Nosíte ortopedické vložky?

aksulvap
11. júl 2009

Lekár nám predpísal ortopedické vložky proti plochým nožičkám. Ak máte mamičky skúsenosti, poraďte, kde hľadať vhodné topánky a hlavne papučky. Sandálky som už kúpila, ale papučky sú všetky plytké a vyzúvajú sa. Susedia sa u nás už boli niekoľkokrát sťažovať, že "malý behá" a to sme nosili mäkké papučky..., tak neviem, ako to riešiť. Podeľte sa so skúsenosťami, ďakujeeeem.

danabr
2. okt 2009

maca77 aj my sme tak kupili jesenne botky,nosila som všade so sebou vložky a davala do každej topanky,čo si maly vyskušal,všetky ho tlačili,až som našla v obuve Reno,krasne,vysoke /koli pevnej pate/,sedia nam aj s vložkami,do zadu za patičku mi musel vojsť prst,su o cele čislo vačšie,ale sedia 😉

jarus1
24. jún 2011

ahojte 🙂 obnovujem tému....aj nás čakajú vložky do topánočiek...mám ploché nôžky. Máte s tým nejaké skúsenosti? Rady? Vhodné tipy?

mirabelluska
24. jún 2011

@jarus1 moj 4rocny syn ma ploche nozicky, nosenie ort. vloziek nam nerobi najmensi problem, teraz ma aj orig. sandale, su riadne vysoke co ma prekvapilo, ale nosi ich rad a ja fakt pozorujem, ze chodi uplne inak, takze spokojnost na oboch stranach, odporucam nosit, nosit, ale aj cvicit, potvrdili mi traja mudr. ze len vlozky bez cvicenia to nespravia

jarus1
24. jún 2011

mirabelluska a ako tvoj malý chodil predtým? a ako teraz? a ako cvičíte?

mirabelluska
25. jún 2011

@jarus1, maly naslapoval moc na vnutornu hranu, aj toponky sa mu tak zoslapavali, teraz mu tie ortopedicke drzia nozicku rovno.cviky nam doktor kazal pozriet na nastenke v cakarni, ale kedze som si ich nezapamatala tak som doma hladala na nete.

kalo
27. jún 2011

Dcera je nosí, i když si myslím, že důležitější je klenbu na nožce cvičit. To, že se strčí vložky do bot se nikdy nikomu nožky nespravily...

@matodato dávám je dceři i do sandálů (má zn.superfit). Kde je tahle měkká- skoro rovná, tak je tam dávám na to. Kde je tenká, vyndavací, lepší vytáhnout a dát do rovné boty.

syslica
11. júl 2011

@vlasa Máš na výber: buď z vložky - spredu, samozrejme - odstrihneš, alebo ozaj kúpiš väčšie topánky. Pokým sa dali vložku predpisovať raz za štvrťrok, riešila som to úpravou vložky, teraz kupujem väčšie lode 😅 . Sysle nosia vložky obaja. Btw. chodíme ku Dr. Kusinovi do MA.

vlasa
11. júl 2011

@syslica aj my mame kusina,ale nieje to bohvieco teda.neviem si predstavit,ze jej do balerinok budem davat tie hnusne drevene vlozky ☹ ved to je tvrde jak kamen a bianka ma vysoky nart,potom tie boty vobec neobuje.nie z kazdych topanok sa daju vybrat povodne vlozky.snazim sa jej kupovat boty vsetky s klenbou,aj original crocsy ma koli tomu.ved do letnych topanok sa nedaju vlozky dat a do zimnych,to jej bude zima,nie?

syslica
12. júl 2011

@vlasa Ku Kusinovi sa chystáme až v auguste, ale problém letných topánok som s ním riešila už minule. Povedal, že do otvorených sandálok sa vložky nedávajú, tie by mali byť s klenbou, len do uzavretej obuvi. Je zbytočné, kúpiť topánky s klenbou a do nich ešte pchať vložky - buď jedno alebo druhé - vraví dr.

A ešte si ho dovolím citovať (zdroj: školský časopis MŠ v ZB): "Nikdy nenechajte chodiť dieťa po byte naboso! Nezabúdajte na vhodnú obuv. Dieťa potrebuje mať pevnú pätu. Kroksy nie sú vhodné na bežné nosenie, je to príležitostná obuv určená na krátkodobé nosenie." 😅

syslica
12. júl 2011

Je fakt, že vložky bez cvičenia sú len polovica úspechu, ale aj cvičenie bez vložiek/ort. topánok je len polovičaté. To zas tvrdí rehabilitačná doktorka v Harmony.
Takže pre všetkých pridávam zopár tipov na cvičenie v sede - zdroj už spomínaný školský časopis, autor. Dr.Kusin:
- krúžime nohami smerom dnu a smerom von - najskôr oboma nohami súčasne, potom striedavo
- presúvame si masážnu loptičku medzi plôškami chodidiel, neskôr na podložke striedavo
- nohou zbierame drobné predmety z podložky
- odtláčame ťažší predmet po podložke vonkajšou hranou raz jednej raz druhej nohy
- kopeme malú loptičku do steny prstami tak, že noha je opretá o podložku a kopeme len prstami
- kreslíme na papier v sede, ceruzku (lepšie fixku, zanecháva jasnejšie čiary už pri letmom dotyku, vlastná skúsenosť 😉 ) držíme prstami nohy.

