Kapeme železo (Maltofer) - mohou zčernat zoubky?

vercasv82
12. zář 2009

Hezký večer všem 🙂 Hledala jsem v tématech, doufám, že jsem stejné téma nepřehlídla.
Mám roční dcerku. V pěti měsících jí paní doktorka nechala udělat krevní obraz a zjistila, že má málo železa. Od té doby kapeme dvakrát denně železo (Maltofer). V současné době kapeme 9 kapek dvakrát denně. Už několikrát jsem zaslechla, že prý můžou kapičky způsobit černání zoubků. V příbalovém letáku je uvedeno, že kapičky černání nezpůsobují. Můžu se zeptat na vaše zkušenosti? Moc dík 🙂

kacka79
12. zář 2009

Tak my jsme maltofer kapali celkem dlouho, snad do roka a půl a zuby máme OK - všech 20 kousků 😉 A abych řekla pravdu, slyšim poprvé, že by po železu černaly zoubky

vercasv82
autor
12. zář 2009

No pár lidí mi to říkalo, že se může stát. A dřív to prý bylo ještě horší, když chybělo železo, tak se taky nějak dodávalo (nevím teď jestli tabletky nebo taky kapičky) a to prý ty dětičky měli mléčné zoubky uplně černý ... Tak snad je to jen pozůstatek staré doby 😎 Dost věcí se takhle traduje a přitom už je to dnes jinak 🙂
Moc děkuju za odpověď. Nás to zřejmě taky čeká minimálně tak dlouho. Zrovna minulý týden jsme vyfasovaly další tři lahvičky 😔 Hodnoty sice nemá tolik špatný, ale je třeba kapat dál. Navíc Mudr. říkala, že hematologové doporučují, i když už je hladina srovnaná, kapat nějakou dobu poté. Tak uvidíme 🙂

ilijanka
12. zář 2009

Ahoj, aj my kvapkáme a zúbky sú zatiaľ biele, tak verím, že také aj zostanú 😵

sniezka
13. zář 2009

Náš Jakub užíval Maltofer viac ako pol roka, tiež tuším 10 kvapiek dva krát denne, zúbky sa mu nezafarbili ani trochu. Možno tento mýtus vznikol tak, že deťom sčernali zúbky z niečoho úplne iného a práve náhodou užívali aj ten maltofer, tak sa to dalo do súvisu. Ja si myslím, že by si to tá farmaceut. firma nedovolila napísať do príbalového letáku, keby to nebola pravda, skor si myslím, že v tých letákoch viac preháňajú čo sa týka kadejakých vedľajších účinkov.

roasha
13. zář 2009

suhlasim so sniezkou,mala brala maltofer od 5tyzdnov do 9mesiacov,a zubky mala ako perlicky.uz ma trvaly chrup,a uplne krasnucky/klop,klop/.
zubky sme umyvali od vtedy,ako sa prerezal prvy zubok,takze mozno je tam" pes zakopany",netreby sa bat zubnej kefky.ked vidim zuby niektorych jej rovesnikov,je mi zle.. 🙄
a to sa naramne cuduju,ze ja jej nedam na desiatu/uz je prvacka/ cokoladu,ale ovocie... 🙄 😝

roasha
13. zář 2009

dodatok,maltofer brala 3x denne

danu
13. zář 2009

skus pozriet do tejto temy, je tu o tom pisane 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

vercasv82
autor
13. zář 2009

Moc děkuju všem za odpovědi, tak snad to bude taky dobrý 🙂
Sniezka - souhlasím, myslím, že si to ty firmy nemůžou dovolit, psát tam, co není pravda.
Já si hlavně taky myslím, že všechno, co se týká zubů, je dost individuální. Někdo má zoubky pěkný, ani se o ně tolik nemusí starat. A někdo se může snažit jak chce a zuby se mu přesto kazí nebo je nemá pěkný. Tak snad budeme mít na zoubky štěstí 🙂

vercasv82
autor
13. zář 2009

Na odkaz kouknu, díky 😉

bzucinka
18. zář 2009

poznam 2 rocnu babulu co ma prve zubky take tmave. Doktorka jej mamine povedala, ze je to skor z toho, ze ju koji ako z malt. (brala ho v obdobi medzi 6 mes. a 1,5 r.). Ale dufam,ze z kojenia to nieje a ani z malt. lebo mame oboje 😉 (teda malt. uz neberie)

danamatus
20. zář 2009

verca: my kapali aktiferin, taky železo a měli jsme taky povlak, šla jsem s ním k zubařce, ona se mu to snažila přeleštit, ale samo, že si to nenechal, ale i tak to pomohlo a když už jsme přestali brát kapky, tak jak mu čistím zoubky, tak se to časem vyčistilo a teď má zoubky krásné. Mě i dr říkala, že je to povlak z těch kapek, tak buď v klidu, více čistěte zoubky a pak to půjde dolů 😉

strociatka
20. zář 2009

moja neterka brala zelezo 5 rokov a cierny povlak zo zubkov jej nezisiel. Teraz uz je skolacka a ma trvaly chrup a ma ho krasny bielucky

vercasv82
autor
10. říj 2009

Děkuju holky za další reakce 🙂 Zoubky se snažim čistit pravidelně a pečlivě, ale malá je bohužel velká bojovnice, takže vím, že uplně ideálně to není.
Navíc se jí v poslední době začal na zoubkách (do té doby je měla běloučký, má jich 8) žlutej plak. Vypadá to jak klasickej žlutej plak na zubech. Má to na horních čtyřech zubech. A nevím teda, z čeho to může mít. Jestli z toho železa, ale je to žlutý. Možná jen prostě bude mít na tohle zuby citlivější a až si je nechá lípejc vyčistit, že to bude v pohodě a bude je mít zas skvostně běloučký 😎

jar89
Odpověď byla odstraněná
Zobraz