Prvé topánočky. Aké by mali byť?

ervotoc
13. aug 2006

jedine info čo mam zatial je-koženné,pevna patička,tvarovana klenba,tenka,ohybna podražka-teda pružna,aby sa nešmikalo este,no a široka špička,to je vsetko co mam o topankach..baby ale ake?aku znacku?ake cislo?lebo nas ked mal pol roka,dostal chutne papučky že od roka no uz vtedy ked sme mu priložili nožičku k papučke,tak nožička doooosť pretrrrrrčala 😀 teraz mu priniesol jeden nas znamy take peknucke sandalky,ohm,tie to iste,malilinke uz teraz a tak by ma zaujimalo,ako velkost zistim,tiez odmerať,či obkresliť,či čo?hm? 😕 😕 jaaaj a dnes som sa dozvedela v januarčatach,ze maju mať symbol žirafu 😕 tak mi poradte prosim ,ked pride na nakup ,comu sa vyhnuť,skusenosti,informejšššn 😀 no všetko,aj značky,ktore sa vam osvedčili,ktore nie 😕 diiiiky,bo nechcem zas dostať nejaké činanky od svokričky,zas vo vreci to skonči,jak skoro vsetko... 😒 tak by som sa tomu rada aj touto formou snad mohla vyhnuť.. 😕 ma napadlo,bo uz kuju plany,ake lacne topanočky dovleču z dovolenky...nič proti nim jasne,len si myslim,že topanočky su doležite,nechcem aby mi čaptal len preto že svokrovci ušetrili "dve kačky"neviem či sa tu niekto vytatáry,všetko naraz zas pišem 😀

shaula
23. aug 2009

Aquilka, koukala jsem se na ně na netu, to nejsou botičky, ale capáčky, tyhle bych dala tak maximálně dítěti, které zatím leze a jen se staví a chodí kolem nábytku apod. Rozhodně bych je nepoužívala jako vycházkovou obuv pro chodící dítě, určitě ne na chození po chodníku, cestách, betonu apod.

berenika39
23. aug 2009

aquilka, liliputky jsou opravdu krásný, ale na ven nejsou.bla jsem ted v poradně, mudra mi o botách povídala.
ty liliputky nesplnují ani jeden požadavek na boty na chození. do kočárku, možná doma, když leze a em tam si stoupne, ale to je kvůli lezení lepší bosky.
nemají zpevněný kotník, pevnou a ohebnou podrážku, špičku.
to, že píšou vycházková obuv je komerční záležitost a je vidět, že funguje, prostě aby mamči kupovaly - kdyby to bylo jen na parádu, za tu ceny by se třeba tolik neprodávaly 😉 😉 😉

všude mají tolik hezkých bbotiček, vybírám pétovi ted uzavřené, doted měl jen sandálky na ven, mrkni na netu.... 😉 😉

a mudra mě docela důrazně varovala na zimu před hezkým měkkoučkýma sněhulema, na hory na chvíli do sněhu poho, ale do města nebo na pevný povrch na zimu kotníkové pevné na sucháč nebo tkaničky.

tak hezký a zdravý ťapání, právě to první chození a zdravý oty jsou strašně důležitý pro vývoj nožiček a hlavně páteře...

aquilka
23. aug 2009

Tak ja sa hádať s nikým nebudem, ale verím tiež len odborníkom - aj keď možno nie vždy našim, ale takým čo sú už o pár krokov ďalej... 😉
Na západe, v Kanade, USA a pod. sa názory ohl. pevnej podrážky a klenbovej obuvi považujú už dávno za zastaralé...
Tu je napr. odporúčanie kanadských ortopédov k detským topánkam, ale tých linkov by som mohla dať viac: http://www.robeez.com/SiteCM/U/D/924995D649C6C8...

aquilka
23. aug 2009

Teraz ma napadlo, že aby ste mi nenapísali, že toto je tiež iba reklama, tak dám ešte jeden link - štúdia asociácie kanadských pediatrov z februára 2009: http://www.cps.ca/english/statements/cp/footwea...

bihan
23. aug 2009

Aquilka, slovenské ľady sa ťažko lámu 😉

shaula
23. aug 2009

No jo, holky, ale představte si samy sebe, jak běháte po chodníku naboso nebo jen v ponožkách... Asi by to nebylo moc příjemné, že? Mně teda i selský rozum říká, že botička na ven by měla nožičku trochu odpružit... Jinak ale s klenbou souhlasím, budu kupovat botičky bez klenby, a na doma třeba žádné botičky dávat nemíním (máme koberce), nejlepší je podle mě pro nožku chodit naboso (ovšem tam, kde není příliš tvrdý podklad - např. ty chodníky nee... 😉 ).