andrejka1974
13. júl 2011

ahoj moja dcerka od januara nosi orthopedicke sandalky nosime ich doma namiesto papuciek od septembra nas caka skolka tam ich bude tiez nosit starsi syn nosi orthopedicke vlozky v topankach dcerka ma teraz 2 roky a 9 mesiacov sandalky ma usite na mieru a nosi ich velmi rada

potulka
13. júl 2011

nase skusenosti su taketo:
moj syn ma vbocene paty na oboch nozickach, cize nie len klasicke ploche nohy. s tym by nas pediatricka k ortopedovi ani neposielala, kedze sa klenba este vyvija. ale tie vbocene paty je nieco ine a zavaznejsie, to sa musi riesit co naskor. pisem to tu preto, ze ma celkom prekvapil nazor z predoslych stran - nechat nohu tak do 5 rokov. som rada, ze sa to podchytilo takto skoro, aj ked vysledky zatial velmi nebadat.
moj syn ma na to tzv. korytkove vlozky. su z penoveho materialu a su trosku vyvysene okolo paty (tvori to tam taku jamku). mame jedny, ktore nosi vo vysokych sandalkach od firmy Tripos - tie snad jedine siahaju aj nad clenok a aj maju rovnu vnutornu podosvu, cize vlozena vlozka v nich neodstava. kopa kvalitnych sandalov, napr. Fare, vhodnych na bezne ploche nohy ma urobeny vysoky ortoklenok (ten vakusik, co ma byt pod klenbou) a do tych potom na mieru urobene vlozky nepasuju. tieto sandale od triposu nosi syn doma, na von ma na mieru urobene sandalky, za ktore sme platili tusim 23€ - tie uz maju vlozku nalepenu. okrem nich ma teraz kupene topanocky superfitky, tie nosi len obcas a vlozky mu tam neprekladame. inak, doktor sa k superfitkam vyjadril, ze nie su az take uzasne - vraj su dost makke. nabuduce kupime nieco este pevnejsie.
synovi brali mieru tak, ze sa postavil na dosticku zrejme napojenu na pocitac, ceruzkou mu nohu obkreslili a potom asi o dva-tri tyzdne boli vlozky hotove. robili nam to na zahradnickej v bratislave. na kontrolu chodime kazdy cca polrok od roka a pol. teraz nam pribalili aj letak s cvikmi. priznavam, ze zatial sme s tym vela neurobili. 🤐

emita
20. júl 2011

my sme boli včera u ortopéda ktorého uznávam, lebo nám svojho času veľmi pomohol. bola som presvedčená že syn má ploché nohy ale doktor ma presvedčil že má len slabé väzivo a že to má 60 % detí. že pokiaľ má nejakú klenbu keď nohu dvihne tak to nieje plochá noha 😅 že žiadne ortopedické vložky niesú dobré lebo v topánke chodia, máme kupovať topánky s klenbou (mäkkou) a čo najvyššie. a samozrejme že nám dal cviky ale veľa od toho nemám čakať lebo on proste také nohy bude mať... a na kontrolu keď pôjde do školy. t.j. o 3 roky. je to normálne?

emita
20. júl 2011

syn došľapuje na vnútornú klenbu a vytvára sa mu tam pri došľapnutí taký výbežok

myzma
21. júl 2011

@emita my mame to iste (doslap na vnutornu klenbu a vybezky)... syn mal 18m... takze to este "neriesim", do dvoch rokov sa noha vyvija, niektori dr. posielaju k ortopedovi az v 3r. ... asi som ti moc nepomohla, ale zato ty mne ano 🙂 vetou: že pokiaľ má nejakú klenbu keď nohu dvihne tak to nieje plochá noha 😉

emita
22. júl 2011

@myzma naša malá 2 ročná to ma tiež, no keď tam mám s ňou ísť a povie mi to isté, tak ani nepôjdem. budeme cvičiť a nosiť kvalitnú obuv 😉

myzma
22. júl 2011

@emita a ake cviky sa odporucaju, prosim ta?

