Kedy ísť vybaviť ortopedické topánočky pre batoľatá?

nana77
25. okt 2009

Ahojte!
Snáď som túto tému založila v správnej sekcii. Hľadala som podobnú, ale nenašla som. Tak verím, že ak už je založená, nasmerujete ma na ňu 😉 .
Chcem sa spýtať na ortopedické topánočky pre detičky. My máme 17 mesiacov a jeden môj synček chodí dosť často na špičkách a špičkami otočenými k sebe, dovnútra. A dosť často sa preto aj podkýna a padá. Ja som si to ani veľmi neuvedomila, že to môže byť problém, ale upozronila ma kamarátka, ktorá sa s tým už stretla. A tak sa Vás chcem spýtať, či máte s tým skúsenosti, kedy je vhodné, alebo priam nutné ísť k ortopédovi, či sa tie topánočky vyrábajú na mieru a koľko to tak zhruba stojí. Ďakujem za akýkoľvek príspevok, ktorý ma nasmeruje 🙂

nana77
autor
25. okt 2009

jeeeej, v nazve malo byt topanocky..... 😅 sorry... 😅

sakura77
25. okt 2009

jasne,chod k ortopedovi,oni ti priamo na mieru urobia-ak to teda bude potrebne..

evina313
26. okt 2009

no moj syn ma padnutu klenbu a ortoped mi povedal že do 3 rokov s tym nič nerobia. Mam mu kupit iba normalne, klasicke sandalky s pevnou patou. ak by ti ortoped predpisal topanky, tie sa šiju na mieru a su tusim zadarmo, možno nejaky doplatok, inak dieta ma na narok myslim 2x do roka.
ale neviem, nam povedal že nesmie chodit naboso a ma mat na doma pevnu obuv, tak sme teraz na zimu kupovali sandalky 😉

isis
26. okt 2009

My sme boli s 20 mes. dcerkou u ortopeda, kvoli podozreniu na ploche nozicky. Dal nam predpis na ortopedicke vlozky, ktore robia na mieru a kopec rad a cvikov, ktore treba cvicit. Myslim ze vobecn neterba cakat, aj ked viem ze v Ba su lekari, ktori sa tym zaoberaju az po troch rokoch. Nasa mala to nema neviem ake zle, ale na ortopedii mi povedali ze cim skor tym lepsie... no a tie vlozky mas na predpis raz za 4 mesiace, tiez som kupila na domace chodenie sandalky z protetiky. mala si na vsetko zvykla takmer okamzite

sakura77
26. okt 2009

no,my sme za topanocky na mieru od ortopeda platili 18 eur a aj za vlozky sa nieco doplacalo veru...

dudulla
26. okt 2009

ahojte, dost ma zaujala tato tema. Aj ja mam 17-mesacneho syna a trocha "capce" s jednou nozickou dovnutra. Pytala som sa na to nasej pediatricky, aby nas poslala k ortopedovi, a vraj do dvoch rokov je to u deti normalne. Takto nas odbila. Teraz neviem, ci to mam nechat zatial tak, alebo na nu tlacit aby nas tam predsa poslala. Poradte,prosim.

evina313
26. okt 2009

dudulla, mne maly tiež trocha "čapce", proste vidim to hlavne ked je bosy, že mu nožka ide dovnutra. mne tiež povedala lekarka že je to ok, ale ja som sa vypýtala k ortopedovi a ten mi povedal, že do 3 rokov sa nerobi nič, iba nema chodit doma bosy, ale v pevnych sandalkach, tda hlavne s vysokou, pevnou patou

dudulla
26. okt 2009

evi, dakujem, ukludnila si ma. Aspon viem ze je to teda ok. Maly chodi doma v papuckach od Rak-a /obcas len v ponozkach-ked ho nemozem chytit 😀 / Su take ako pises ze maju byt, tak hadam sa to upravi. Len som si myslela ze sa to da nejako trosku korigovat uz teraz 😉

evina313
26. okt 2009

no ja neviem sama či som spokojna s "verdiktom" ortopeda 😀 asi každy ti povie niečo ine. znamemu dal ortoped rovno take topanočky šite na mieru a priznam sa, že som chcela aj ja 😉 teda nie ja, ale asi by som bola tiež kludnejsia, keby ich mal, tiež si myslim, že by sa to snad upravilo skor. osobne si myslim, že do 3 rokov bude nosit take sandalky a potom mu ich predsa len daju. podla mna čapce troška dosť 😉 este som rozmyslala nad inym lekarom, tento sa mi moc nevidi, ale neviem...

