Súrodenci v jednej triede?

fafa
14. aug 2007

ahojte 🙂 od septembra nastupujú moje deti do školky, syn už chodil predtým a dcérka bola len párkrát na vlastnú žiadosť...do škôlky chce ísť, ale stále rozpráva, že ona bude chodiť do tej triedy, kde chodí jej brat. Učiteľka v škôlke je opačného názoru, vraj nie je dobré, ak sú súrodenci spolu. Aký je váš názor, príp. skúsenosť?

vavka33
14. aug 2007

Fafa,kazdopadne ju daj do tej istej triedy,ked chce.znenavidi ti skolku a nebude tam chodit.Poznam vela mamiciek,co presne takto dali deti do jednej triedy a pochvaluju si to.nevahaj a daj ich spolu,hm.vidis ako sa lubia. 😉

maca793
15. aug 2007

fafa
ja mám dvojičky a tie chodili veľmi radi do škôlky. chodili do jednej triedy a ani ma nenapadlo, že by mali chodiť do rôznych. stalo sa,že jedna išla do škôlky a druhá nie, ale obe vraveli, že si navzájom chybali. myslím si, že je dobré dať detičky spolu do triedy, nájdu si spoločných kamarátov a budú držať spolu v prípade, že im iné deti budú robiť zle. tak neváhaj. 😉

viamka
16. aug 2007

moje dieta tiez hovorilo, ze chce ist LEN do tiedy za starsim, ale to len preto, ze nepoznalo inu alternativu. navyse starsi nastupil do zs a mladsi do ms. to ale nas mrdc nedomyslel, ani si to nevedel predstavit. ucitelka nam navrhla, aby sme ho priviedli do triedy, kam chodil starsi..... az vtedy mu zacalo byt jasne, ze tam bude bez brata! diplomatka ucitelka nam poradila, aby sme mu hned ukazali, kde je stersi brat a pomohlo to.

a skusenost kamosky - uci v ms uz skoro 30 rokov a tvrdi, ze ak deti nie su dvojicky alebo extra fixovane jedno na druhe, maju byt od seba. su si vzacnejsi a to caro samostatnosti je silne. kedykolvek sa mozu v triede navstivit a pri mnohych prilezitostiach sa pocas dna aj tak vidia. pri jedle, na dvore a v telocvicni tiez. aspon v "nasej skolke" je to tak.

viamka
16. aug 2007

no este som chcela taky detail - zalezi, aky je vekovy rozdiel. v predskolskej maju deti aktivity, na ktore mladsie dieta nestaci. napr. uvolnovanie ruky - ciary a take kresliace cvicenia. praca s noznickami, lepenie a pouzivanie roznych materialov a pod. stale zaostavat za detmi asi nie je celkom v poriadku. pre kazdy vek su typicke ine zrucnosti, tak naco to silit. 😉

vavka33
17. aug 2007

Mozu byt od seba,ale ta mala si to doslova ziada,tak by nebolo dobre "nesplnit"jej zelanie. 😉

verulka
18. aug 2007

fafa, ja dost suhlasim s viamkou, ja mam chalanov od seba rok a 3/4 a nie u spolu. Jednoducho sme sa o tom rozpravali akoze skolka je nasa, ale tried je vela. Takto maju moznost kazdy vyniknut a nie su stale porovani- teda nie ze by ich porovnavali ucitelky, to oni medzi sebou. takto si zakyvaju na dvore, v jedalni. Skus dcerke ukazat jej triedu s jej skrinkou a pod...ale jaska ze nioe nasilu
inak ako sa dari? 😉

ramzesa
21. aug 2007

v skolke,kde syncek od septembra bude chodit, su deticky pomiesane. Pani riaditelka vravela,ze aj surodenci mozu byt spolu, ze to ma svoje vyhody. Ja by som chcela dat dcerku do tej istej triedy, ajtak budu chodit spolu len nejaky ten rocik,pretoze starsi uz pojde do prvej triedy. Na zaciatok si myslim,ze to je dobre. 🙂 Ale je to este daleko,tak sa uvidi. Ak by si to moje dietatko vyslovene ziadalo, vyhovela by som mu. 😉

