Škôlkari a bábätká. Aký je medzi nimi vzťah?

monkula
26. máj 2007

Ahojte ak máte doma škôlkara a malé bábätko, aký je medzi nimi vzťah? ja mám 4 a pol ročného syna 4 mesačnú dcérku. Jarko je k nej veľmi milý, spieva jej, keď plače, ukazuje jej hračky. Len sa predvádza, keď ju niekto obdivuje... Ale to je normálne, 4 roky bol hviezda on 🙂
Aké máte skúsenosti vy?

izus
26. máj 2007

ahoj monkula, tak aj u nás je to asi podobné, marko tiež lubi velmi adamka, prvá otázka keď sa marko zobudí, je že kde je adamko a ako spal, ale keď sa chce niekto na neho pozrieť ked sme na prechádzke, alebo ho popestovať, tak mu to nechce dovoliť,kričí, že to je jeho brat. ale inak sú úplne v pohode. prajem aby im ten pekný vzťah vydržal. 🙂

monkula
autor
26. máj 2007

Ahoj izus. aj ja dúfam, že im to vydrží, som rada, že má k nej taký pekný vzťah. Inak, malý má kráááásne meno. Aj ja som veľmi chcela Marka, ale nám sa priezvisko končí na -ko, takže by to vyzeralo komicky. Ale aj tak máme dievčatko 🙂

maca793
26. máj 2007

rozdieľ medzi mojimi drobcami je 5 rokov a 1,5mesiaca.
nemôžem sa vôbec sťažovať, lebo staršie deti mi dosť pomôžu ako v domácnosti tak aj s malou. konečne je malá vo veku, kedy vníma všetko okolo a vie sa zahrať. najradšej sa hrá na skrývačku a rada tancuje. aj keď neviem spievať, tak jej spievam pesničky alebo jej ich púšťam na cd.
niekedy sa stane. že simonka sama uloži malú spinkať. pokojne ju prebalí aj prezlečie. vôbec sa nebojím, že jej niečo spravia. 😉

renca3
27. máj 2007

Tak ja mam aj opacnu skusenost. Starsi ma velmi rad svojho braceka, ale ziarlivost niekedy prevlada a musim v byt v strehu, aby mu neublizil.
Tiez mu spieva, ked place. Ale niekedy je nevyspytatelny. Je dost zive dieta
a to, ze sa mu menej venujem, znasa dost tazko. Neviem, ci sa tu niekto stretol aj s takymto pripadom.

melory
28. máj 2007

ahojte pridavam sa - patrim do temy. mam 3.5rocneho huga a 2mesacnu stelu. huga davam do skolky len do 12hod a do vtedy si porobim, lebo stelinka mi spi. je medzi nimi krasny vztah, klop, klop, klop.
hugo je bere ako baaabo, krehke, jemne. je starostlivi, ked place, ide ju pohojdat, alebo hned ma taha, ze stela place, chce mlieko 😵
snazim sa mu vela venovat ked stela spi, alebo len tak kuka. uplne chape, ze musim jej dat jest, aj ked sa vtedy ku nam tuli a mojka, ja ho neodstrkujem. uvidime ked stela zacne lozit a zhadzovat jeho kompozicie z hraciek 😀

mimma
28. máj 2007

Keď sa mi Marianka narodila, tak mala Marcelka 4roky a trištvrte. Strašne sa na bábo tešila keď už sme Marianku mali, tak mi povedala:"ako dlho sme na ňu čakali..."Má ju veľmi rada, stále ju chce nosiť, chodiť s ňou, starať sa o ňu- až ju niekedy musím od nej odháňať, lebo robí veci, ktoré nezvláda, aby jej neublížila...a to sa potom hnevá- prevažne na mňa a povie" ja už lúbim iba Marianku..."ale prejavuje sa aj žiarlivosť- ak sa to tak dá nazvať- keď vidí, že ku mne Marianka beží- tak ju predbehne, lebo aj ona chce, napodobňuje ju, keď trucuje- vydáva také bábäcie zvuky 🙂.ale to je také v pohode, myslím, že je to zdravé, nenechá sa predsa odsunúť na vedľajšiu koľaj. Chcela by sa s ňou hrať ako s väčšou, a to ešte nejde, tak sa v poslednom čase niekedy hnevá aj na Marianku, že je ešte "taká hlupučká!" 🙂 🙂 🙂