Aquilka, něco v češtině nebo slovenštině by asi nebylo, že? Já a jazyky - to nejde dohromady 😀

soanpe
23. aug 2009

můj selský rozum mi říká toto:
dětská nožka je fyziologicky správně tvarovaná,takže klenbu nepotřebuje.
ortopedické vložky a botky se používají až na doporučení ortopeda,kdy právě došlo k deformaci chodidla vlivem nesprávné obuvi,brzkého stavění atd.
jinak ty liliput jsou opravdu jen tak na parádu nabo přes ponožky na doma, aby neklouzaly,když se mimčo odráží.ta kožená podrážka,pokud je opravdu kožená,tak neklouže.

berenika39
23. aug 2009

aquillka a určo se nehádáme, jen že jsem zrovna byla v poradně a boty jsme s mudrou probíraly. vždyt se sama rozhodneš, co prckovi obuješ...jenom jsme přidaly názor k tématu. nic víc. 😉 😉 😉

a přelouskám ty linky, dík, třeba je to opravdu už zase všechno jinak.

soanpe
23. aug 2009

já se zatím budu držet českých tabulek,protože ty jsou zatím jedny z nejpřísnějších
ale kdo ví,třeba až bude Sofí potřebovat fakt boty,tak změním názor 😉 😀

momentálně zastávám to,co jsem napsala ve 12.46 😉

mimi164
23. aug 2009

ahojte, kto mi vie poradit ohladom velkosti topanociek. niekde uvadzaju 16,17,18...., inde 0,1,2,3....alebo na mesiace. dakujem

shaula
23. aug 2009

Mimi - vždyť máš ještě fůru času řešit botičky 😉 A kromě toho je stejně musíš vyzkoušet, bez vyzkoušení bych boty nekupovala... 😎

mimi164
23. aug 2009

to áno, čas mám...ale info už chcem teraz

🙂

klaudia74
23. aug 2009

mimi, tu je tabuľka veľkostí - u nás to zatiaľ aj takto vychádza (myslím mesiace a veľkosť topánok):
http://www.liliputi.sk/index.php?page=shop.prod...

kacka.va
23. aug 2009

mimi: tak uvádění velikosti bot na měsíce fakt nechápu, to je pěkná blbost 🙂

soanpe
23. aug 2009

to je fakt 😅
synovec měl při narození nohu jako naše malá v 6ti m 😀

skrecok
23. aug 2009

Ahojte,
Liliputi su krasne, ale su vhodne len pre tych ktori este nechodia. Ked zacnu chodit, potrebuju pevnu podrazku, ale musi byt ohybna... Ved komu by bolo prijemne chodit vsade po asfalte takmer naboso?
Jedna moja kamaratka ma malu a uz od 2,5 r. musi nosit hnusne ortopedicke topanky na mieru, lebo ma plochu nohu z chodenia takmer "naboso" ☹ .

jankapiknova
24. aug 2009

skrecok suhlasim,ked sa pozres na tie capacky uz len na pohlad si neviem predstavit ako by sa mohlo dieta ucit chodit na takej podrazke. a maly by byt kotnikove aby malo pevnu nozicku 😉

bihan
24. aug 2009

Skrecok, plochú nohu v 2,5r? keď do 4 majú deti tukové vankúšiky a nevytvarovanú klenbu?
Sorry, ale toto môj "sedliacky" rozum neberie.

kacka.va
24. aug 2009

bihan: občas se prý stává, že některým dětem ty tukové polštářky začínají mizet dřív.

tinka19
24. aug 2009

máte skúsenosti s topanočkami Elephant?...predávajú ich v deichmanne..

soanpe
24. aug 2009

a nemělo by se učit dítě chodit naboso a boty až, když si je jisté v chůzi 😅 ?

beruska2x
24. aug 2009

to urcite ne, muze pak spatne pokladat nohu treba pak deti chodi po hrane chodidla, preve botka/sandalka jim spravne rozlozi nohu na podlozku...

