Rozdiel medzi deťmi len 2 roky. Ako to staršie znáša?

tulka3
14. júl 2007

Ahojte baby. Som druhykrat tehotna a ked sa male narodi dcerka bude mat 22,5 mesiacov..Mate niekto podobny rozdiel medzi detickami? Ako sa s tym starsie vyrovnava? Ziarli? A vobec ako je na tom cca. 2-rocne dietatko s chapanim toho, co si moze k malemu dovolit, aby mu neublizilo a tak? Dakujem za kazdu radu, mam trosku obavu ako to nasa mala prijme.. 😕

deina
19. nov 2010

@ollako, neboj sa, ono sa to utrasie. Tie zaciatky su tazke asi u kazdeho, ale naozaj bude lepsie. A mas ozaj stastie, ze babetko je dobrucke a spinka, vyuzi ten cas, ked spi a vtedy sa venuj starsiemu, aby ste mali cas len vy dvaja pre seba. Prec ho nedavaj, ani k starym rodicom, aspon nie teraz na zaciatku, citil by sa odstrceny... on asi aj tak bude ziarlit, dvaja chalani s takymto malym vekovym rozdielom, tam je rivalita velka. Mne starsi aj zautoci na mladsieho, tak sa niekedy uz citim ako policajt, ale tiez verim, ze bude lepsie, uz to aj je ovela lepsie ako kedysi. 😉

kacici
19. nov 2010

Holky vydrzte bude lip 😉
U nas byla reakce na miminko prvni tydny o.k.,jen se me zdala Terezka vic zamlkla a teprve po 2-3mesicich prisla velka zmena - prestala mluvit,velky vzdor(prislo to nekdy pred vanoci na koncertu ze zpivanek),vratila se k dudliku a k plenam 😅 Psycholozky nam radily vydrzet,ze nejhorsi vekovy rozdil kvuli zarleni je prave ty dva roky a ze nekere dite trpi mene,nektere vice a ruzne silne
Snazili jsme se oba venovat hl. Terezce,Natalka byla hodne miminko,pozornost tolik nepotrebovala,ale je jasny ze mazleni bylo s obema,jen Naty byla vzdy trosicku na druhem miste,Terezka potrebovala vic pozornosti. Ted je to super,holky se obcas silene rezou,perou o hracky,ale taky uz si hraji,radi ve vane a treba nedavno spolu zacaly jist u stolecku vkuchyni a to bezvadna podivana 😵 - jedna druhe podava piti,vidlicku,fat partacky. I kdyz byl zacatek hodne drsny,tak je to ted bezva.Nemenila bych,navic Terezka je o hodne zivejsi nez jine deti,ma problemy s komunikaci a celkove byla vzdy trosku jina nez jine deti,ale Natalku miluje 😵 . Natalka ji sice svym narozenim vratila trochu nazpet,rekla bych ze vekove T. odpovida na 2,5roku,zacina teprve ted vic mluvit,ale uz se vse upravilo. Jen nejhorsi obdobi bylo kdyz zacala Natalka lezt a nez zacala chodit tak to byla trosku divocina 😀 😀 😀

dadis
19. nov 2010

@ollako presne ako ti radi @deina, pomoze len to, venovat sa starsiemu, ak ti chcu svokovci pomoct, nech radsej zoberu babo kocikovat, alebo nech ti donesu nieco navarene...Matko zvladol surodenca fajn, horsi bol nastup do skolky, 2 mesiace bol hroznyyyyy, pomohlo jedine neustupit v doterajsich pravidlach (ono taketo "zivotne" udalosti su skuskou dietata, ci hranice su stale hranicami), viac spolocne straveneho casu... ak ti chodi manzel na tyzdnovky, mas to o to tazsie, u nas sme si deti "delili"...vsetko co mohol spravit s babatkom mm, robil on (prebalit, okupat)a ja som sa viac orientovala na syna...pretoze aj tak stale vela casu som stravila s babom...pomohlo aj to, ze dovtedy spal Matko sam v izbe, po narodeni babatka sa k nemu pristahoval mm
u nas je to teraz tak, ze mladsia Saska je ziarliva, nemozem si Matka ani pritulit, hned pribehne, zacne ho odstrkovat a skriekat 🙄

deina
19. nov 2010

@kacici, presne, aj u nas bolo najhorsie odbobie v ziarleni vtedy, ked mladsi prestal byt taky, ze kam sme ho polozili tam bol. Zacal sa pohybovat, lozit a koniec, vtedy prislo to ziarlenie, taky mesiac to bolo uplne hrozne, fyzicky nanho starsi utocil, hocikedy ho zacal buchat, zhodil ho na zem, vsetky hracky mu bral... uz je to trosku lepsie, teraz ho obcas (zriedkakedy 😀 ) aj objime.