andrea.m
28. máj 2007

čaute tak ja sem tiež patrím 😉
mám 4 ročného Filipka a 4 mesačnú Tamarku.
Filipko sa na bábo veľmi tešil s tým že to bude brat,ked sme mu uprostred tehu povedali že bude mať sestričku padali slzy ako hrachy.to som sa fakt začala báť ako ju prijme a tak som kúpila veľký bager a v deň ked sa Tami narodila mu ho manžel večer dal že to mu doniesla sestrička.samozrejme najlepšia ségra pod slnkom 😀 okamžite sa do nej zamiloval a od kedy sme doma majú super vzťah.Filipko ju volá malička a ked plače tak ma okamžite posiela k nej,alebo sa napcha ku nej pod hrazdičku a hraju sa spolu,alebo jej hrká,alebo spieva proste im to klape na jednotku a vidím že aj Tami naňho reaguje veľmi pozitívne.úplne stačí aby som sa na Filipka prísnejšie pozrela a rozplače sa o tom aby som naňho zvýšlia hlas v Tamarkinej prítomnosti nemože byť ani reči.samozrejme že boli aj prejavy žirlivosti ale Filip ich otočil proti nám rodičom a trucoval a najviac pozornosti si vyžadoval vtedy ked som kojila ale trvalo to iba cca 3 týžne a potom to tak samo od seba prešlo.

keity
29. máj 2007

ahojte maminy škôlkárov a babätek,za 3mes.sa k vám priradím a ako tak čítam vaše príspevky,nezdá sa žeby táto dvojkombinácia bola až taká ťažko zvládatelná,ako si to predstavujem...záleží od okolností,konkrétnych detičiek,prípravy na novú situáciu atd....medzi mojimi bude vekový rozdiel 4,5 roka,tešíme sa na bračeka alebo sestričku...zatial...dúfam,že tá súrodenecká láska vydrží a preváži nad žiarlivosťou...držím palce,zatial paaaaaaaaa

mimma
30. máj 2007

Keity, určite to tak bude! Žiarlivosť je prirodzená vec, pokiaľ to nezachádza do extrémov. Aj moja žiarli, vynucuje si pozornosť, tiež chce byť chorá, keď je chorá aj Marianka, alebo občas šušle a kadejaké iné hovadinky, ale v podstate je rada, že ju máme, ľúbi ju, druhých poučuje, čo a ako majú s Mariankou robiť, ustúpi jej a stále ju bozkáva a chce ju nosiť na rukách...A ke´d je toho už veľa, že chce robiť všetko ako ona, tak jej vysvetlím, že je dobré byť takým dievčatkom, ktoré má už päť rokov, že sa s ňou dá rozprávať, dohodnúť, čítame si a pod.Že Marianky sa na nič nepýtam a urobím s ňou to, čo ja uznám za vhodné a najlepšie a hotovo. Tak je potom spokojná.

andrea.m
30. máj 2007

keity filipko si už tak zvykol že ked tamarka spí tak pribehne-mamka teraz pomojkaj mňa-síce doma nič nespravím lebo vkuse niekoho mojkam 😉 ale hlavne že sa deti ľúbia

melory
4. jún 2007

nas hugo chodi do skolky do 12hod a stela uz zacala nabiehat na iny rezim. doteraz to bolo ako podla hodiniek, ze doobeda zaspala a vstala prestne tak, ze sa najedla, prebalila, obliekli sme sa a sli pre huga, ale teraz sa nam uz budi neskor, co mi nevyhovuje, lebo kaka a pyta jest akurat ked mam ist pre maleho a tak uz som na vazkach a rozmyslam dat huga aj na spanie.

