Kedy kúpiť dieťatku prvé topánočky?

kosicanka1
24. mar 2008

ahojte, nasa simonka sa pomaly dviha o nabytok a pokusa sa s pomocou chodit, zatial len doma, naboso v pancuskach. kedy je potrebne kupit prve ozajstne topanocky?

mimakro
24. mar 2008

My sme kúpili až vtedy, keď boli deti viac na nohách a menej štvorkovali. Ondrejko mal 7 mesiacov (sám chodil ako 10 mesačný), Hanka mala 9 mesiacov (chodila ako 11 mesačná). Predtým sme používali protišmykové ponožky.

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monas
24. mar 2008

Ahoj, na to existují různé názory. Nám dvě dětské doktorky řekly, když se malý začal stavět, že je na čase koupit kvalitní, kotníčkové boty, tak jsme je koupili a hlavně jsme na nich nešetřili, zašli jsme do speciální prodejny, kdy nám skvěle poradili, vysvětlili...Takže náš syn je nosil od takových 8/9 měsíců-venku. Nikdy jsem dopředu nevěděla, jestli bude chtít venku z kočárku a budeme chvilku ťapkat za ručičky, takže je prostě nosil i do kočárku, nemyslím, že by mu nějak vadily, nebo překážely, aspoň si na ně nožíčky pořádně zvykly. Doma jsem mu začala dávat bačkůrky tak v 10/11 měsících, kdy už chtěl hodně ťapat, navíc máme všude plovoučky, tak se mu to v nich nesmekalo, jako bez nich a i líp v tom chodil (nekrčil prsty, byl v nich jistější), taky v 10 měsících začal chodit 1* týdně do jeslí, kde je nosí...

dominica
24. mar 2008

no, tie názory sú fakt rôzne, koľko doktorov, toľko názorov... ale nám neurologička povedala, že ak sa začne sám stavať, tak som ju poslúchla a odvtedy dávame, nech je nôžka pevná, aby si ju náhodou nevykĺbil, alebo niečo pod. Ináč po dome nosí papučky, lebo topánočky má celokoženné a v nich sa mu potí nožička a smrdia mu potom, tak má papučky, čo sú ako sandálky.

lusil2005
24. mar 2008

no nasa nosi topanocky odkedy sa stavia na nozicky. ked sme boli v osmich mesiacoch na kontrole klbikov, ortoped povedal ze pokial sa sama stavia, tak nech stoji ale obuvat jej kotnikove kvalitne topanocky s pevnou pätou. tak som jej kupila take klasicke papucky v carefoure s ortopedickou klenbou ci ako sa to vola. take tie klasicke mencestrove s prackou na zapinanie. co sme tusim este my v skolke nosili 😀 ale planujem jej zaobstarat tieto: http://www.sante-zdravotni-obuv.cz/cs/katalog/1...

tu je detsky katalog. uplne som sa zamilovala do tych sandaliek:
http://www.sante-sk.sk/pdf/detska.pdf

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tintinka
24. mar 2008

fakt, co lekar, to iny nazor. mne sa maly tiez stavia uz niekolko tyzdnov, tak som sa na to pytala rehabilitacnej sestry, aj lekarky a obe povedali, ze ho mam nechat na boso, teda v ponozkach, ziadne topanocky zatial 😒

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tintinka
24. mar 2008

ja som sa pytala, lebo maly sa zacal staviat ako 6mesacny, co sa mi zdalo skoro, ale zas, ked to robi sam bez pomoci, tak mu v tom nebudem branit. aj on zacinal na spickach, aj teraz ked sa postavi, prvych par sekund je na spickach, ale potom pekne polozi cele chodidlo na podlahu.

dandinda
24. mar 2008

Aj my davame doma väcsinou protismycky ponozky, maly papucky po chvili vyzuje, lebo este hodne lozi a vtedy mu asi zavadzaju 😝 a v kozenych topkach ho nechat nechcem, tie nosime von a do kocika 🙂

lusil2005
24. mar 2008

je fakt ze v tych papuckach s pevnou patickou sa im asi lepsie chodi. maju pevnejsiu nozicku. ked oni ich este maju take nemotorne 😀
a myslim ze na doma urcite tie papucky stacia. maju tam dva druhy - take na snurovanie a take s prackou - zapinacie. tie s prackou su lepsie aj sa lepsie obuvaju. a maju veeela farieb.

mimakro
24. mar 2008

Dbala som na to, aby mali pevnú podrážku a pevnú a vysokú pätu. Aby pevne držali nožičku. Neboli žiadne špeciálne. Ondrejko mal niečo na štýl, ako som nosila je pre takmer 30 rokmi. Hanka mala sandálky zn. Santé. Keď z nich vyrástli, kupovala som (kupujem) im korkové sandálky z protetiky s vysokou pätou a klenbou. Ak si ich vyzuli, tak občas chodili aj naboso, ale veľkú väčšinu dňa ich mali na nohách. U Ondrejka som do troch rokov používala iba topánky s vysokou, plnou a pevnou pätou. Členkové (dnes tak moderné) tenisky v žiadnom prípade. Inak v aktuálnom čísle časopisu Dieťa nielen pre rodičov je tomu venovaná dvojstrana, je tam rozhovor s detským ortopédom.

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mimakro
24. mar 2008

Práve v tom článku sa tie klasické papučky neodporúčajú. ☹

lusil2005
24. mar 2008

kosicanka ani neboli drahe. tusim 169,- stali.

