Rozdiel medzi deťmi len 2 roky. Ako to staršie znáša?

tulka3
14. júl 2007

Ahojte baby. Som druhykrat tehotna a ked sa male narodi dcerka bude mat 22,5 mesiacov..Mate niekto podobny rozdiel medzi detickami? Ako sa s tym starsie vyrovnava? Ziarli? A vobec ako je na tom cca. 2-rocne dietatko s chapanim toho, co si moze k malemu dovolit, aby mu neublizilo a tak? Dakujem za kazdu radu, mam trosku obavu ako to nasa mala prijme.. 😕

deina
10. dec 2009

Ja stale verim tomu, ze to bude lepsie. 🙂 Urcite sa budu vediet poriadne pobit (kedze mam dvoch chalanov), ale zaroven by sa spolu aj zahrat mohli.

krista
10. dec 2009

Deina my máme holku a kluka, ale myslím si, že se budou umět pobít úplně stejně, hlavně ona jak je uvztekaná, už teda dlouho nikoho z nás nepraštila a když už tak to bylo v záchvatu vzteku a hned potom dala nejmíň 5 pusinek za sebou 😀 ale až jí bude brácha brát hračky a ona jemu, no to bude bitka 😀 ale taky věřím, že si budou umět pěkně hrát a že spolu budou vycházet i v dospělosti 🙂

miriamkac
10. dec 2009

Ahojte.
Musim sa pousmiat 😀 a a suhlasim s marti457... 😀 😀 😀 😀 . Deina, krista ta najvacsia "sranda" vas este len caka. Ja si pripadam doma ako policajt....a vedia ma pripravit o nervy, aj ked si myslim, ze to najhorsie uz je za nami. Podla mojich skusenosti najhorsie obdobie bolo, ked chlapci zacali chodit a boli vsade a mila dcerenka nemala pokoj...Takze drzte sa a veeela stastia... 😀 😀 😀

krista
10. dec 2009

Miriamka tak ty to doma máš ještě o jedno dítko veselejší 😀 Chápu, že pak to bude honička, ale už se s nima bude dát třebas něco podniknout, šoupnout je k babičce občas a tak 😀 takhle je to miminko ještě takovej závisláček 🙂

germik
10. dec 2009

ahojky holky, prišla som po radu 😉 Dnes mi doktor potvrdil, že som tehotná, rozdiel medzi detičkami bude len 15 mesiacov /teda ak druhe príde v termíne 🙂 /. Možete mi poradit ako to bude s materskou a rodičovským príspevkom na druhé dieta? Babatko sa narodí,ked ja ešte budem poberat rodičovský prísp.na prvé dieta.... žijem a pracujem v čechách,takže pre mna platia české zákony 😎 dakujem,písala som do inej diskusie,ale tam asi moc maminek nechodí

krista
10. dec 2009

Germik pokud jsi pořád zaměstnaná (tzn. nezaniknul ti zaměstnavatel) dostaneš klasicky 6-8 týdnů před porodem u gyn. papír k mateřské, ten by si měla donést do práce a zároveň dojít na úřad práce - odbor státní sociální podpory zrušit RD, tam mi dali další papír - Potvrzení příjmu (nebo tak něco) a ten jsem musela odnést na Okresní správu soc. zabezpečení, tam mi řekli že to bude trvat měsíc 😖 tak jsem čekala, pak mi ho dali a až na základě toho mi zrušili ten RD a místo RD mi začla chodit mateřská, měsíc před tím než mi mateřská skončí si dojdu zase za OSSZ, oni mi potvrdí tentýž papír (zase měsíc budu čekat prý) až to bude tak dojdu na Úřad práce, odbor st. soc. podpory zažádat o rodičovský příspěvěk na ml. dítě 😉