broskynka
7. júl 2007

Ahojte, taktiež mám škôlkárku a malé bábo,žiarlivosť bola na začiatku,ale už je to fajn,teraz ho len utešuje,keď plače,spieva mu atď. Ale čo ma dosť prekvapuje je ,že keď sa malému niekto prihovára,naša škôlkarka sa okamžite začne prihovárať tiež a tým vlastne nikomu nedovolí,aby sa k nemu priblížil.Mám pocit,že teraz nežiarli naň,ale na druhých,keď sa k nemu prihovárajú.Čo vy nato,máte stým niekto skúsenosti?

matar
8. júl 2007

melory, ani ja sa neviem rozhodnúť, či mám dať od septembra ked sa narodí bábo nikolku do škôlky aj spať. doteraz bola tiež do 12, tak nám to vyhovovalo, no teraz neviem. ked mne sa zdá, že do tej pol tretej to je v tej škôlke strašne dlho ☹
a ráno chodíte vodiť deti do škôlky aj s bábatkami, či vám niekto pomáha? neviem ako budem v zime ráno babušiť bábo aj nikolku a utekať do škôlky 😒

melory
8. júl 2007

ahoj tak ti poviem, najlepsie urobis. ja som davala do 12hod, a teraz ako je babo vacsie tak potrebuje viac pozornosti a budem rada, ze si pospinka v skolke a pridem pre neho, bude vyspaty, spokojny a ja tiez. teraz som uz ledva stihala.

matar
8. júl 2007

asi to tak aj budem musieť urobiť. 😒 dôfam, že si nikolka rýchlo zvykne a nebude mať pocit, že s nou trávim málo času kvôli bábatku. ona totiž žiarli už teraz 😕

hasleerka
1. aug 2007

broskynka, moja dcéra je taká istá, medzi mojimi dievčatami je 4ročný rozdiel ... ked sa niekto tej malej začne prihovárať staršia hned všetko opakuje ... myslím že chce všetkých napodobňovať ... hlavné je že má sestru rada a že jej nerobí zle
matar ja bývam s mamou, takže ráno nemusím bábo vodiť so sebou do škôlky, ale chodia tam maminy aj s bábätkami ... inak mne vyhovuje ked je dcérka dlhšie v škôlke, dokonca ona sama je tam rada, že si môže kresliť a hrať sa ... len škoda že si ju už skôr nezaučila spinkávať, aby si to nevysvetlila že ju odstrkuješ

ramzesa
27. aug 2007

tak aj my k vam patrime 🙂
broskynka, viem presne o com hovoris. Mohli sme byt s piatimi ludmi a styria sa so syncekom mohli hrat,ale ked sa piaty zacal venovat malej, tak prave vtedy sa chcel hrat s tym piatym a tahal ho prec od malej 😅 .
matar, neviem o ktorej budu nasu skolku otvarat, ale ked budu okolo 6,30 tak by mi synceka nosil cestou do prace manzel, ak nie,tak sa budeme musiet nejako preinstalovat.Zo zaciatku to bude urcite tazke, lebo vstavame okolo 9,00 😅 . Tak to bude pre synceka sok. uz aby som ho tento tyzden postupne skor rano budila 😕

maruschka
27. aug 2007

dievčatá,dneska nám pani učiteľka zavolala,že ak chceme,môžeme v pondelok nastúpiť do škôlky.Aj mi vypadla slza 😢 ,aj som sa potešila.Dávam ju iba do 11,30 a potom si ju beriem domov.Ideme na veľký nákup-nejaké oblečenie,prezúvky,uteráčiky,a nevie ešte čo treba do škôlky.Už som to malej dneska vysvetľovala,že tam je super,lebo toto leto škôlku počas prázdnin vynovili a tak je určite krásna a moderná.Už má 5 rokov a predsa len potrebuje detský kolektív.Do školy ide ako 7 ročná,lebo jej zle vychádzajú roky a som šťastná,že moja segra učí na tej škole a že mi môže malú odkontrolovať v škôlke.Hádam to teda zvládneme 🙂 .