gloria78
26. okt 2009

ahoj, ja som tiež šla k ortopédovi, pretože dcérka nám po 3 mesačnom "lození po trochˇ" zle našľapovala. ale nedozvedela som sa od neho viac ako som vedela a ort. topánky som nedostala, tak už podruhýraz spolieham na topánky z Protetiky. a malá chodí už trošku lepšie 😉

nana77
autor
26. okt 2009

dievcata dakujem za nazory. ja som o tom nieco prestudovala na nete a dozvedela som sa viac-menej to, co pisete, ze sa to riesi az okolo 3 rokov. taktiez kamaratka mi hovorila, ze vraj okolo 1,5 roka niektore deticky zacnu takto zle chodit, ale vraj sa to vo vacsine pripadov da samo do poriadku.
moji na doma maju tiez take papucky od raka, ale uvazujem, ci by neboli vhodnejsie sandalky, predsalen su pevnejsie... aspon pre toho jedneho, co tak zle chodi...
kazdopadne asi prilezitostne navstivim nasu pediatricku, nech sa na to pozrie.

evina313
27. okt 2009

inak ja praveže nemam dobru skusenost s topankami z protetiky. maly ma trošku vyssí nart a sandalky čo som tam kupila v nadeji že budu ok, tak mu ten nart cely otlačili, takže sme ich mali obute naozaj len zopar krat. tak som zvolila normalne sandalky s pevnou patou a su lepšie. hlavne aby ta sandalka bola vzadu vyssia, ak vies co tym myslím.ortoped povedal že nezaleží na tom, aka bude z predu, či otvorena, alebo zavreta, hlavne aby ta pata bola pevne uchytena

kety80
27. okt 2009

ahojte 🙂
nas poslali k ortopedovi kvoli nozickam ze mali vytaca viac nozicky tak nam predpisali ortopedicke topanocky doplacali sme skoro 18 eur. mame icha zatial len 3 den musime sme na ne zvyknut su dost vysoke je v nich aj ortopedicka vlozka a maly v nich chodi zatial tak divne 🙂

nana77
autor
28. okt 2009

ahoj kety!
prosim ta, mohla by si mi blizsie opisat, ako tvoj malicky vytaca nozicky? pozeram, ze je rovnako stary s mojimi... moj ich vytaca k sebe, ako keby dovnutra, cize lavu staca doprava a pravu dolava a navyse spickuje. zaujima ma to, lebo ak aj tvoj robil to iste a dali mu tie boty uz teraz, tak by som to asi mala riesit...

kety80
28. okt 2009

nana 77 - vies ja som si ani moc nevsimla ze vytaca nohy ale stale nam padal a tahalo ho do jednej strany tak dr. hovorila ze mu mam skusit dat tie ortopedicke topanky tak uvidime 🙂 a este nam povedala ze mu zbieha jedno oko tak ideme na ocne sme objednany ale az na 1.12 tak uvidime ako to dopadne
ale to s tym vytacanim noh dobre poznam kamosky co to mali tiez nosili ortopedicke topanky a upravilo sa to lepsie je zacat skor ako potom neskor chodit na vselijake procedury

kety80
28. okt 2009

a este teraz som si zacala viac vsimat a ked je bosi tak chodi krasne ani nespickuje ani nevytaca nohy tak neviem ale dr. to asi vedia posudit lepsie

elika
31. okt 2009

moja dcerka ma ploche nozicky a vraj sa jej tym, ze chodi viac na vnutornej strane skratili vonkajsie slachy a predzili vnutorne, tak neviem, ze ako by sa to same upravilo. predpisali ort. vlozky, doplatok 4 EUR, ale po novom uz len 1x do roka moznost na predpis. a ma sedavat v tureckom sede a chodit stale obuta, sandale s vysokou patou, aby bola noha upevnena. bosa vraj len ak cez leto po trave, resp. pri mori.

rozpravala som aj s jednou cvicitelkou pre deticky a ta vravela, ze dieta potrebuje na nozicky vela podnetov, takze nechavat co najviac bose(nie po dlazbe samozrejme), nechat ho chodit po roznych predmetoch, proste s nozickami co najviac pracovat, masirovat ....

takzze co hlava, to iny nazor a rodic maj v tom jasno 😒

kety80
1. nov 2009

elika - to mas pravdu kazdy ti povie inac nam predpisali ortopedicke topanky a zda sa mi ze mali v tom chodi horsie ako predtym tak mu striedam topanocky a nechavam ho behat aj bosieho a tiez nam dala ortopedicka cviky na nohy ale ked som to pozerala tak sa mi zda ze je to pre starsie deti napr. je tam zdvihnut vreckovku nohou no neviem ako by som mu to vysvetlila aby to spravil

koniarova
22. jún 2011

Ahojte dievčatá. Obnovujem tému. Aj nám dnes povedali, že máme ploché nohy /syn 4 roky/. Ortopéd predpísal topánky. Neviete mi povedať, či a koľko sa dopláca? Poprípade, či si môžem dať urobiť ešte jedny na doma ako papučky /samozrejme, tie by som asi platila celé/? Akosi som bola v strese a nič som sa ho poriadne nespýtala. A na súšku tých topánok idem až o týždeň, tak nech som tam múdrejšia. 😉 Len to viem, že mám na ne nárok 2x do roka.

koniarova
23. jún 2011

Nikto nič?