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mimakro
24. mar 2008

Práve preto som ja kúpila tie sandálky. Bola by som aj tie z protetiky, ale najmenšie číslo je 20,5 a Hanka mala vtedy 18. Teraz už máme tie korkové.

danu
24. mar 2008

kosicanka normalne v lekarni kup prve topanocky poradia ti tam, su to klasicke ortopedicke, s klenbou kozene pevne topanocky, stoja cca 400,- Sk 😉
Je zbytocne kupovat drahe topanocky lebo jej vydrzia cca 2-3 mesiace

lusil2005
24. mar 2008

kosicanka ved prave - tie papucky su mencestrove a su to take kvazi sandalky.

mimakro v katalogu protetiky maju najmensie cislo 18. teraz som kukala - vyzeraju super tie detske topanocky / sandalky. akurat zajtra idem k detskej lekarke a oni tam maju predajnu tak tam asi skocim kuknut.

kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kosicanka1
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lusil2005
24. mar 2008

kosicanka normal vnutri v carefoure v oddeleni obuvy. medzi detskymi.

dominica
24. mar 2008

aj my máme papučky - tie sandálkové s prackou a stáli 185 Sk a sú zlatunké, malinkému svedčia a je v nich nádherný... ale neviem teda, či robím dobre keď ich dávam, lebo každý radí ináč, tak si vyberte, čo je vlastne správne 😕 ...

mimakro
24. mar 2008

"Napríklad doma by deti do troch rokov mali mať pevnejší typ obuvi, nie tie klasické látkové papučky. Je dobré, ak má obuv vnútri vymodelovanú klenbu, teda jej súčasťou je už akási ortopedická vložka" Toľko citácia z vyššie spomínaného článku od MUDr. Gajdoša. A len tak pre prču kuknite aj www.topanocky.sk Určite sú super, ale tie ceny... Detská nožička dobre vyzerá aj v teniskách (také malé nike, či adidas), ale ja by som im ich na bežné nosenie nekúpila. A na parádu bohužiaľ nemáme dosť koruniek ☹

danu
24. mar 2008

kosicanka ale nemala by si davat klasicke papucky co predavaju v carefure nie su s klenbou a pevne, na prve statia doma by mala byt nozicka v pevnom, s klenbou skus sa opytat svojej dokiny alebo v lekarni co ti povedia 😉 U nas je to teraz to iste stavia sa mi na nozicky a uci sa ale samozrejme ako ty chces 😉

sonoga
24. mar 2008

tak synovi sme prve topanky kupili, ked mal sedem mesiacov. vtedy sa uz staval na nozky. nedavali sme mu nejake platene papucky a ani topanky kupene v cinskych obchodoch. Topanky sme mu kupili u Batu. Viem, ze ani tam nemusia byt vsetky topanky kvalitne, ale davala som si pozor na to, aby mali klenbu a aby boli po clenok, aby v nich mal pevnu nozku. a take topanky, ci sandalky sme mu kupovali az do troch rokov. Myslim tie clenkove. Take s klenbou sa snazime kupovat doteraz.

danu
24. mar 2008

sonoga presne moj nazor 🙂

sonoga
24. mar 2008

no, a este k tej cene topanok. dcera ma teraz sedem mesiacov, este sa nestava na nohy, ale jednu nozku ma taku krivsiu, tak nam doktorka povedala, ze mame kupit normalne clenkove topanocky s klenbou a davat jej ich opacne. pravu na lavu a lavu na pravu. Samozrejme, u nas je taaaky velky vyber, ze sme museli ist na nakup do KE. A tam nikde nemali take male topanocky, tak nakoniec som kupila v Deichmann topanky velkost 17 sa 1199,- Skk. Ale povedala som, ze pokial jej to ma pomoct, tak dam aj 3000,-. Len som si nemyslela, ze ich kupim prave v Deichmann.

mimakro
24. mar 2008

Keď sa Hanka narodila, mala pravé chodidlo ako hokejku. Masírovali sme a teraz nosí normálne topky. To s nosením topánok opačne Ti poradila ortopedička? Pretože si neviem radstaviť, ako sa nožička v topánočke uloží, keď klenba na vložke bude z vonkajšej strany chodidla. Netlačí to?

sonoga
24. mar 2008

No, my sme tiez cvicili. ale ja si myslim, ze sa stala chyba tam u nich (je potrebne to na niekoho zvalit). Takze od narodenia sme cvicili aj s chodidlami aj s klbami. Pri ortopedovi sme boli na kontrole v 3-tom tyzdni a potom v 4-tom mesiaci. On kontroloval klby. S chodidlami sme boli na rehabilitacnom. Lenze ked sme mali v prvom mesiaci na kontrolu, tak sme sa dozvedeli, ze nasej doktorke sa stala mensia nehoda a bude ordinovat az o dva tyzdne. dali nam telfonne cislo, ze si mame zavolat. ked som tam zavolala, tak nam povedlai, ze doktorka bude marodovat 2 mesiace, ale ze ju zastupuje ina doktorka, ktora je momentalne na materskej. lenze ona povedala, ze novorodenca nezoberie. tak sme cvicili. a pravidelne sme zistovali, ci uz robi doktorka. ked zacala robit, tak nas objednali az o mesiac neskor, to mala Zina uz 5 mesiacov, lebo uz mali plno objednavok. Samozrejm, cvicenie nepomohlo, tak nam odporucila kupit toanky. po mesiaci sme prisli zas na kontrolu a ani topanky nepomohli, tak nam dali poukaz na ortezu robenu na mieru. No, esteze nas sestricka upozornila,ze mame pri robeni ortezy drzat nozicku v takej polohe, ako ma byt spravne, lebo ja som si myslela, ze by to mali vediet. a nevedeli. no a mohli tu ortezku spravit vacsiu, lebo po troch tyzdnoch jej uz bola mala a na kontrolu mame ist az o mesiac.