broskynka
27. aug 2007

maruschka,to mi pripomenulo,keď šla moja Katka prvykrát do škôlky(3),tak sa veľmi tešila,aj si pochvalovala aké hračky tam majú,kecala s učiteľkou,no ale keď som po ňu prišla z práce,tak nebolo nikoho očuť len našu Katku ako narieka a narieka,tak to bol náš prvý deň,ale po 3 dňoch si zvykla 🙂

hasleerka
27. aug 2007

no u nás to prebiehalo tak, že Zuzka vtedy trojročná chodila do škôlky asi tak 3týždne celá šťastná a potom zlom veľké revy, ale po týždni ju to prešlo 😀

kkatrina
31. aug 2007

ahojte, o necelý mesiac sa pridám do klubu. Kubko v pondelok nastupuje do škôlky a aj sa teší, lebo to pozná, chodil od 2 rokov, tak dúfam že problémy nebudú. Tiež mám najväčší strach z toho, ako ho budem ráno vodiť, keď budem s maličkým sama - lebo tesne po pôrode ide svokra na operáciu, manžel chodí na zmeny a svokor musí byť už o 7 hod v robote a nám škôlku otvárajú o siedmej. Neviem si predstaviť že niekoľko dňové mrňa nabalím ráno do kočíka -ale čo už, asi nebudem ani prvá a ani posledná.
Inak Kubko sa na bračeka zatiaľ teší, aj keď sme si vyrobili problém, lebo 7 mesiacov sme mu rozprávali že mám v brušku Kajku - a on tiež chcel sestričku, a teraz sme ho museli preorientovať na bračeka, ale už vyzerá že to pochopil. Neviem čo bude robiť keď prídem domov z pôrodnice, niektorý ľudia mi hovoria že 3 - ročný rozdiel je najhorší, tak sa necháme prekvapiť 🙂

alami
31. aug 2007

kkatrina -ak ja to mám podobne ako ty. Tiež neviem, ako budem zvládať staršieho mať v škôlke a s novorodencom chodiť po neho. mám z toho normálne stres. ráno ho zanesie muž(dúfam, že sa z toho nebude chce rýchlo vyvliecť), ale poobede musím ísť ja, lebo muž robí dlhšie. a to sa ideme práve sťahovať 4 km od mesta, teda babetko do autosedačky, kočík pribaliť do auta pre prípadné nákupy a podobne, z autos. malého prenášať do kočíka (hlavne fajn ak bude spinkať...), staršieho do druhej sedačky...super, už sa "teším" 😅 😅

melory
31. aug 2007

ja uz novorodenca mam a neviem sa dockat pondelka 🙂

renca3
31. aug 2007

alami...u nas rano chodil muz a poobede ja s babom autom. Ale kocik som do skolky netahala. Preniesla som maleho aj spiaceho v autosedacke z auta do skolky a spat do auta. To by nemal byt problem. Horsie bolo rano chystat obe deti, ked muz nemohol. 😒 A nakupy som tiez neriesila s kocikom. V autosedacke som ho supla do nakupneho vozika a bolo. 🙂

kamajka
1. sep 2007

Ahojte, tak sa pridám aj ja....Môôôžem? Ja mám takmer štvorročnú dcérku a 14mesačného synčeka, Viki sa na bračeka veľmi tešila, zo začiatku ho len mojkala a strašne rada sa neho pozerala keď spinká, ale asi po dvoch mesiacoch ju prestal zaujímať, absolútne ju ani netrkne, napr.keď spadne, alebo keď plače, ona sa tvári akoby neexistoval...... Možno takto vyjadruje svoju žiarlivosť, lebo je jasné, že sa jej už nevenujem tak ako predtým - to sa nedá. Aj ma to trápi, pomaly si začínajú liezť na nervy, Viki malému stále niečo berie, a on teraz už len keď ju zbadá tak začne strašne nerváčiť, potom zas jej je to asi ľúto, tak potom vrieska ona - hotový orchester.... 😢 .
Ale aspoň že mu neubližuje..Teda aspoň vedome nie, lebo my sme ju odmalička učili, že k ľuďom treba byť dobrí, čo sa jej napokon v škôlke vypomstilo, no čo už....
Ja sa už strááášne teším na pondelok, lebo už aj malej škôlka chýba a hlavne pani učiteľka Zlatka, minulý týždeň plakala že jej je za ňou smutno 😀 .