kacici
19. nov 2010

@deina 😀 😀 😀 Ja musim rict ze se to fakt zlepsuje kazdym dnem vic a vic 🙂 Ale i ted se holky obcas pekne rezou 😀 ,no jak se rika,ze holky byvaji nekdy horsi nez dva kluci muzu to potvrdit 😉 Ale tuli se k sobe krasne,pusinkuji se a kdyz jde rano T. do skolky pokazde ji N. mava a posila pusinky a obracene 😀
Jen to zarleni stale pretrvava,Naty je mazel a Terezka zacla byt az po narozeni Natalky. Kdyz je jedna na kline,chce i druha a pak kdyz jsou obe obcas do sebe pekne strkaji 😅 ,ale to bude asi trvat do puberty 😀

helcah
21. nov 2010

Ahoj holky, už taky patřím mezi Vás, tak se chci zeptat, jak jste řešily uložení menšího dítěte přes den? Nechávaly jste ho zavřené v postýlce v ložnici samotné nebo kam jste ho pokládaly? My máme v obýváku ještě ohrádku, jenže Adélka na ní vždycky hupsne a Tadeášek se hrozně lekne. rozhodně se bojím je nechat chvíli samotné v jedné místnosti, dnes mu mačkala ručičku a bojím se, aby mu něco neudělala. Zase bych nechtěla, aby byl Táďa pořád sám někde zavřený, tak jak to udělat?

bufina
22. nov 2010

@helcah Ahoj, já dávám prcka na spaní vždycky k nám do ložnice do velké postele. Malé pustím dole nějakou pohádku na dvd a jdu malýho uložit nahoru do ložnice. Naštěstí je teda na to spaní už tak naučenej že usíná do pěti minut, tak malá není dlouho dole sama. A spí vždycky tak 2 hodiny. No jo, starší sestřičky to myslí dobře a chcou si s nima hrát, ale bez dozoru to opravdu nejde. Nikolka už malýmu po týdnu doma čistila zoubky a když plakal, tak mu dala do pusinky lízátko 😀 Stačilo jen když sem odběhla zapnout pračku, nebo pověsit prádlo. Ale teď jak je malej větší, tak je to naprosto super, jak spolu řádí 🙂

alusha
22. nov 2010

@helcah my sme to riesili, ked bol malinky tak, ze sme mali v obyvacke kolisku a cez den buval tam, vtedy ho davidko nerusil, ked boli aj spolu, alebo potom v lete na terase v kociku, vtedy nebol problem my sme sa hrali vonku na dvore s davidkom a malinky spinkal... teraz som to vyriesila tak, ze filipko spinka cez den v detskej izbe, ma tam postielku a davidko v druhej izbe, aby sa nerusili navzajom... zaspavaju obaja sami, filipka treba obcas chytit za rucicku a o chvilu buva... no a v noci spime vsetci v jednej izbe, filipko s nami v posteli, tak je nam to pohodlnejsie vsetkym a davidko vo svojej posteli...

evitkamalicka
22. nov 2010

ahojte,
tiež patrím medzi nas a u nás zatiaľ v pohode. Do 3.mesiacov spával prcek s nami v spalni, potom sme ho presunuli do obývačky a od včera už spia bračekovia spolu v detskej. Obaja zaspávajú sami takže sa to dá. Najviac som sa bála či nebude starší žiarliť, ale našťastie nie a bračeka veľmi ľúbi.

zzz77
28. jún 2011

ahojte, vidim trocha stara tema, ale mala by som otazku...
ci ste nechali vyplakavat babo ak ste boli so starsim, alebo ste nachali starsie dieta aby ste boli s mladsim? Moja mala ma len 3 tyzdne, ale by stale bola na rukach, tak neviem byt so synom 20 mesacnym, ak ju polozim po chvili vrieska, no a ked je mala na ciciku tak syncek vystraja o 106 aby som sa starala o neho. A jasne ze nadarmo vysvetlujem aby to nerobil 😝 Ako byt na dvoch naraz? Vdaka za kazdu radu.

