Rozdiel medzi deťmi len 2 roky. Ako to staršie znáša?

tulka3
14. júl 2007

Ahojte baby. Som druhykrat tehotna a ked sa male narodi dcerka bude mat 22,5 mesiacov..Mate niekto podobny rozdiel medzi detickami? Ako sa s tym starsie vyrovnava? Ziarli? A vobec ako je na tom cca. 2-rocne dietatko s chapanim toho, co si moze k malemu dovolit, aby mu neublizilo a tak? Dakujem za kazdu radu, mam trosku obavu ako to nasa mala prijme.. 😕

bibinka
14. júl 2007

ak bude táto téma rozbehnutá aj v septembri, tak ti dám vedieť. môj malý bude mať čerstvé dva rôčky a pribudne mu braček. zatiaľ ho na topripravujeme, no uvidíme ako to dopadne. ale myslím, že už dvojročné dieťa je schopné prijať súrodenca a mať ho rád. ja som s bratom bola na tom tak isto, rovnako aj môj muž so svojou sestrou a je bolo to v pohode.
žiadne strachy, malá bude určite nadšená z bračeka či sestričky. 🙂

ramzesa
14. júl 2007

ja mam medzi drobcami rozdiel 26,5 mesiaca. Malicka ma uz rok a starsi tri. Ziarli na sestricku,ale aj sestricka nanho.Ked si jeho mojkam,tak hned prilezie,ze aj ju 🙂. 😅 Vie jej robit riadne naschval,ale aj krasne si ju pomojkat 🙂 . Minule ked sa zobudil a ona spinkala vedla neho na posteli, tak si ju celu vypusinkoval a tesil sa z toho 😵 . Ale musim byt stale v strehu,lebo on je velmi zivy, stale sa pohybuje a mala sa mu motka popod nohy. A najnovsie mu berie hracky, lebo je velmi zvedava a to sa jemu nepaci, tak vtedy na nu krici alebo ju taha prec a uz ju aj parkrat tapol alebo kusol,ale to sa jej musi hned ospravedlnit. Ale myslim,ze to je tak medzi vsetkymi surodencami, aspon co som odkukala od kamaratiek a aj z vlastnej skusenosti. Proste niekedy by ju najradsej zjedol a inokedy je ziarlivostou cely bez seba, ale mensi vekovy rozdiel by som asi nechcela a vacsi asi tiez nie, aspon medzi prvymi dvoma detickami.

ena
14. júl 2007

no, ja dufam, ze dame vediet o necely polrok 🙂 U nas bude tiez rozdiel okolo 23 mesiacov.

julliaa
15. júl 2007

ahojte, my máme rozdiel dva a tristvrte roka. Tiez som sa obávala žiarlenia. Studovala som odporúčania psychologov ako dieťatko (starsie) uistiť o nasej láske a o tom, že nie je druhoradé ked sa mu narodí súrodenec.
No celú dobu to je u nás tak, ze menší ziarli na starsieho 😕
Jurko (starsí) si ho stále chráni - že je maličky...aj ked bol bábo, a zostalo to dodnes. Ked si tulkám jurka, tak niko začne kričať, odtláčať ho. Takze to čoho som sa obávala sa nestalo - ale nenapadlo ma, ze by malý ziarlil na starsieho 🙂 Nuž, zvládame to ako sa len dá. Najkrajsí vsak sú, ked sa hrajú spolu 🙂

barborkau
15. júl 2007

Ahoj, my mame rozdiel bez tyzdna 3 roky a nas Kubko to znasa uplne skvele. Musim ale povedat, ze som ho cele svoje tehotenstvo pripravovala na to, ake malinke sa narodi babatko a ze sa s nim nebude dat hrat, lebo iba papa, spinka a niekedy place. Dovolim mu, aby mi pomahal kupat malu apod, aby sa necitil na druhej kolaji a on sa tvari vzdy dolezito.
Prave dnes sme mali male nedorozumenie, pretoze Paulinka si dociahla jeho auticko do rucicky a obzerala si ho, co sa mu nepacilo a chcel ju aj capnut, ale v poslednej chvili sa zhacil. Ja som sa zlakla a vyhresila som ho a poslala do druhej izby.Po chvili som sla za nim a v naruci mu vysvetlila, ze babenko chce vsetko pochytat, lebo tak spoznava veci, lebo ze nevie este rozpravat, aby sa opytalo...pochopil to a bolo vsetko v poriadku. Dennodenne mu ale pripominam, ze ho velmi lubim a je moja laska.Rovnako tak hovorim aj malej pred nim, aby si uvedomil, ze su obaja moji. Ako bude neskor reagovat mala,to uvidime, este ma len 7 mesiacov. 😉

