3,5ročný syn by sa rád vrátil ku kojeniu. Ako na neho?

ellla
8. feb 2011

Kojit sme sa prestali v troch rokoch. Najskor to niesol hrdinsky, lebo on uz je velky a mliecko uz nepapa - tak sme mu to nahovorili. V prihodnej chvili si dokonca skusal aj potiahnut, ale mlieko sa mi uz netvori, bol sklamany. To nase vysvetlovanie, ze je uz velky a ze velke deti uz nepapaju maminkine mliecko pochopil po svojom. Zacal hovorit, ze uz nechce byt velky, chce byt opat maly, aby mohol papat mliecko. Dokonca uz nechce ani spinkat a niekedy ani papat, aby nenarastol. Teraz ma sustavne obtazuje a vyzlieka, aby si na moj prsnik mohol aspon lahnut. Ak nedam pozor, potiahne si. Asi by som mala raznejsie zakrocit, ale stale verim, ze to pojde podobrotky a bez placu... Stretli ste sa s podobnym problemom?

nice203
8. feb 2011

@ellla ahoj, nezavidim ti situaciu. nie som sice odbornicka na dany problem, ale neskusala si odist na par dni prec? trebars ku kamaratke a maly by mozno zabudol. predtym by ste mu povedali, ze mlieko uz fakt nie je a ani nebude. presne toto je priklad toho, preco nikdy nebudem kojit do troch rokov

ellla
autor
8. feb 2011

To by malo asi vyznam, keby som chcela stratit mlieko, ale ja ho uz davno nemam. Napriek vsetkemu nelutujem, ze som tak dlho kojila. Aj pri prvom dietatku to bolo tak, ale baby su asi odolnejsie - nic taketo sme nemuseli riesit. Mozno je trochu chyba aj vo mne, som z neho na makko, nechcem na neho kricat, neviem mu razne povedat nie. Stale verim, ze to chce len viac trpezlivosti.

ichbinich
8. feb 2011

@ellla:
Mozno mu nejde ani tak o mliecko samotne ako o telesny kontakt. Vysvetli mu, ze mliecko uz nebude, ale ze sa samozrejme vzdy moze k tebe pritulit a aj ty ho aktivne objimaj.
Pripadne sa spytaj aj v teme Dakujeme annag - vsetko o dojceni, laktacne poradkyne tam by ti mohli tiez poradit nejaky trik.

cikyta
8. feb 2011

@nice203 Nikdy nehovor nikdy 🙂

stvura
8. feb 2011

@ellla poznam to, s tym rozdielom ze moj je o rok mladsi a ja mliecko mam....tiez sa obavam ako to bude dalej, tiez nelutujem dlhe kojenie. Skus pred nim nechodit naha, resp ho napomenut ze sa to nema, maminu obnazovat, lebo uz nama mliecko 😀

ellla
autor
8. feb 2011

@ichbinich presne tak, on sa potrebuje polaskat a ja si to vlastne aj uzivam 🙂 Dakujem, pozriem sa na to...

kisska
8. feb 2011

@ellla myslim, ze je super, ze si kojila tak dlho. myslim, ze by pomohlo trochu odviezt pozornost - chce si na teba lahnut? Moze - na kolena, na brucho... Nemusis na neho kricat, ale naozaj je dolezita, aby si si stala za tym, co povies (a nielen co sa mliecka tyka). Pripomenut mu, ake je super, ze uz je velky, moze robit kopec zaujimavych veci, ktore babetka nemozu. Najst nieco co ma rad? Kreslenie, plastelinu, vystrihovanie... Nebranit sa mojkaniu, objimaniu, pusinkovaniu... ale v "bezpecnom" obleceni 😉 Verim, ze ho nerada odmietas, preto mu netreba dat prilezitost... Drzim palce, verim, ze si zvykne 😉

nice203
8. feb 2011

@cikyta no to je tiez pravda 😉

ellla
autor
8. feb 2011

@stvura Tak to mas pravdu. Musim sa skryvat, ked sa prezliekam, lebo inak utoci 🙂 Niekedy je to komicke...
@cikyta Tak, tak... nie je nic krajsie ako kojit dieta...

stvura
8. feb 2011

@ellla to poznam...nepozna nie.... 😉

ellla
autor
8. feb 2011

Skoro som odpadla 🙂 Ta diskusia ma 590 stran! V kazdom pripade dakujem, idem nato 🙂

ichbinich
8. feb 2011

@ellla:
Nemusis ich citat vsetky... aj ked sa tam clovek urcite vela nauci...
Skus pouzit vyhladavanie a zadaj oducanie od prsnika, odstavenie atd., mozno ta to "hodi" na prislusnu stranu. Alebo sa rovno spytaj na konci tej diskusie... Tam ti pomozu. Vsetko dobre!

annag
8. feb 2011

dobrý večer @ellla

- to čo sa v našej spoločnosti považuje za extrém, je niekde samozrejmosť 🙂 . Detičky vo svete sa dojčia aj oveľa dlhšie. WHO udáva, že svetová priemerná dĺžka dojčenia je 4.2 roka. Takže by som jeho potrebu nepovažovala za nejakú zvrátenú či scestnú. Biblické "Bol šťastný ako odstavené dieťa" hovorí o tom, že dieťa by malo samé byť hrdé na to, že a odstavilo, že už je také veľké a prsíčko nepotrebuje - presne ako je šťastné, že už nepotrebuje povedzme plienky .