Snad jsem to vysvětlila trochu srozumitelně, lítala jsem kvůli tomu jako blbec 🙄

Jinak moc gratuluju k těhotenství ať všechno probíhá bez komplikací 🙂

germik
11. dec 2009

ďakujem Krista, si strašne zlatá, čiže mi vlastne zaniká nárok na rodičovský príspevok u prvého dietata a ked sa narodí miminko tak všetky peniažky budú prichádzat len na to mladšie 😲 Som písala jednej pani na úrad,tá mi odpovedala takto:
8 až 6 týdnů před plánovaným termínem porodu, nastoupíte opět na mateřskou dovolenou, opět Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jakmile Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nárok na rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a ppm (§30b odst. 4 Zákona č. 117/1995 Sb. v posledním znění). Volbu čerpání rodičovského příspěvku můžete provést v zákonných termínech jako v případě prvního dítěte.
Neviem či som tak blbá alebo to pani napísala tak "uradne", ale nepochopila som z toho čo bude s prísp.na staršie mimi... Teraz mi to už je jasné 😎

Strašne sme si priali druhe babatko s krátkym časovým odstupom ale že budeme s tatínkem až takí šikovní som nevedela 😀 15 mesiacov je strašne skoro a žijeme bez rodičov a tetičiek, malú vychovavam viacmenej sama lebo tata zarába aby sme sa mali fajn 😒
Ale nejak to zvládneme, ked sa chce tak sa všetko zvládne....proste musíííí 😀

beruthiel
11. dec 2009

Ahoj maminky 🙂
Má cenu pro děti, mezi kterými bude 21měsíců, pořízovat sourozencký kočárek? A nemá někdo zkušenosti s tímhle http://www.annaviktorie.cz/26-pridavne-sedatko-...

krista
11. dec 2009

Germik ta pani to myslela tak, že kdyby ti spočítali mateřskou třeba na 6tis. tak ti to úřad doplatí do výše rodičáku (do těch 7,6tis.) aby si na tom nebyli bitá 😉 chápeme se? 🙂 To víš je to složitý, na to papírování jednou stát lehne 🙄

Já jsem teda na děcka taky sama, prvně si vzala máma malou na procházku když jí bylo asi 20měs. (čili malý byl už na světě) a za 20min. byli zpátky 😒 🙄 a po druhý si ji vzala nedávno na pár hodin ven, jinak mi vždycky akorát někdo pohlídal když jsem musela na gyn. protože těch kontrol v těhu bylo hodně, ale to jsem nebrala jako odpočinek 😝 manžel je furt v práci a když to bylo nutný - ke konci těhu tak si tu dovču na mě vzal, ale jinak jsme taky sami a neboj jde to, jde jen o ten zvyk, ale je fakt že čím menší věkový rozdíl, tím je to asi náročnější 🙂 Zase je ale fakt, že jiný věkový rozdíl neznám, nevím jak to s ním může být příp. pohodlné, takže mi to ani nepřijde nějak extra náročné, samozřejmě když obě děti řvou tak mi do zpěvu neni, u nás pořád víc řve ta starší, to je šílený 🙄 ale jak říkám, nevím jaké to je když máte děti s odstupem třeba 3,4,5... let, takže mi to přijde takový normální 😉

Beruthiel já zkušenost mám, říkala jsem si jak to bude superpraktické, sklopíme, složíme... podle její potřeby, ale Kristý, přestože už se skoro vůbec nevozila jaksi po narození malého "zblbla" a chtěla se jen tahat, tak jsme pořídili sourozenecký (máme věk. rozdíl 18měs.) Phil & Teds a teprve teď jsem spokojená, dřív to bylo tak že jsem malou stejně posazovala k malému do korbičky a kočárek s tím nešel skoro ovládat, takže já to hned prodala a koupila Phila. Navíc ona je hrozně divoká takže by mi lítala i po obchodech jako splašená, takhle je ale připásaná a venku ťape, je to super 😉 Poradila bych ti, aby si počkala kdyžtak do porodu, já zkoušela i skejt a ten jí taky nevyhovoval a to jsem si myslela že se nebude chtít vozit vůbec protože dřív jsem golfky mívala spíš pro svou oporu, ale fakt se to potom moc změnilo...

