Vekový rozdiel súrodencov 3 roky. Aké sú ne/výhody?

amadora
12. aug 2009

Ahojte, chcem sa opýtať mamičiek či oteckov, ktorí majú detičky s takýmto vekovým rozdielom, aké sú výhody a nevýhody, ako sa dá zvládať miminko pri tak relatívne ešte malom druhom dieťatku, ako to fungovalo v bežných situáciách ako sú napríklad vychádzky, nákupy, domáce práce či hranie sa a v neposlednom rade spánok. Máme 1,5 ročného synčeka a zhruba o pol roka sa chceme začať pokúšať o druhé dieťatko. A podobné otázky ma začínajú prenasledovať, najmä čo sa napríklad toho spánku týka keďže bývame len v 2-izbovom domčeku a spávame v jednej izbe.

sasiki
12. aug 2009

amadora, niekde som čítala, že vekový rozdiel 3 roky je ideálny....pre každú mamičku je ideálny vekový rozdiel taký, aký medzi deťmi nakoniec má 😉 Takže príjemné snaženie, držím palce, nech sa to podarí, podľa predstáv 😀 a všetko čo bude treba riešiť, vyriešiš vtedy, keď to bude aktuálne 😉 podľa potrieb a pováh svojich detí 😉

vevusiatko
12. aug 2009

Amadora, ja by som druhe chcela uz aj teraz. Myslim si, ze to vobec nie je maly rozdiel. Inak ono zalezi od toho ake mas prve dietatko a ake bude druhe.Ja by som zvladla aj teraz dalsie, kedze mala je dobrucka. Spinka celu noc v podstate od narodenia.Obcas ma svoje dni ale kto ich nema.... Neviem ti poradit ale podla mna to je super.Martinko pojde uz do skolky a ty budes na materskej znova s jednym babatkom. Podla mna super....Co sa tyka vychadzok maly sa moze hrat na ihrisku a ty s druhym babatkom budes pekne pri nom. Myslim, ze je to super 🙂 Tvojho maleho uz netreba nosit na rukach takze ked budes tehotna nebudes mat s tym problem.
Drzim palce 😉 😉

babacik
12. aug 2009

amadora:ja som mala manzela alkoholika a pozri sa ake mam stare deti a zvladla som to a aj on bol ako dieta,vsetko sa da len ked sa chce a musis byt velmi trpezliva,tak do toho 😉 😉 😉

amadora
autor
12. aug 2009

ďakujem vám všetkým veľmi pekne za povzbudenie 🙂

sticker
12. aug 2009

Amadora ja mám bez mesiaca tri roky rozdiel a som spokojná 🙂 Staršia už pekne chodila sama, takže dva kočáre sme nepotrebovali. Vzala som jej napr. kolobežku a bolo. Ona má ale sama izbičku a mladšia spí s nami v spálni, tak v tomto ti neporadím. No a keď začala chodiť do škôlky, ja som mala čas iba na mladšiu. Trochu sa treba prispôsobiť škôlke, ale zase nemusíš dávať staršie do škôlky keď nechceš. Mne to ale pomohlo. (Aj keď zo začiatku som si veru za ňou poplakala 😅 ). Ale zase keď mala iba soplíky, hneď som si ju nechávala doma, aby z toho nebolo niečo viac. Aj to je výhoda.
Akurát jedna vec ma trápi a to, že staršia pôjde do školy,mladšia do škôlky a ja do práce a nebudem mať na ne toľko času. Predsa len prvý ročník je dôležitý. A mladšia je inej povahy a mám obavy zo škôlky, no tiež nebudem mať na ňu toľko času. Či bude chcieť, alebo nie do škôlky bude musieť ísť 😒 ☹
Už som aj premýšľala, či by nebol lepší rozdiel cca 6 rokov. Staršie ide do školy a to mladšie zo začiatku väčšinou iba spí, tak by aj čas bol venovať sa....
No a teraz sa baby úplne super zahrajú 🙂 Lebo hračky ešte netreba moc meniť a vyhovujú obom 🙂

amadora
autor
12. aug 2009

Sticker ja si to teraz dáko neviem predstaviť keď je Majko ešte tak závislý na mne, aj keď už bežká krásne sám, že o rok to bude inak 😅 A to spanie ma teda dosť trápi... ale so škôlkou máš pravdu. Ďakujem 🙂

sticker
12. aug 2009

No keď som ja šla do pôrodnice, tak som myslela, že sa bez Janky "zbláznim" 😝 . Prenášala som týždeň, takže som spolu dva týždne bola mimo domu, hrôza. Jankinu fotku som si stále pozerala, ale ako sa narodila Júlia tak to prešlo. Janka chodila za nami do pôrodnice, tak sa dalo. Už počas tehotenstva som Janku nechávala viac a viac chodiť peši, hladkala mi bruško a malej sa prihovárala 🙂 Vôbec nežiarlila našťastie. Vlastne keď som otehotnela, tak Janka mala dva roky a jeden mesiac. Takže ešte si môžeš Majka pekne užívať 🙂 😉

claudinka
12. aug 2009

Tento tyzden sme mali s manzelom presne o tomto debatu - ze kedy druhe baby a dohodli sme sa na troch rokoch nasho maleho.. velmi som tuzila mat dve detuse hned po sebe, do roka, najviac do dvoch, ale stale byvame v podnajme a to sa neda byvat v jednoizbaku s dvomi detmi.. najprv vybavime hypoteku, potom oducime maleho od plienok, aby sme nemuseli kupovat dvoje, to by bola dost financne na nas zataz a malicky pojde do skolky a ja budem mat kopec casu na svoje druhe dufam ze dievcatko 🙂 a najradsej by som porodila napr. dva-tri mesiace po tom, co nastupi do skolky, nech si trosku oddychnem a najdem konecne s velkym bruchom nejaky cas aj pre seba.. uz teraz sa na to veeelmi tesim 🙂

amadora
autor
12. aug 2009

Sticker ja si to tiež neviem predstaviť byť bez Majka, ale dúfam že to tiež bude chápať a bude sa tešiť na bábo a pomáhať mi 🙂 Mne to stále nedochádza že vtedy už bude väčší 😅 Normálne mi to príde zvláštne ako píšeš že sa prihovárala a podobne, reku veď malý ešte nehovorí a potom ma napadne že potom už bude väčší 😀 Ale stále si to neviem predstaviť 😕

Claudinka aj môj muž by hneď pristal na druhé, ale on doma s nimi nebude 😀 A tiež by som rada najprv poriešiť bývanie, chceme robiť nádstavbu, ale som si vedomá že ak nebudeme mať druhé bábo hneď po prvej materskej tak pôjdem do práce, potom sa bude robiť dom, potom neviem čo a nakoniec možno druhé ani nebude 😒

sticker
12. aug 2009

Ama presne to sme si vraveli my s mm. Ja sa poznám a viem, že keby som začala robiť, tak by ma na druhé už nenahovoril 😀 . A stále sme sa o tom bavili, že kedy a tak a zrazu šup a bolo 😅 .

danu
12. aug 2009

pozri do tejto temy tu je vekovy rozdiel 2 roky
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

ivella
12. aug 2009

ahoj,ja mam chalaniskov mojich po troch rokoch,teda chyba nam donho presne jeden mesiac.a skolku sme nedostali,ze si mam uzit oboch a tatino chodi na tyzdnovky...no a este pridam,ze byvame v jednoizbaku 😀
prvy bol uvrieskany od narodenia,cele dni a cele noci,plienky odhodil tesne pred narodenim druheho
no a nase malinke,,,presny opak,stale spinka,aj ked je hore,je tichucko 😀 😀 😀 😀
ked sa v noci naaahodou zobudi,mam bud baterku alebo total tlmenu lampicku,len sa nakrmime potichucku a spime dalej...a cez den,vzdy ked buva,venujem sa co najviac starsiemu,nech neziarli,inak mi pomaha plienky do kosa,chystat vanicku,natiera babo mliekom,,,,parada..von chodime na ihrisko,maly zatim spi v kociku a ja sa venujem bobakovi starsiemu.
odporucam troj rocny rozdiel 😅 😅