kamajka
1. sep 2007

No baby a stým nosením do škôlky sme si my užili.....
Ráno o pol ôsmej už som mala obe deti oblečené, drobec do kočíka, Viki za rúčku a davaj.... Aj teraz mám trocha dilemu z toho, ako to bude vyzerať, lebo v zime to bolo utrpenie, tak som zvedavá čo bude teraz... Aspoň že mi deti vstávajú už o šiestej, inak neviem ako by sme to stíhali 😀 😀

andrea.m
1. sep 2007

Tamarka sa narodila 18.januára.Aby som nemusela Filipka nosiť do škôlky s niekoľko dňovým bábom v náruči tak si manžel písomne požiadal o úpravu pracovnej doby z rodinných dôvodov.Tým že manželovi začínala pracovna doba až o 8.00 nosil Filipka ráno so škôlky on a poobede to bolo tak všelijako.Tamarka nemala prve tri mesiace žiadný režim čiže ked sa dalo tak sme šli po malého obidve alebo som ju nechala u susedy alebo to musel do 5 stihnuť tatino cestou z roboty.Posledne dva mesiace -máj,jún-som už nosila Filipka do škôlky iba ja aj ráno aj poobede som išla po neho a stále s Tamarkou.Dalo sa to zvládnuť v pohode.Chce to len nájsť si systém,trošku ráno privstať a donútiť tých starších k väčšej samostatnosti.

renca3
1. sep 2007

andrea...to je pravda, ze vela pomoze, ked ti starsi uz to obliekanie umyvanie a pod. zvladnu sami. Ale my sme zacali skolkovat ako 2,5 rocni a vtedy toho vela este nevedel. 😒 A aby som nezabudla, obliekanie spocivalo v prehovarani a nahanani po byte. 😉

kamajka
1. sep 2007

renca aj u nás to tak bolo, tiež malá škôlkovala ako 2,5ročná, niekedy som už ráno bola zúrivá ako pes, keď sa nechcela obliecť a nestíhali sme... Ale napokon sme aj to zvládli, urobila som si taký režim, že najskôr som obom pripravila veci, potom bol chvíľu malý v postieľke alebo keď už bol väčší tak v stoličke a v chiodáku, ja som zatiaľ Viku obliekla od hlavy po päty, obula a za 5 min. som nagabala drobca, to bola vždy rychlovka, aby sa malá nespotila, a už sme išli. Chce to hlavne režim. Určite. 🙂

valuska
1. sep 2007

Ahojte. 😵
Ja mám tiež tiež dve babenky, staršia Timka má 2 roky a 9 mesiacov a Sofinka bude mať rok. A u nás je to podobné ako u teba Kamajka, stále si robia zle Timka malej všetko vytrháva z ruky, no a Sofi ju zas ťahá za vlasy. ☹
No a aj naša Timka ide v pondelok do škôlky, po prvýkrát. A bojím sa toho, čo si aj ty písala, že proste nebudeme stíhať. Timka je ráno taká spomalená až hrôza.
Okrem toho mi Sofinka zvykne spávať do 8.30, no a to musíme byť vtedy najneskôr v škôlke, tak to bude teda paráda....Budem im musieť totálne zmeniť režim, no čo už, hlavne nech sa v škôlke malá čo najrýchlejšie zabehne.
Mimochodom, mám dávať Timke pred škôlkou aj raňajky, či tam niečo dostanú?
Pretože ona je zvyknutá ráno vypiť flašu mlieka a potom nieje tak skoro hladná.
Keby že ešte máme aj tak skoro ráno aj raňajkovať, tak neviem, neviem, ako by sme to všetko stihli. Ai ich budem musieť budiť strááášne skoro. 🙄