dadoka3
21. aug 2007

Medzi mojimi deťmi je rozdiel jeden rok, nikdy nechodili spolu do jednej triedy, pretože si myslím, že každé dieťa má právo vytvoriť si svoj okruh priateľov, svoj vlastný svet. Nemôže byť celý život upäté na súrodenca, aj tak raz príde ten moment rozdelenia.
Kamarátka tak nechala detičky spolu, po celý čas chodenia do škôlky a keď šla malá do školy, zrazu nebola v šoku len zo školy, ale aj z toho , že tam brat nie je s ňou. Dosť zle si nato zvykala.

ramzesa
22. aug 2007

dadoka, no medzi mojimi je rozdiel dva roky, takze ako som uz pisala jeden rok by spolu chodili do skolky. Myslim,ze hoci len na zaciatok by to bolo dobre pokial si mala zvykne a potom sa mozu rozdelit. ked som bola s malym pozriet do jednej skolky, tak sa deticky vracali z dvora a jedno dievcatko strasne nariekalo a riaditelka povedala,ze ma braceka v druhej triede a musi ist do triedy bez neho ☹ .

fafa
autor
22. aug 2007

Ramzesa, nebolo to v tej nasej skolke? 😉 Presne takto to vyzeralo v juni, ked sa mala rozhodla,ze teda aj ona chce chodit do skolky, lebo jej bolo doma bez bratceka smutno...Kedze si s nou ucitelky nejak nevedeli dat rady, tak ju dali na tych par dni do triedy k Samkovi. Ja sa s nou snazim rozpravat, ze jej bude dobre, ked bude mat okolo seba svojich kamosov a so Samkom sa stretnu vonku a na obede...raz povie dobre, rez nie 😎 ...ked boli spolu tych par dni v skolke, ucitelka hovorila, ze sa ani tak spolu nehrali, skor islo o ten pocit - v neznamom prostedi mat niekoho blizkeho...u nas sa jedna vlastne o dva roky a potom Samko pojde do skoly...zacinam mat z toho trochu strach, lebo som nastupila do prace a aj pre mna by bolo idealne, keby si mala zvykla v pohode...len sa aj trochu bojim toho, aby si nezacali "liezt na nervy", lebo zatial su k sebe zlati....
inak baby, dik za nazory.... 😉

ramzesa
22. aug 2007

to asi nie 🙂 my sme z KE a ako pozeram ty si ine zahranicie. Tiez si myslim,ze to je len pre ten pocit mat niekoho znameho v znamom prostredi 😉 . Preto by som na zaciatok z toho problem nerobila, ved ked si najde svojich kamaratov, tak jej problem robit nebude,ked pojde bracek do skoly. Skor sa obavam toho, aby sa tam nenatahovali 😅 .

verulka
25. aug 2007

ja ako som napisala, si myslim, ze je fajn, dat moznost mat svoj vlastny priestor- dieta bude jedinec a nie surodenec. Inak u nas, ked sa nieco stalo- napr. krpec padol a rozbil si kolienko, hned poslali po brata, aby sa spolu utesili 😉 . Aj napr pri vystupeniach a spolocnych akciach maju moznost sediet pri sebe, i ked to minimlne vyuzivaju...
fafa, co sa tyka zvykania- nemali sme problemy. Ajka chcela od 1.dna aj spat (ale to bolo v inej skolke) a v tejto nasej je navykaci tyzden a potom isli na full time 😀 Neboj mala to v pohodicke zvladne 😉

