Kniha: Respektovat a být respektován - reakcie na príklady

24. apr 2021

Ahojte, mam 6rocneho syna. Moc neposlucha, snazila som sa mu vytvorit hranice, ale je tip dieťaťa, ze radsej bude bojovať zo vsetkych síl aby vyhral on. Vzdy musi mat posledne slovo atď. Tak spolu doma "bojujeme kto z koho" nedokazeme nájsť spolocnu vlnu. A teraz pojde do skoly, tak rozmyslam ze pri ulohach to bude znova len boj. Ja som velmi prísna, a o to viac je on horší. A natrafila som na knihu Rešpektovať a byt respektovan. Dufam ze neni neskoro začať, neviem sa nejako naladit na tu nôtu, je to strasne moc informácií naraz. Tie ktore sa snazite praktizovať doma. Tak ako ste na to isli? Mali ste nejake poznámky?.som v stvrtke knihy a som sa zastavila ze polku uz si nepamatam. Myslim priklady ako reagovať. Ďakujem 🙂

elizabet173
24. apr 2021

možno práve to, že si veľmi prísna a dieťa nemá možnosť o niečom rozhodovať ho núti bojovať s tebou. Jasné, že sú veci, o ktorých s dieťaťom nedebatujem, ale nemusí to byť príkazom, ale napr. motiváciou, alebo tým, že pocíti dôsledky svojho správania. Nedala si konkrétny príklad, ale napr. nechce si čistiť zuby, dá sa to príkazom, prísnosťou, ale aj motiváciou napr. nejakou rozprávkou, DVD Bol raz jeden život alebo tým, že nebude môcť jesť nič sladké, ani piť napr. džús. Dá sa to povedať takto: okamžite si umy tie zuby, ináč nevyjdeš z kúpelne ale aj takto: vieš, ak si zuby nevyčistíš, zostanú ti na nich zbytky potravy, ktoré poškodia zubnú sklovinu a zub sa pokazí, čo ťa môže dosť bolieť. Nechaj ho rozhodnúť o tom, ktorú bundu si oblečie, ktorou cestou pôjdete na ihrisko, čo budete variť a pod. Nepíšeš konkrétne, ťažko sa vyjadriť.

alexandra2010
24. apr 2021

neviem nakolko si prisna, ale tiez som prisna mama (po mojej matke). ale davam pozor aby nebola velka hierarchia. Ze dam najavo, ja som sef a deti ma posluchajte. to nerobim. Odkedy som prestala vyslovene vychovavat, ale zacala som byt zrkadlom a presadzujem v rodine ´prosim, prepac, dakujem, lubim ta `...no verte mi, ze nemam s nicim problem. Deti viem o vsetko poprosit, oni mna tiez, mam 10 a 7 rocnu, vacsia ma aj postihnutie, napriek tomu fungujeme, casto len so mnou (kvoli robote otca). a est nieco: rodicia maju mat pred detmi rovnaky nazor, otec ma by priorita a mama nezna sefka 🙂

luccija
24. apr 2021

Ak si prísna, zasadova a príliš zodpovedná je možné, že kameň úrazu si ty a nie dieťa, ktoré chce mať posledné slovo😉kniha je výborná, ale nerobila som si zápisky.Ak máš rada knihy tak top o povahach deti je od českej psychologicky teórie typu Šárka Miková tam sa dozvies prečo tvoje dieťa bojuje, prečo sa niektoré nechcú učiť veci len preto, že sa majú,prečo sú niektoré tiché zakríknute....skús zvoľniť a stále nehrotit a nebojoval na to si nemala dieťa, aby ste si dokazovali kto je viac a on je dieťa ty dospelá niekedy je nutné v niektorých veciach ustupit

mabenn
24. apr 2021

A nechceš trochu zvoľniť? Prečo potrebuješ byť taká prísna? Ja by som ti odporučila knihu "Samostatné dieťa alebo ako sa stať lenivou mamou" - tiež sú tam princípy, príbehy, je to vtipné, dobre sa to číta, a hlavne múdre, vyberieš si z toho čo budeš potrebovať. Dieťa sa má učiť zodpovednosti za seba najmä...https://www.modrykonik.sk/blog/mabenn/album/co-...

1gabriela13
24. apr 2021

Prečo si prísna?! Veď chod dieťaťu príkladom a ono bude tiež také. V živote som dcéru neučila napríklad nato, že treba povedať ďakujem, alebo pozdrav sa, alebo umy si ruky, alebo poupratuj za sebou. Nikdy... Vždy som sa snažila ísť príkladom. Dieťa sa časom pridá. Ma 3 roky, všade sa zdraví, poďakuje, pouprace za sebou, umyje si zuby, jednoducho všetko čo vidí odomna. Samozrejme ze sz veci ktoré nechce spraviť, alebo sa jej nepáčia, alebo si nechce dať tie šaty co jej chcem dat ja. Mne sa osvedčilo dat dieťaťu na výber. Nie stryktne sa držať svojho. Nechaj niekedy aby sa aj dieťa presadilo, alebo kvázi popalilo, samozrejme v medziach normy. Aby samo prišlo na dôsledky svojho konania.