reruna
28. jún 2011

@zzz77 no to bylo pro mě vždycky nejhorší rozhodnout, že kdo mě potřebuje více... když to jenom trochu šlo, tak jsem se snažila, abysme byli pořád všichni spolu - klidně jsem kojila a druhou rukou krmila staršího, protože ještě třeba polívku atd. sám neuměl, nebo jsem druhou rukou kreslila atd. opravdu nejhorší vzpomínky na tu dobu mám, když jsem se musela věnovat staršímu a malej tu chvíli musel prořvat, (nebo naopak, starší třeba musel počkat, dokud neuspím malého, než budu moct jít třeba okoupat jeho...)protože to jinak nešlo... já nejsem zastánce vyplakávání, takže takovéto situace byly pro mě strašlivě stresující a bohužel jsem to nedokázala vždy zorganizovat tak, aby k tomu nedocházelo. Než třeba začneš kojit, tak nejdřív obsluž staršího - nakrmit, dát vyčurat nebo přebalit... pak si ho vem k sobě a dej mu kostky, kreslení, knížky, autíčka atd. nebo pus´t pohádku v TV...

sussanah
28. jún 2011

@zzz77 co zkusit na mimco satek? Me tohle sice teprve ceka, ale satek i nostiko uz mam v pohotovostni poloze. Mlady byl docela krikloun jako mimco a aktivne jsem ho nosila i doma tak do 10m, nez se zacal osamostatnovat, takze to vidim, ze s druhym to bude asi podobne. Miminko bych ale taky nenechavala vyplakat, precejen 20m ditko toho pochopi mnohem vic nez 3 tydenni miminko, ktere se ridi jen pudy a potrebou mamy.

gisminka
28. jún 2011

@zzz77 no já myslím ,že chvilka řvaní miminku neublíží, naopak starší sourozenec by se oprávněně mohl cítit opomíjený a pak je jen krůček k žárlivosti. Já mám mezi holkama rozdíl 25 měsíců, pokud to bylo zapotřebí, nechala jsem mimčo klidně chvilku křičet a věnovala se té starší. Samozřejmě teď myslím třeba 5 min, ne déle. Jinak jsem taky hodně využila šátek a nosítko. Dneska je té mladší rok a je to spokojené vytlemené stvoření, takže ji to očividně nijak nepoznamenalo. A co je nejdůležitější, u té starší jsem nikdy nepozorovala ani náznak žárlení, sestřičku má ráda. Ale asi záleží hodně i na povaze dětí, já mám v tomto kliku. Nejdůležitější je, aby ses s tím srovnala ty, pro děti je horší vystresovaná matka než chvilka nepohodlí. A uklidním tě - to nejhorší netrvalo dlouho, na konci šestinedělí už mají děti jakýs- takýs rytmus, kterému se dá přizpůsobit. 😉 Jo a úplně nejlepší bylo, nechat mimino třeba na hodinku babičce nebo někomu, a na 100% se věnovat té starší, dělat s ní jen to, co ona chtěla, prostě být jen pro ni. Na to reagovala úplně suprově a pomohlo nám to překlenout ty začátky, kdy byla z nového přírůstku do rodiny trochu vyjukaná. 😉

zzz77
28. jún 2011

dakujem za prispevky, nazory mame zhruba rovnake, ani ja nenechavam dlho plakat deti, nemam na to srdce, ale s dvoma to jednoducho dakedy neije, asi od seba vela ocakavam takto skoro. Babky uz nehcem prilis dlho vyuzivat, aj takto je maly viac tam ako by som si ja priala, nedalo sa moje tehu, teda posledny trimester inak vyriesit, len ho dat k babkam, tak by bolo nacase sa s tym popasovat. Len mam obavy ze dosiahnem presne to co som u syna pokazila a to nosenie na rukach, ked mal 4m len na rukach vydrzal a akonahle sme ho polozili vrieskal ako zmyslov zbaveny az mal fialovu hlavu. V tedy je pohoda ked jeden z nich spi a zatial som s druhym, ale ked su obaja hore tak je to na roztrhanie. No a na oddych mozem zabudnut. Dakedy sa citim byt neschopna a mantava, hlavne ked myslim na svagrinu so 4 detmi a jej to ide ako hracka a aj svokra spomina ze ked ona mala 3 deti po sebe nik jej nepomahal a vedela co ma a ako ma... 😒 nevravi to v zlom, ale lezie mi to krkom 😠