lilus
30. aug 2007

ahoj fafa 🙂 ja ti napisem moje vlastne skusenosti, mam brata dvojicku a chodili me spolu aj do skolky aj na zakladnu skolu aj na strednu. V zivote som to nevnimala ako nieco co by ma obmedzovalo a rusilo moj vlastny priestor. Bolo nam velmi fajne spolu s bratom v triede. Spoluziaci nas brali velmi dobre a kazdy sme mali svoj okruh priatelov a ani sme nesedeli v jednej lavici. nemozem nato povedat jedno zle slovo 😵

digysa
12. máj 2009

Tu kde zijem dvojicky "nesmu" chodit do rovnakej triedy. Vraj to lepsie prospieva vo vyvoji dietata, mat svoju identitu a byt individualny..... Neviem, dvojicky nemam.

luciask
12. máj 2009

ja si myslim, ze to ak su dvojicky v roznych triedach, tak to musi byt tazsie pre rodica, dvoje rodicovske zdruzenia, dvoje vianocne programy, ci akekolvek vystupenia, ak je pri dvojickach este dalsi surodenec, tak to je o drzku vsetko postihat. Ak by som mala dvojicky, tak by som sa snazila ich dat do jednej triedy.

katka76
12. máj 2009

medzi mnou a brachom je 11 mesacny rozdiel a do triedy sme chodili spolu. bolo to super, navzajom sme sa kontrolovali pri ulohach, snazili sa co najviac zapamatat si, na nic nezabudnut - taka zdrava surodenecka rivalita
do jasli a skolky som sla prva ja, bracho ma dobiehal a nemal ziadne problemy s novym prostredim, lebo som tam bola ja, hoci okruh kamaratov sa lisil

babula
13. nov 2012

Ahojte,obnovujem tuto temu.syn zacal v septembri chodit do skolky do susednej dediny.ta skolka je super,rezim naju ok,maly je tam rad,neplakaval,ucitelky su super.ale je do mala skolka a su tam vsetky deti pokope.za 1,5 roka pojde aj mladsi do skolky a neviem ci ich dat spolu do rovnakej skolky kde budu stale spolu alebo uz teraz starsieho prihlasit do skoljy v nasej dedine kde budu kazdy v svojej triede.poradte.

k_a_j_k_a
13. nov 2012

@babula ahoj. Ja by som ich dala kazdeho zvlast. Tento rok nastupovali obe moje dievcata do skolky. Najskor som chcela, nech ich daju spolu, lebo mladsia je take trdielko a dost naviazana na starsiu, ale ucitelky ma presvedcili, ze ich mam dat zvlast. Niekedy ich rozdelit bude treba, tak je lepsie hned, ako neskor, budu potom vacsie problemy. A som rada. Kazda ma svojich kamaratov a starsia nerobi mladsej v skolke pestunku a je proste dietatom bez zavazkov. Mladsej sice trosku trvalo, kym si zvykla, ale nemenila by som. Na druhej strane, mam jednu znamu, co ma v skolke dvoch synov (4,3r) a do skolky ich dala len s podmienkou, ze budu v jednej triede, lebo ten mladsi je este malinky. A im to vraj vyhovuje. Ale ona celkovo ma take nazory, ze do skolky a zaroven do kolektivu, maju ist deti najskor v 4rokoch, pripadne len do predskolskej.

babula
13. nov 2012

@k_a_j_k_a dakujem za odpoved,ja ich chcem mat urcite v jednej skolke a keby sa dalo v sucasnej skolke tak ich dam kazdeho sameho,ale v tejto skolke su vsetci pokope a riesim to ci sa mi oplati vymienat skolku kvoli tomu aby bol kazdy zvlast,starsiemu sa v sucasnej strasne paci,nema z nej stresy a to nema este ani 3 roky,je tam dobry pristup a vsetko mi vyhovuje len to ze musim ho vozit autom.druhu skolku mam pri dome ale celkovo sa mi nepaci a bojim sa ze ked ju zmenim malemu tak budeme plakavat,pocikavat sa atd.