beruthiel
11. dec 2009

krista: Phil & Teds mám taky v hledáčku 🙂. Sedátko mi přišlo jako pěkný kompromis mezi kočárkem a skejtíkem. Ale nikdo neví, jak se bude starší dětáko chovat až se to mladíš narodí, to je pravda.

krista
11. dec 2009

Berut ano, já jsem si taky říkala, že je to nejlepší řešení, kupovala jsem ten Buggypod za pár šupů, kdežto sourozenecký nás vyšel na víc než klasický mono, který jsem kdysi kupovala jen pro malou 😝 ale všechno se to tak seběhlo, nemohla jsem vůbec ven, takže jsme ho okamžitě objednali a teď jsem fakt za to vděčná, dojdu si úplně všude, do MHD, do výtahů se vejde, do obchodů, prostě super, já vřele doporučuji 🙂 mám nejlevnější verzi - Classic a je opravdu fajn 🙂 Jinak teda ten Buggypod je určitě dobrý, ale jak už jsem někde kdysi psala, je to fakt o tom dítěti a naše Kristý pokud je nespokojená, tak to dává dost hlasitě najevo, tak si radši ušetřim ostudu 😝

deina
11. dec 2009

Ja som tiez cakala na to, ake to bude po porode, ci budem potrebovat kocik alebo buggypod alebo nie. Rozdiel mame 20 mesiacov a napokon nepotrebujeme kocik, Misko chodi vela a konecne uz chodi tak, ze poslucha, teda drzi ma za ruku a ide pekne pri mne. Pre nas by bol surodenecky zbytocny, aj vladze vela chodit, neunavi sa, aj ide spravnym smerom. Jedine v obchode je to narocnejsie, ale da sa aj to zariadit.

Miriamka, nechaj nam trosku iluzii. 😀

beruthiel
12. dec 2009

deina syn zatím za ruku chodit odmítá a udržet ho ve správném směru je nadlidský úkol. :-/

deina
13. dec 2009

V tom veku ako ma teraz Samko mi Misko tiez chodil kade tade, odbiehal, za ruku ma nedrzal... vtedy bolo prenho asi este vsetko nove. Ved uvidis, aky bude, ked sa ti narodi Simonko, ci budes potrebovat kocik alebo nieco ine.

beruthiel
13. dec 2009

deina: takže mohu chovat naději že se to zlepší? ;). Mimochodem, tvoji kluci mají krásně vybraná jména 🙂

krista
13. dec 2009

Berut mě malá za ručičku taky kdysi odmítala chodit, ale když se malý narodil tak už to šlo... když jdeme někam samy, tak není problém - problém je pokud jdeme s tatínkem - od toho se chce vždycky tahat nebo s kočárkem... ale teď už taky chodí líp a tolik se nevozí 🙂 a taky nedávno si to pokazila, šli jsme ven s kamarádkou jejíž chlapeček má hroznou srandu z toho že jde zásadně jiným směrem než my, no a Kristý to okoukala a tak 14 dní mi lítala pod auta do silnic a do trávy, myslela jsem že z ní vyrostu! 😖

beruthiel
14. dec 2009

krista: no, zatím intenzivně uvažuji, že zakoupím ty kšíry s vodítkem od farlinu ;)

krista
14. dec 2009

Berut, to už mě taky napadlo, ale nevím jak by tady lidi na mě koukali, asi zle 😒

danu
15. feb 2010

fairy • 2d • Dnes o 14:39
ahoj holky,
v prosinci se mi narodila druha holcicka. Ta nase prvni mela ted v lednu 2 roky. Kdyz se Ruby narodila tak Ellie kolem ni jen skakala a strasne pomahala a vse se zdalo vporadku. Pred 3 tydny dostala Ellie anginu a od te doby jen place a vubec nechce jist odmita uplne vsechno. Do teto doby jedla nadherne a hlavne ovoce to uplne milovala ted se niceho ani nedotkne a hlavne stale place a nerekne co chce nebo proc. Jsem z toho uz zoufala a bojim se zda tohle muze byt reakce a nove baby? Mate prosim nikdo zkusenosti s necim takovym. Ted uz je naprosto zdrava. Kdyz je ve skolce (3x v tydnu) tak tam ji uplne vsechno. Nevim co s ni mam delat. Snazim se ji venovat jen jak muzu do vseho ji zahrnuji ukazujeme ji jak moc ji mame radi ale nic nak nepomaha... ☹ Budu moc rada za jakoukoliv radu nebo zkusenost.