reruna
28. jún 2011

@zzz77 taky doporučuju nosítko nebo šátek a neboj, nejhorší je fakt to šestinedělí a o pomoc si nestyď říct, že to někdo zvládne se 4 dětma, to je jeho věc... tady jsi důležitá ty a tvoje pocity

gabriel01
28. jún 2011

Myslím si, že rozdíl dva roky je nejlepší co může být. Je fakt, že okolo mě mají tento rozdíl skoro všichni, tedy plus mínus pár let. I já mám bratra o dva roky mladšího a z vlastní zkušenosti musím říct, že to snášíme oba dva dobře :D

sussanah
28. jún 2011

@zzz77 ono to pujde, uvidis 🙂 A teda komentare jinych, ze to zvladali perfektne s 3 detmi atd by me fakt nechavaly chladnou, ono hoooooodne zalezi na temperamentu deti. Moje svagrova ma taky 3 deti 2 roky po sobe a tedas rika, ze kdyby byly vsechny jako ta prostredni, tak klidne i dvojcata a 2x za sebou. Ale to treti ditko byl tak sileny rvoun, ze to teda davala jen stezi a rika, ze kdyby se narodil jako prvni, tak snad zustane i jedinackem 😅

lucinocka
28. jún 2011

ja som svojho o dva roky mladsieho brata neznasala a ked sa narodil zlomila som mu nohu 😀

sussanah
29. jún 2011

@lucinocka ano a tako informace nam vsem, ktere cekame druhe mimco, hodne pomuze 🙄

fim
29. jún 2011

Holky, zvládnete to, uvidíte!!!! Starší je šílenej drak, ale je fakt, že nikdy nebyl závisláček a mamánek. Naopak šílenej zdrhač a naschválníček. Ale co je pak lepší, že? A malej se dožil už 8 měsíců a je to lepší a lepší.
Díky tomu zdrhání jsme se teda (kor přes zimu) moc ven nedostali, jedině za asistence dalšího dospělýho a těch kolem sebe k ruce moc nemám. A s klidem můžu říct, že v půl roce (kterej je tu cobydup, šíleně to utíká) je to docela pohoda. Joooo, uměj hučet oba zároveň, mívám možná i denně stav hraničící s šílenstvím, ale právě že už jen jeden a ne třeba deset. 😀 A bude líp a líp a u každýho je to taky jiný.
Myslím, že je důležité si moci občas od dětí odpočinout (což teda já to štěstí nemám, ale určitě by to helflo), naučit se utřídit priority - co není důležité, co počká a co je třeba udělat do hodiny a hned a zvyknout si na poklus. Ale fakt nic dramatickýho. A na okolí se vyprdněte - NIKDO nemůže hodnotit vás a vaše děti - každý dítě je jiný, každé podmínky jsou jiné - s deseti babičkama, a klidnou starší holčičkou, která miminku ani za boha neublíží bych pila kafíčko celej den. Jenže já mám nejvíc starostí ubránit mimčo od zjančenýho draka, kterýho nejvíc baví skákat mu kolem hlavy. 😉

smardik
29. jún 2011

@lucinocka mám kluky od sebe 15měsíců a zatím se mají moc rádi, jak jeden spí druhý projde celý být jestli tu náhodou brácha není a zjistí že není a jde klepat na dveře pokoje at ho vzbudí, dávají si pusinky, hrají si spolu, když jedem pláče druhý se ho snaži utěšit. jasně občas se žduchnout, už se mi trošku perou o hračky ale to je normální, ale mají se moc rádi