janamacka
15. júl 2007

dame vediet tak o dva mesiacky, medzi detickami budeme mat rozdiel tak cca dva roky aj dva mesiace, malicka mi teraz cmuka brusko, dava babu dobru noc aj rano, klopka mu, a podobne. ja si myslim ze je to na tebe ako si dietatko naucis, lebo aj ked je to maly cloviecik, tak chape vela veci. Terezka vie ze v brusku je babo, ktore bude aj jej, ja jej vzdy poviem ze jej z bruska klopka, lebo ju lubi tak ako mama a ocko. Atd. neboj bude to v poriadku, asi tazke ale ok. 😀

izus
15. júl 2007

ahoj, tak ja mám medzi chalanmi 2roky a 4 mesiace a tiež som sa dosť obávala, ale dopadlo to dosť dobre. Marko má Adamka veľmi rád, vôbec nežiarlil, ale na druhej strane to vyšlo na ňom tak, že začal byť viac umrnčaný čo mi lekárka povedala, že to môže byť následok toho, že sanarodil nový člen rodiny. a tiež mu vôbec neubližuje, skôr ak sa Marko ráno zobudí, a uvidí len mna, začne pomrnkávať, ale ak ku nemu posadím Adama, tak sa hned začne smiať a prvá otázka je, že ako sa Adamko vyspal, ale je to veľmi individuálne
jáj a ešte poznám veľmi veľa prípadov, a to bolo aj u nás, že sa starší súrodenec viac upne na otecka, ale mne to nevadilo 😉

tulka3
autor
17. júl 2007

Dakujem baby, celkom ste ma upokojili, snad to aj u nas dopadne dobre a budu sa lubit..mala zboznuje deti, kazde vonku nahana a bozkava, tak sa snad vyhneme nejakym velkym prejavom ziarlivosti..este raz vdaka za reakcie 😀

benabianca
12. aug 2007

ok,tak ja mam rozdiel 17mesiacov,Benjaminko je este dost ziarlivy na Biancu,estedoteraz sa pri nomneda kojit,takze s tym mame tak trosku problemy.Keby sa babo narodilo az teraz,bol by asi chapavejsi,sudim podla toho,ze ma o tyzden 2 roky a uz sa dokaze ako tak sam zahrata byt chvilu sam.Drzim palce,lubit sa budu urcite,Ben jej dava vela pusiniek a stale ju hladka 😉 a hovoji "moja"

mata2
13. aug 2007

JA MAM MEDZI CHALANMI TIEZ ROZDIEL 22 A POL MESIACA,A TOMI/starsi/ NA BUBA VOBEC NEZIARLIL,HLADKAL HO,BOZKAVAL,O HRACKY SA DELIL,ALE FAKT NEVIEM AKO SA MI TO PODARILO DOCIELIT 😅 .

siskatan
14. aug 2007

jeeej, konecne tema pre mna.. maminky piste, nech sa mi cakatelky mozeme poucit 😉 ak vsetko dobre dopadne (klop, klop, klop) tak my budeme mat rozdiel 21 mesiacov... zatial to vyzera tak, ze Matkovi sa babatka pacia a aj brusko mi bozkava, no uvidime ako to bude naozaj 🙂

zuzka111111
14. aug 2007

OO tema pre mna... ja asi budem mat rozdiel 18 mesiacov a mam z toho velkyyyy strach Lianku este kojim neviem ako prestat , zaspava a uspava sa na prsniku ..tatik ju nevie ani uspat a ja mam pred sebou tolko otaznikov prislo to tak necakane ze z toho mam strach
rok a pol rocne dievcatko este asi vela nechape vela nepovie ..... 😅

jankamanikova
14. aug 2007

Babule, zdravim!
Ja mam dvoch chalanov a je medzi nimi rozdiel rok a pol. Tak sme to chceli a tak to mame. Je to super. Hlavne sa netreba bat a pozitivne sa naladit, aby deti to citili.
zuzka - nas Jany zacal Janika uspavat az ked mal Janik 13 mesiacov, dovtedy Janik zaspaval so mnou. Neslo to hned lahko, ale naucil sa.
Teraz Janika a Matuska uspavame spolu a je to super.
Janik na Matuska vobec neziaril, zvykol si na neho a maju sa velmi radi. A neboj sa, rok a pol rocne dieta chape ovela viac ako jeho rodicia 😀 , a mimochodom, ked sa narodil Matusko, tak Janik nam zacal sam od seba plynule rozpravat. Dobre nie?
Len babule, treba deti na to pripravit, mojkat sa s nimi, pusinkovat a hovorit im dobre veci o babetku. A nestresovat, lebo deti to citia.