amadora
autor
12. aug 2009

Sticker presne tak 🙂 Ak chytím dáku dobrú prácu tak nebudem chcieť o ňu prísť.

Danu ďakujem, ja chcem vedieť rozdiel 3 roky, myslím že rok v myslení a vývoji dieťatka spraví dosť.

Ivella môj Martinko spával pekne od 6 týždňov, dovtedy sme spávali v obývačke aby sme nebudili ocka. Takže neviem ako to budeme riešiť pri druhom aby bábo nebudilo hlavne Majka. Lampičku používame stále aj teraz. Inak ty to tak krásne bezproblémovo opisuješ ako prechádzku rajskou záhradou 🙂

sticker
12. aug 2009

Ama nič nie je prechádzka rajskou záhradou....len sa treba občas na to pozrieť trochu optimisticky 😀 . Aj moje sa už vedia "pochytiť", ale prejde to a znovu o nich pol dňa neviem ako sa pekne hrajú v izbe 🙂 😉

amadora
autor
12. aug 2009

No u mňa je ten problém (ako hovorí môj manžel) že nad všetkým hrozne rozmýšľam, analyzujem a plánujem a trápim sa všetkým dopredu "čo ak" 😅

sticker
12. aug 2009

Tak to sme minimálne dve 😅 😝 . Môj vždy povie, nech to rozoberám až keď sa to stane. Nie že ja sa už rok vopred stresujem - ako napr. teraz, čo bude budúce leto, keď bude mať mladšia tri a ja pôjdem do roboty a kto s nimi bude, kde budú, keďže do škôlky v lete nepôjde....
Ale majú pravdu, tí naši chlapi.... Je lepšie si to užívať a potom sa "trápiť". Aj keď dopredu treba tiež myslieť.... Tak ja neviem 😀

amadora
autor
12. aug 2009

No podľa toho čo píšeš sme úplne rovnaké 😀 A naši muži to majú rovnako v obľube 😀