A s plienkami by som hľadala paralelu i ďalej ak k zvratu prišlo náhle - niekedy sa stáva, že pre nejakú príčinu sa bábätko opäť začne sem tam pocikávať, alebo sa vráti úplne o krok späť a bez plienky sa nezaobíde. Zvyčajne sa to spája s nejakou menšou či väčšou traumou, neistotou, stresom v rodine, v širšom okolí, životnou zmenou - povedzme nástup do škôlky, zmena učiteľky, nová posteľ či detská izba , nezhody v rodine, žiarlivosť ....

Ak sa to však vlečie prakticky celý polrok , tak je to len o tom, že ešte nebol celkom na odstavenie pripravený. Najmä ak sa odstavenie v tom čase spájalo s nejakou ďalšou zmenou, odlúčením od Vás - ak ste nastúpili od práce, on do škôlky ...

Ak Vás to neobťažuje , tak si maličkého smelo pritúľte , je množstvo detí a chlapcov zvlášť, čo si prsíčka mamičky ešte dlho potrebujú chytiť, pritúliť sa, pomojkať , a ak aj prisaje, no a čo koho do toho? .... Minimálne celý predškolský vek to nie je nič výnimočné, nemá to sexuálny podtón , je to normálne správanie sa dieťaťa. Malí školáci sa sami prirodzene stávajú hanblivejší , začínajú napr. vykať dospelým, hanbia sa zobliecť, chodia v plavkách .... Zrejme je k Vám stále veľmi pripútaný , len teraz sa dostáva do obdobia prvých samostatných krôčikov bez Vás .... o to viac môže mať potrebu uistiť sa , že ho ľúbite, prijímate, že Vám môže dôverovať. S úsmevom, nadhľadom dosiahnete viac než keď by ste jeho dôveru sklamali odmietaním či zákazom ... Je ešte maličký 🙂

ellla
autor
8. feb 2011

@annag Toto som potrebovala 🙂 a mate vo vsetkom pravdu...
Snazim sa na to pozerat s nadhladom. Pri detoch je tak, co je dnes problem za nejaky cas bude len pekna spomienka. V podstate to pre mna ani problem nie je, len sa chcem v navale materskych citov vyvarovat chyb, ktore by som mohla lutovat. Dokonca som si kladla otazku, ci som ho neodstavila priskoro. Kludne som mohla dojcit dlhsie a nevsimat si poznamky okolia...Ved kazde dieta je ine a teda aj pripravene v inom case. Mame doma velku dceru - uz vysokoskolacku a tak toto materstvo si skutocne po takom dlhom case uzivam. Az je mi luto, ze to tak strasne rychlo uslo a mnohe sa uz nevrati. Mozno to ten moj prcek citi podobne 🙂 Je este taky malicky 🙂 a sam je zmeteny z toho vsetkeho. Na jednej strane mu vsetci hovorime aky je velky a rozumny, na druhej strane sa mu to nepaci, lebo najlepsie mu je na maminom didku...🙂

Dakujem za vycerpavajucu odpoved a cenne rady 🙂 Vsetky tie chvaly Vam pravom patria...

vlasa
9. feb 2011

@ellla moja dcera ma skoro styri,ale bez didky nezaspi 😀 mozno je to tym,ze som ju kojila do troch rokov,a teraz nam to obom velmi chyba,mozno fakt potrebuje tu istotu,sme velmi prepojene,stale spi s nami v posteli,ked potrebuje sa ku mne pricucne,ked nie,spi sama,uz to nechavam na nu.ale verim,keby som mala mlieko,urcite si este cucne 😵 ved obcas aj vyskusa,ci nahodou....mne to nevadi,som zvyknuta,ona sa s didkou aj rozprava,hladka ju.citi sa bezpecne.inak je to velkacka,pokial nezalezie do postele 🙂 🙂 🙂 🙂 takze ak to tebe nevadi a maly to potrebuje,neber mu ten pocit bezpecia,nieje to hanba,podla mna je to uzasneeee.ved pride doba,ked budu stale prec,potom budeme na to len pekne spominat,ver mi 😉

ellla
autor
9. feb 2011

@vlasa mas uplnu pravdu... Takze to co prezivam s mojim synom, nie je nic nezvycajne a nie sme sami. Dakujem za podporu 🙂 Tak si teda uzime tych nasich drobcov, kym mozeme 🙂