luciask
14. aug 2007

no ja mam rozdiel necelych 19 mesiacov. Obidve to znasasju myslim ze dobre. Starsia ma uz 3 a pol roka a mladsia oslavuje zajtra 2 roky. Samozrejme ze je medzi nimi rivalita, preto sa mi zda ze zaciatky boli dokonca lahsie kedze sa o hracky a pozornost az tak nebili ako je to teraz. Vydrzat sa to urcite da a obcas sa kocky aj pekne pohraju, mne ten rozdiel zatial vyhovuje, plus nemusim byt doma s detmi prilis dlho(nemam 3 roky MD a potom znova 3 roky).

jankamanikova
14. aug 2007

luciask - ako pises, vedia sa aj zahrat a aj uz pobit (vtedy to je uz vazne), ale dolezite je, ze sa maju radi a vedia o sebe. Mne sa teraz super pohraju, samozrejme, ze obaja chcu, co chce ten druhy, takze sa momentalne ucime "empatii" a spolupatricnosti.

luciask
14. aug 2007

no presne to Janka, ucime sa pekne delit a rozdelovat hracky a vsetko ostatne i ked niekedy i v tomto smere ide o nervy kedze obe su dost tvrdohlave. A inak baby s rok a pol rozdielom odporucam aby ste si zohnali surodenecky kocik, velmi sme ho vyuzili.

jankamanikova
14. aug 2007

Ano, my mame tiez ten kociar, kupili sme ho, ked bol Matusko uz na svete. Je super, lebo jedno sedi hore a druhe sedi dole. Parada. Tu si to pozrite.

http://www.predeti.sk/?idmenu=392

jankamanikova
14. aug 2007

Kliknite si tam, aby ste to lepsie videli. To je ten uplne hore (to mame my) a ten uplne dole, to absolutna novinka (vynoveny).

luciask
14. aug 2007

janka no presne taky ako mas ty nemam som v zahranici a mame celkom fajn vyber a aj ceny su urcite lepsie ako na Slovensku ale urcite aj tam sa daju zohnat, ja som uz kupila pouzity a stale drzi, teraz pouzivame iba do ZOO alebo vacsie vylety, inak uz starsia chodi peso. Pre mna bolo vyhodou ze na kocik sa dala pripnut autosedacka a nemusela som malu budit ked sme niekam dosli autom.

zuzka111111
20. aug 2007

no ten kocik musim aj ja kupit 😉 a kojili ste niekto pocas tehu???

ajduska
20. aug 2007

ahojte babenky, ja mám tri detičky a medzi prvými dvomi je rozdiel presne 2 roky a 9 dní a medzi druhým a tretím 22 mesiacov. zuzka, prvú dcérku som kojila 19 mesiacov a otehotnela som znova, keď mala voľačo cez 15 mesiacov, takže prvé tri mesiace tehotenstva som kojila a dosť intenzívne, lebo malá bola v noci hore aj každú hodinu
a čo sa týka toho vekového rozdielu, ja mám s tým len dobrú skúsenosť,dcérka bola ako 2-ročná veľmi šikovná, dokázala pochopiť, že máme bábatko a že musí občas na niečo počkať, keď som napr. kojila, dala na malého občas pozor a teraz sa zase pekne hrajú spolu, aj keď teda, aby som bola úprimná, niekedy to u nás vyzerá ako na divokom západe 😀 ale také sú deti, je úplne jedno, aký je medzi nimi vekový rozdiel, súrodeneckým sporom sa nevyhnú žiadne 😉

stefy
28. sep 2007

ahojte maminky, niekde som raz čítala taký tip ako môže staršie bábo prijať maličkého súrodenca. Keď ho má prvý krát vidieť, tak si pre to staršie dieťa pripraviť nejaký darček, hračku a povedať mu že mu to priniesol jeho maličký súrodenec. Je to pre neho potom ľahšie pretože všetci sa sústredujú na miminko a jeho aj ked je ešte tiež malý si nikto nevšíma a ono sa pekne pohrá s novou hračkou. Neviem ako to funguje naozaj ale mne sa to páčilo. Ale je to tak ako píše ajduška. Sporom sa nevyhneme, ved je to tak aj medzi dospelými , nie?