sjuzi • 1d • Dnes o 14:45
Fairy, môj malý mal v lete angínu a tiež odvtedy horšie papal. Dosť pritom bolí hrdlo, takže také tuhšie potraviny ako chlieb, zemiaky... to aj po chorobe dlhšie odmietal, lebo sa asi bál, že ho bude bolieť pri prehĺtaní. Možno to ešte chvíľku tak preciťuje po chorobe... 😉

dadkaa • 1d • Dnes o 15:07
ahoj, moja mala (v marci 2 roky) tiez bola chora asi pred 3 tyzdnami, uz je v poriadku, ale velmi sa zmenila, od tej choroby si snou nevieme rady, stale mrnka, place, len by sa maznala na rukach, nechce nikoho iba mna, ked sa s niekym rozpravam a nevenujem jej pozornost, uz ma taha inam, a ked nejdem tak plac. Takto reaguje na kazdeho aj na priatela, ten sa jej nemoze ani dotkut. Ja to pripisujem, obdoby vzdoru, myslim ze po tej chorobe nam to vyvrcholilo na max. som z toho zufala, no dufam ze to prejde.

fairy • 2d • Dnes o 15:13
Moc diky za vase prispevky holky- no obdobi vzdoru me ani nenapadlo ale je to asi mozne. S tim jidlem je to des je uz tak unavena a vysilena jen polehava a breci dneska jsem do ni po trihodinovem premlouvani dostala 2 jogurty a to je vse. No jak dlouho to takhle muzeme vydrzet to teda nevim...

dadkaa • 1d • Dnes o 15:24
niekedy ked nechce moja mala jest a viem ze je hladna ze by si aj dala. Uvarim co ma naozaj rada, comu neodola, a polozim to akoby len tak na stol do obyvacky ( a odydem prec, aby videla ze si ju nevsimam, nieco robim,) kde zvycajne pozera rozpravky, a ona sama k tomu pride a zacne papat. vyskusaj, mozno zaberie. potom k nej pristupim a dokrmim ju lebo este jej to tak 100 percentne nejde ale hlavne ked spapa prvu lyzicku, zisti ze to je mnam a spapa.

fairy • 2d • Dnes o 15:35
no to je ten nejvetsi problem donutit ji aby to zkusila, vcera mi i odmitla jeji nejoblibenejsi jidlo ale zkusim to dat na ten stul a nechat ji to je dobry napad moc diky

dadkaa • 1d • Dnes o 15:46
mi sme nikdy s papanim problemy nemali, len niekedy vymysla, tak viem ze je to tou jej hlavickou, ona je taka ze co si zaumieni musi byt, aj keby hladna bola a ja by som ju nasilu nutila jest nezje. Mozno ju moc nutis, vidi ze to od nej ocakavas, ze ta s tym vytaca, tak trucuje. Asi naozaj chce tvoju pozornost koli miminku, a takto jej ju venujes vela ked sa jej pokusas nieco nanutit. Skus nevsimat, nech sama pride.... mozno sa mi to lahko pise tak prepac no dufam ze aspon trosku pomozem, toto su moje vlastne skusenosti.

fairy • 2d • Dnes o 16:02
dadkaa to zni velmi pravdepodobne pekne s nama zameta opicka jedna tak zkusim nenutit a necham jidlo jen na stole.

deina
16. sep 2010

No a po necelom roku sme tam, co @miriamkac spominala. Kym bol maly babo, vsetko bolo vporiadku, teraz babo vyrastlo, stalo sa z neho batola a starsi si uvedomil, ze hups, berie mu hracky, vsade sa dostane a zacal ho bit, zle mu robit, auticko mu obucha o hlavu... moje nervy, co s tym? Kedy sa to zlepsi?