@sussanah neboj to bude dobré, dá se to zvládnout a je to super

sussanah
29. jún 2011

@smardik dik, ja zas tak moc obavy nemam, ze by mlady udelal neco naschval, on je spis nekdy takovy az moc vrely k tem miminkum 😅 Porad si ale rikam, ze zvladly to mnohe prede mnou, tak pro cmy ne 😉
@fim Tak to me tesi, ze nemam jako jedinna doma torpedo 😀 I kdyz to moje torpedo je teda i tak trochu mamanek, takze to fakt vidim na mimco uvazane na tele a pak se to nejak sfoukne. Jak rika svagrova s 3 detmi, nejhorsi je ten prvni rok, pak uz je to pohoda 🙂

reruna
29. jún 2011

@lucinocka tak to je teda už extrém, ale je to trochu varování - já taky dávám pozor, aby si neublížili, i kdyby to bylo třeba neúmyslně, je fakt, že ten starší třeba neumí odhadnout svou sílu, a ublížit se může i z lásky - chce třeba miminko nosit a neudrží ho atd. takže pořád oči na štopkách - takových příběhů jsem taky slyšela mraky, jak chce starší mladšímu ublížit, ale není třeba se tak bát dopředu, náš si miminka dokud leželo moc nevšímal, pak jsem musela dávat hodně pozor, jak začal lézt a on skákal kolem, jako nějaké š´touchance atd. samozřejmě proběhly, ale od toho jsem já, abych zasahovala, aby si neublížili a chtěla bych je naučit pravidlo, že se nemají mlátit, ale zkoušet se na všem dohodnout, což samozřejmě zatím s mladším moc nejde, ale vyroste a bude to snad lepší....
@sussanah Rozhodně se žárlivostí počítej, ale u každého se to projevuje jinak a je hodně způsobů, jak to minimalizovat - být se starším, když mimčo spí, neodhánět ho při kojení, zapojit do pomáhání, klidně i klukovi dát panenku - náš ji rád nosil, převlíkal a přebaloval, dokonce kojil. Může se projevit třeba vývojová regrese, někdo si žárlí potichu pro sebe a uzavře se a na chvíli se zpomalí ve vývoji, nebo chce být znovu miminkem, začne se zase počurávat... takže staršího neodstrkovat, ale vyslat třeba miminko v kočárku s tatínkem či babičkou a zatím se věnovat staršímu a ono se to během toho prvního půl roku tak nějak ustálí, ale problémy se objevují každý den nové a nové a pořád budou 🙂 Nenechej se zastrašit podobnými příspěvky, viz zlomená noha atd. ale zase je lepší být připraven na nejhorší a pak být příjemně překvapen, že to je celkem pohodička

fim
29. jún 2011

@sussanah Jo tak s tím torpédem jsi to vystihla dokonale. 😀 To sedí.
Toník teda je drak, dost často plácal i děti, ale to si k malýmu nedovolí - teda nemůžu říct nikdy, ale většinou. Občas se mu zadaří. Většinou ale řádí jen tak, aby mě naštval, páč ví, že tohle spolehlivě zabere a upoutá mou pozornost. Momentálně opravdu nejčastěji řeším to, aby malýho nezmasakroval při nějaké své zbrklé hře. Jeden čas jsem měla do jednoho pokoje i zábranu ve dveřích. Teď už je vojtík větší, tak je to lepší a ta vzájemná interakce je úžasná - a teda Vojta je už i tak zvyklej, že se lecčemu směje a já bych přitom už zase řvala, ať je opatrnější.😎
Žárlivost se u něj projevila tak, že se z něj ten mamánek trochu stal, nejvíc potřeboval kakat právě během kojení a ostatní podobné vymoženosti. Reruna píše, co se píše všude a je to pravda - teda u nás to tak aspoň bylo. Takové ty zpátečnické náznaky jako že prská, krká, počůrává se jsou pocuc, ty mě dokázaly pěkně vytočit, ale nic s tím nenadělám, leda zkoušet vysvětlovat a vysvětlovat, že on už není miminko, ale můj velkej kluk a přitom ale taky mazlíček a dávat to najevo každou volnou chvilku. Ale zase jsme u toho, že každé dítě je jiné, jinak temperamentní, jinak chápavé k vysvětlování atd atd.🙂

lucinocka
29. jún 2011

@sussanah a co by si chcela pocut? ze vsetky deti s rozdielom dvoch rokov sa miluju od narodenia a nie je tam zaiden problem? my sme sa neznasali do puberty, keby som mohla tak ho zaskrtim, chodili so mnou aj ku psychologovi..a potom sa to upravilo samo a teraz mame super vztah.. neni vsetko len ruzove..