maryloou77
4. okt 2007

som rada ze je tu aj takato tema, aj ja som rozmyslala na idealnom vekovom rozdiele, ale zatial som na nic neprisla, skusenost z okolia je taka ze volakedy to bolo tak ze boli rozdieli len 1 az 3 roky, aby vraj neboli daleko od seba, a teraz je uz skor trend mat len 1 dieta, no ja by som som osobne rada viac, a dufam ze sa nam to aj splni🙂

lenka386
21. okt 2007

Ahojte babulky! Mozno to bude trosicku mimo - ale chcem sa spytat, kedy ste zacali pripravovat starsich na prichod surodenca. Ja mam teraz 2-rocneho drobca, a som v 6-tom tyzdni, takze v juni, ak bude vsetko v poriadku, by sme mali byt styria..

certica
21. okt 2007

lenka, ja som robila u maleho predbezny "prieskum trhu" 😀 este nez som otehotnela, ci by chcel take babo doma atd. jasne,ze to este nechape uplne, hlavne nemoze tusit, co to bude vsetko obnasat a znamenat pre neho, ale berie to zatial velmi kladne a v podstate sme mu to povedali hned, ako sme vedeli, ze cakame a aj teraz tak priebezne pri roznych situaciach mu to sem tam pripomeniem, ze je babo v brusku atd., vie ze bude mat svoju izbicku zachvilu, kde bude spavat sam a myslim, ze sa na to tesi (zatial 😀 )

lenka386
22. okt 2007

Ahoj certica! A ako to maly bral? Aj si teraz lahne k brusku, alebo to mam len take iluzie, ze budeme mat take idylky?

certica
22. okt 2007

lenka, no o brusko sa nejak este nezaujima, asi az ked bude evidentne vytrcat a male sa zacne hybat, ale napr. dnes som mu hovorila, ze v piatok idem k lekarke, aby mi zobrali krvicku a zistili, ci bude babo zdrave a ze potom pojdem zase s nim na zaockovanie, nech je tiez zdravy. tak suhlasil, lebo jeho nahovorit k lekarke nie je bohvieco a potom to hned cele referoval aj babke na mobil 😀
takze len tak mu medzi recou pripominam babo...

kkatrina
23. okt 2007

ja mám medzi chlapcami rozdiel presne 3 roky, Kubka sme na bábätko pripravovali od začiatku, tešil sa, ale keď sa potreboval pritúliť, alebo bol chorý tak sa chcel nosiť na rukách a pod. veci - a nedal si vysvetliť že nemôžem.
Teraz sme v rovine toho, že žiarli tak, že si viac vynucuje pozornosť, niekedy aj za cenu toho, že robí zle. Ale Dávidkovi neublížil ani raz, keď si na neho spomenie tak ho začne hladkať, inak nič. Najhoršie je to v noci, keď ho malý zobudí, alebo sa preberie sám a zistí že spí len s ockom. Vtedy robí poriadny cirkus a musím za ním ísť lebo nikoho iného nechce.

Ale keby to tak zhrniem do celku, tak vekový rozdiel 3 roky je celkom fajn. Kubko je už samostatný, ale zároveň ešte to nie je rozdiel s ktorým by sa v budúcnosti nevedeli vysporiadať.

lenka386
23. okt 2007

My tiez budeme mat rozdiel cca 2 roky aj 8 mesiacov, tak snad to nebude nejaka velka katastrofa. Certica, ta doktorka je momentalne pre Adamka jedina vyhovorka ako mozem vypadnut z domu. A to ani o babatku moc nehovorime..

patynkamaminka
23. okt 2007

achojky my máme rozdíl mezi dětmi cca 25měsíců. Malá si na Tomáška zvykla v pohodě, bere ho jako kamaráda 😵 😵 😵 dneska mi usnuli oba u nás na velké posteli, hlavičky měli k sobě a vypadali úžasně 😵 😵 😵 Páju jsme na příchod miminka připravovali od té doby co jsme se to dozvěděli 😉 ona hladila bříško, pusinkovala, povídala si s ním atd... 😵 😵 😵 prostě se těšila... a pochopí už hodně věcí...stačí jí všechno vysvětlit a ona chápe 😵 😵 😵