Dokedy majú deti nosiť kotníkovú obuv?

lubkaaa
7. apr 2009

chcem sa opýatť neviete mi niekto poradiť dokedy by mali malé deti nosiť kotníkovú obuv? alebo nestačí obuv do polovice členka? ďakujem pekne

fifinna
7. apr 2009

my sme mali ako prvu obuv na von sandalky - kvalitne , kedze bolo leto, ked sa ucil maly chodit, ale vôbec neviem, ako mu sedeli , ci ich mal cez kotnik, ale boli take vyssie. To som nepocula, ze by mali byt take topanky. Druhe sme mali tenisky, ktore boli vyssie, lebo boli jesenne. Teraz ma tenisky pod kotnik, myslim, ze v takych vysokych by sa potila nozicka. Takze neviem.

martao
7. apr 2009

Nemusí byť úplne kotníková. My sme dávali staršiemu, lebo chodil po špičkách. Je pravda, že lepšie fixuje nohu. My sme ich dávali pokial sa nenaučil poriadne chodiť.

sirinka
7. apr 2009

kotnikova nemusi byt vobec...prave by malo dietatko chodit naboso aby si clenky spevnilo 😉

zitaje
7. apr 2009

No, tazko povedat. Pri starsej dceri (ma skoro 7 rokov) som mala take info, ze topanky maju byt clenkove a s tvarovanou stielkou, a ze na doma musi mat tiez obuv, lebo chodza po tvrdom rovnom povrchu sposobuje ploche nohy. Vsetko som super dodrziavala, a aj tak ma ploche nohy, i ked by ich mozno mala aj tak. Chodim s nou k ortopedovi a ako prezuvky do skoly nosi na mieru robene ortopedicke sandale. 😒
Mladsi dcera zacina sama chodit, tak som si pozerala info, a na moje pocudovanie stale castejsie sa stretavam s nazorom, ze treba nechat dieta behat na boso aj doma (v trave a v piesku je to jasne, ale vraj aj laminatova podlaha je ok), a topanky nemusia byt s tvaarovanou stielkou, alebo ked, tak len velmi jemne.
Tak sa vyznaj... 😖
Nas ortoped sa pridrza stareho nazoru, cize podla nej plati to co pri starsej, ale ja uz fakt neviem.

betka1
7. apr 2009

neviem sice co je spravne, ale ako taky postreh chcem napisat, ze v Anglicku sa kotnikova obuv velmi nenosi. Ako prve topanocky mi v obuvi odporucali take nizke a aj ostatne deticky okolo jedneho roka nosia polotpanky na suchy zips.
Ja mam vsetky boticky z SK takze zatial sme v kotnikovych a na leto mam nachystane nizsie.

sirinka
7. apr 2009

co sa tyka tej tvarovanej stielky....vacsina mamiciek kupuje topanocky o cislo-dva vacsie...myslite, ze aj vtedy ta stielka tlaci tam, kde ma...nie...je to takisto zbytocne...

tina78
7. apr 2009

Niekde som čítala, že do veľkosti 14 cm. Ale ja nechávam doma malého behať naboso, teda v ponožkách, na rehabke nám vraveli, že najlepšie ked deco behá naboso aj v lete po trávičke...teraz má nožičku tak 13 cm a doteraz mal topánočky všetky "kotníkové"

xxmargaretka
8. apr 2009

dokedy kotnikova tak to neviem,ale podla mna asi kym babo nevie poriadne chodit aj ked mi sme prave tie prve nemali kotnikove kedze bolo leto a ona mala 7mes a na jej nohu som nic ine okrem mekych platenych sandaliek nedostala kupit..
a co sa stielky tyka priklanam sa k sirinke..topanky sa u deticiek nikdy nekupuju presne na nozku resp dlho take nevydrzia kedze nozka rastie a potom ta stielka tlaci tam kde nema..

lubkaaa
autor
10. apr 2009

Ďakujem za názory.. inak aj ked dnes aj idete do "normálnych" obuví- väčšina topánok je "nekotníkových", dokonca majú "nepevnú" pätu.. tak ja už neviem čomu môže človek veriť.. a dokonca som obehla aj pár lekární-poväčšine je detská obuv "nekotníková"..

škoda že to nie je tak, že by v obchodoch predávali len to- čo je najlepšie pre zdravie..dnes sa už človek nemôže spoľahnúť nato, že keď kúpi obuv v špecializovanej predajni- tak to zaručí že bude vyhovujúca.. 😒 😠

standu
12. apr 2009

v novom dietati je clanok o topanockach....

ortoped v nom hovori, ze dieta ma mat obuv s pevnou pättou, kym sa mu nozicka vyvija, päta nesmie utekat, lebo moze sposobit vbocenie, ci vybocenie.

nesuhlasi ani s kupovanim vacsich topanok, lebo nozka v tej topanke nie je pevne ukotvena, dieta pri chodzi zapaja prsty. o pol cisla vacsie topanky sa maju kupovat, len ak dieta nosi ortopedicke vlozky.

