Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

mirien22
11. jún 2018

@bmuller kraťasy sa nachádzajú aj v SSSJ, kraťase nie, takže je jasne, že ktoré z tých dvoch je správne 🙂

mirien22
11. jún 2018

@ziwka tak to už je moc 🙈🤭😂

malzeville
12. jún 2018

@kvetinka75 "teraz tomu nechapem " - potom k čomu cela táto diskusia ?
😢

kvetinka75
12. jún 2018

@malzeville ako som uviedla ďalej, niečo som zle pochopila, niečo som si nevšimla, to som si až dodatočne, takže už som v ,,obraze,,. A diskusia je aby sa problémy vydiskutovali. Netreba vytrhávať z kontextu, treba si prečítať všetko, aby bol človek v obraze.

malzeville
12. jún 2018

@kvetinka75 topiaci sa aj slamky chytá ... Máš to nesprávne zafixované tak to používaš napriek tomu, že ak roluješ nižšie sme sa jasne dohodli , zě správne je " nechǎpem to " nerozumiem tomu " . láskavo sito priznaj a neútoč - diskusia je na vydiskutovanie problémov ,ale v tvojom prípade sa minula účinku :(

kvetinka75
12. jún 2018

@malzeville ja som myslela na to slovo kraťasy a kraťase a nebavila som sa o nechápaní. Ja neútočím a nehrám sa na dokonalú. Každý má niečo zafixované, uvedomujem si určité chyby ale nejdem sa zblázniť z niečoho čo som-tam človek nesprávne použije. Nerobím chyby v každej vete ako poniektorí, takže sa už u tom nebudem baviť . Nemá to zmysel. Nepotrebujem sa na nič vyhovárať, chytať sa slamky a pod. Kto si chybu potrebuje nájsť tak ju nájde. Aj keď tam je, nezbláznim sa z toho.

malzeville
12. jún 2018

@kvetinka75 ja chyby nepotrebujem nájsť tvoja bola do očí bijúca preto moja reakcia 😀

alex666
12. jún 2018

@fokuska Formy ako "nemame chleba" su spisovne, ale je to zastarana forma. V minulosti sa pri negovani pouzival Genitiv, teda nie nemame chlieb, ale nemame chleba. Venujem sa slovanskym jazykom a v niektorych inych jazykoch to stale takto funguje.
Co sa tyka vyrazu "daj si vody", tam si niesom celkom ista, zrejme sa to vyvinulo z "daj si trochu vody/daj si pohar vody".

fokuska
12. jún 2018

@alex666 Ano to viem, ze je to nieco ako "skratena forma" - nemame (ani kusok) chleba, daj si (trochu/pohar) vody. Ale nevedela som, ze sa to povazuje za spisovne. Myslela som, ze je to uz len hovorove, zastarane.

rosabella
17. jún 2018

@fokuska
@kvetinka75
Kraťasy je pomnožné pod.meno, muž. rodu, skloňuje sa podľa vzoru dub, preto sú to kraťasY.
Nohavice je rovnako pomnožné pod.meno, ale ženského rodu, skloňovací vzor ulica, preto sú nohavicE, podobne ako rifle, Košice,

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz