Kedy kúpiť dieťatku prvé topánočky?

kosicanka1
24. mar 2008

ahojte, nasa simonka sa pomaly dviha o nabytok a pokusa sa s pomocou chodit, zatial len doma, naboso v pancuskach. kedy je potrebne kupit prve ozajstne topanocky?

monas
28. mar 2008

Já si tedy myslím, že to rozhodně nijak uškodit nemůže, když mají oporu a pevnou nožku v pevné podrážce. Vždyť ani nezjistíš, jestli dávají tedy přednost lezení, nebo se jim bez zpevněné nožky hůř stojí...A já je malému začala dávat první měsíce, co se stavěl jen na ven, kde stejně neleze, v kočárku mu nijak vadit nemohou, naopak si noha zvykne (i dítě, že má prostě nohy v botě, jak je bude mít celý život) a mohly jsme jsme kdykoliv v klidu vylézt z kočárku a trénovat chození za ručky např. na hřišti...

miriamkac
28. mar 2008

Ahojte dievcata...no kyri...moj nazor je, ze pokial babo lozi, tak suhlasim s tzmi makkymi topanockami, ale akonahle sa zacne stavat a ma tendenciu ist na nohy vzdy, ked citi oporu, tak potom by som davala topanocky, u malej som to trosku zanedbala a mala problemy s rovnovahou, potom som ju dala do pevnych topanociek a akoby sibnutim prutika sa pustila sama. Aj chlapcom tak davam, vlastne len jednemu, lebo ten mi stoji, aj v postielke, ked ho beriem na zem, tak nelozi, ale plazi sa...priplazi sa k najblizsej opore a ide na nohy....preto mu davam pevne boticky.

A co sa tyka topanociek nosenych....pokial na tom nie ste zavisly, doporucuju sa davat nove. Lebo kazda nozicka je ina.

hribikana
29. apr 2009

ahoj,
nechcem si robit reklamu, ale ponukam vam kvalitnu bardejovsku obuv, za vychodniarske ceny ... najdete si ma na mimibazare ako hribikana ... prajem pekny vecer

aquilka
11. máj 2009

Ahojte, nedávno som aj ja riešila prvé topánky a tiež som sa dopracovala k topánkam s mäkkou podrážkou ako píše kyri, tu si o nich môžete prečítať:
http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_vir...
alebo aj tu: http://www.mamicka.sk/article-aby-detske-nozky-...

kacka.va
12. máj 2009

aguilka, ale ten drhý článek psala nějaká mamina, ne? a ten první píše prodejce, takže já mám raději články od doktorů. jinak právě takové botičky, jaké jsou zobrazené na té stránce lilipiti.sk, mě osobně pro začátky chození vhodné nepřijdou 🙂

aquilka
12. máj 2009

kacka, na stranke liliputi su aj clanky od ortopedov (medzi linkami), sice v anglictine, napr.: http://www.robeez.com/SiteCM/U/D/924995D649C6C8...
Ale nechcem ta samozrejme presviedcat, len reagujem na to, ze ani ja hocikomu neverim... 🙂

katkakristi
17. sep 2009

Ahojte mamičky. Ako pozerám tak dlho sem nikto nić nenapisal, tak niećo napíšem 😅 . Ja mam 10 mes.syna a tieš sa stavia na nožičky a doma nosí papučku zn. liliput. Musím povedať že niečo lepšie som ani nemohla nájsť a lutujem že som to neobjavila skor. Su SUPER a odporúčam každému. 😀

jankapiknova
17. sep 2009

a liliput nema capacky? ci aj na chodenie ma topanocky?

shaula
17. sep 2009

Ona asi Katkakristi myslí capáčky... Nedávno tu někdo dával odkaz na pořad Sama doma, tam byla reportáž o botičkách a na doma (pokud jsou koberce) doporučovala buď bosky nebo právě spíše capáčky - ale kvalitní kožené.
http://www.ceskatelevize.cz/program/samadoma/ch...

Katkakristi - a proč lituješ, žes je neobjevila dřív? To je asi ještě nepotřeboval, ne? 😀

Já zatím klukům doma nedávám nic, chodí v ponožkách - no zatím jen obcházejí nábytek a zkouší pár prvních krůčků 😅

soanpe
17. sep 2009

kožené capáčky jsou alternativou protiskluzných ponožek(nemám je ráda, protože ty ťupky s ehned operou a jsou tvrdé a kloužou 😝 )
holka mi stojí u nábytku, ale nechodí. a i na domácí opravdové chození je prý lepší bez bačkor a na ven pak boty.
takže na doporučení dr.máme kožené capáčky z jemné rukavičkářské usně a přijdou mi i lepší,než poloponožky z HM atd. Hlavně je to kůže

nikollette
18. sep 2009

Baby, mne sa malý začal stavať.. keď sa má o čo zachytiť. Zajtrá má 7mesiacov...
už potrebuje nejaké topánočky na prvé kroky?
tenisiek a capačiek máme kopec, ale to nieje asi ono...

Nevravím že už chodí, ani že hned bude, ale treba také pevné topánky už aj keď sa stavia, alebo to netreba?

shaula
18. sep 2009

Boty by mělo mít dítě až v době, kdy tráví většinu času na nohách. Dokud ještě leze, není to třeba. Na doma nemusí být boty vůbec, pokud nemáte tvrdou podlahu (dlažbu, plovoučku apod.).

nikollette
18. sep 2009

Takže ked sa len občas postaví, netreba topánky... to mu nejako neublíži,nie?

shaula
18. sep 2009

Ne, naopak mu to umožňue volně posilovat svalstvo nohou 😉

dukie
19. sep 2009

Ahojte. Naše pediatrička mi řekla, že první botičky má dostat miminko cca měsíc poté, co začne samostatně chodit. 🙂 Ptala jsem se jí, protože názory, které jsem slyšela či četla, se dost rozcházejí (jakmile začne lézt, jakmile se poprvé postaví, jakmile poprvé udělá krok atp....).

eliotka
19. sep 2009

A potom, když už chodí, to potřebuje botky i na doma? Máme polovoučku. Pak už nebudou stačit capáčky, ale musí mít pevnou obuv i doma? 😕

soanpe
19. sep 2009

eliotka
já se na to ptala a prej na doma je furt lepší na boso(ABS ponožka, nebo kožené capáčky www.4baby.cz, www.nolen.cz)

markchina
21. sep 2009

Nazdar holky, my máme doma skoro všude dlažbu, tak Vojtovi dávám nechodící botičky na suchý zip. Někdy nechám jen v ponoškách s protiskluzovou šlapkou. Zatím jen leze a staví se u nábytku, klasické chodící botičky a bačkůrky budu kupovat, až při pokusech o chůzi, to na nožkách bude určitě častěji než teď.

dagina
18. nov 2009

Ahojky maminy,
dneska jsem byla na semináři na motorický vývoj a řešili jsme tam i první botičky. Naše malá se už přes měsíc staví, chodí kolem nábytku, a prý už na tyto první kroky mají být pevné kožené sandálky (na doma), na tři přezky a s tvrdou neohebnu podrážkou (viz. odkaz hned ty první botky). Ze začátku třeba jen na pár minut denně, když dítě opravdu stojí a chodí, na lezení sundávat, jen aby si nožička zvykala na botku. Ptala jsem fyzioterapeutky dvakrát, jestli opravdu takové botky, doposud jsem měla informaci, že na to první capání se dávají kožené mokasínky např. od Nolen, nebo jen silnější ponožky s protiskluzem.
Spatné jsou prý i manžestrové kotníčkové bačkurky s ohebnou podrážkou. Prostě jsem z toho jelen a vůbec nevím co malé dát na nohy ☹

http://www.fare.cz/content/view/63/46/

beruska2x
18. nov 2009

dagina.. super jsou takove sandalky od Essi nebo Sante 😉 nebo Fare...

dagina
18. nov 2009

Beru, jj. Ale mě jde spíš o to, jestli jsou botky tohoto typu v hodné pro první krůčky, dneska jsem to slyšela poprvé 😒 , a když kouknu jakou capku má naše malá, přijde mi taková bota hrozně těžká....

beruska2x
18. nov 2009

no ja je pro maleho mela a pohoda, ted uz ma backurky... 😉

dagina
18. nov 2009

Koukla jsem ti do alba, jsou na malém vidět 😉 . A když lezl, tak jsi mu je sundávala???

beruska2x
18. nov 2009

jak kdy... vzdycky jsem mu je treba pul hodky nechala pak sundala ta tak, proste aby si zvykl a bylo to.. pak uz je mel a zacal tapat a kdyz z nich vyrostl tak jsem uz koupila backurky - on ty sandalky nosil i venku ale to jse pak uz koupila na ven zvlast plne na podzim... 😉
jinak ted ma zimni s koziskem vel 22 - to jsou 3. botky co ma (vc tech sandalek) a backorky na doma ma uz 3. bez sandalek - ty maji mensi rozestupy v cislech...

dagina
18. nov 2009

A ty pevné sandálky jsi mu koupila na základě jakých informací??? Nebo jsi též věděla, že by měl mít tyto pevné??? Vím, že se ptám jak pako, ale zrovna ty první botky jsou dle mě hodně důležité, a nechci to podcenit. Doposud byla malá jen v ponožkách, nevím, jetli už měla mít nějaké botky.... 😒

eliotka
18. nov 2009

Tak já taky nevím, jestli už teda dát botky? Zatím má capáčky. Chodí hodně kolem nábytku, tak půlku času. Co myslíte?

eliotka
18. nov 2009

A musím s malým jít do obchodu, nebo stačí změřit nožku a koupit bez něho?

beruska2x
18. nov 2009

1. botka by mela drzet kotnik aby se naucily klas dobre chodidla na podlozku, sandalky mel protoze bylo leto 😉 nazoru je hodne, musis zvazit zdravym rozumem, prece v mekke bote se to 1. klouze a 2. citis kazdou nerovnost, tak bych ja chodit nechtela tak ani malemu to neudelam.....

boty se musi vzdy vyzkouset, muze mit vyssi nart a nebudou sedet. 😉

shaula
18. nov 2009

Dagina - nevím, jestli sis přesně zapamatovala, co vám na tom semináři říkali, nebo to říkali nepřesně (nebo jsem nepochopila přesně já tvůj příspěvek 😅 ). První boty nesmí mít neohebnou podrážku, ale naopak musí být ohebná v první třetině (tak aby noha mohla pracovat, bota se musí ohýbat s nohou) + pevný opatek (tj. ta zadní část boty, která drží kotník). Nevím, jak to přesně popsat - ta podrážka může být samozřejmě tvrdší než u látkových papuček, ale musí být zachována ohebnost.
Mohou to být jak botičky na doma (já mám tyhle: http://www.detske-boticky.cz/capacky/pegres-109... ), mohou to být i sandálky (třeba na léto jsou vhodnější, protože lépe větrají). S těmi látkovými bačkůrkami máš pravdu, ty vhodné nejsou.
Osobně se domnívám (a tak to přednášela i fyzioterapeutka na přednášce o botičkách), že botičky by mělo dítě dostat až tehdy, kdy tráví nadpoloviční většinu času na nohách, nejlépe až když samo chodí - do té doby střídá lezení s obcházením nábytku a při lezení botičky vhodné nejsou, protože brání správnému postavení nožiček při lezení.
Nicméně pokud doma nejsou tvrdé podlahy typu plovoučka nebo dlažba, tak je vhodné dítě nechat chodit i po koberci naboso, protože tak ta noha nejlépe pracuje a posilují se nožní svaly.
Ovšem názorů na botičky je asi tolik jako na lepek, takže holt si to každá uděláme tak, jak to cítíme jako nejsprávnější 😉