sticker
12. aug 2009

No tak ešte to druhé bábo a je to 😀 😉

amadora
autor
12. aug 2009

Noo... hádam si to za ten pol rok nerozmyslím 😀

bodka13
12. aug 2009

medzi našimi chalanmi je rozdiel 2roky9mesiacov 🙂
...pri staršom synovi sme kočík nepoužívali od 1roka-nechcel v ňom sedieť,pekne cupital...nebol veľmi dobré bábätko ☹ (bol dosť upišťaný,neprespal celú noc ani v 3 rokoch) ale plienku nemal od 2rokov 🙂 takže sme sa dali na druhé bábo...podarilo sa na 1 pokus 😀 😀
...mladší syn sa narodil o 3tt skôr,ale zdravý iba drobnejší...ak to môžem zhodnotiť tak ťažké boli najmä tie prvé mesiace...bábo malo 2 mesiace prehodený deň s nocou ale inak bol kludný,spokojný,plakal iba ak ho niečo bolelo...museli sme sa zžiť všetci spolu 😉 ...zvláštne situácie nastávali pri krmeni-mali rovnaký režim takže chceli jesť naraz 😒 ale zvládli sme to:menší sa pricucol a väčšiemu som s volnou rukou pomáhala jesť(jedol sám,ale dlho to trvalo),unavujúce bolo aj chystanie von-vždy som bola spotená ako myš(menší sa narodil vo februári)..nevýhoda bola že staršiemu som sa cez deň nestíhala tolko venovať-začal sa nudiť a bolo mu doma dlho,tak sme sa odhodlali dať ho do škôlky(nestihli sme ho zaučiť pre predčasný pôrod a potom sme ho tam nechceli hneď šupnúť aby si nemyslel že ho už nechceme-nechceli sme aby žiarlil a hneval sa na bračeka),v škôlke sa mu páčilo-tešil sa do nej a domov zase na bračeka a mne sa ulavilo 😉 mala som viac času na drobca a aj domáce práce som lepšie stíhala-tak sme potom mohli bývať celé poobedia vonku...žiarlivosť sa u nás prejavila v takej milej forme-starší sa chcel túliť a pusinkovať vždy keď som mala menšieho na rukách,alebo keď si ho zobral muž tak náš škôlkar sa silno natlačil ku mne a užíval si pestovanie 🙂,stále chodil malinkého hladkať a pusinkovať,dával pozor či nemrnká 🙂
...nie je to jednoduché ale dá sa to zvládnuť 😉 ...teraz na vela vecí spomínam z úsmevom hoci vtedy som z toho bola na nervy 😀 ...chce to systém,zabehnúť sa a ide to 😉 ...napríklad som sa bála keď MM išiel preč na 6 týždňov-čo ja budem robiť s 3ročným a pár mesačným bábom?prvý týždeň som preplakala a potom sme sa tak zabehli že nám to šlapalo ako hodinky-aj MM sa čudoval 😉

amadora
autor
13. aug 2009

Bodka ja viem že to nebude ľahké a práve toho sa bojím... v prvých mesiacoch keď bol Majko malý som to veľmi ťažko znášala, aj môj muž bol kvôli práci stále preč a niekedy som sa úplne zrútila zo všetkého. A keď budú dve... no hádam to zvládneme aj potom 😅

sasiki
13. aug 2009

no, to dosť záleží od oboch detičiek, lebo vôbec sa teraz nedá povedať, aké bude druhé bábätko. Napríklad pre nás boli prvé mesiace najľahšie. Malý to celé prespal, dcérka mohla búchať, vrieskať a on spal 😉

mmonika
13. aug 2009

Ahojky 🙂 ,
aj ja mam medzi detmi rozdiel 2 roky 9 mesiacov a 2 dni 😀 ....
Dcerka bola velmi sikovna ,bez plienok bola uz od roka a pol a ked mala dva prestala mat lienocky aj na noc...a aj v inych veciach bola rozumna ,ona bola skratka idealne dieta 🙂 ,v noci mi od malicka prespala 8 - 10 hodin ,cez den pekne papala ,hrala sa , skratka nebol s nou ziadny problem...
Za to ked sa narodil syn to bolo ine kafe...najprv mal prehodeny den s nocou ,neskor sa u neho vyskytol dost silny reflux, no skratka uplny opak dcerky ... 😖 a poviem Ti prvych par mesiacov bolo narocnych ,ale zvladli sme to ..Ked mal syn tri mesiace ,dala som ho do izby spolu s dcerkou (mame len dvojizbovy byt) ,a cuduj sa svete ,syn zrazu zacal spavat 8 hodin cez noc,dva krat cez den,a celkovo bol kludnejsi ...
Kocik sme poriesili ,ze sme kupili Peg - perego pliko P3,bol lahky ,vsade sa snim dalo ist ,a mal taky stupienok pre starsieho surodenca ,co malo tiez svoju vyhodu ...ked dcerku boli obcas na prechadzke nozicky,jednoducho si vysla na stupienok a vozila sa ... 😀 😀 😀 na manzelika som sa moc spoliehat nemohla ,bo bol sustavne na tyzdnovkach a domov chodil len na vikendy.... 😒,obcas dosiel domov aj po mesiaci 😖...ale nasli sme si my traja super rezim,s ktorym nam to slapalo oko hodinky.... 😀 😀 😀 😀
No a teraz s odstupom casu ,ked ma dcerka 7 rokov a syn 4,5 roka je to to najlepsie co sa mi mohlo stat...super sa hraju ,samozrejme ze obcas sa aj pobiju 😀 ,ale rozumeju si maximalne super...a ked obaja pridu domov ,dcerka zo skoly a syn zo skolky tak sa zavru v izbe a rozpravaju si co zazili v skole a v skolke 😀 😀 😀 ...
Takze ja moze tiez len a len odporucat...a pre kazdu mamku je idealny ten vekovy rozdiel na aky sa citi 😉