katecameron
16. sep 2010

@deina asi ta nepotesim ale 2 chlapci to bude len a len horsie 😒 medzi detmi rovnakeho pohlavia je vacsia rivalita je to pravda hovorim z vlastnych skusenosti ja s dcerou som taketo problemy nemala ked sa maly narodil a ked rastli lenze ked sa najmladsi narodil tak starsi syn to uz bolo zle dnes maju 6 a 3.5roka a je to zle to ti poviem niekedy su mily ale vacsinou bitka za kazdu hlupost no des 😝

lubi22
16. sep 2010

@deina - ja si naopak myslim, ze to bude lepsie, cim budu starsi, budu aj rozumnejsi. Aspon u nas starsi syncek mladsiemu neublizi, od malicka sme mu vysvetlovali, ze bracek je mensi a musime vsetci na neho davat pozor, ze je nas a on ho neudrie. To skor mladsi je bitkos, ale tiez verim, ze neustalym vysvetlovanim to casom pochopi, ze tym sposobuje druhym bolest. Samozrejme, ze sa aj spolu pochytia, ale to je podla mna normalne, su to dvaja zivi chalani. Faza, v ktorej su Tvoji syncekovia je podla mna ta nanajrocnejsia, ked to mladsie, ktore bolo dlho neskodne, siaha na hracky starsiemu, uvedomuje si svoju poziciu. Cim bude mladsi chlapcek starsi, budu lepsi partaci - budu sa moct spolu zahrat. Aspon u nas to tak je, ze sa zahraju aj polhodku sami, potom sa ponatahuju, ale v norme, nie ze by si ublizili. Niekedy je to horsie, niekedy super, aj ked nenudime sa nikdy 😉

deina
17. sep 2010

Pravdupovediac som sa tohoto tak bala... lebo som rozmyslala nad tym, ci je vobec moz ne, aby dvaja chalani mali medzi sebou dobry vztah, ked okolo seba mam same nepekne priklady (napr hned tu moj otec a jeho brat, ani sa nerozpravaju 😖 ), ale potom si spomeniem na mojich bratrancov a ti su uplne ok, maju sa radi, aj ked to nie je taky blizky vztah ako mam ja so sestrou. No dufam, ze aj ked mi je jasne, ze sa urcite budu vediet poriadne pobit (vsak aj my so sestrou sme sa parkrat pobili a to sme dve baby boli), ze sa to casom zlepsi. Aspon nech si neublizuju.

dadis
17. sep 2010

@deina u nas to iste, kym sa Saska uspokojila s hrackou, co je "pridelil" Matko, bolo vsetk ok....teraz zakonite chcu vzdy naraz jednu hracku 😀 ....ale da sa to nejako ustriehnut, len samych ich nechavam malokedy, napr. si odskocim na WC a uz sa klbcia....maly jej zoberie hracku, ona ho kusne, on ju capne...obaja placu...ale ked pridem, oboch pomojkam, rozdelim ich a hraju sa dalej..oddelene...hadam casom budu partaci...ale lubit sa lubia, ked sa stretnu napr. po zobudeni idu sa vyjasit do zblaznenia...to je pohlad pre bohov...len tie hracky...co uz...nic nie je idealne

nika251
17. sep 2010

Ahojte. U nas je rozdiel 20 mesiacov. Chalani sa sem- tam pobiju, ale teraz odkedy chodi starsi do skolky su si vzacnejsi. Badam aj, ze starsi zacina na maleho davat pozor, vzdy ked sa dakde rozbehne, uz aj mi krici ze maly zdrha. Sem tam sa krasne hraju, neberu si hracky. Ale byva aj cekom slusna čapcaná, kedy im ruky len tak svihaju. Ale stalo nam to za to. Su krasni, myslim, ze s nimi nebude problem, casom sa to upokoji.