emita
22. júl 2011

@myzma ja to mám na okopírované na papieri ale viacmenej niečo také : http://www.stripky.cz/205-cviceni-pri-plochych-...
skákať cez švihadlo a pod.

euphoria
30. aug 2011

@andrejka1974
@potulka
Baby kde ste pls dali robit orto topanky na mieru??
Dcera ma totiz asi mesiac orto vlozky,no podla mna nepasuju do topanok,ktore mame nato kupene dovnutra(ecco sandale so zatvorenou spicou),myslim, ze jej to otlaca nozicku
boli sme u druheho ortopeda,ten jej predpisal topanky.kde to dat vyrobit?? ma totiz nielen ploche nohy,ale aj jej nohy akoby padali dovnutra pri chodzi..poradte pls

zazuzana
30. aug 2011

@euphoria nám šijú vložky na mieru na záhradnickej

euphoria
30. aug 2011

@zazuzana
my sme tam boli na vysetreni posledne..kde to tam pls je?? netreba sa objednat?

zazuzana
30. aug 2011

nie neobjednávali sme sa, prídeš s receptom od ortopéda ,dole sa zaregistruješ, zaplatíš okolo 3 e aj nejak=é drobné a pošlú ťa tuším na druhé poschodie/povedia ti presne/, tam si klikneš do systému príjem vložky, vydá ti to poradové číslo a čakááš... vnútri nám nohu obkreslili a dali nám papier na výber vložiek. Majú toho ale veľa, boli sme 14.7. a budú hotové až teraz 8.9. 😒

potulka
30. aug 2011

@euphoria aj nam to robili na zahradnickej. miera na vlozky sa berie v jednych dverach a topanky sa objednavaju v druhych. este sa zajtra opytam muza, lebo tam bol vtedy on.
a dobre orto botky robia tu: http://www.boticky.sk/?tripos=kontakt&boticky=6
treba im napisat, lebo su to topanocky, ktore bezne v predajni nemaju.

potulka
30. aug 2011

@euphoria vlastne tie topanocky, ktore si objednas v protetike, siju v tom tripose, co som tu vyssie dala link. 🙂 takze ak budes potrebovat nejake boticky aj bez predpisu, mozes im napisat priamo. mne prave v tychto dnoch poslali ponuku a su fakt velmi pekne, 4 farebne prevedenia, sandale aj topanky.
ked to budes objednavat v protetike, tak vlozky uz budes mat vlepene do topanociek/sandalok. nebudu behat ani nic.

jarus1
31. aug 2011

ahojte, chcela by som sa vás spýtať, či riešite dieťaťu ortopedické vložky ak používate topánočky zakúpené v protetike?

syslica
31. aug 2011

@jarus1 Nie, na radu ortopéda, s ktorým som to konzultovala, do topánočiek, ktoré majú klenbu vložky nedávame, teda idú len do takých, kde je vnútro rovné, napríklad do čižiem. Sysle nosili vložky oba, ale po augustovej kontrole sa staršiemu klenba už vytvorila, tak on nemusí (po troch rokoch nosenia vložiek a rehabilitácie!)

jarus1
31. aug 2011

@syslica to si ma teda potešila 😝 . Ja síce kupujem z protetiky topánočky už dávno, no zatiaľ bezvýsledne ☹

syslica
31. aug 2011

@jarus1 No, topánočky z Protetiky sú aspoň kvalitné, náš ortopéd ich radí do kategórie "vhodná zdravotná obuv" a odporúča... ale naši chlapci majú okrem plochonožia aj vbočené nôžky a kopec problémov s tým spojených (slabé svalstvo, nábeh na skoliózu), tak sme s nimi aj intenzívne rehabilitovali, čo tým nohám zrejme tiež pomohlo.
Teraz sú z rehabky dočasne vyradení, lebo je málo terapeutov a veľa bábätiek, ktoré to potrebujú viac ... našťastie ja sama som už takmer terapeut, len ten čas nám chýba.... ale aspoň budú chodiť plávať. 😉

jarus1
31. aug 2011

@syslica o problémoch s nožičkami viem svoje od narodenia ☹ a teraz sa k tomu pridali aj ploché nožičky, ale vybočenie zatiaľ nie je...uvažujem nad tým, či sa dá napísať obuv z protetiky=hladká obuv s vložkou

syslica
31. aug 2011

@jarus1 Obuv z Protetiky má klenbu integrovanú, takže by mala byť v pohode, vložky by tam boli zbytočné, lebo klenba + vložka to je príliš veľký "Hrboľ" a následne nôžka deformovaná. A do úplne plochých topánok sa vložka priam žiada, inak si všetci, vrátane nás dospelých, koledujeme o platfuse 😉