatné práce doma a okolo domu niekedy s frflaním, prevracanie očí a podobné ale dostane to príkazom, ak má problém si to zapamätať napíšem na tabuľu v kuchyni a postupne si odškrtáva.... striktne príkazom bez ospravedlnení inak to s nimi nejde a tie prejavy si nevšímaj to je vekom a neschopnosťou spracovať emócie a ovládať slovný prejav a intonáciu... naša niekedy niečo odpovie a sama sa diví ako to divne vyznelo a v hlave sa jej to zdalo OK.... pravidlá a bez kompromisov a ústupkov... oni z toho vyrastú a z toho čo ich teraz stráááááááááááášne obťažovalo sa stane rutina a budú to robiť bez reptania... pevné nervy

zuziiiii
12. máj 2022

Syn 11 ročný pomôže so sestričkou, ide kocikovat, hra sa s ňou, izbu si uprace aj riad po sebe umyje, utrie, odloží, smeti vysype, do obchodu keď ho pošlem pre pečivo alebo salámu a tak ide, kvety poleje, v záhrade pomáha sadiť, kopať.... Nosí vedrá vody z potoka na polievanie...trhá burinu so mnou..... Pohrabe keď manžel pokosí... Nech sa učí co je to robota, keď chceme mať úrodu, jest co zatvárať.... Treba aj priložiť ruku k dielu 😉
Normalka, to čo som aj ja robila v jeho veku. Chodí ešte dva krát do týždňa na klavír dlhé hodiny má a ešte florbal stíha 😉

zuziiiii
12. máj 2022

Ale syn je vedeny k tomu už doooooosť dávno.... Tak nemá s tým problém, na záhradu chodíme peši, auto nemáme... Takže bus a 5km peši batohy na plecia a ideme😁

dada318
12. máj 2022

Nie, nepomáhajú. A nie staršie nie. Obidve deti od vždy robia v domácnosti. Nepomáhajú lebo v nej žijú, takže to nie je pomoc, je to upratanie za sebou a zveľaďovanie domova. Je to pre ne tak prirodzene že to neberú ako povinnosť, zlo,.... Je to súčasť dňa. Práce si delia, dokonca zvyknú už v piatok urobiť všetko a samé navrhujú že urobme v piatok aby sme v sobotu mohli ísť na výlet a pod. Uvidíme ako to budú vnímať v puberte alebo neskoršom veku, keď budú samostatnejšie, ale zatiaľ to ide akosi samo ☺️