yennn
1. okt 2010

Ahojte, tato tema ma zaujima, pretoze premyslam, kedy druhe babatko. Zaujal ma nazov temy - ako to znasa ten starsi. Mna by ale zaujimalo, aj ked to sa nikdy nedozvieme - ako to znasa to mladsie? Dnes som mala na navsteve kamosku s o rok starsim, moj maly sa tam len tak "tetelil" na koberci a vsetku pozornost sme venovali tomu starsiemu. Mam pocit, ze ten starsi si pozornost, na rozdiel od mladsieho, vie vypytat vzdy, a takmer vzdy ju aj dostane. Kym ten mladsi ked zaplace, prebalime ho, napapame, dame spinkat... Mylim sa? Da sa to nejako kompenzovat? Tiez som sa minule rozpravala s kamoskou, ktora ma medzi nimi rozdiel 2 roky a tiez mi povedala ze 90% casu venuju starsiemu a iba 10% mladsiemu... co vy na to? Kazdy sa zamysla, ci starsi nebude trpiet prichodom mladsieho, ale co ak je to naopak a prave kvoli starsiemu sa tomu mladsiemu az tak neda venovat?

katecameron
1. okt 2010

@yennn ja si nemyslim ze mlasdie dieta by tym nejako trpelo vlastne ono od narodenia pozna mozno mensie venovanie sa mamicky ako keby bolo prvorodene lenze to dieta to vlastne nevie ze ta mamicka by sa mu venovala viac keby bol prvy takze je to ok a myslim si ze druhe dieta to je vlastne vyhra ze ma starsieho surodenca

miriamkac
1. okt 2010

@yennn Ja vôbec nechápem, čo tu riešite 😲 😀 😀 😀 ...Uvedomte si, že venovanie a venovanie je rozdiel...Inac sa treba venovat dietatu ked ma 2 mesiace a inac ked ma 2 roky. Je logicke, ze dvojmesasne deco prebalis nakrmis, porozpravas sa, ale ono vnima, ked sa bavis so starsim, takze si ani nepyta pozornost...cim bude tem mladsi rast, rozdiel medzi detmi sa bude rapidne zmensovat, az pridu do veku, kedy oba budu zvladat a ucit sa niektorym veciam spolu a to je podla mna super a to najlepsie na malom rozdiele medzi detmi. Nase decka maju dcera 4 roky a chlapci tri a chystame ist spolu na korcule, lyze a pod. Ten rozdiel tam vlastne uz nie je. A rozmyslat nad tym prve dva, tri roky z celeho zivota deti, ci mladsi trpi, alebo starsi trpi je podla mna strata casu.
Do boja a vela zdaru. Caute

smardik
1. okt 2010

ahoj mám kluky od sebe 15měsíců a nemyslím si že by tím jeden nebo druhý trpěl nebo že by neměli pozornost, hraju si s každým zvlášt když ten druhý spí, hrájem si všichni spolu a i oni dva si spolu hrají. a jak píše miriamkac mladší vnímáže se bavím se starším a je spokojený,občas ted do toho něco zažvatlá a je to, chodíme ven a mladší spí, starší běhá nebo když mladší nespí kouká se a říkám mu co je okolo, jak je slušně vezmu si ho z kočárku ven a sednem si na lavičku,starší sedne vedle nás a je to. Starší toho mladšího má moc rád, pusinkuje ho, dává mu dudlík když pláče a první co ráno udělá když ho vytáhnu z postýlky je že běží za bráchou. Pro mě je to super rozdíl a myslím že pro kluky taky, vyhrají si spolu, budou je zajímat stejné hračky apod. lepší třeba než jak to má moje teta která má 4ročníko a 16letého, ti už spíš vyrůstají jako 2jedináčci

yennn
1. okt 2010

@katecameron takze vlastne da sa povedat, ze vsetky tie mamicky, ktore tvrdia ze nechcu "este" druhe dieta, lebo nechcu ukratit to prve, sa tak trosku mylia - pretoze to prve dietatko po cely ten cas, kym bolo samo, tak malo nieco, co uz nikdy ziadne ine po nom nebude mat - rodicovsku exkluzivitu. 😉