vikykiss
13. aug 2009

Ahoj ja mám rozdieľ tiež skoro 3 rôčky a je to úžasné neviem si to vynachváliť.Staršia Maya mi veľa pomôže s Alexkom sa prehrá podá mi čo potrebujem je veľmi šikovná pozorná a milá sestrička 🙂 Máme kočík pre súrodencov teraz ho už nepoužívame Maya rada behá a objavuje nové veci ale o pár týždnov ho opäť využijeme 🙂 Keď sa Alex narodil zatúžila som po dalšiom bábätku po mesiaci snaženia sa moja túžba naplnila a ja budem o pár týždnov držať v náručí opäť malý batôžtek štastia 😵

bodka13
13. aug 2009

amadora ...netreba sa báť 😉 všetko zvládneš a nebudeš na to sama - Martinko bude tvoj veľký pomocník 🙂
...vidíš že sme to všetky zvládli 😉 🙂 🙂

amadora
autor
13. aug 2009

Kočky ďakujem vám všetkým veľmi veľmi pekne 🙂 Vďaka vám sa začínam hrozne na to snažilkovanie, tehuľkovanie a všetko po tom tešiť 🙂

potvorka
26. máj 2010

boze baby ked pozeram ze tretie alebo dokonca stvrte dieta cakate 😵 moj manzel ma odradza od druheho, ze to nezvladneme, ze uz teraz je to hroza, a ze mam ist pekne do prace, nech som v kontakte aj s "inymi" ludmi... 😠
najprv som bola ze nie a konec, ale teraz neviem ci mam tuzbu bojovat s nim. jedine ma mrzi, ze Lukasko by nemal surodenca alebo az neskor. No uvidime, uz som nechcela brat tabletky, takze tento vikend sa uvidi, ktorym smerom sa vydame ☹ A pritom maly je naozaj skvely a v pohode, aj ked jasne ze uz musi vymyslat.....

macka01
27. máj 2010

Tak prečo mu nedopraješ surodenca?ak je malý v pohode sa nemáš prečo báť.Ak nechcete miminko kôli financiam,tak potom ho nebudete mať nikdy,lebo peňazí nie je nikdy dosť.Ak budeš mať dobré zamestnanie,tak ho nebudeš zasa chcieť stratiť a dookola to bude takto.Až raz zistíš,že si na dieťa pristará.Tak porozmýšľaj.Ved ked surodenci nemaju veľký vekový rozdiel medzi sebou tak si aj lepšie rozumia.Spolu sa zahraju,neskôr sa spolu budú učiť.Starší postráži menšieho a ty budeš mať čas aj na seba.Aj u nás to tak funguje a som maximálne spokojná s tým 3 ročným rozdielom. 🙂 Skus dať takéto praktické argumenty manželovi na stôl a musí to uznať

bodka13
3. jún 2010

@amadora dlho som sem nenakukla...a čo to vidím 😕 bude krásne malé voňavé bábenko 😵 😵 😵 blahoželám a viem,
že všetko zvládneš 😉 ...tešíme sa na správičky od teba 🙂

amadora
autor
4. jún 2010

@bodka13 ďakujem veľmi pekne 🙂 no veľmi sa tešíme, aj máme strach ako to budeme zvládať hlavne prvé týždne kým si nájdeme nejaký systém 😅 ale aj Majko sa teší na bábätko a stále mi chodí hladkať bruško 😵