jujuju
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
isis
14. apr 2009

Caute,
pozri si poradnu na stranke mama a ja a tam pani doktorka radi topanocky po clenok, aj papuce. na boso by amli deti chodit po trave ale nie doma na podlahe. Klenba sa zacina tvorit okolo 2 az tretieho veku, takze mozu byt aj rovne. Clenok by som fixovala (teda pouzivala kotnikove topanocky) asi dodvoch rokov, teda takto to urobim ja.

katka.carska
14. apr 2009

Nedavno som citala, ze obuv do urcite cisla moze byt vyrabana LEN ako kotnikova, alebo vyssia. Myslim, ze to bolo do dlzky 145 mm, do velkosti 23(ale nie som si ista).

bystricanka
14. apr 2009

no ja ešte stále kupujem krpcovi kotníkovú obuv. Pre istotu 🙂

lubkaaa
autor
14. apr 2009

katka.carska popozeraj po lekarnach a obuvach a uvidiš aka je realita.. 😠

sirinka
14. apr 2009

mne je to smiesne, ze ked obuv, tak kotnikova, ale zaroven najlepsie je nechat deti behat naboso, ked kotnik spevneny nie je...inac, este som nepocula, ze by si nejake babo kotnik vytklo, alebo nejakym sposobom poskodilo pri beznej chodzi...

isis
14. apr 2009

No ono to ma zmysel. Ak mas nozicku v topanocke, ktora nesiaha po clenok, tak si ho moze skor vyvrtnut, ako ked je naboso. Nema mu ta nozicka cez co "prepadnut" alebo ako to mam povedat. A zasa ked je topanocka do vysky clenka tak tam ju to zadrzi...A ja som tiez citala o tom ze do istej velkosti sa musia vyrabat len taketo topanocky...A myslim ze ich je ozaj dost a to aj cenovo dostupnych, teda nie znackovych a drahych. Ved aj naco...Ale je fakt ze ma nenapadlo v lekarni kupovat topanky, mam dojem ze tam predavaju hlavne lieky 😀

ikaika
15. apr 2009

my tiez nosime kotnikove ale teraz mame nove, bez a trochu sa mu ich "bojim" dat na nozky ☹
Ale sai skusime , ked uz ocino kupil 😒

sasiki
15. apr 2009

no ja sa teraz rozhliadam po sandálkach pre malú, ale nejako prirodzene hľadím len na kotníkové zatiaľ 🙂

sirinka
15. apr 2009

vcera som bola v lekarni a tak som pozrela, aku maju obuv a samu kotnikovu 😉 vyber celkom dobry...

sasiki
15. apr 2009

a ceny???

sirinka
15. apr 2009

ceny nemali napisane a ja som sa nepytala...takze neviem...

katka.carska
15. apr 2009

Sasiki, u nas v Protetike ceny sandalkov od cca 9 do 20, vsetky kotnikove. Ale neviem, ci su rovnake po celom Slovensku.

zitaje
15. apr 2009

A co vravite na taky nazor, ze ak je nozka prilis podopierana, zlenivie??? Preto odporucaju nizku (neclenkovu) obuv a bez klenby. Vraj v zahranici robia skoro len taku.
A inak este jedna vec: moja starsia dcera je odchovana na protetickych sandalkach, ale tie maju uplne pevnu (korkovu) podrazku. To je podla vas ok?

sasiki
16. apr 2009

zitaje viem aké sandálky myslíš, ale v protetike majú aj všelijaké pekné modernejšie sandálky..........no ale si vyber 😅 ,

sirinka
16. apr 2009

zitaje no ja sa k tomu nazoru priklanam...takze ja vobec neriesim, ci j obuv kotnikova alebo nie (mame aj aj) a kupujem vyhradne bez vyvysenej stielky...

sasiki
16. apr 2009

som tým nechcela napísať, že len krajšie, ale aj iné..........
Známej teraz doniela mama topánky pre malú (1ročnú) z Ameriky a nie sú kotníkové....

susika
16. apr 2009

kotníkové su vraj lepšie. na moju malú som iné ani neviedela. má malú nohu na sovj vek, tak stále len akože "prvé" topánočky.v obuve o ničom, klembu hned vytlačí, čo by tie prvé mali byť kvalitnejšie.v lekárni iba kotnikové.má v nich pevnejšiu nožičku.počula som, že topánky by mali byť bud pevné a s klembou, alebo ked sú bez klemby, tak s mäkkšou podrážkou, aby sa namáhali svaly do klemby.malá chodí smiešne na boso, má ploché nohy, tak ju obúvam. na von má pevné a dnu má mäkké. ale v lete idem vymeniť, lebo v tých pevných sa jej potí noha vonku.dnu máme podlahu, na nej sa jej na boso šmýka, tak chodí obutá.orotoped vravel, že može chodiť bosá hocikade, aj na rovnom aj nerovnom. tak neviem.každý povie inak.