syslica
24. jún 2011

@koniarova My máme len vložky a na tie sa dopláca tiež, takže áno, doplácať budeš určite. Na ostatné otázky ti asi najlepšie odpovedia tam, kde budú topánočky vyrábať, skús nájsť číslo a zavolať... no a hádam sa tu objaví ešte niekto, kto dá úplnejšiu odpoveď 😉

koniarova
24. jún 2011

@syslica ĎAkujem. 😉

monnaa
24. jún 2011

@koniarova - môj syn má ploché nôžky, ale on je celkovo aj hypotonický + hypermobilný, od rhb lekára máme predpísané topánočky z Protetiky, nárok máme 2x ročne a za tie sandálky sme doplácali niečo okolo 17 Eur. Ak chceš dať spraviť ešte jedny topánočky , tak tie si asi doplatíš celé, ale sumu neviem, len som počula, že je to dosť drahé 😖 . Ja som to urobila tak, že som si dala na pedpis sandálky, lebo v tých strávi cez deň najviac času a na vonok som kúpila v Protetike topánočky - hľadala som také, aby boli nad členok / musí byť dobre fixovaný / a mali pevnú patu.

koniarova
25. jún 2011

@monnaa Veľmi ďakujem, aj ja to tak spravím. 😉

monnaa
26. jún 2011

@koniarova - neni za čo 🙂 , ešte ma napadla jedna vec- neviem či je to všade tak, ale nám tie topánočky na mieru prišli až o 2 mesiace 😢 , vraj je to bežná prax.....takže radšej si ich daj urobiť o 1/2 čísla vačšie. Nám vymeral veľ. 21, ale dali sme vyrobiť 21,5 , čo som celkom rada, lebo na ten 1/2 rok ich vynosil, majú voľnú špičku, už sú mu len taka tak, ale tá špička je super že je voľná a chystáme sa predpísať ďalšie.

isis
1. júl 2011

MAm 3,5 rocnu dceru a mam s tym vela skusenosti. Co sa tyka vloziek a topanociek, zalezi na tom aky stupen plochych noh alebo inej vady maju vase deti. Od aprila sa zmenila legislativa a mate narok na 2 pary vloziek, za ktore sa plati asi 4 eura, alebo 5 eur. Ak je stupen vyssi, co je aj v nasom pripade mate narok aj na 2 pary topanok, za ktore doplacate 17 eur za kazde. Od ortopeda idete na meranie nozieciek a zobratie miery. Topanky si vyberate podla katalogu. Su dva druhy topanok, jedny pri ktorych si nemozete vyberat farbu, tie vam dodaju do 1 mesiaca a na mieru site, u ktoych si mozete vybrat aj farby, tie usiju do dvoch mesiacov. Takze treba ist v predstihu. Ja som teraz bola dat usit malej topanky uz na jesen, resp. od toho konca augusta aby ich mala. Zimne pojdem asi v auguste dat usit. Nedajte sa odbit tou 3 rocnou hranicou, viem ze v blave to tak chodi, ale my chodime od dvoch rokv, resp. aj skor. A vysledok je ze z tohto najhorsieho stupna sme sa posunuli o jeden vyssie!!! TAkze parada,ale nosi neustale topanky papucky z protetiky aj doma aj v skolke. Takze je to narocne, kazde stoja okolo 19 eur. ale co uz. Treba sa pytat cim skor tym lepsie. A este v protetike davaju lepsiu vlozku z materialu korfant, ktory je vyrazne pevnejsi ako v neoprote.

bambulkabambulkova
18. apr 2012

ahojte ja som si dneska vsimla ze moj 16mesacny syncek pravu nozicku sikmo nanu kraca utekala som k doktorke ale dnes tam neni ja mu davam na doma aj topanocky ale on si ich aj vyzuje aj necha k ortopedovii potrebujeme odporucanie??

sylvia78
20. apr 2012

@bambulkabambulkova ahojcek, neviem odkial si ale ja mam taky isty problem, no nastastie sa nevyzuva. Ja som to spominala nasej pediatricke ked mal rok ze chodenie sa mi nezda a vravela ze do 18 mesiacov sa to moze napravit a minuly tyzden sme boli u nej a hned mi dala papier a aj odporucila, aby sme nesli k rajonnemu ale na Zahradnicku priamo na ortopedicku kliniku. Svagrina tam chodi s dcerou a je moc spokojna tak som sa aj ja objednala a termin mame az 04.07.2012 ajaj kde to este je. Nas maly ma akurat dnes 18mesiacov. No a moj nazor je ze radsej nech mi povie lekar ze je to ok ako keby som nieco mala zanedbat, nozky su dolezite

bambulkabambulkova
23. apr 2012

@sylvia78 aj my ideme v maji ku ortopedovi tak uvidime co povie musim mu dava vkuse topanocky

dagyna
7. feb 2013

ahojte, prosim vas chcem sa opyta kde na internete by som mohla objednat ortopedicke topanocky, kedze chodime po spickach a odporucili nam pevnu obuv a aby aj clenok bol pevny?