alusha
29. jún 2011

niekedy je to s detvakmi tazke, ale aj vesele zaroven 🙂 moji sa stale navzajom capkaju, len starsi je silnejsi, tak to neraz konci placom... a vcera, ked som sa na nich hnevala, tak mi starsi povedal: maminka, ved ja mam Filipa rad, aj ked ho bijem 🙂 🙂 tak co uz s nimi urobim 🙂

sussanah
29. jún 2011

@lucinocka ne, nepotrebuju nosit ruzove bryle, myslim, ze mam vcelku realny nahled na zivot, ale tohle je fakt trochu extrem, to je jako rikat prvorodickam pred porodem horor story z porodnic. Proste prinos je nula nula nic, jen to muze nekoho docela dost vylekat..

majdula
29. jún 2011

Ahoj holky, tak Risa ma uz skoro3 mesice a zacina se pomalicku vyplnovat, co mi vsichni rikali - ze od nejakych tri mesicu to bude lepsi... Jako ja mela spoustu planu, jak se budu venovat starsimu a mladsiho budu nosit v satku... coz sice delam, jenze plany jsou jedna vec a skutecnost druha - a fakt drsna. A to myslim R1 nebyl extremne zarlivej, presto zpocatku chodil a bouchal do R2, bral mu dudlicek a tak... Snazila jsem se byt trpeliva, ale v 6nedeli je to tezky a nejhorsi bylo "chranit" jedno dite pred druhym...
Dekuju @reruna ze jsi hrozne pravdive pojmenovala to, z ceho ja se ty tri mesice hroutila a nebylaschopna okoli vysvetlit, proc se vlastne hroutim a z ceho jsem vyrizena...

"opravdu nejhorší vzpomínky na tu dobu mám, když jsem se musela věnovat staršímu a malej tu chvíli musel prořvat, (nebo naopak, starší třeba musel počkat, dokud neuspím malého, než budu moct jít třeba okoupat jeho...)protože to jinak nešlo... já nejsem zastánce vyplakávání, takže takovéto situace byly pro mě strašlivě stresující a bohužel jsem to nedokázala vždy zorganizovat tak, aby k tomu nedocházelo."

Presne! Taky nezvladam, kdyz dite place, intuitivne to letim resit a pomoct mu a ted s tim mimineckem malickym to jinak neslo, slo treba jen o minuty, kdy jsem ho musela nechat plakat, treba kdyz jsem myla pokadenyho Radu nebo ho tahala z vany... ale i to byl pro me stres neskutecnej... vetsinou zacal plakat i starsi a ja litala bezmocne mezi obema a nakonec brecela taky 🤐

ALE! Uz to zacina byt dobry!!! Strasne se to zlepsuje tim, jak si Risa dokaze chvilku hrat sam, nepotrebuje me uz 100% casu, vydrzi chvilicku sam treba pod hrazdickou, kdyz chci uspat nebo vykoupat Radu... a naopak, Rada uz nezarli tak jako zpocatku a nevadi mu, kdyz se ted venuju Risovi (hodne pomohlo ho do pece zapojit a mluvit na Risu s nim, jakoby za nas oba)... a ja uz jsem taky klidnejsi, prizpusobila jsem organizaci dne vic obema detem, holt nepujde R1 spat v poledne, ale az v jednu, az R2 bude spinkat... pri koupani Radi je Risa s nama v koupelne atd...

Kazdopadne @sussanah sorry, vim ze tehule tohle slyset fakt nepotrebuji 😉 ze to bude maso... bude, ale bude to lepsi!

sussanah
29. jún 2011

@fim na to upoutavani pozornosti, na to se budu muset pripravit. To uz dela i ted, kdyz chci mit chvilku pro sebe nebo se jen s manzelem mezi sebou bavime, tak proste prijde, postavi se pred nas a udela okte neco, co nesmi (napr zacne se kousat do ruky, kousat nejakou hracku atd..). No proste upoutat za kazdou cenu 😀 Ale jo, nejak to pujde, taky spis resim to, jak budu davat maleho na zem, aby pasl koliky, protoze mlady ten byl na dece v podstate porad, ale ted kdyz kolem bude litat, tak toho se trochu bojim, aby ho pri tech honickach nekde nezaslapl 😅

alusha
29. jún 2011

@majdula a ked pojde vacsi do skolky, bude to este ovela lepsie... zrazu zistis, ze nemas pomaly co robit, s jednym dietatom uplna pohodicka 🙂