berenika39
24. aug 2009

tinka, mám, bohužel špatnou. sandálky mi koupila mamča, rozdrbaly se ve švech za chvíli a to chodil nechodil...reklamace - boty pošlou na posouzení. koupila jsem jiný a jinde. nevím, třeba náhoda, ale prostě jsme měli smůlu.

beruska2x
24. aug 2009

ja ted mam vyhlednute Sante na podzim ale desim se docela kupovani bot na zimu, 😅 zkouseni a tak vubec.. mate neco vyhlednuteho????

klaudia74
24. aug 2009

Beruska, keby to tak bolo ako pises, tak s nami ta priroda teda dobre vybabrala! 😅 Lebo netreba ist viac dozadu, este aj generacia nasich starych a prastarych rodicov vyrastla bez topanok (cest vynimkam, ale ja nemam ziadnych slachticov medzi svojimi predkami 🙂 )!!! A teda moj dedo chodil este aj ako 92 rocny uplne vystrety...
No a narodime sa my, v 20. a 21. storoci a bez topanok by sme sa ani nevedeli naucit dobre chodit? 😀
To uz ani nehovorim o vsetkych africanoch, azijcanoch, domorodcoch v Juznej Amerike a Australii - dodnes vyrastaju a velakrat preziju svoj zivot bez topanok - a nepocula som este, ze by mali nejake specialne problemy s chodenim, sice ich vela osobne nepoznam, ale aj v telke chodia vsetci pekne. 😅

beruska2x
24. aug 2009

klaudi no ja vim ze zna my s tim meli u holky problemy, chodili pak asi 2 roky na rehabilitace, spatne pokladala nohy tak se mi to nevyplati, at si kazdy dela jak chce...

beruska2x
24. aug 2009

navic u africanu a dalsich domorodcu to neni problem jake boty ale jestli nejake, nemaji ani pitnou vodu tak sotva speci botky na dite 😅 😀

soanpe
24. aug 2009

no klaudia
jestli to není taky tím, že ti domorodci z jihoamerických pralesů, afrických pouští atd.nemají ani páru o správném obouvání a pochybuju, že tam jsou i nějací ortopedi 😀 😅 takže těžko se dozvíme, jestli mají, či nemají nějaké trable s nohama 😉

kacka.va
24. aug 2009

klaudia: ono je zdravé chodit na boso, ale ne na tvrdých podlahách, ale v přírodě. Dříve se chodilo bez bot i venku, ale to nikde nebyly dlaždice, asfalty a podobné.

klaudia74
24. aug 2009

Tak čo dala linky aquilka - odporúčania pediatrov a ortopédov - nikde sa nerozlišuje, či dlaždice alebo chodenie v prírode, jednoducho sa tam píše, že detské nožičky sa prirodzene vyvíjajú vtedy, keď sa všetky svaly, šlachy môžu zapojiť do chôdze a tým sa prirodzene posilňovať, čo v pevných topánkach prakticky nie je možné.
Ale samozrejme sa s nikým hádať nechcem, je pravda že ja som taká, že vo všetkom hľadám jednoduchosť, prirodzenosť a riadim sa podľa svojej intuície... 🙂 A ešte k pravde patrí, že ja sama mám problém si kúpiť pohodlné topánky, lebo ma všetky tlačia a preto som aj nad tým toľko rozmýšľala, aké topánky kúpim malému keď začne chodiť, lebo som si nevedela predstaviť, ako tie krehké malé nožičky natlačím do tvrdých topánok, keď také nemôžem nosiť ani ja... takže mne to prišlo úplne logické a prirodzené, keď som po dlhom hľadaní našla Liliputi a veľmi som sa im potešila, lebo na SK som žiadne iné nenašla, ktoré by vyhovovali mojim predstavám...
A ešte keď som sa tak rozpísala, tak vám sem ešte napíšem, ako som sa dnes usmievala na ihrisku - veľakrát čítam poznámky typu "tie Liliputi predsa nemôžu byť dobré na von, čo keby v tom dieťa stúpilo na kamienok". Tak môj malý dnes behal na ihrisku, ktoré je posypané hrubou vrstvou štrku, nikto ho do toho nenútil, on sám tam išiel a tváril sa úplne šťastne, ten štrk si ani nevšímal... mal obuté samozrejme Liliputi... 😅